Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Recomandare bazin toaletă + o altă întrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Ce bazin (rezervor) de toaletă, pentru montare la înălțime medie îmi recomandați? În special de plastic, că trebuie ancorat de perete, deci nu poate fi prea greu. De plastic la carcasă, însă cu mecanism durabil, adică eventual cu ceva metal în el. La cel pe care îl am nu s-a stricat mecanismul, s-a stricat pârghia care conecta clapeta de apăsat/stop și tija care are prea plinul și ventilul de scurgere. Mă îndoiesc că voi găsi capac separat - ar fi mișto, că m-ar scuti de mulți bani, dar nu am văzut capace separate și nici nu cred că se mai fabrică modelul.

De curiozitate, care dintre W.C.-uri (deci closete cu apă) se pretau mai bine la multă hârtie aruncată, adică se înfundau greu.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Ești culmea cu WC-urile. Posted Image
Pune ceva de la Geberit dacă vrei să țină.

#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,663
  • Înscris: 30.01.2008

 djl, on 19 iunie 2023 - 14:27, said:

De curiozitate, care dintre W.C.-uri (deci closete cu apă) se pretau mai bine la multă hârtie aruncată, adică se înfundau greu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xN_kHenPNyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dT7IwSFHB7Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 19 June 2023 - 14:40.


#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

 djl, on 19 iunie 2023 - 14:27, said:

De curiozitate, care dintre W.C.-uri (deci closete cu apă) se pretau mai bine la multă hârtie aruncată, adică se înfundau greu.


Curiozitatea ta ne dă bătăi de cap. Să raspundă un doctor in WC-uri. Sau si mai bie un vidanjor de profesie. Cum naiba crezi tu ca noi putem sti asta ?

Si da, Geberit (cum zice colegul) sunt o varianta durabila și cat de cat de buget. Daca vrei lux.... gasesti si lux.

Edited by Bogotta, 19 June 2023 - 14:41.


#5
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,663
  • Înscris: 30.01.2008

 djl, on 19 iunie 2023 - 14:27, said:

Ce bazin (rezervor) de toaletă, pentru montare la înălţime medie îmi recomandaţi? În special de plastic, că trebuie ancorat de perete, deci nu poate fi prea greu.
https://www.chibzuin...un-rezervor-wc/

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Ha, modelul ăla de apare în poza de sus din link e cel care mi s-a stricat. Doream o poză şi uite că s-a găsit. Oare am şanse să găsesc piese de schimb sau va necesita înlocuirea totală?

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 17.04.2006
Eu cred ca se infunda tevile, nu vasul de toaleta.

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 25.09.2014
Dai jos bazinul, masori distanta dintre cele doua dibluri de prindere, mergi la un magazin dedicat, cauti un bazin care sa aiba aceeasi distanta intre dibluri, il inlocuiesti si gata. Te costa 100 +/- lei.

#9
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Eu am bazin polonez Laguna in 3 bai.
Fara probleme de ani de zile.

#10
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
Laguna am avut, după mulți ani s-a dus din cauza depunerilor de calcar, am luat același model pentru că l-am montat fix precum precedentul, mi-a fost ușor inclusiv la piesele din interior (vine în bucăți :P) și chiar sunt antitalent la instalații sanitare. Când l-am văzut scos din cutie mă gândeam că scap mai bine cu 100-150 dați cuiva care se pricepe, nu era nimeni disponibil și în 15 minute (mai mult zgâitul la ăla vechi, ca să pot termina lego-ul din interior și poziționarea țevii către vasul de toaletă) am terminat treaba. Mi-am oferit o bere, a fost bună. Geberitul este mai bun, îl poți lua în calcul.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Mă pricep cum s-o facă, probelma însă fiind că nu sunt sigur dacă pot face singur etanşarea. Poate la ţeava de scurgere merge, dar la conectarea racordului flexibil (care şi vechi, din anii '000), nu ştiu dacă va fi bine, nici cu bandă de silicon în loc clasicii câlţi. De oprit pot să opresc apa, dar fiind singura toaletă din casă, dacă nu reuşesc, trebuie să fiu sigur că poate veni un instalator.

 Sef-chenko, on 19 iunie 2023 - 16:19, said:


Eu cred ca se infunda tevile, nu vasul de toaleta.

La ieşirea din vasul toaletei e blocajul.
Eu nu mă aştept să existe experţi în bude pe aici, dar mă gândeam că poate ştie cineva la modul general.
Armături şi obiecte sanitare (sau electrice) vechi, mai găseşti, dar la partea de sanitare, bude din alea model ante anii '90, nu am mai văzut. Că măcar, cu aprobare, aş fi putut face un test să văd cum se comportă la multă hârtie

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă am găsit separat clapeta. Scutit bani şi mediul de un deşeu.

#13
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 16.05.2015
Salut. Pentru a nu mai deschide un topic nou, o sa expun aici o problema legata de un vas de toaleta. Mai exact, in seara asta am reusit sa zgarii, pe interior, vasul de wc. Sunt niste zgarieturi negre, subtiri, dar vizibile. Exista vreo solutie cu ajutorul careia sa pot repara/sterge aceste zgarieturi? Pe Google am gasit "Lac corector pentru suprafete smaltuite, Repair Agent Alb". O fi bun?

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Sau ceva de genul:
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds

#15
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Salut
Am si eu o problema cu un vas Geberit , nu-mi dau seama cum si de ce câteodată după ce se apasă pe butonul de golire apă nu se etanșează bine cand ii dau drumul , astfel încât curge apa in wc mai mult , mai puțin sau câteodată deloc . Am înlocuit acea garnitură de cauciuc dar aceeași problema , ceva idei ?

Attached Files



#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Ori nu apasă bine, ori s-a dus şi garnitura de la ţeava prin care se scurge apa din bazin.

#17
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2019
Daca ai schimbat garnitura si tot curge, ii posibil sa ai depuneri de piatra unde ar trebui sa etanseze garnitura pe fundu bazinului. Sau flotorul nu inchide la timp si iti curge prin supraplin/preaplin, uitate cand se umple bazinu sa nu intre apa in supraplin/preaplin. Daca intra apa pe acolo, trebuie reglat flotoru l.

Edited by Talibane, 01 October 2023 - 14:31.


#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Uneori nu etanșează când ai ceva impurități între piston și talpă.
Și mai poate fi o explicație. Verifică până unde oprește flotorul, după vezi dacă mai urcă de la nivelul respectiv fiindcă este posibil să nu mai etanșeze bine flotorul și să dea pe la supraplin.
Supraplinul este golul din țeava respectivă de unde ai agățătoarea pentru mecanismul de evacuare a apei din bazin.

Edited by Valy_User, 01 October 2023 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate