Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Proiect casa: trebuie arhitect sau numai inginer structurist

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
denisjoshua

denisjoshua

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2020
Buna la toata lumea,
si imi cer scuze daca am gresit categoria...
Rog moderatorii sa mute topicul in caz contrar.

In curand trebuie sa incep sa ma plimb pe o strada birocratica pt. ca vreau sa incep si eu cu constructia casei visurilor...  
Si ca si inceput o iau de la legile in RO, in ceea ce priveste proiectul casei.
Am citit pe ici pe colo de proiectanti, si am inteles ca cei principali sunt arhitectii si inginerii structuristi.

Am inteles in mare ce face fiecare, dar nu gasesc un raspuns la o intrebare bazilara.
Am nevoie de arhitect sau este sufucient inginerul structurist pt. aprobarea uni proiect de casa in baza legii in RO ?

Va multumesc anticipat.
Denis

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,207
  • Înscris: 22.05.2003
De fapt, ai nevoie de mult mai multe.

Arhitectul e un fel de sef de lucrari.
El deseneaza casa, iar apoi ceilalti ingineri fac treba:
- structura
- instalatii electrice
- instalatii temice si sanitare

#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 23.09.2010
in plus, la oras arhitectul este interfata dintre client si primarie. Aplica normele de urbanism, obtine destul de multe aprobari sau macar face documentele necesare in relatia cu regiile locale: apa, electicitate, gaze, termoficare... plus pompoeri, arheologie, etc.
In mediul rural, e diferit. Stiu oameni care au cumparat unul din proiectele standard ale primariei, au facut ceva asemanator dar fara sa respecte proiectul, s-au inteles cu functionarii primariei si... toti happy. Poate s-o fi schimbat mersul lucrurilor ....

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 07.11.2006
Contactezi firma/firme care proiecteaza case. Alea au tot tacamul si-ti pun in fata proiectul de la A la Z. Bine, cel putin teoretic, dar proiectul este intreg, semnat, parafat, stampilat, aprobat, etc.
Firme de proiectare gasesti cu duiumul pe internet: google.
Apoi firma respectiva iti va recomanda "brigada" de punere in opera a proiectului, adica constructorii. Daca vrei accepti, daca nu cauti tu personal, firme care sunt cu duiumul si pe care le gasesti pe internet.
Poti apela la cunostinte, sa-ti recomande proiectanti si/sau constructori.
In mod obligatoriu tre' sa ai contract pentru orice: pentru proiect, pentru executie, pentru garantii, pentru obtinerea autorizatiilor, etc.
Atat proiectantul, cat si executantul cat si primaria lucreza doar in baza legii din Ro,  asa cum doresti.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017
Ai nevoie de arhitect, proiectanți pentru structura și instalații (termice, sanitare, electrice) si diriginte de șantier.
La multe firme arhitectul și proiectanții ii iei la pachet.

Mai nou, la clasa de importanta C îți cer și diriginte cu competență pe instalații.

Edited by george_alexandru, 17 June 2023 - 10:12.


#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Dirigintele de santier te reprezinta pe tine, el ii pune la punct pe toti, va face dupa cum ii spui tu si dupa cum stie el ca trebuie facut. E 'consigliere' cu puteri depline. :D
Vei scapa in felul asta de hartuiala cu proiectantii, constructorii, autoritatile, plati, modificari, manareli, omisiuni etc.

Asa ca mai bine iti alegi un diriginte de la inceput, ca sa stie tot istoricul si sa te ajute din start.

#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019

 ManelistDeSuccesMaxim, on 17 iunie 2023 - 10:27, said:

E 'consigliere' cu puteri depline. Posted Image

Tare asta ! Posted Image

Apropos, stiti vre-un consigliere bun din zona Ilfov ? Posted Image  Anul viitor as vrea sa ma apuc de construit o casuta, si voi avea nevoie. Daca aveti vreo recomandare, va rog sa imi trimiteti un mesaj in privat. Multumesc anticipat.

#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Daca vrei neaparat un diriginte de santier autorizat, poti consulta lista de 'consilieri' pe siteul inspectoratului in constructii local. :)

#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019
As fi preferat o recomandare din partea cuiva care a apelat la serviciile unui diriginte de santier si a fost multumit de colaborare. Liste gasesti in toate domeniile, dar sunt convins ca nu toti cei care apar in aceste liste sunt la fel de buni profesionisti.

#10
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Inainte nu exista arhitecti,diriginti si ingineri si se faceau casi mai rezistente decat acuma.
Oricine poate desena o casa,mai ales in ziua de azi cand exista soft care din 3 clickuri de mous iti deseneaza casa si face toate calculele.
Mai greu e de construit fizic,si acolo e greu de gasit oameni buni. Ar trebui sa te preocupe muncitorii de pe santier nu hartogarii care deseneaza

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019

 dtd234, on 17 iunie 2023 - 13:06, said:

Inainte nu exista arhitecti,diriginti si ingineri si se faceau casi mai rezistente decat acuma.
Oricine poate desena o casa,mai ales in ziua de azi cand exista soft care din 3 clickuri de mous iti deseneaza casa si face toate calculele.
Mai greu e de construit fizic,si acolo e greu de gasit oameni buni. Ar trebui sa te preocupe muncitorii de pe santier nu hartogarii care deseneaza

Imi pare rau, dar avem pareri total diferite. Posted Image

Eu cred ca arhitectii, inginerii, si dirigintii de santier sunt foarte importanti.

Prima mea grija este proiectul ( si aici sunt implicati arhitectii si inginerii ), dupa care executia casei ( aici este implicat dirigintele de santier ). Nu am incredere, si nu vreau sa merg pe mana muncitorilor din santier. Lucrez de vreo 22 de ani in domeniul constructiilor, zi de zi pe santiere, si crede-ma ca nu m-as baza doar pe ce spun muncitorii care imi vor ridica casa. Posted Image

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017
Zi de zi pe santiere si n-ai gasit si tu pe acolo un diriginte de santier?

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019
Nu prea ma lovesc de dirigintii de santier. Instalarea invelitorii nu este considerata atat de importanta incat dirigintele de santier sa vina sa isi dea cu parerea. Oricum, ar fi si destul de greu avand in vedere ca ar trebui sa se urce pe acoperis.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014

 adisz, on 17 iunie 2023 - 09:50, said:

...
Atat proiectantul, cat si executantul cat si primaria lucreza doar in baza legii din Ro,  
Ce naiv ești!

De fapt, ai dreptate.  Ca în Romanica e legea junglei, deci , da , primaria lucreza doar in baza legii din Ro.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005

 dtd234, on 17 iunie 2023 - 13:06, said:

Inainte nu exista arhitecti,diriginti si ingineri si se faceau casi mai rezistente decat acuma.
Oricine poate desena o casa,mai ales in ziua de azi cand exista soft care din 3 clickuri de mous iti deseneaza casa si face toate calculele.
Mai greu e de construit fizic,si acolo e greu de gasit oameni buni. Ar trebui sa te preocupe muncitorii de pe santier nu hartogarii care deseneaza
imposibil să nu apară și românul verde care se pricepe la toate și le știe pe toate de la fotbal la politică la medicină și arhitectură...
Newsflash 1 - meseria de arhitect apare acum multe mii de ani.
Newsflash 2 - corect, orice poate desena o casă. Nu oricine poate proiecta o casă.
Newsflash 3 - muncitorii cei serioși nu știu să gîndească o casă, știu să construiască o casă după proiect. Problema e că muncitorii serioși construiesc azi case prin alte țări.

 razvan-softpedia, on 17 iunie 2023 - 14:48, said:

Nu prea ma lovesc de dirigintii de santier. Instalarea invelitorii nu este considerata atat de importanta incat dirigintele de santier sa vina sa isi dea cu parerea. Oricum, ar fi si destul de greu avand in vedere ca ar trebui sa se urce pe acoperis.
Serios? Cam leneș dirigintele acela. Învelitoarea e fază determinantă. Cum semnează PV-ul, pe ochi frumoși?

Edited by radunic, 18 June 2023 - 09:54.


#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019

 radunic, on 18 iunie 2023 - 09:54, said:

Serios? Cam leneș dirigintele acela. Învelitoarea e fază determinantă. Cum semnează PV-ul, pe ochi frumoși?

Nu ma intreba pe mine, intreaba-i pe ei, sau pe beneficiari. Eu pot doar sa iti spun ca de cand fac eu invelitori nu a venit nici un dirigente de santier sa ma intrebe ceva, sau cand am terminat lucrarea sa vina si sa se urce pe acoperis ca sa controleze ce am facut.

De curiozitate, la cati dintre colegii de forum care si-au facut case crezi ca s-a urcat dirigintele de santier pe acoperis sa inspecteze invelitoarea ? Procentual discutand.

#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009
Regie propriePosted Image

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005

 razvan-softpedia, on 18 iunie 2023 - 10:10, said:

Nu ma intreba pe mine, intreaba-i pe ei, sau pe beneficiari. Eu pot doar sa iti spun ca de cand fac eu invelitori nu a venit nici un dirigente de santier sa ma intrebe ceva, sau cand am terminat lucrarea sa vina si sa se urce pe acoperis ca sa controleze ce am facut.
Neplăcut. Beneficiarul l-a plătit degeaba pe diriginte.

 razvan-softpedia, on 18 iunie 2023 - 10:10, said:

De curiozitate, la cati dintre colegii de forum care si-au facut case crezi ca s-a urcat dirigintele de santier pe acoperis sa inspecteze invelitoarea ? Procentual discutand.
Nu vreau să știu. Semnatul în fals și uzul de fals sînt chestii penale.

În general, spre știința și eventualul uz al cui citește pe aici - orice șantier are niște momente în care trebuie făcut verificări ale lucrărilor executate; e vorba de lucrările care devin ascunse și fazele determinante. Învelitoarea intră la faze determinante. Dirigintele e primul care poate spune cum s-a lucrat și care dă cu subsemnatul că lucrarea e de calitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate