Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Motocoasa Honda UMR 435 T

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 adip1962, on 15 iunie 2023 - 16:11, said:

Dar, mai buna si in aceiasi gama este Stihl FS 55. Eu asta am vrut, dar ca atunci cand m-am hotarat, la promotie (insemna atunci in jur de 500 lei), nu mai erau decat cele fara ghidon.

Cum fara ghidon, pai de unde o tii? Ca idee, as prefera ceva mai puternic de 1CP sau cat are FS 55, dar oricum au multe modele cei de la Stihl. De ce mai puternic? Pentru ca in afara de curtea casei proprii, mai am o casuta cu mult teren undeva la tara si acolo se fac niste balarii grave, ajung scaietii la 2m inaltime daca n-ai grija. Acolo trebuie ceva forta si un disc metalic, nu prea merge sa tai cu fir.

#38
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pentru ca nu ai taiat niciodata cu disc vidia 40 de dinti. FS 55 nu va avea nicio problema, daca in loc de trimmer sau discul din pachet pui un disc cu 40 dinti placati cu vidia care costa 20 lei. Ma og, poti cumpara astfel de discuri si cu 200 lei. Dar la orice magazin satesc vei gasi o chinezarie de 15-30 lei care te tine un sezon. Dar si-o cosire e de ajuns ca si-a scos banii.
PS. A existat o moda cu un fel de oval/eclipsa in loc de ghidon. Uite ceva asemanator: https://www.magazial...tUaAivBEALw_wcB

#39
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005
Ah eu ma gandeam ca efectiv era fara maner Posted Image Din asta semirotund are Honda din titlu, mie mi s-a parut destul de comod.

Apropo de Honda, am primit oferta atasata, de la distribuitorul lor oficial.

Attached File  Motocoase de umar.doc   3.98MB   9 downloads

#40
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca ai bani de aruncat...
Nu ma bag, ti-am spus parerea mea.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 AWE, on 15 iunie 2023 - 16:33, said:



Cum fara ghidon, pai de unde o tii? Ca idee, as prefera ceva mai puternic de 1CP sau cat are FS 55, ....
1cp-ul ala de la fs55 e mult mai potent decat aia multi de la majoritatea chinezoaicelor. sa mai vorbim de greutate si vibratii?

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,643
  • Înscris: 31.01.2010
Am FS55 si tai cu disc cu 8 dinti tot de la ei, nu va luati decit cel cu minere stil bicicleta, este infinit mai usor de manevrat.
Singurul dezavantaj este ca nu intra in spatii inguste.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
ala cu maner rotund e pentru finisaje gen boduri unde tai cu firul fiind in plan vertical.

#44
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 adip1962, on 15 iunie 2023 - 18:00, said:

Daca ai bani de aruncat...
Nu ma bag, ti-am spus parerea mea.

In niciun caz de aruncat, la astia incecp sa cred ca 50% din pret e pus pentru brand de fapt. Bine, nici Stihl nu sunt tocmai ieftine, dar totusi sunt sesizabil mai jos preturile pentru modele cu caracteristici similare.

 Ion_Bumbu, on 15 iunie 2023 - 18:02, said:

nu va luati decit cel cu minere stil bicicleta, este infinit mai usor de manevrat.
Singurul dezavantaj este ca nu intra in spatii inguste.

Si pentru depozitare ar mai fi un dezavantaj, asta daca nu demontezi manerele de fiecare data (dar cine face asta)...

#45
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,643
  • Înscris: 31.01.2010
Da, se pot desface minerele, nu-i complicat dar ...chiar, face cineva asta ? eu nu.
Am mai spus Honda face motoare, acolo se pricepe, motocoasa de 8-9kg cu motor de 2Cp...sa fim seriosi, aia e greutate de Stih FS450.

#46
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 Ion_Bumbu, on 15 iunie 2023 - 19:04, said:

motocoasa de 8-9kg cu motor de 2Cp...sa fim seriosi, aia e greutate de Stih FS450.

Honda aia din titlu e chiar mai grea cu 2kg decat Stihl FS 450 si are sub jumatate din putere. Trebuie sa recunosc ca de cand am deschis topicul asta am tot studiat si desi imi plac motoarele in 4T, cumva incep sa imi schimb opinia (intr-una mai pozitiva) fata de cele in 2T, diferentele totusi sunt mari la performanta.

#47
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,643
  • Înscris: 31.01.2010
Mai este un aspect la motoarele in 2T, au fix 3 piese in miscare astea cu care ne lovim zi de zi.
Ca idee, mie-mi plac amindoaua dar n-as folosi un generator sau motosapa cu motor in 2T la fel cum n-as folosi unu in 4T la un utilaj purtat asta insemnind de la motocoasa, bormasina :D ca sint si din alea si terminind cu atomizoare.
Nu-s dispus sa car in spate greutatea suplimentara a unui motor 4T.

Edited by Ion_Bumbu, 16 June 2023 - 16:42.


#48
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005
Bun, deci am ramas la 2 variante - n-am mai apucat sa scriu pe aici - respectiv Stihl FS 111 si mi-a mai sarit in ochi un model de la Echo, respectiv asta. Nu e prea raspandit brandul asta la noi, dar americanii au doar cuvinte de lauda, sunt Made in Japan si ofera 5 ani garantie pentru persoane fizice, mult mai bine decat Stihl care ofera doar 2. Dileme, dileme... Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate