Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Comision anual de administrare (debit) card

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
48 răspunsuri în acest subiect

#19
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 417
  • Înscris: 16.11.2002

 PsYcloNe, on Dec 8 2006, 23:19, said:

Eu folosesc Taifun de la Bancpost si nu platesc nici un comision de acest gen, mi-au schimbat gratuit cardul la expirare, nu am comison la cumparaturi sau la eliberare extras de cont, spre deosebire de cum am vazut in alte parti.

NU AVEA, acuma are, am vazut eu pe ultimul extras, vreo 3,5 roni parca si cred ca e lunar.
O sa ma duc sa-l inchid...

#20
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 09.03.2006

 PsYcloNe, on Dec 8 2006, 23:19, said:

Eu folosesc Taifun de la Bancpost si nu platesc nici un comision de acest gen, mi-au schimbat gratuit cardul la expirare, nu am comison la cumparaturi sau la eliberare extras de cont, spre deosebire de cum am vazut in alte parti.
Si eu folosesc TAIFUN si luna trecuta cind am cerut extrasul de cont nu mi-a veit sa cred :(
Iau comision de administrare de 3.5 RON, am sa inchid acest card.

#21
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 166
  • Înscris: 28.12.2005

 PsYcloNe, on Dec 8 2006, 23:19, said:

Eu folosesc Taifun de la Bancpost si nu platesc nici un comision de acest gen, mi-au schimbat gratuit cardul la expirare, nu am comison la cumparaturi sau la eliberare extras de cont, spre deosebire de cum am vazut in alte parti.
O sa ai surprize.  :naughty:

#22
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 12.05.2006
contribui si eu cu o poveste despre cea mai mirifica si mirobolanta banca din romanica: ......tadaaaa...... finansbank
acu 1 an si 1 luna nevasta-mea a semnat contractul pentru un card finans avantaj (deh, shopping is fun...)
intelighentii de la sucursala plaza i-au livrat in vreo 2 saptamani plasticul pe care numele fusese embosat gresit; stupid us ca ne-am permis sa remarcam acest lucru; nu am mai putut ridica plasticul pt ca, n-asha, trebuie numele corectat; ca atare, nu am primit nici PIN-ul iar contul a ramas inactiv
lunile trecura si cardul fu emis din nou, cu acelasi nume eronat embosat
and again and again....
va scutesc de numaratura, de 4 (patru, frate) los imbeciles au inscriptionat gresit cardul cu numele (acelasi mereu) pe care considera dansii ca ar trebui sa-l poarte nevasta-mea
pana aci, toate bune: n-am intrat in banu bancii, nu ii platim dobanda
dar ce te faci cand se facu un an si ne treziram cu extras de cont in care se specifica obligativitatea platii comisionului de administrare de cont: 45 lei noi in cap

acu, ma intreb si io ca prostu': cat de greu o fi sa administrezi un cont inactiv, pe care nu s-au facut tranzactii din moment ce clientul nu a ridicat plasticul si nu a primit PINu?????

#23
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Super tare pățania! Comisionul anual e cireasa de pe tort  :D

#24
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 05.06.2006

 brj, on Dec 22 2006, 13:08, said:

contribui si eu cu o poveste despre cea mai mirifica si mirobolanta banca din romanica: ......tadaaaa...... finansbank

Astia din Plazza sunt varza rau de tot. Am depus si eu o cerere la ei, dupa ce i-am intrebat daca vor sa aduc si cartea de munca. Au zis ca nuuu, doar adeverinta de salariu.
Si trec vreo 4 saptamani, in care nu primesc nici un telefon de la ei, asa ca ma duc la banca. Se uita o domnisoara pe calculator si zice ca trebuia sa aduc si cartea de munca. Zic da' n-a putut nimeni sa dea un telefon, sms sau e-mail timp de 4 saptamani? Domnisoara se face rosie la fata - o intrebasem inainte cat dureaza eliberarea cardului: 2 saptamani - intreb daca nu putea vreun consilier de credite sa se uite pe acte si sa-mi spuna pe loc, atunci cand am depus actele. Dupa care ii zic: uite care e treaba, aia de vizavi mi-au oferit 5000 de euro pe card de credit, mai am 2 carduri de credit deja, si n-am chef sa fiu luat in basca, si ca nu mai vreau cardul lor.

Am trimis frumos un mail la centrala, le-am povestit ce s-a intamplat, si ca nu sunt in stare sa respecte termenul de eliberare a cardului, si ca nu vreau sa mai aud de ei vreodata.
Am primit un telefon de la un nene - ca urmare a mailului - care repeta obsesiv: ne pare rau, dar poate ca ati avut telefonul inchis. Zic: nu cred ca am avut telefonul inchis timp de 4 saptamani, ca de fapt nu inchid niciodata telefonul mobil, si ca nu ma intereseaza banca lor, dar angajatii vorbesc tampenii cand zic de 2 saptamani, iar daca ar fi fost termen contractual i-as fi reclamat la OPC. Sanatate, pa, si gata.

brj - asa as proceda daca as fi in locul tau: mail la centrala, zici ca nu sunt in stare sa emita un card si ca nu ai nevoie de cardul lor, ca sunt zeci de banci in Romania care te-ar putea avea client. Pe bune, dupa un an de zile n-ai primit cardul???

Editat de thecagero, 22 decembrie 2006 - 18:41.


#25
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 12.05.2006
thecagero, mailul a fost primul lucru pe care l-am incercat: pe office, cu cc la omer tetik, responsabil printre altele si cu cardurile
si guess what: liniste si pace, ii duru pe ei la bascheti de mailu meu, un pic acid dar in niciun caz ireverentios :huh:

#26
cip007

cip007

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 19.10.2006

Quote

Si eu folosesc TAIFUN si luna trecuta cind am cerut extrasul de cont nu mi-a veit sa cred
Iau comision de administrare de 3.5 RON, am sa inchid acest card.

Si eu am Taifun de la Bancpost de ceva vreme. Nu va recomand sa va faceti asa ceva. Ce era odata Taifunul nu mai este acum.

Au schimbat comisioanele miseleste de la 0 la 40.000 lei pe luna pentru administrare de cont si in plus mai costa 20.000 lei pentru extras de cont.

Mai bine va spun in detaliu de ce m-au suparat:

Ma duc in noiembrie dupa ce am facut o tranzactie on-line sa-mi iau un extras sa vad cati bani mi-au luat si cati au mai ramas. Mi se spune ca extrasul costa. Cum nu mai luasem de mult un extras am uitat ca de fapt trebuia sa fie gratuit.

Oricum. Am intrebat: "Parca extrasul trebuia sa fie gratuit, nu? Nu scria asa pe pliantul pe care mi l-ati dat cand am creat contul?". Mi se raspunde ca nu, extrasul a costat intotdeauna  :confuzzled: . Platesc extrasul si ce vad: comision de administrare cont. Asta-i buna!  :deadtongue:

OK. O intreb pe madam daca are un pliant ca cel pe care l-am primit ca nu il am la mine si vreau sa vad comisioanele! Mi se spune ca nu are dar comisioanele sunt aceleasi!

Mai cat sunt in stare sa minta!!!
Acum cand am descoperit si eu acest subiect m-am prins cum a stat treaba:

M-am uitat in contractul cu ei si ei se obliga sa ma informeze la ghiseul bancii daca schimba comisioanele. Am cerut lista cu comisioanele si nu mi-au oferit-o!
Chestia este ca probabil nu o aveau tiparita inca. Am cautat cu Google comisioanle la Taifun si ultima pagina din cache este din 15 noiembrie 2006, cu cateva zile inainte de a merge la ei: aici.

Acum m-am uitat si eu la vechiul pliant cu comisioane (bine ca l-am pastrat) ca sa fiu sigur ca nu gresesc eu: Ce mare diferenta de la 0 la 40.000 lei vechi pe luna si de la 0 la 20.000 lei vechi pe extras? Acum ma intreb daca sa fac o tranzactie on-line ca vreau sa-mi cumpar un calendar cu StarWars pe 2007.

Oare comisioanele pe tranzactiile pe net sunt tot zero? Oare cat o sa ma taxeze? Banca e inchisa; pe net au scos comisioanele...

Si cand ma gandesc ca aveam incredere in banca asta si chiar imi placea Taifunul asta :(

De Transilvania stiu ca nu prea mergeau pe net... asta acum un an... ca necesita cerere speciala dupa crearea cardului ca sa mearga pe net.
Stie cineva? Mai este asa sau se face simplu si merge direct pe net?
Taifunul l-am facut deoarece ma intereseaza sa folosesc un card NUMAI pe net.

La multi ani si un an nou european fericit cu cat mai putine taxe!

Editat de cip007, 01 ianuarie 2007 - 16:18.


#27
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 09.03.2006
Inchideti vechiul TAIFUN si dute la Banca Transilvania si fati un card mastercard Mondo (merge oriunde pe net si te costa doar 3 RON ca sa-ti dea cardul plus ca nu au nici comision de administrare sau alte nebunii). Am intels ca trebuie sa platesti o taxa lunara daca vrei sa ai activata aplicatia aia BT24

#28
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 cip007, on Jan 1 2007, 16:16, said:

De Transilvania stiu ca nu prea mergeau pe net... asta acum un an... ca necesita cerere speciala dupa crearea cardului ca sa mearga pe net.
Stie cineva? Mai este asa sau se face simplu si merge direct pe net?
Am și eu Mastercard Mondo de la Transilvania de vreo un an jumate și merge pe net, am făcut vreo 8 plăți la diverse magazine online atât din România cât și din străinătate fără probleme. Nu sunt comisioane de nici un fel la plata cu cardul, nici pentru întreținere cont, nici pentru extrase (duh!) Taxa menționată de Juann este pentru facilitatea de administrare a contului online.

#29
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 554
  • Înscris: 11.09.2003
M-ati speriat cu TAIFUN-ul asta. O sa merg la banca sa vad despre ce este vorba, desi acu o luna m-am uitat la ei pe site si nu specificau nici un comision. Acum am intrat iar si vad ca au schimbat site-ul si nu mai dau detalii despre card. Cica au comisioane minime si atat. Detalii despre comisioane nicaieri...

#30
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004
hmm... mie pe extrasul de cont din 30 noiembrie imi arata asa(taifun):
1. taxa pt. transmiterea extrasului de cont prin posta - 1.00
2. taxa administrare lunara a contului de card lei pesoane fizice - 1.19
total rulajul zilei - 2.19 (RON)

#31
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 04.09.2006
Am facut cerere pentru Taifun de la Bancpost, dar m-am razgandit, nu mai vreau.Trebuie sa ma duc la ei sa le spun ca nu mai vreau sau cand ma suna sa ridic cardul le zic: wrong number :naughty:

#32
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004
de ce, din cauza unei taxe de 1.19 RON/luna? :lol:
inca este unul dintre cele mai bune carduri de debit, comisioane mici sau lipsa, fara limita de retragere zilnica,etc...

Editat de gtk, 06 ianuarie 2007 - 00:40.


#33
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 04.09.2006

 gtk, on Jan 6 2007, 00:39, said:

de ce, din cauza unei taxe de 1.19 RON/luna? :lol:
inca este unul dintre cele mai bune carduri de debit, comisioane mici sau lipsa, fara limita de retragere zilnica,etc...
Parca era 4 RON /luna adica 48 RON/an si cand am facut cererea nu mi-au zis de aceste comisioane ceea ce nu mi se pare corect.E vorba de principii aici.
Nu le dau banii pentru administrare aiurea cand la banca Transilvania e totul free.
Sunt curios daca au ce sa-mi faca daca le zic ca nu il mai vreau.

#34
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004
n-au ce sa-ti faca... dar ai incurcat lumea degeaba si e pacat, ca e bun cardul... nu cred ca e 4 ron... pe extrasul meu de cont scrie foarte clar 1.19... poate i s-a adunat cuiva pe mai multe luni, nevand bani pe card, iar cand i-a depus o fi taxat pt. mai multe luni..

#35
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
Doamnelor şi domnilor, am în faţă liste cu comisioanele şi taxele practicate de bancpost pentru operaţiuni în lei şi valută, persoane fizice, datate 3 oct. 2006, primite de la ghişeul băncii acum câteva zile.
Scrie (oarecum clar):
Administrare conturi (pentru fiecare cont curent): 3,5 lei / lună
Administrare conturi inactive (fără rulaj): max 5 lei / lună / cont
Închidere conturi curente: 5 lei / cont
Închidere conturi inactive -fără rulaj: 25 lei / cont
Eliberare la ghişeu extras de cont: 2 lei

Editat de retele, 07 ianuarie 2007 - 23:43.


#36
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Bună precizarea, retele!
Mi se par sinucigașe tarifele (pentru bancă). Pentru clienți - te duc ușor la peste 120 de lei anual plătiți băncii pentru 2 conturi curente + 2 extrase pe lună. Bani de care ai putea să-i cumperi flori iubitei sau să cumperi prăjituri sau mai știu eu ce alte chestii plăcute :)

Editat de clicu, 08 ianuarie 2007 - 02:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate