Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

dupa 20 de ani

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postpasilla, on 11 iunie 2023 - 23:00, said:


Nu pare:
astazi, dupa 20 de ani, avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte,

Asta e libertate de alegere ?

Fiecare cu frustrarile lui, unul ca nu a plecat cu 10 ani mai devreme, altul că a pierdut 10 ani pe acolo.

Nu ma interesează ce ai experimentat tu personal, dar hai să fim obiectivi, sunt destui care au plecat boi si s au intors vaci.

Tu promovezi emigrarea, eu spun că nu e chiar așa si nu prea merită.

Fiecare cu părerea lui, doar nu i mai condamna pe cei care spun, de ex, că Anglia e o țară de rahat in care plouă a prost, iar lor nu le place asta.

Am prieten din copilărie care sta in Mongolia.  I am spus că ii doresc să fie fericit acolo, dar, dpmdv e tâmpit. Asta e.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postelless, on 12 iunie 2023 - 03:04, said:

Crime. În 2016, Romania avea o rată a omorului de 1,25 la 100.000 de locuitori.
Avem si cele mai curate spitale. Nosocomiale aproape de zero.
La fel si la malpraxis, aproape ca nu exista.
Numai vorbim de cresterea PIB. Suntem tigrii Euopei.

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 03:05, said:

dar hai să fim obiectivi, sunt destui care au plecat boi si s au intors vaci.
La fel cum unii considerati boi pe aici, au plecat.....si au performat, oriunde pe Planeta.
Nu cred ca exista coltisor din lume, unde sa nu gasesti romani care o duc bine ( inclusiv in RO)

Edited by pasilla, 12 June 2023 - 03:25.


#21
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Vrei să ti dau exemple de spitale demolate și  in tarile alea cu apa calda, tocmai din cauza acelor infecții ?

Stii de ce ești tu deranjant, pt mine, cel puțin ?

Pt că tu ai fi vrut să i depasim pe nemți măcar, in ăștia 30 de ani.
Si pentru ca n am fost in stare, tu denigrezi constant România.

La tine nu contează nimic, condițiile istorice, câți bani s au băgat in unii, câți bani au plătit alții despagubire de razboi, noi in 30 de ani trebuia să fim ca nemții.

Si bineînțeles, bagi placa cu PSD PNL. Ca sa i mai susții si tu pe prăpădiții ăia de la USR care sunt la sub 8 procente.

Dacă tii cont de unde am plecat, am avut o dezvoltare chiar buna, nu rezonabilă.

Mai aruncă o privire pe procentele alea stabilite de Stalin, convenite de Churchill si vezi de ce am avut noi handicap.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 03:59, said:

Vrei să ti dau exemple de spitale demolate și  in tarile alea cu apa calda, tocmai din cauza acelor infecții ?
Si in Ro, cate ? Pacat ca nu ai inteles.

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 03:59, said:

Pt că tu ai fi vrut să i depasim pe nemți măcar, in ăștia 30 de ani.
Sigur ca da. Am fi putut, dar doar in visele unora. Nu ale mele.

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 03:59, said:

Si bineînțeles, bagi placa cu PSD PNL.
De parca altii ar fi fost la putere, in ultimii 33 de ani.

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 03:59, said:

Dacă tii cont de unde am plecat, am avut o dezvoltare chiar buna, nu rezonabilă.
Inca putin si ajungem la nivelul din 1980,

Mai greu e sa ii convingem pe tradatori sa se intoarca in tara.

Edited by pasilla, 12 June 2023 - 04:17.


#23
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008

View PostpexCom, on 11 iunie 2023 - 23:17, said:

Tu ții minte exact data la care ai plecat?
La mine, știu doar că era o miercuri dimineață.
Tu esti si mai dubios. Posted Image

View Postpasilla, on 12 iunie 2023 - 01:54, said:

In Canada sunt geruri insuportabile, in Australia sunt vietati periculoase, in SUA sunt bande inarmate, prin UE e plin de LGBT care te urmaresc.
In Romania e Edenul.
Vezi ce usor e sa argumentezi pe internetzi?

Edited by futurist, 12 June 2023 - 06:53.


#24
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

View Postcrisstonne, on 11 iunie 2023 - 22:46, said:

Totuși, ceva acolo, ,,în interior ", nu este bine...
suntem persoane diferite, din generatii diferite si avem vise si asteptari diferite : dupa o anumita perioada de " stat printre straini" , banii si dezvoltarea socio profesionala trec pe planul doi, si poate vre sa te retragi intr-un colt de Romanie lisnistit ( sa nu deranjezi si sa nu fii deranjat de nimeni )

View PostKiloW, on 11 iunie 2023 - 23:59, said:

15-20 ani mai târziu lucrurile erau diferite însă până prin 2000-2005 plecarea era un no brainer dacă erai tânăr și voiai sa faci ceva prin forte proprii.

Intre 2000 s 2007 ( mai ales dupa refuzul primului val de integrare din 2004 ) devenise foarte evident ca noi dorim ( politic) sa fim cu fundul in barca europeana dar sa nu schimbam nimic din trecut  -deja unii romani ajunsesera in europa de vest ilegal si pe baza informatiilor trimise in tara , foarte multe persoane se gaseau intr-o dilema economic-sociala : sa stau in Ro, si sa apelez la pile/cunostinte/relatii ( pe care poate nu le am ) ca sa avansez sau sa gasesc un loc de munca mai bun ( desi am pregatirea necesara dar nu si relatiile de rudenie cu sefii ) sau sa plec "afara" sa o iau de sub zero ( deja hoardele de minoritari speriasera vestul ) si sa-mi fac un drum in viata, prin truda proprie

Strainatatea nu e pt oricine ! Nu sunt lipsit de respect si nuci nu vreau sa par ca dau lectii altora - dar realitataea asta e : multe persoane au clacat la nivel mental inainte de a ramane fara bani !

Nu conteaza cine esti, ce ai facut inainte , pe cine cunosti tu in Ro - in strainatate esti e doar un cetatean European ( din Ro ) venit sa-si indeplineasca visul ( si cand vii ca turist si toci banii parintilor - iti indeplinesti visul de a-ti face selfie-uri pe afara, sa ai hainute de firme etc )

Nu conteaza cat ai stat pe afara si te-ai adaptat la regulile altora , crezand ca nu-ti mai amintesti nimic de Ro : cand incerci sa treci strada in Ro pe trecerea de pietoni si te claxoneaza soferii ca mergi prea incet, acele amintiri din copilarie, pe care le credeai uitate iti revin in memorie instatant : esti ACASA !

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Cum naiba va impacati cu clima aia frate ?? 8-9 luni pe an e iarna.....

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postelless, on 12 iunie 2023 - 03:04, said:

GDP nu e asa impresionat pe cat ar parea pentru o tara cu petrol vandut dormind.
Aia ppp e puterea de cumparare, GDP-ul / capita e cu totul altfel.

Attached File  gdp world.jpg   105.62K   49 downloads

Edited by andreic, 12 June 2023 - 07:16.


#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,725
  • Înscris: 21.06.2016

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 03:05, said:


Fiecare cu părerea lui, doar nu i mai condamna pe cei care spun, de ex, că Anglia e o țară de rahat in care plouă a prost, iar lor nu le place asta.

Am prieten din copilărie care sta in Mongolia.  I am spus că ii doresc să fie fericit acolo, dar, dpmdv e tâmpit. Asta e.

Uite atitudinea ma dezamăgeste la ai noștri. Este îngustime in gândire. Crezi ca ăla care lucrează la biroul din Londra al Goldman Sachs vede “Anglea” la fel cu muncitorul necalificat din construcții?
Eu am lucrat mereu in multinaționale și am colegi din toate țările lumii care lucrează in alte tari. N-am auzit la nimeni ca țara x e de rahat, cu privire la nicio țara. Am întâlnit olandezi care lucrau in Panama, orice fel de european in SUA, italieni in Franța, americani in Mexic, germani in Costa Rica, britanici sunt peste tot, si in Africa sau Noua Guinee. Fiecare individ găsește oportunități in orice țara, nu are nici o legătura cum ti pare ție țara aia după ce ai stat acolo un an.
Pe partea cealaltă nu exista țara perfecta, fiecare are plusurile si minusurile ei.
In loc sa ti se para interesant cum trăiesc alții si cum e acolo, tu ești gata cu opiniile si categoriile.

#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Eu voiam sa plec prin 2005.Nu am facut-o, acum castig 6500 intro fabrica in ro, ca si muncitor calificat.E bun ca nu am plecat, inca mai am fosti colegi de clasa care culeg capsuni de 5000 lei in spania.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,725
  • Înscris: 21.06.2016

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 02:39, said:



Băi, in 20 de ani trebuia să fiți integrați in societatea de acolo, totusi voi tot  postati pe Softpedia.  Ăia n au forumuri ?

E vreun regret pe acolo, pe undeva ?
In afara de ăla că n am plecat mai devreme....
O gândire cel puțin ciudata. Faptul ca vii din țara X in țara Y e un PLUS. Știi o limba in plus, ai o cultura in plus, înțelegi mai multe despre lume. Și nu ma refer la nivelul de turism de 2 săptămîni in resort.
Tu spui ca oamenii ar trebui sa renunțe la aceasta cultura duala, la acest mare plus? Doar dacă sunt prosti. Creierul uman poate cuprinde fără probleme amândouă viețile, nu trebuie sa renunți la una, nu este nici un beneficiu in asta.


Eu de exemplu trăiesc in SUA din 2000. Am prieteni buni, sunt “integrat”, ce o înseamnă si aia, am o viața fericita si mulțumită, sunt stabil psihic. Nu imi doresc sa revin in România pe termen lung, deși nici nu exclud (obiectiv nu văd nici un motiv).
Pot sa spun însă ca trăiesc parțial si in România. In toți anii ăștia am venit anual careva săptămâni in România. Anul trecut am fost 5 săptămîni. Am treburi, chiar niște proprietăți (pe care intenționez sa le țin), frecușuri cu sistemul, parinti, rude. Dar mai ales am prieteni buni. Copilul meu e prieten cu copiii lor cu care vorbește in romană lui pocita, mergem in vacante împreuna. Am prieteni si din categoria romani plecați, intialnesc cu foști colegi de liceu si facultate prin felurite locuri, si cu ei facem vacante împreuna. De ce as renunța la aceasta parte a vieții? La ce mi-ar folosi, cu ce m-ar ajuta?

Edited by vrajitoruldinoz, 12 June 2023 - 07:49.


#30
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 02.10.2009
Si eu sunt la exact 20 de ani si spun- nu prima data- ca trebuia sa vin macar cu 5-10 ani mai devreme.
Exista foarte multe motive pentru asta, dar si motive pentru care nu as mai face-o sau nu as mai fi facut-o acum 10 ani sa zic.
Societatea canadiana a involuat dramatic in acesti ultimi 10 ani, in primul rand datorita conducerii inepte si influentei americane.
Cu toate astea, chiar daca Romania s-a dezvoltat foarte mult in acest rastimp, exista inca o mare diferenta in mai toate aspectele sociale iar aceea nu este in favoarea Ro. Luate individual, unele lucruri sunt fara indoiala mai bune in Ro (aici intervenind subectivismul fiecaruia, mai mult decat cifrele).
Totusi, distanta se micsoreaza, Romania taras-grapis continua sa se dezvolte, cu hopuri si poticneli, in timp ca marea Canada nu iese din trendul descendent.
Oricum, e greu de anticipat care va fi evolutia dat fiind implicatiile actualului razboi a carui miza finala nu este deloc acea care vi se vantura pe la televiziuni. Ambele tari, laolalta cu multe alte vor suferi pe termen lung.
Eu sunt acum la rascruce, ca sa zic asa, sa vin inapoi de tot, sa vin temporar, sa vin juma-juma de timp, sa inchiriez , sa cumpar, sa vand, etc dar astea sunt lucruri specifice fiecaruia, la fel ca si modul de apreciere a situatiei, asa cum am spus de multe ori si cum a mentionat vrajitorul: depinde de pe ce pozitie vezi sau judeci situatia. Unul plin de noroi pe cizme va gandi altfel decat unul dintr-un birou de sticla din downtown. La fel unul cu patru clase fata de cel ajuns profesor la o universitate in vest.
Cu toate astea, cum se vede si in careva postari de mai sus, autosuficienta unora, dominata de necunoasterea realitatii duce la concluzii eronate pe care se grabesc sa le impartaseasca altora. E mult subiectivism, dar pana la urma parca tot la zicala romaneasca ajungem: omul sfinteste locul.

#31
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 02:39, said:

Băi, in 20 de ani trebuia să fiți integrați in societatea de acolo, totusi voi tot  postati pe Softpedia.  Ăia n au forumuri ?
Habar n-ai tu, eu cred ca si-a facut si rezervare pentru intors acasa :D

#32
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
o discutie fara rost. fiecare individ are alt mod de a se adapta, acomoda etc in alta tara. pare ca @op vrea doar niste validare si era evident ca o sa apara si opinii contra.

fara sa fi fost plecat macar cativa ani nu poti sa emiti comparatii si nici sa emiti o opinie cat de cat obiectiva, si evident exista pro/contra in orice tara vs RO. Ro nu e asa rea deloc, mai ales daca financiar stai bine. as zice chiar ca ai multe avantaje...:)

#33
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostJamesHetfield, on 11 iunie 2023 - 20:49, said:

decizia de a pleca
Ce mari realizari ati avut in Canada in acesti 20 de ani ?

Ati gasit fericirea ?

Edited by Alex432, 12 June 2023 - 09:19.


#34
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 17.08.2022
"Dupa 20 de ani" ....adica 2003 eram multumit de hotarare.
Foarte multumit.
Serviciul era stabil.
Casa ( a doua) aproape achitata.
Am plecat la timp.
Suficient ca scolarizarea si experienta capatata, 18 ani sa-si faca efectul si ma asigure cu incadrare buna si conditii
Scoala romaneasca era foarte apreciata atunci, la fel si experienta asta a facut ca vechime in munca
sa fie considerata in noua tara

Dupa acesti 20 de ani au mai trecut 20.
care mi-au intarit azi, certitudinea bunei alegeri.

Evident, cu ancorele ramase inca.
Evident cu amintirile atat de bogate si de nepretuit

Asa ca cine a implinit 20 de ani in alt loc decat cel in care s-a nascut, da, este la un moment de analiza si hotarare

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iunie 2023 - 07:23, said:

Uite atitudinea ma dezamăgeste la ai noștri.

de acord cu tine!
io nu-nțeleg „atacul la persoană” Posted Image
aici e un forum, în care ne scriem părerile despre ce a fost/est sau va fi
comparăm, schimbăm, învățăm...
de ce tre să fie unul prost și unu' „diștept”? Posted Image

View PostJamesHetfield, on 11 iunie 2023 - 20:49, said:

astazi, dupa 20 de ani, avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte,

nu trebe nene să ai regretul ista!
motivele sunt:
-cu 10 ani mai devreme, poate nu-ndeplineai criteriile de viză
-cu 10 ani mai înainte nu aveai aceeași experiență (de viață/profesională) și nu te-ai fi descurcat în țară străină
-cu 10 ani mai devreme nu erai la fel de „copt”, deci - mai mult ca sigur - nu te-ai fi integrat atât de bine, deasemenea „ruperea” de ai tăi ar fi fost mai dureroasă

mă bucur pt voi și beau un ottonel (diseară) în cinstea celor dooj'd'ani de pribegie!
(doamne ce cuvânt urât... pribegie..., mai ales că nu e folosit corect Posted Image )

Edited by gushpi, 12 June 2023 - 12:31.


#36
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postyekun, on 12 iunie 2023 - 02:39, said:


Băi, in 20 de ani trebuia să fiți integrați in societatea de acolo, totusi voi tot  postati pe Softpedia.  Ăia n au forumuri ?

E vreun regret pe acolo, pe undeva ?
In afara de ăla că n am plecat mai devreme....

Fiecare isi face viata asa cum poate, insa din punctul meu de vedere a te rupe de tot de tara de provenienta este o utopie. Si daca vrei sa faci asta e foarte greu sa reusesti. Si nu inteleg de ce ar trebui sa ne rupem de tot de ceea ce inseamna Romania? Eu locuiesc de 9 ani "afara", vin in Romania des, gen 1-2 ori pe an. Acasa vorbim romana pentru ca e pacat ca un copil sa nu invete o limba pe care o poate asimila super usor. In Ro avem familie, prieteni, ne vizitam si in Romania si in DE.... nu cred ca e vreo rusine asta, dimpotriva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate