Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Cum curat si repar marginile etansate cu silicon sanitar ? Intrebari robineti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 16.01.2023
a. Am de schimbat bateria la chiuveta din bucatarie la care nu am acces prin masca de chiuveta, nu intra surubenita sa desfac bateria veche deci trebuie demontata chiuveta cu totul. Pe 2 laturi este etansata cu silicon.

b. La baie a inceput pe alocuri etansarea veche cu silicon a cazii sa se umfle, acolo face mucegai - aici as vrea sa repar doar zonele afectate care-s cativa cm, nu m-as apuca sa curat tot siliconul pe atatia metri.


Intrebari silicon

1.Cum se curata cel mai usor siliconul vechi (de pe gresie si de pe inox) , ca sa pot sa aplic pe curat ? Stiu ca e foarte lipicios si se curata greu.

2. La cada pot sa curat / tai / desprind DOAR partile ridicate din siliconul vechi , unde a facut mucegai si sa acopar cu silicon nou ? Sper ca nu trebuie curatat tot siliconul.

3. La sfarsit cum se niveleaza cordonul de silicon, merge cu un plastic, sa arate uniform ?

4. Cat timp mai pot folosi un tub de silicon odata inceput ?



Intrebari robineti / centrala

I. Este posibil ca robinetul (cu bila presupun) dinaintea apometrului desi leverul lucreaza si se duce-n 90 de grd, sa nu mai inchida ? Adica, chiar asa proaste sunt, se rupe tija-n ele ?


L-am inchis si centrala functioneaza bine mersi, chiuveta la fel. Ma gandesc ca ar putea veni si apa de pe linie ca e distanta lunga intre centrala si baie iar tubulaturile-s duse pe sus ca n-aveam cum sa travesez holul, dar cel mai probabil e robinetul dus.

Data fiind situatia, ca unii robineti se pare ca nu mai tin, in conditiile in care desfac furtunele de la chiuveta si se golesc gravitational tevile pe cativa metri, daca redeschid robinetii centralei isi reumple singura liniile sau trebuie aerisite ?

Robinetul de rece de la chiuveta tine, insa cel de cald nu mai tine nici el, deci se va goli linia de apa calda.


Multumesc anticipat

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021
Ca să cureți siliconul poți încerca cu un cutter sau cu ceva mai profi: https://www.bricodep...30aAqzTEALw_wcB
Încearcă să schimbi tot siliconul ca să nu iasă bulibășeală.
Există tot felul de unelte de nivelat siliconul. https://beta.dedeman...FAaAs69EALw_wcB
Dar cel mai bine este cu degetul.
Dacă lași prea mult tubul de silicon nefolosit de întărește în vârf, iar când apeși pe pistol iese prin partea cealaltă și îți murdărește pistolul. O dată desfăcut ar fi bine să fie folosit în maxim 1-2 săptămâni. Iar după ce l-ai lăsat și vrei să îl folosești să cureți foarte bine capătul cu un cui sau șurub ceva.


La caneaua de dinaintea apometrului, de regulă se întâmplă să rămână blocată, sau să se crape corpul canelei și să înceapă să picure.
Tija nu prea are cum să se rupă. În cel mai rău se rupe levierul/fluturele, dar se schimbă ușor.
Sau să se învârtă fluturele în gol, fii atent în momentul în care rotești caneaua dacă se învârte șurubul din centru. În acest caz mai trebuie strâns. Recomandat ar fi dacă caneaua este dusă să vorbești cu vecinii să oprești apa de jos de la subsolul blocului, supă să schimbi caneaua. Poate vreodată chiar o să ai nevoie să închizi rapid apa, trebuie să rezolvi problema.
Este bine ca o dată pe lună să o închideți și deschideți ca să preveniți blocarea lor.

Bine ar fi să schimbi robineții de colț ai bateriei dacă nu mai țin.
Nu ai ce să aerisești, în momentul în care vei relua alimentarea, vei da drumul la bateria chiuvetei, prima dată curge aer, după apă.

Edited by Valy_User, 31 May 2023 - 21:55.


#3
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 16.01.2023
Dar cel mai bine este cu degetul - nu cred ca reusesc uniform cu degetul, e distanta lunga, era bun ceva echidistant, o sa tai un card de plastic pana-l nimeresc

La caneaua de dinaintea apometrului, de regulă se întâmplă să rămână blocată, sau să se crape și să înceapă să picure - eu de-asta am intrebat, levierul este operational si trece in 90 de grade , nu e intepenit deloc, dar apa nu se opreste, intre levier si bila este o tija, tija se simte ca se roteste, nu stiu insa daca mobilizeaza si bila valvei.


Este bine ca o dată pe lună să o închideți și deschideți ca să preveniți blocarea lor - stiu asta, le operez ca pe un tanc petrolier, periodic, dar degeaba daca ceva este prost la ele si nu mai inchid circuitul

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021

 Sterone, on 31 mai 2023 - 21:54, said:

Dar cel mai bine este cu degetul - nu cred ca reusesc uniform cu degetul, e distanta lunga, era bun ceva echidistant, o sa tai un card de plastic pana-l nimeresc

La caneaua de dinaintea apometrului, de regulă se întâmplă să rămână blocată, sau să se crape și să înceapă să picure - eu de-asta am intrebat, levierul este operational si trece in 90 de grade , nu e intepenit deloc, dar apa nu se opreste, intre levier si bila este o tija, tija se simte ca se roteste, nu stiu insa daca mobilizeaza si bila valvei.


Este bine ca o dată pe lună să o închideți și deschideți ca să preveniți blocarea lor - stiu asta, le operez ca pe un tanc petrolier, periodic, dar degeaba daca ceva este prost la ele si nu mai inchid circuitul
Păi se simte că se închide? Trebuie să opună o rezistență.
, fii atent în momentul în care rotești caneaua dacă se învârte și șurubul din centru.
Vezi, posibil să ai mai multe canele/apometre în casă. Verifică, dacă chiar aia este caneaua care trebuie.

Edited by Valy_User, 31 May 2023 - 21:59.


#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 08.11.2016

 Sterone, on 31 mai 2023 - 21:54, said:

La caneaua de dinaintea apometrului, de regulă se întâmplă să rămână blocată, sau să se crape și să înceapă să picure - eu de-asta am intrebat, levierul este operational si trece in 90 de grade , nu e intepenit deloc, dar apa nu se opreste, intre levier si bila este o tija, tija se simte ca se roteste, nu stiu insa daca mobilizeaza si bila valvei.

Aceeasi problema am avut-o si eu asa ca am renuntat la mizeriile acelea de robineti si am pus asa ceva:
Attached File  r.JPG   29.24K   2 downloads
De cativa ani zero probleme.

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 08.11.2016
Si odata pe luna, cand stau regeste pe tron, intind mana la robinet il inchid si-l deschid la maxim.
Ca o remarca, am astfel de robineti pe la tara de prin ani 70-80 si-s inca perfect functionali. Nu stiu daca cei din zilele noastre vor mai rezista atat.

#7
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 Valy_User, on 31 mai 2023 - 21:57, said:


Păi se simte că se închide? Trebuie să opună o rezistență.
, fii atent în momentul în care rotești caneaua dacă se învârte și șurubul din centru.
Vezi, posibil să ai mai multe canele/apometre în casă. Verifică, dacă chiar aia este caneaua care trebuie.

Pai e lipit de apometru, apa calda e tăiată din subsol, e simplu.

Da, opune ceva rezistenta, dar poate că s-a mâncat bila dinăuntru și e că la scaunul bateriei de cada, când s-a făcut precum cheile Bicazului înăuntru și curge și pe inchis ?

Eu când plec în delegație sau concediu mereu le închid dar am observat că apa rece curge mereu cu el inchis. O să mă uit daca face consum sau se golește de fapt linia.

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
"3. La sfarsit cum se niveleaza cordonul de silicon, merge cu un plastic, sa arate uniform ?"
Nu mai nivelezi deloc. Montezi un profil de mascare.
https://www.sensoday...ltru/ravak.html

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021
Se mai întâmplă să poți roti caneaua la 360 de grade, bila sa se învârtă aiurea.
Daca ai caneaua lipita de apometru, cel mai bine ar fi sa mai pui inca o canea înainte sau după apometru, iar cand schimbi apometru sa pui si o canea nouă.

#10
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 crocko.dilul, on 01 iunie 2023 - 09:23, said:

"3. La sfarsit cum se niveleaza cordonul de silicon, merge cu un plastic, sa arate uniform ?"
Nu mai nivelezi deloc. Montezi un profil de mascare.
https://www.sensoday...ltru/ravak.html

Asta nu mucegăiește in partea întunecată ?

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Nu inteleg la care parte intunecata te referi.
Profilele astea au o aripioara care intra intre cada/chiuveta si perete, in stratul mai subtirel de silicon pe care in pui anterior acolo.
Presezi si se etanseaza.
La cabina de dus, intr-adevar, dupa cateva saptamani se formeaza ceva mazga/mizerie in partea de jos, la imbinarea cu cadita. Se curata foarte usor cu o perie moale.

#12
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Mucegaiul are nevoie de umezeala și întuneric. Daca ai undeva întuneric și umiditate, se formează mucegai.

La un apartament au fost deștepți și au pus cada întâi și apoi au venit cu faiants peste marginea căzii

La altul au lucrat prost și au fixat cada după faianță, au rămas rosturi și s a plâns vecinul.

Am luat ce ai descris tu dar din aluminiu eloxat însă mereu am mucegai acolo.

Am mai pus și ceva cordon de chit plastic că tot nu era rezolvată apa scursă de pe perete, mereu ajungea la el.

De când cu chitul, sunt 10 ani fara reclamații.

In alta parte am tot așa, cu cordon de silicon însă se curata extreeeeem de greu sa pui altul pe curat și uscat.

Daca n a fost chituit cum trebuie rostul, acolo siliconul se umfla și mucegăiește.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021
În principiu siliconul sanitar bun este făcut să nu mucegăiască.

#14
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
El nu mucegăiește, sub el se aduna mucegaiul unde s-a ridicat, dezlipit. Eu am găsit locuri nechituite, cu nisip fărmat din adeziv, acolo n a prins siliconul și cu vremea s-a dezlipit și a mucegait

 crocko.dilul, on 01 iunie 2023 - 09:23, said:

"3. La sfarsit cum se niveleaza cordonul de silicon, merge cu un plastic, sa arate uniform ?"
Nu mai nivelezi deloc. Montezi un profil de mascare.
https://www.sensoday...ltru/ravak.html

Cum asigura etanșeizarea la rosturile faianței care s puțin sub nivelul plăcilor și curge apa prelinsă la dus pe acolo ?

Plus că faianță nu e pusă perfect liniar cum e profilul, mai are abateri.

Edited by Razvan319, 02 June 2023 - 06:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate