Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ograda cu Delicii

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Dan131

Dan131

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.03.2019
Am o curiozitate, stie cineva mai multe despre firma "Ograda cu Delicii"? Se gasesc produsele lor prin Kaufland sub brand-ul "Sabin", dar firma apare pe online ca fiind infiintata in 2021, capital de cateva sute de mii de lei, si fara angajati
Stiu ca ei cumpara carnea din alte surse, cu ambalajul propriu, si o vand mai departe, dar e suspect ca o firma care figureaza cu un capital atat de mic, si fara angajati, are o deschidere publica atat de larga, produsele Sabin sunt prin toata tara

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,904
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ca sunt doar intermediari. Investesc in brand si fac marketing. Altfel spus, platesti pentru ambalaj.

#3
Dan131

Dan131

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.03.2019
100% intermediari, dar e suspect ca o firma cu niciun angajat si capital de cateva zeci de mii de euro are atat de multe produse de vanzare

#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Deunazi am cumparat un cofraj cu oua din piata, de la asa zisii sibieni, ca sa observ acasa ca ouale provin de la gaini crescute la sol, in hale. Deci am luat o mare teapa. Am o banuiala ca mai toate produsele pe care le comercializeaza sutele de sibieni in piete, supermarket-uri sau mall-urile din Bucuresti, sunt produse la scara industriala, dupa retete traditionale, in cateva fabrici/ferme din tara. Probabil ca sunt cateva puncte de unde se aprovizioneaza acesti comercianti cu clop si grai ardelenesc.

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 24.05.2006

View Postborhot, on 27 mai 2023 - 05:42, said:

Am o banuiala ca mai toate produsele pe care le comercializeaza sutele de sibieni in piete, supermarket-uri sau mall-urile din Bucuresti, sunt produse la scara industriala, dupa retete traditionale, in cateva fabrici/ferme din tara.

Radeam de maica-mea, ca ei cumpara de la unii, 'de la Jina', zic, probabil ca nu mai e nici un locuitor in satul ala, toti sunt plecati prin tara sa vanda produse la suprapret.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004
oricum alternative corecte sunt putine, nu poti sa ai incredere nici in babuta aia din piata, ca de multe ori e pusa doar de fatada acolo..

#7
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 27.12.2016

View PostDan131, on 26 mai 2023 - 23:46, said:

Se gasesc produsele lor prin Kaufland sub brand-ul "Sabin"
Si ca sa intre in Kaufland au trebuit dati niste bani seriosi, ca nu are acces oricine in astfel de lanturi de magazine.
Cine stie ce pui de politician e in spatele afacerii...

View Postsmoke, on 27 mai 2023 - 06:21, said:

oricum alternative corecte sunt putine, nu poti sa ai incredere nici in babuta aia din piata, ca de multe ori e pusa doar de fatada acolo..
Babuta de la piata vinde marfa "producatorilor" bruneti, care aduc cu sacul din angrouri.

View Postborhot, on 27 mai 2023 - 05:42, said:

Deunazi am cumparat un cofraj cu oua din piata, de la asa zisii sibieni, ca sa observ acasa ca ouale provin de la gaini crescute la sol, in hale. Deci am luat o mare teapa. Am o banuiala ca mai toate produsele pe care le comercializeaza sutele de sibieni in piete, supermarket-uri sau mall-urile din Bucuresti, sunt produse la scara industriala, dupa retete traditionale, in cateva fabrici/ferme din tara. Probabil ca sunt cateva puncte de unde se aprovizioneaza acesti comercianti cu clop si grai ardelenesc.
Nu este teapa. L-ai intrebat pe ala cu clop daca ouale sunt de la gainile din curtea lui? Nu cred.
L-ai vazut cu clop si vorbind rar, si ai presupus automat ca vinde produse "traditionale".

Edited by Reniz, 27 May 2023 - 06:25.


#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View Postborhot, on 27 mai 2023 - 05:42, said:

Deunazi am cumparat un cofraj cu oua din piata, de la asa zisii sibieni, ca sa observ acasa ca ouale provin de la gaini crescute la sol, in hale.
Cum ti-ai dat seama de asta?

Intreb, deoarece sunt curios despre ouale care le gasesti in comert, s-au schimbat foarte mult calitatea lor in sensul ca de ceva ani au extrem de mult albusi si foart eputin galbenusi...nu stiu exact ce inseamna asta din punct de vedere hrana pasarilor .

#9
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Te ia groaza cand citesti si cand observi cati analfabeti functionali folosesc tastatura.

Produsele alimentare, de oriunde ar fi ele, nu mai au nicio legatura cu calitatea. Pot fi direct "din ograda", nici de acolo nu mai poti avea certitudinea ca sunt sadite, intretinute, crescute, taiate, ambalate asa cum ar trebui.

Edited by radudd, 27 May 2023 - 08:18.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
Dar tu sti cum se taie o gaina in curte?
Daca ma apuc sa descriu exista sansa sa iau avertisment.
Eu stiu un singur lucru,nu ai cum cumpara un produs cinsiti alimentar cat timp acel producator are produsul non-stop indiferent de cantitate.

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Exista adesea nevoia sa separi productia de distributie din motive logistice si "sa te fereasca D-zeu de un control".

1. Iti poti urmari mai bine contabilitatea daca le separi (asta dupa ce treci de o anumita cifra de afaceri)
2. Exista posibilitatea de a efectua optimizari fiscale, mai ales cand CA este mare.
3. Vine o institutie de control a statului si gaseste o musca in tocana sau un pret gresit => iti opreste productia sau distributia, dar nu blocheaza tot lantul.
4. Unii nu vor sa plateasca TVA si fac firme noi non-stop.

Edited by Ahasverus, 27 May 2023 - 08:54.


#12
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

View PostDan131, on 26 mai 2023 - 23:46, said:

e suspect ca o firma care figureaza cu un capital atat de mic, si fara angajati,
are o deschidere publica atat de larga, produsele Sabin sunt prin toata tara
Tu nu stii concepte ca network marketing & distribution, dar te fute grija ce fac altii... ca ti se pare tie...

Daca te dau astia in judecata si te lasa fara casa ?

#13
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

View Postcuculea, on 27 mai 2023 - 06:59, said:

Cum ti-ai dat seama de asta?

Intreb, deoarece sunt curios despre ouale care le gasesti in comert, s-au schimbat foarte mult calitatea lor in sensul ca de ceva ani au extrem de mult albusi si foart eputin galbenusi...nu stiu exact ce inseamna asta din punct de vedere hrana pasarilor .

Simplu. Daca pana recent, ouale comercializate de ei nu erau etichetate in niciun fel (am mai cumparat in trecut de la ei), acum, probabil obligati de ANPC, au aplicat o eticheta pe cofraj, unde este specificat faptul ca ouale sunt provenite de la gaini crescute la sol.

View Postradudd, on 27 mai 2023 - 08:15, said:

Te ia groaza cand citesti si cand observi cati analfabeti functionali folosesc tastatura.

Produsele alimentare, de oriunde ar fi ele, nu mai au nicio legatura cu calitatea. Pot fi direct "din ograda", nici de acolo nu mai poti avea certitudinea ca sunt sadite, intretinute, crescute, taiate, ambalate asa cum ar trebui.

Corect, dar in cazul oualor, am pretentia ca macar gainile de la care provin sa fie crescute in aer liber.

Edited by borhot, 27 May 2023 - 09:50.


#14
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 smoke, on 27 mai 2023 - 06:21, said:

oricum alternative corecte sunt putine, nu poti sa ai incredere nici in babuta aia din piata, ca de multe ori e pusa doar de fatada acolo..
La cati prosti avem se creează procentajul corespunzator de escroci.

Edited by Cr1spy, 30 May 2023 - 22:39.


#15
Dan131

Dan131

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.03.2019

 Alex432, on 27 mai 2023 - 08:53, said:

Tu nu stii concepte ca network marketing & distribution, dar te fute grija ce fac altii... ca ti se pare tie...

Daca te dau astia in judecata si te lasa fara casa ?
Cum faci network marketing si distributie la nivel national cu o cifra de afaceri de 3 doar milioane de lei?

 ceanu1980, on 27 mai 2023 - 08:35, said:

Dar tu sti cum se taie o gaina in curte?
Daca ma apuc sa descriu exista sansa sa iau avertisment.
Eu stiu un singur lucru,nu ai cum cumpara un produs cinsiti alimentar cat timp acel producator are produsul non-stop indiferent de cantitate.

Iti pot spune in detaliu cum se proceseaza un animal in abator, chiar si cu poze daca vrei

#16
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

 Dan131, on 03 iunie 2023 - 22:25, said:

Cum faci network marketing si distributie la nivel national cu o cifra de afaceri de 3 doar milioane de lei?
Rotesti banii mai rapid, faci contracte corespunzatoare cu furnizorii.

#17
Dan131

Dan131

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.03.2019
Intre timp, s-a actualizat si pe anul 2022, cifra lor de afaceri este acum de 90 de milioane de lei, cu 6 angajati, dar si in magazin, orice produs alimentar are si sortiment de la firma asta "Sabin", si niciun produs nu are tiparit producatorul original al marfii

#18
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016

 Dan131, on 26 mai 2023 - 23:46, said:

brand-ul "Sabin"
Nu-mi plac deloc produsele vandute sub brandul asta.
Toate mezelurile lor au un condiment sau un aditiv ciudat, care le da un gust sintetic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate