Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

dupa 20 de ani

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.10.2022

View Postvio69c, on 17 iunie 2023 - 23:31, said:

Ce se discuta insa, este ce poti spune dupa 20 de ani de trait, muncit, cumparat o casa, intretinut unu-doi copii la scoala sau universitate.
Pai ... iti zic peste 15 ani :)

#110
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Si Calgary e un fel de Caracal daca il compari cu L.A. Sa nu imi spui mie ca un om care poate trai oriunde in lume ar alege Calgary. Daca pleci din Canada iarna in Florida , California sau Hawaii zici ca ai murit si ai ajuns in paradis.

#111
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmangoshake, on 18 iunie 2023 - 06:17, said:

Si Calgary e un fel de Caracal daca il compari cu L.A. Sa nu imi spui mie ca un om care poate trai oriunde in lume ar alege Calgary.

Foarte multe persoane nu pot trai oriunde din varii motive. Pare usor sa fii flexibil, insa nu e asa, altfel ar ramane depopulate foarte multe locatii de pe suprafata globului. In general dupa ce te-ai mutat undeva, in alta tara, ai familie, joburi, copii la scoala e foarte greu sa iti mai doresti sa pleci altundeva daca iti satisfacute mare parte din asteptari. Mai mult, e posibil sa te adaptezi asa de bine incat sa nu iti mai doresti sa schimbi nici clima.

#112
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am avut îndoieli o singura data. Primul an în Be (4 după ce plecasem), când aveam un singur job amândoi, consoarta nu-și găsea de lucru ca toată lumea se speria când trebuia sa ceara permis de munca (deh, UE nu ajunsese și la noi) și nici jobul ala care nu mi se mai parea interesant. Ma înțelesem la angajare sa fiu trimis la client (Airbus) și în realitate făceam dezvoltare de soft in HQ, chestie de care mi se acrise.

România însă era abia la începutul curbei ascendente, chiar dacă eram la limita sărăciei în Wallonia (ceva gen 850e net / membru de familie, acum 15 ani) tot nu era chiar atât de nasol. Și din fericire perioada asta n-a durat decât vreo 15 luni.

#113
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmangoshake, on 18 iunie 2023 - 06:17, said:

Si Calgary e un fel de Caracal daca il compari cu L.A. Sa nu imi spui mie ca un om care poate trai oriunde in lume ar alege Calgary. Daca pleci din Canada iarna in Florida , California sau Hawaii zici ca ai murit si ai ajuns in paradis.

Daca ar fi luate lucrurile asa, dupa clima,  atunci cateva sute de orase mari n-ar merita nici sa existe.
Oamenii sunt foarte diferiti, optiuni diferite, se acomodeaza. Daca nu, inseamna ca n-au ce cauta acolo si trebuie sa lase locul celor care pot sau accepta conditiile date.
Exista desigur destui care cred ca pot trai oriunde in lume, dar lucrurile sunt destul de complicate, mai ales cand e vorba de familie sau de realitatea de la fata locului.


#114
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Spuneam doar ca sunt si alte locuri in lume mai frumoase/placute unde sa traiesti. Poti sa te uiti inapoi si sa zici ca e mai bine aici fata de locul de unde ai plecat, sau sa te uiti inainte sa vezi unde ti-ar place cu adevarat sa traiesti si sa faci un plan sa ajungi acolo.
Cat despre luat locul altuia ca vrea sa fie aici, nu au decat. Deja am lasat apartamentul altuia, o sa las si slujba probabl anul viitor, si sper ca si tara dupa ce ia nevasta cetatenie. 1 milion au venit anul trecut, daca pui $10,000 de persoana sunt 10 miliarde intrate, bun business asta. Si oamenii astia consuma, au nevoie de casa (sa plateasca mortgageul altora), mancare si alte servicii scumpe, creste economia, GDP, scade calitatea vietii petru oamenii obisnuiti, cresc taxele - bun ptr guvernanti.Nu trebuie sa te uiti doar la ce primesti, ci si la ce dai si sa vezi daca e echitabil. Nu e treaba guvernului sa iti dea slujba si casa, dar e treaba lui sa iti asigure servicii pentru care platesti taxe la greu. Si aici lasa de dorit, in opinia mea.
Altfel, perfec de acord, nu iti place, pleaca.

#115
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.10.2022
[ https://www.visualcapitalist.com/wp-content/uploads/2022/05/VC-World-Population-by-Latitude-Full.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#116
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,722
  • Înscris: 21.06.2016
Pai Sahara e la aceeasi latitudine ca India si China, irelevant.

#117
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmangoshake, on 17 iunie 2023 - 02:16, said:

@radu103 un raspuns tipic de manelist. te simti bine?
Era un fel de-a spune ca e mai probabil sa iei 200 $ / h in roluri unde nu ai ocupare mare

#118
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 mangoshake, on 19 iunie 2023 - 16:49, said:


Cat despre luat locul altuia ca vrea sa fie aici, nu au decat. Deja am lasat apartamentul altuia, o sa las si slujba probabl anul viitor, si sper ca si tara dupa ce ia nevasta cetatenie.

Pai e naspa pe aici de ce ai irosi ani din pretioasa ta viata pentru o cetatenie intr-o tara de cacao care nu iti place... Tu chiar nu vezi problema?

Eu cred ca sunt anumiti oameni care oriunde s-ar duce tot asa gandesc.. Fac pariu ca cum 20 de ani ai facut Canada de cacao si te-ai intors in Ro trambitand ce rau e in Canada si ce bine e in Ro.. apoi dupa 20 de ani ai blamat Romania si te-ai intors in Canada... Acum repetam povestea cu ce rau e in Canada... Nu-i asa?

#119
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Mai king, tu vii aici pe forum fie ca sa te lauzi, fie ca sa spui prostii, si acum te-ai autodepasit. Acum 20 de ani am plecat in USA , nu in Ro. Si trebuie sa traiesti acolo ca sa poti face o comparatie adecvata. Unde am "trambitat ce rau e in Canada, si ce bine e in Ro"? Am motivele mele sa ma mut de fiecare data. E OK cu tine daca nu ma prosternez ca aici nu parcheaza lumea pe trotuar (e ceva normal) si ma plang de sistemul de sanatate pentru care platesc taxe? Si de alte lucruri pe care toti le pot vedea - calitatea vietii a scazut dramatic comparativ cu ce era acum 20 de ani. Si prognoza mea e ca se va deteriora in continuare.

#120
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 02.10.2009
Sunt unii care uita de unde au plecat si se fac ca nu stiu ca norocul i-a ajutat mai mult decat orice calitati si munca. Sau nu-si dau seama ceea ce le ridica la cer multumirea de sine.
E drept ca norocul ajuta pe cei pregatiti sa-l primeasca iar eu  cred ca marea majoritate a celor plecati au avut calitatile necesare, cel putin acum 20 de ani.

#121
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005

View PostJamesHetfield, on 13 iunie 2023 - 01:35, said:

nu pot pune poze ca n-am destule postari

SP limiteaza upload-ul de fotografii pentru membrii noi?
Cate posturi trebuie sa ai casa poti pune niste fotografii?

#122
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@floraur incearca cu "more reply options"

#123
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,722
  • Înscris: 21.06.2016

View PostRosebud09, on 27 iunie 2023 - 23:39, said:

Sunt unii care uita de unde au plecat si se fac ca nu stiu ca norocul i-a ajutat mai mult decat orice calitati si munca. Sau nu-si dau seama ceea ce le ridica la cer multumirea de sine.

Ai si nu ai dreptate.
Din ce vad eu oamenii care iau deciziile corecte in viata - adica nu fac tampenii - si sunt muncitori razbesc in marea majoritate a cazurilor.
Noricul insa da, e foarte important. Dar face diferenta intre bine si foarte bine, nu intre rau si bine.

#124
adi2d0

adi2d0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 28.05.2023

View PostJamesHetfield, on 11 iunie 2023 - 20:49, said:

pe 11 iunie 2003 ajungeam in Montreal cu sotia, cateva valize, cateva mii de dolari in buzunar si multe sperante pentru un viitor mai bun

astazi, dupa 20 de ani, avem doar un singur regret: ca n-am plecat cu 10 ani inainte, am tot amanat sa plecam din Romania in speranta ca dupa revolutie ceva se va schimba semnificativ. nu s-a schimbat mare lucru, cel putin pina am plecat noi, iar faptul ca am fost, la un moment dat, pusi in situatia sa alegem la presedintie intre iliescu si wc tudor, cred ca a fost ceea ce ne-a determinat sa luam, in sfarsit, decizia de a pleca

De bine si de linistit ce esti iti aduci aminte de Romania, de romani si postezi pe aici....astea sunt doar frustrari, dor si regrete. Un om implinit, liber, impacat, nu face asta...;)

#125
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,722
  • Înscris: 21.06.2016
Placa asta pe care o repeta unii nu are nici o legătura cu realitatea. E o dorința pe care v-o proiectați, adică ori ca aia plecați sunt frustrați și nefericiți, ori ca sunteți foarte deștepți și ati deslușit tainele funcționarii creierului uman. E, nici una nu e adevarata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate