Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Tencuire tavan lucios

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
IoanFi

IoanFi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2023
Salut,
   Am pus folie la turnarea placii peste parter iar acum, la etapa de tencuit, ne gandim la o solutie pentru a tencui si tavanul. Nu vrem sa facem tavan fals sau polistiren.
   Am primit tot felul de sfaturi si solutii, care mai de care:
   1. beton contact/sikalatex + plasa din fibra de sticla si tinci.
   2. buciardare + strop + tencuiala grosiera + tinci.
   3. adeziv + polistiren extrudat + plasa si tinci.
   4. tavan fals + tinci.
   Am incercat sa caut in normative sa vad daca exista vreo mentiune legata de aceasta situatie frecventa dar n-am gasit (ne-001-1996-normativ-privind-executarea-tencuielilor-umede-groase-si-subtiri).
   Aveti idee unde pot sa caut/gasesc informatia?
  
Va multumesc anticipat!
I

#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 10.05.2007
REEJIPS + GLET
intre rigips si tavan poti pune si vata minerala

Edited by mihai93, 13 June 2023 - 16:49.


#3
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 17.10.2003
Și eu am fost în situația ta dar am aplicat soluția 4 pentru ca asa am stabilit de la început (ca să pot pune cablurile electrice  și folia bariera de vapori pe tavan).
Tu probabil vei aplica 1 sau 2 ori variante în funcție de ce te vor sfătui alții mai pricepuți.
3 în niciun caz. Dacă sus e nelocuit riști sa bagi mucegaiul în casă, dacă e locuit n-ai niciun interes sa nu ai podeaua etajului gata încălzită la 20 și ceva de grade.

#4
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Așa am avut și eu, am dat cu Baumit BetonKontakt și după cu MPI25 mecanizat. Ulterior cu glet și lavabila.

#5
IoanFi

IoanFi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2023

 mihai93, on 13 iunie 2023 - 16:48, said:

REEJIPS + GLET
intre rigips si tavan poti pune si vata minerala

 akeem, on 13 iunie 2023 - 16:53, said:

Și eu am fost în situația ta dar am aplicat soluția 4 pentru ca asa am stabilit de la început (ca să pot pune cablurile electrice  și folia bariera de vapori pe tavan).
Tu probabil vei aplica 1 sau 2 ori variante în funcție de ce te vor sfătui alții mai pricepuți.
3 în niciun caz. Dacă sus e nelocuit riști sa bagi mucegaiul în casă, dacă e locuit n-ai niciun interes sa nu ai podeaua etajului gata încălzită la 20 și ceva de grade.

 birau1982, on 13 iunie 2023 - 17:33, said:

Așa am avut și eu, am dat cu Baumit BetonKontakt și după cu MPI25 mecanizat. Ulterior cu glet și lavabila.


   Va multumesc!  Solutiile sunt cunoscute.@Akeem: Asa m-am gandit si eu cand am auzit de 3.
   As fi interesat sa stiu daca sunt abordate tavanele/betoanele (protejate cu folie la turnare) in vreun normativ de tencuieli.

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
eu din cate stiu tavanele se vopsesc mat fara nici o stralucire daca poate fi spus asa ceva pentru a ascunde imperfectiunile. Vopseaua lucioasa o sa scoata in relief (toate) imperfectiunile.

PS
In Romania nu s-a prea auzit de "paint sheen" (a se vedea si https://www.glidden....s-a-paint-sheen )

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 17.10.2003
Nu vrea sa-l vopsească lucios, e deja lucios din turnare (de la folie) și vrea sa știe cum sa-l tencuiasca fără sa-i cadă tencuiala în cap.

#8
IoanFi

IoanFi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2023
Am gasit o mentiune in normativul vechi: C 18-83 care va fi inlocuit de normativul NE 001­96 (unde nu mai exista mentiunea).

Acesta este un normativ dinainte de 1996.
Zice asa (C18-83):

   " Tencuieli obisnuite, driscuite, pe beton si beton armat:
Operatia de tencuire se va executa dupa pregatirea corespunzatoare a suprafetelor de tencuit. Pe suprafata pregatita si trasata se va aplica stratul de sprit care se va netezi si apoi stratul de tinci care la rândul sau va fi aplicat direct peste stratul de sprit si care va fi netezit si finisat. Pentru finisarea suprafetelor de beton realizate în cofraje de inventar metalice sau din placaj bachelitizat (tego) se poate utiliza tencuiala cu paste sau vopsele speciale (ex.GIPAC)."

   si

   "  Tencuieli gletuite:
   Pentru suprafetele de beton rezultate netede după decofrare, tencuiala gletuita se poate realiza prin aplicarea pastei GIPAC.
   "

   GIPAC apare in dexonline
   „Constructorii de locuințe din Pașcani au înlocuit mortarul pentru finisarea construcțiilor cu un nou preparat denumit «Gipac», obținut dintr-un amestec de glet, ipsos, aracet și ciment.” R.l. 17 XI 81 p. 5 (din inițialele elementelor componente: g[let] ip[sos] a[racet] c[iment])"
   Pare sa fie o substanta adeziva. Poate stie cineva mai multe despre GIPAC.

Tencuiala cu paste nu o gasesc nicaieri definita. Stiti cineva la ce se refera?

I



#9
IoanFi

IoanFi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2023

View Postbirau1982, on 13 iunie 2023 - 17:33, said:

Așa am avut și eu, am dat cu Baumit BetonKontakt și după cu MPI25 mecanizat. Ulterior cu glet și lavabila.

Pe varianta asta am mers. Arata bine.

I

#10
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
La mine a trecut un an jumate de la tencuială. Până acum nu am nicio problemă și nu cred să apară, cel puțin așa sper 😂.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate