Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Motocoasa Honda UMR 435 T

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,642
  • Înscris: 31.01.2010

 AWE, on 13 iunie 2023 - 09:43, said:

totusi as prefera ceva cu motor in 4T iar Stihl nu pare sa faca decat 2T.

Cum sa nu faca in 4T? fac 4Tmix doar ca mege cu amestec si ala desi este in 4T.
Solutia este aleasa deoarece trebuie sa mearga in orice pozitie timp nelimitat, asta in opinia celor de la Stihl.

Edited by Ion_Bumbu, 13 June 2023 - 13:26.


#20
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005
Ciudat, motor 4T sa mearga cu amestec. Pozitia nu stiu ce importanta are, oricum tii trimmerul cam in aceeasi pozitie, ca iarba e tot timpul jos pe pamant, nu? :)

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asta pentru ca nu ai cosit vreodata. SI nu ai avut vreodata vreo motosapa in 4T.
Pozitia este foarte importanta, iar sa poti roti coasa cum te duce mintea este ok cand ai motor in 2T. Doar sa nu-l tii mult invers... ca se opreste. In schimb cu motor in 4t cum o inclini cum senzorul de ulei iti opreste motorul.

#22
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

 AWE, on 13 iunie 2023 - 14:11, said:

Pozitia nu stiu ce importanta are, oricum tii trimmerul cam in aceeasi pozitie, ca iarba e tot timpul jos pe pamant, nu? Posted Image

Nu iti face probleme din cauza pozitiei motocoasei Honda in timpul functionarii. Uite ce scrie pe site-ul Honda: "Configurația OHC a curelei de distribuție cu scufundare în ulei a motorului face posibilă încorporarea trenului de supape în rezervorul de ulei pentru economii substanțiale de greutate și volum. Sistemul original de lubrifiere cu pompare cu slinger rotativ Honda asigură o lubrifiere completă cu ulei indiferent de unghiul motorului, permițându-i să fie operat continuu sau depozitat în orice poziție."

https://global.honda...6-gx35-eng.html

Edited by florinescovici, 13 June 2023 - 14:37.


#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,042
  • Înscris: 28.10.2006
Marketing!
Struto-camila io n-o vad cu ochi buni! Si asa am nevoie de ochelari la varsta mea!
Iete o HONDA, 4T, o martoga juma' putere.
Parerea mea, care am mai spus-o, e ca e FOARTE scumpa!
Gasesti si cu 700-800 de lei motocoase 4T cu ponei mai multi.
Deci cu banii pe acea Honda, iei 3 motocoase "no name" care ofera, conform specificatii, putere de 3 ori mai mare.
Mint frumos producatorii. dar cel putin putere dubla ofera.
Tineti cont ca orice piesa de schimb/consumabil este nepretuita la o scula "de marca".
Sau cumpar HONDA, made in Japan(OARE?) si pun piese de la vanzatorii din Obor?
Daca nu faci bani din activitatea prestata, io consider ca nu ai de ce sa te arunci la produse SCUMPE!
Parerea mea, ca utilizator de "chinezarii" la o gospodarie cu livada de 500 mp, gradina de 1000 mp, circa 2000 mp de teren de cosit la 2-3 saptamani.
Da, am motosapa cu motor Honda de 5,5 CP, cumparata acum 18 ani. Dar atunci nu prea erau alternative. Si am schimbat 2 carburatoare, 3 cabluri de acceleratie, am reparat/sudat carcasa reductor, am inlocuit rulmenti si simeringuri.
Dar de arat, ara bine merci, vs. Ruris de 7 CP al vecinului, care nici macar nu se infunda cu sapele in pamant. Ori sare, ori se opreste cand "da de greu".
In rest, 2 motocoase, drujba, atomizor, diverse "firme", toate produse in China.
Cum se spune, apa, paie si bataie!
daca ai grija de scule, le dai ce trebuie, ai productivitate.
Daca NU, NU!

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,642
  • Înscris: 31.01.2010
Motosapa nu ara...

#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,042
  • Înscris: 28.10.2006
Sapa!
Adica rascoleste pamantul!
Il intoarce. Il framanta, il marunteste, il face malai, daca ai meserie!
Asta ce e?
Scarpinat la OOa?
Hai sa ne frecam in crestet cu definitii din DEX!

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,642
  • Înscris: 31.01.2010
Daca va uitati un pic mai bine sintem pe aria agricola si parca nu-i bine sa incurcam lumea sa creada ca daca-i Honda motosapa ara.
Aratura este asta:
Attached File  2023-02-23_14-58-10.jpg   686.07K   20 downloads
Utilaj care ara este acesta:
Attached File  2023-02-23_14-58-31.jpg   616.5K   27 downloads
Cind veti face asta cu motosapa atunci puteti spune ca ara, pina atunci, sapa!

Edited by Ion_Bumbu, 13 June 2023 - 16:27.


#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Off topic.
Poti pune un plug la orice motosapa. Dar va trebui cumva apasat sa ajungi la adancimea aia. De regula, nu poti nici stand cocotat pe el (daca poti...).
Nu poti compara un tractor cu o motosapa/motocultor. Ultimele frezeaza pamanatul, trag remorci in afara drumurilor publice, uneori mai scot cartofii, dar mai greu cu aratul. Adica ari, dar nu la adancimea aia, mai mult enervezi cartitele.

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,042
  • Înscris: 28.10.2006
@Nea Ion
Sa fie ca tine!
Io nu ar, sap/afanez pamantul ca sa pun in solar rosii, ardei, vinete, alea, alea! Cum vrei sa-i zici - sapatura, aratura - afanare, chiar nu are importanta. Rezultatul e ala care conteaza.
Ca nu o sa ari cu MOTOCULTOR, MOTOSAPA, WTF, in camp sa pun porumb!
Hai sa fim totusi pe topic - motocositoare.
Io am spus de motor HONDA, vs. chinezarii.
Daca chiar vrei sa stii, am si plug si roti de metal la motoceofii la masinaria cu motor HONDA.
Ca ie sau nu PLUG, asa l-am cumparat acu' 100 de ani. Si destelenirea cu alea am facut-o.
Dupa ce ai scufundat prima data cutitele la maxim, 25-30 cm, ulterioarele treceri sunt joaca, daca o faci la 6 luni.
Nu cred io ca posteaza cineva pe aria AGRICULTURA sa ceara sfaturi vis-a-vis de TRACTOR vs. "jucarii" de 5-6-7 CP.
Discutam, sper io, despre hobby!
Ce trece de 1 ar nu mai e hobby. Si se discuta la alt nivel de pret.

Edited by viceroy56, 13 June 2023 - 16:49.


#29
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,642
  • Înscris: 31.01.2010

 adip1962, on 13 iunie 2023 - 16:46, said:

Off topic.
Poti pune un plug la orice motosapa.

Poti pune dar problema e ca nu-l trage.
De intrat intra, nu trebuie greutati, unghiul brazdarului regleaza adincimea, problema e forta de tractiune.
Aia este cam 1/2 din greutatea motocultorului deci la 100kg ai cam 50kgf forta de treactiune, absolut insuficient pentru un plugut ce ia 20cm brazda la 20cm adincime.
Testul se face destul de simplu, daca puteti tine utilajul din miini nici macar nu va ginditi sa puneti plug, daca va trage atunci, da merge plugul insa nici ala nu-i usor.
Ala la scule de la 200kg in sus merita pus.
Si mai e ceva, ce poti face cu tractorul nu poti cu motodapa dar si invers e valabil.
Acolo unde ar cu motocultorul nu pot sa o fac cu tractorul.

1 ar = 10mx10m, ala e de sapat la arseu nu-ti bati capul cu motosapa!

Edited by Ion_Bumbu, 13 June 2023 - 17:04.


#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,042
  • Înscris: 28.10.2006
Ai dreptate, m-am ARat de atata arat!. Ha, de iel ie vorba!
Nu Ha, Ha, Ha Production, ca ie a lu' Smiley!

#31
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

 AWE, on 13 iunie 2023 - 09:43, said:

Nu e chiar asa. Recomandarile pentru Loncin vin preponderent de la oameni care merg pe buget redus si se auto-conving ca primesc aceeasi calitate la o fractiune din pret, dar daca ar fi asa, brandurile consacrate n-ar mai fi pe piata sau ar trebui sa reduca preturile la nivelul chinezariilor, asta nu pare sa se intample Posted Image

Loncin echipeaza motocicletele BMW si mai nou si scule de gradina Husqvarna.
Sunt youtuberi care au comparat clona cu originalul si au constatat ca Loncin a inbunatatit punctele slabe ale unui motor Honda.
Ma rog.. deja cred ca Loncin a intrat la branduri mari,deci nu-l bagam in categoria "chinezariilor". :)

#32
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Referitor la Loncin:
- sunt posesor de motosapa loncin LC75. 6 viteze, 6 randuri de freze. Nu am nicio problema. Daca dai o cautare pe olx le gasesti la preturi apropiate de cele cumparate de noi, deci isi mentin foarte bine valoarea. Cred ca am cumparat-o pe ultima din tara in februarie trecut.
- pana acum vreun an, firma pitesteana Omac era singura care putea comercializa motosapele si produsele Loncin in Romania. Cum i-au pacalit pe chinezi nu stiu, dar acum nu mai exista Loncin la vanzare in Romania, ci numai Omac, powered by Loncin. Aceiasi Marie cu alta palarie, dar mai scumpa cu cca 500 lei. Si... se cumpara! Nu mai vorbesc de masinile de tuns iarba Omac (Loncin), pe care nu le gasesti, se vand imediat.
A nu se crede ca fac reclama, dar Loncin este un brand, ca ne place sau nu.
PS si off topic. Imi face cu ochiul un Ruris RXM777, dar nu stiu nimic despre motoarele General Engine (tot China). Ma poate ajuta cineva? Merita investitia? Multumesc

Edited by adip1962, 14 June 2023 - 06:00.


#33
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 adip1962, on 14 iunie 2023 - 05:57, said:

Referitor la Loncin:

Eu nu zic ca Loncin-Longxin n-or fi facand si chestii bune dar parerile raman impartite, unii spun ca sunt super ok, altii ca datorita QC chinezesc, e inca loterie, poti primi o bijuterie sau o chiftea, fix genul asta de chestie ma face sa am rezerve.

#34
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pana la urma da-l naibii pe Loncin, ce-ai hotarat? Ai o lista scurta?
Intreb sa-mi mai iau gandul de la ale mele... Ma stresez aiurea de 5 zile incercand sa aleg cea mai potrivita masina de tuns iarba, pentru un teren destul de inconfortabil... la aia se indoaie lama si nu se gasesc, la cealalta se strica autopropulsia, se opreste motorul ca-i inclinata, nu se poate spala ca curge benzina s.a.m.d. Cred ca pana la urma este foarte posibil sa raman si anul asta doar la motocoasa.
Nu ajunge in situatia mea.

#35
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 adip1962, on 15 iunie 2023 - 06:37, said:

Pana la urma da-l naibii pe Loncin, ce-ai hotarat? Ai o lista scurta?

Mda pai cu cat citesc mai mult ajung in situatia de care spui tu, la toate modelele gasesc cate o problema. La aia din titlu am renuntat, arborele ala flexibil nu cred ca rezista precum o tija fixa in timp. In plus cam toate modelele de la Honda sunt aproape dublu de scumpe fata de modele similare de la alte branduri, nu e neaparat o chestie de buget limitat dar mi se pare totusi cam mult sa dau 7-800 de euro pe un trimmer. Am inceput sa studiez oferta Stihl desi nu prea sunt fan motoare in 2T dar vad ca se bucura de feedback bun de la utilizatori. In plus, am nevoie si de o masina de tuns dar si acolo e un haos total odata ce incepi sa studiezi problema. Cel mai tare m-ar coafa un tractoras + un trimmer pentru unde nu intra tractorasul dar deja ajung in zona de arogante Posted Image

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Bun, hai sa te ajut.
Eu am Makita EM2600U. Are 1,2 cp si nu are nevoie de mai mult. Are vreo 5 ani, poate 6. Dar, mai buna si in aceiasi gama este Stihl FS 55. Eu asta am vrut, dar ca atunci cand m-am hotarat, la promotie (insemna atunci in jur de 500 lei), nu mai erau decat cele fara ghidon. Care-i avantajul major al unei scule in 2T? Ca poti sa o inclini oricat! Poti sa o si rasucesti la 180 grade si nu se va opri imediat. Este euro 2, dar nu-ti face grija ca distrugi tu planeta, pentru ca consumul este infim. Cu disc as aproxima acelasi consum ca la Makita mea, adica 1 l amestec benzina la 1000-1500 mp, poate si mai mai mult daca te inveti sa nu o turezi excesiv. Cu fir, turatia la maxim, clar 1l/1000 mp, poate si mai putin, sa zic 900 mp.
Ca sa nu te chinui ca mine, eu mi-am luat masina de tuns iarba Ruris RX330s cu motor Honda de 3,5 cp - este cel mai bun motor, in clasa asta de putere reala, la bani atat de putini, cu aceste dotari (cca 2000 lei). Am luat ruris din simplul motiv al pieselor de schimb (lame), altfel luam probabil o chinezarie facuta sub brand american.
Reteta mea este emag pentru informare, compari.ro pentru cumparare. Am cumparat de la Vexio, cu transport gratuit, acelasi produs pe care Vexio il vinde prin emag cu 250 lei in plus, plus transport, adica 300 lei in plus. Nu-mi place, retur si de la capat!

Edited by adip1962, 15 June 2023 - 16:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate