Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Aport capital social in firma radiata

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mihai3587

mihai3587

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2016
Buna ziua.

Am urmatoarea situatie: detin un SRL (1) care a intrat ca actionar in alta firma (2), procentual contribuind la capitalul social. La SRL 1 am inregistrat aportul in capitalul social al firmei 2 ca active imobilizate.

Firma 2 a mers pe pierdere si Impreuna cu ceilalti asociati am luat decizia sa o lichidam voluntar. Capitalul social a acoperit datoriile, iar firma 2 a fost radiata.

Dilema mea: contributia la cap. social de la firma 2 o inregistrez in contabilitatea firmei 1 ca pierdere? Pe baza certificatului de radiere?

Multumesc.

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Părerea mea e că trebuie înregistrați ca pierdere din investiții dar mai bine îți întrebi contabilul.

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 27.10.2007
suma respectiva nu o pui in contul de pierdere pur si simplu.
cauta dupa monografie contabila pentru aportul de capital social la alta firma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate