Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

dupa 20 de ani

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.01.2022
pe 11 iunie 2003 ajungeam in Montreal cu sotia, cateva valize, cateva mii de dolari in buzunar si multe sperante pentru un viitor mai bun

astazi, dupa 20 de ani, avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte, am tot amanat sa plecam din Romania in speranta ca dupa revolutie ceva se va schimba semnificativ. nu s-a schimbat mare lucru, cel putin pina am plecat noi, iar faptul ca am fost, la un moment dat, pusi in situatia sa alegem la presedintie intre iliescu si wc tudor, cred ca a fost ceea ce ne-a determinat sa luam, in sfarsit, decizia de a pleca

#2
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
pat on the back?

sau ce vrei?

Edited by serginho, 11 June 2023 - 22:38.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Totuși, ceva acolo, ,,în interior ", nu este bine...

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 JamesHetfield, on 11 iunie 2023 - 20:49, said:

pe 11 iunie 2003 ajungeam in Montreal cu sotia, cateva valize, cateva mii de dolari in buzunar si multe sperante pentru un viitor mai bun
astazi, dupa 20 de ani, avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte, am tot amanat sa plecam din Romania in speranta ca dupa revolutie ceva se va schimba semnificativ.
Am si eu un amic care a facut la fel undeva prin 2005, dupa 8 ani sa intors inapoi, cica n-are loc pe piata muncii de pakistanezi si indieni, o ducea practic mult mai rau ca aici.
In rest aia cu revolutia sunt sloganuri ce nu mai prind. Revolutia nu a fost pentru schimbari magice ci doar pentru a opri totalitarismul si dictatura, pentru a oferi libertate de circulatie adica schimbare de regim. Imbunatatiri semnificative adica cresterea puterii de cumparare a survenit abia dupa intrarea in familia europeana.

Edited by andreic, 12 June 2023 - 14:35.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 crisstonne, on 11 iunie 2023 - 22:46, said:

Totuși, ceva acolo, ,,în interior ", nu este bine...
Nu pare:
astazi, dupa 20 de ani, avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte,

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Tu ții minte exact data la care ai plecat?
La mine, știu doar că era o miercuri dimineață.

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

 JamesHetfield, on 11 iunie 2023 - 20:49, said:

avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte
acelasi regret il am si eu, succes in continuare

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

 pasilla, on 11 iunie 2023 - 23:00, said:

Nu pare:
astazi, dupa 20 de ani, avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte,

Cred ca se referea la faptul ca al 14 lea post e un forum romanesc, dupa 20 de ani, e sa explice ca nu a plecat mai devreme. Asta nu e o chestie de intere public, pentru ca nu poate fi replicata, nu e actionabila. Nu e ca si cum as spune ca Banca Transilvania da cele mai bune dobanzi, ca sa-ti faci si tu cont. Nimeni nu poate calatori in timp 20 sau 30 de ani, iar conditiie de acum din Ro si Ca sunt foarte diferite fata de acum 20 de ani.

In acleasi registr eu regret sa zicem maxim doi ani in care as fi plcat mai devreme si au cam fost timp pierdut. In rest sunt foarte fericit cu copilaria, adolescenta si tinerereta din Romania. Daca insa in loc de doi ani ar fi fost 10, ar fi fost cu totul alta problema, poate as fi gandit la fel.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Cu libertatea cum stati? O fi mai nasol in Romania, dar inca n-am auzit sa-ti blocheze statul banii din banca daca tii cu o organizatie care protesteaza pasnic...

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu sunt plecat dinaintea inițiatorului si n-am regrete.
Sunt de acord cu Vraji, nu-mi pare rău că am copilărit și am început vieța profesionale în România la sf anilor '90.
De tinerețe nici nu mai comentez,  tinerețea încă mi-o trăiesc și acum :D

15-20 ani mai târziu lucrurile erau diferite însă până prin 2000-2005 plecarea era un no brainer dacă erai tânăr și voiai sa faci ceva prin forte proprii.

Câteva mii de dolari în buzunar?! Eu aveam 320 dolari, împrumutați. Și un contract pe trei luni.

Edited by KiloW, 12 June 2023 - 00:01.


#11
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Eu nu regret ca n-am plecat, na.
Bine ti-ai ales si la noroc Canada care a avut cea mai mare crestere din ultimele decenii, tot globul a emigrat acolo au primit pe oricine cu ochii inchisi daca lucra non stop fara sa comenteze. Imigratii maxim, munci cat puteti maxim, normal ca or profitat. Acum e un spagheti acolo de nationalitati.
Sa nu mai zicem ca aia stau pe zacaminte ca arabii si vin banii din cer 5x de fraierii de europeni care platesc ca fraierii si ca nu ai noroc ca nu ai taxe mari inca din salariul brut, ca altfel diferenta mare nu era.
Daca eu iau 1,7k $ aici fara sa fiu sclav, pai stau aproape la fel de bine ca tine acolo unde faci 5k$. Succes sa cumperi o casa (cam toate is de lemn..ca na ieftineala/profit) in pustietate cu minim 400k$ la voi, in timp ce cu 150k mi-am facut vila.
Is si parti rele acolo, nu trebuie sa mananci aici kkt, doar pentru ca te-ai obisnuit tot pe acolo. N-ai idee cu cati vorbesc de acolo si vor sa plece din dumsteru ala. Is multe de discutat. Sa nu mai discutam de geru ala. Bine, tu ai prins Montreal la bulan mai jos, da prinzi un Edmonton stai in ger 24/7.
Eu unu nu m-as muta la tine nici pe gratis si totul asigurat, cu toata sinceritatea iti zic. Poate ca aici erai ultimul sarac de pe sate si de aceea te-a uimit schimbare, dar ai uitat ca sunt unii care chiar au bani si in Romania, mult peste este necesar sa duca o viata calitativa.

Asa poate oricine de aici sa plece in seara asta cu masina in Monaco si sa scrie aici pe forum, ah ce bine ca n-am mers in kktu ala de Canada, dau partyuri aici in Monaco, prins job si cazare, plin de tipe, caldura non stop, am masina mea, weekend escape la Barcelona si Ibiza. Si chiar am destui care au mers in Monaco de 10 ani, nu-s povesti.

Edited by elless, 12 June 2023 - 01:37.


#12
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 elless, on 12 iunie 2023 - 01:26, said:

Eu nu regret ca n-am plecat, na.

Pai si? Dar daca ai fi plecat si ai avea vreo $ xM in cont? Te-ai intoarce in Ro? Nici eu :)

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 pufonel, on 11 iunie 2023 - 23:55, said:

Cu libertatea cum stati? O fi mai nasol in Romania, dar inca n-am auzit sa-ti blocheze statul banii din banca daca tii cu o organizatie care protesteaza pasnic...
Cred ca nasol. Libertatea s-a nascut in Romania.

 elless, on 12 iunie 2023 - 01:26, said:

Sa nu mai discutam de geru ala.
Stim.
In Canada sunt geruri insuportabile, in Australia sunt vietati periculoase, in SUA sunt bande inarmate, prin UE e plin de LGBT care te urmaresc.
In Romania e Edenul.

Edited by pasilla, 12 June 2023 - 01:57.


#14
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007

 pasilla, on 12 iunie 2023 - 01:54, said:

Cred ca nasol. Libertatea s-a nascut in Romania.


Stim.
In Canada sunt geruri insuportabile, in Australia sunt vietati periculoase, in SUA sunt bande inarmate, prin UE e plin de LGBT care te urmaresc.
In Romania e Edenul.
Razi tu, dar pana o traiesti pe bune. Romania are o clima foarte buna. Iti doresc sa stai cativa ani in ger, numa cu inchisi la culoare vecini sau steaguri LGBT fanatici si arme la ei. Canada has the fifth highest rate of gun ownership in the world.
De LGBT probabil te referi in Canada, unde pe strazi vezi jumate din case cu steau LGBT gen si parade saptamanale LGBT sau nationaliste(de unde o fi imigrat fiecare).  In Europa nu vezi asa ceva. poate Londra, dar nu mai sunt ai nostri. Sa zicem Berlin ok, dar pra putin fara de total.

Edited by elless, 12 June 2023 - 02:12.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 elless, on 12 iunie 2023 - 02:00, said:

De LGBT probabil te referi in Canada, unde pe strazi vezi jumate din case cu steau LGBT gen si parade saptamanale LGBT
Inteleg. Nu mai poti sa dormi si tu linistit de frica alora.

#16
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 pasilla, on 12 iunie 2023 - 01:54, said:



In Canada sunt geruri insuportabile, in Australia sunt vietati periculoase, in SUA sunt bande inarmate, prin UE e plin de LGBT care te urmaresc.
In Romania e Edenul.

Tu pe unde faci cărămizi ? Tu de ce n ai plecat ?

Ce tot propovăduiești plecarea, dacă tu n ai experimentat o ?  Vorbești din cărți ?

Eu am plecat, nu m a dat pe spate experiența, am venit inapoi.  Imi e foarte bine acum.

Că se simte unul bine unde a emigrat, să fie sănătos, ce mă interesează pe mine ?

@Kharhu se simte bine la cercul polar de Nord, e alegerea lui, a mea nu ar fi...

Totuși, un gand păcătos nu mi dă pace.

Băi, in 20 de ani trebuia să fiți integrați in societatea de acolo, totusi voi tot  postati pe Softpedia.  Ăia n au forumuri ?

E vreun regret pe acolo, pe undeva ?
In afara de ăla că n am plecat mai devreme....

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 yekun, on 12 iunie 2023 - 02:39, said:

Ce tot propovăduiești plecarea, dacă tu n ai experimentat o ?  Vorbești din cărți ?
Nu propodavuiesc nimic, in afara de libertatea de alegere.
Nici nu ai habar ce am experimentat eu si motivele pentru care produc caramizi in RO.

Edited by pasilla, 12 June 2023 - 03:01.


#18
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Crime. În 2016, Romania avea o rată a omorului de 1,25 la 100.000 de locuitori. Au fost în total 267 de omoruri în România în 2018. Daca e o crima in Romania e peste tot la stiri. In Canada se fac rapoarte zilnice, multe ignorate.
At 5,375 incidents per 100,000 population, the police-reported crime rate—which measures the volume of crime—increased 1% in 2021.

Dar pentru bani, se pare ca unii preferra o tara mai riscanta. Stiu stiu, toti zic 'dar eu no sa patesc nimic'. Este vorba de expunerea la risc.
GDP nu e asa impresionat pe cat ar parea pentru o tara cu petrol vandut dormind. Polupatie de 2.5x mai mare ca RO si se chinuie cu GDP.

Attached Files


Edited by elless, 12 June 2023 - 03:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate