Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

dupa 20 de ani

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#91
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 08.01.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 16 iunie 2023 - 02:41, said:



E cam exagerat bugetul ala, daca esti angajat nu ai nevoie de toate asigurarile alea sau le poti face mult mai mici, groceries de 2000$ sunt cam mari, nanny si alea de copii mici ai numai perioada cand ai copii mici, cleaning nu-ti trebuie daca ai doua maini.
Dar chiar si asa dintr-un venit decent poti sa acoperi toate astea.


Văzusem undeva un articol, unii au încercat sa vadă relativ recent dacă familia Simpson e realista.  Adică dacă ar putea trai o familie de 5 + câine + pisica (+casa din desen + 2 cazane etc) dintr-un salariu de operator la centrala nucleara.
Și le-a cam dat cu virgula.
E departe de a fi ceva științific însă haioasa abordarea.

#92
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Misto, vrem si noi. Poate aveti si ceva sfaturi utile cum sa ajungi la 250K salariu.

#93
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 05.10.2022
Din ce stiu eu, salariile cele mai bune sunt pentru SwEngs in Bay Area: https://www.levels.fyi/2022/, alegi vreo 10 companii ce apar in lista si cateva luni de https://leetcode.com/.
Nu stiu in schimb care din ele in schimb angajeaza acum ca mai toate companiile au dat afara; pana acum cativa ani se mergea mult pe interviu de tip leetcode pt SwEng (ca cica ar fi mai 'equity').

View Postvrajitoruldinoz, on 16 iunie 2023 - 05:30, said:

Ce e aia o duce mai bine? defineste.
La urma urmei, cel mai important (pentru mine) e sanatatea si sa ma simt linistit (adica fara stres).
Pentru mine e un oras bolnav ala in care te loveste homelessu` cu bata pe strada si e de evitat (si asta am si facut, indiferent de cat se castiga in zona respectiva); pentru multi americani care s-au nascut si au crescut in mediul asta, inchid ochii si ignora ca aia e realitatea cu care sunt obisnuiti (cum si noi am fost obisnuiti cu mediul nostru).

Prefer de 10 ori sa stau la o terasa la Palas cu un Ursus in mana, sa merg pe acolo decat in downtown SF.

Edited by sirronkcuhc, 16 June 2023 - 15:37.


#94
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
Am observat că aici pe forum in general când se vorbește și estimează orice in legătură cu banii, tendința e să se insiste pe panta descendenta a distribuției lui Gauss, ca și cum ar fi de fapt pe coama ei.

Sunt și salarii de 200k+ in IT, cum s-a menționat mai sus, dar nu reprezintă majoritatea/media.

#95
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postmangoshake, on 16 iunie 2023 - 15:14, said:

Misto, vrem si noi. Poate aveti si ceva sfaturi utile cum sa ajungi la 250K salariu.

Kubernetes, Cloud architect, Cloud Security... Am job acum la nivelul asta si in Canada nu in USA.. Remote also:) Resume si certifications si discutam. Daca ai vreo 10 ani experienta si management stiu 2 pozitii la $300k  - $210-220k baza plus bonus.

Edited by KING_99, 16 June 2023 - 21:38.


#96
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

entru mine e un oras bolnav ala in care te loveste homelessu` cu bata pe strada si e de evitat

Da-i si tu inapoi Posted Image. Nu cred ca exista vreun oras pe lume unde sa garantezi ca asta nu se intimpla, fratele unui prieten de-al meu a intrat intr-o lupta de strada in Tokyo cu niste nigerieni care tin baruri acolo si trag tzepe.
Iar in dwontown in SF nu prea e locul unde sa te duci sa bei o bere la terasa. Pe acolo treci doar dinspre si inspre ceva.
E ok la palas dar it gets old quickly. Pina la urma sunt doar niste mese afara, mincarea si berea sunt meh. sunt altele de facut in viata ca sa spui ca traiesti bine. Parerea mea.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 June 2023 - 21:36.


#97
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Dar Sausalito ce are? Trebuie sa bei bere in SF?

#98
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKING_99, on 16 iunie 2023 - 21:32, said:



Kubernetes, Cloud architect, Cloud Security... Am job acum la nivelul asta si in Canada nu in USA.. Remote also:) Resume si certifications si discutam. Daca ai vreo 10 ani experienta si management stiu 2 pozitii la $300k  - $210-220k baza plus bonus.

Cam £100-120k lire ce zici tu in UK. £6000 in mana, fara bonus, car allowance si cu beneficiile Europei.

#99
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostCatean, on 16 iunie 2023 - 21:49, said:

Cam £100-120k lire ce zici tu in UK. £6000 in mana, fara bonus, car allowance si cu beneficiile Europei.

Vreo £9500 in mana.. am facut calculul acum ca nu stiam cat e rata de schimb...  dar cu bonus... aaaa si in provincia unde sunt eu ca taxele difera pe aici...

In plus e Canada nu US.. aici intotdeuna au fost mai mici salariile... Dar nu traiesti rau pe la $400k pe familie daca si nevasta are un job decent.

Edited by KING_99, 16 June 2023 - 22:00.


#100
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Nu ai cum sa ai 10 experienta cu kubertents din moment ce au aparut in 2014. Si nu sunt pe DevOpp, ca nu ma atrage. Salariile in Canada sunt mici. Cand am plecat din State, aveam 100K ca DBA. Nici acum, dupa 16 ani, nu poti lua echivalentul salariului asta in Canada pe asa ceva(anyway, nu mai fac asta demult, fac development). Anul trecut am luat 7 certificari,  nu imi folosesc la nimic. Bani sunt pe ce fac eu, dar din pacate firma ia 75% din ei.

#101
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Salariul mediu pe ce zici tu este 94K:
https://www.glassdoo...SRCH_KO0,14.htm
Am intalnit 2 contractori anul trecut care castigau $200/hr pe cloud, intrebarea e cum ajungi de la prima (94K) la ultima ($200/hr)?

#102
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 15.11.2003
mananci seminte 60% din timp si restul ai client

#103
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
@radu103 un raspuns tipic de manelist. te simti bine?

#104
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postmangoshake, on 16 iunie 2023 - 23:11, said:

Nu ai cum sa ai 10 experienta cu kubertents din moment ce au aparut in 2014. Si nu sunt pe DevOpp, ca nu ma atrage. Salariile in Canada sunt mici. Cand am plecat din State, aveam 100K ca DBA. Nici acum, dupa 16 ani, nu poti lua echivalentul salariului asta in Canada pe asa ceva(anyway, nu mai fac asta demult, fac development). Anul trecut am luat 7 certificari,  nu imi folosesc la nimic. Bani sunt pe ce fac eu, dar din pacate firma ia 75% din ei.

Nu am zis 10 pe Kubernetes specific ci in industrie. Nu prea mai sunt joburi de DBAs traditionale... mai toti folosesc PaaS - CloudSQL, etc..  Nici pe mine nu ma intereseaza sa fiu doctor in Canada dar nici nu am pretentii sa iau $5-600k.. Vezi unde e problema? Vrei bani, faci ce se cere pe piata. In plus sunt o gramada de joburi in Canada pentru firme din USA care platesc bine.. peste $200k. Un developer bun in Java sigur ia banii astia pentru o firma din USA, lucrand din Canada.

Nu ma intereseasa Glassdoor ca nu e relevant.... Eu tocmai am angajat un junor cu 2 ani experienta la $105k plus beneficii.

Si hai sa fim seriosi... SI in Ro si in UK, Canada, USA sau alte tari sunt joburi f. bine platite... problema unora e cu strugurii cand se vorbeste de salarii..

Decizia de a trai in alta tara la momentul asta nu prea mai depinde atat de mult de bani zic eu.. depinde de civilizatie, servicii, natura, etc... Degeaba ai 10k Euro pe luna la Caracal....

#105
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 05.10.2022
Noi vrem sa experimentam acum sa vedem cum e de locuit cateva luni pe an in zona Oceanside/Del Mar. (pozele sunt din ianuarie cand p-aici pe unde-s eu ploua de rupea)
Probabil aici ar fi fost interesant de ajuns de acum vreo 20 de ani (pentru mine zic).

N-am trait niciodata atat de in sud si inca nu-s obisnuit sa merg pe strada si sa vad d-astea.
Del Mar e la paralela 32 (echivalent cu Maroc/Tunisia/Israel).

Edited by sirronkcuhc, 17 June 2023 - 16:11.


#106
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016
Tu ești prea tânăr sa vorbești de acum 20 se ani :).
Și chestia asta cu traitul unde vrei și munca remote e numai de câțiva ani. Ma îndoiesc ca găsești slujbe ca lumea acolo, local.

#107
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 17.08.2022

View Postsirronkcuhc, on 17 iunie 2023 - 16:04, said:

Noi vrem sa experimentam acum sa vedem cum e de locuit cateva luni pe an in zona Oceanside/Del Mar.

De locuit pentru cateva luni pe an....care este problema ? daca te tine buzunarul....
Ce se discuta insa, este ce poti spune dupa 20 de ani de trait, muncit, cumparat o casa, intretinut unu-doi copii la scoala sau universitate.

#108
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am 23 de ani, și e o decizie de care sunt foarte fericit. Dar nu a fost mereu așa, primii 5 ani, chiar mai mult, am avut îndoieli serioase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate