Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Comision anual de administrare (debit) card

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Salut! Acum cateva saptamani am vazut la stiri (ProTV) un caz in care unui om i-a fost respinsa cererea pentru un credit datorita unei datorii de 3 lei la banca. Tipul in cauza, nu stia despre ce datorie este vorba, iar dupa cateva verificari a descoperit ca este vorba despre un comision pentru un card de debit pe care nu il mai folosise. (nu s-a specifica banca unde a fost facut cardul)

Intrebarea este: Se poate intampla asa ceva? Si eu am un card de debit Visa Electron de la BCR facut prin 2004 parca si expira in vara (2006) si pe care l-am utilizat doar cateva luni, apoi l-am lasat pe 0 si nu l-am mai folosit.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Da, e destul de frecvent.

Parca puteai verifica odata cel putin gratuit la Biroul de credite daca ai datorii, dar e mai usor sa mergi pana la BCR si sa ii pui sa se uite dupa CNP

#3
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Da este 100% posibil. Cunosc deja cateva cazuri mai mult sau mai putin similare.

#4
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Mda... cam nasol. Atunci inseamna ca trebuie sa fac un drum pe la BCR sa pun pe card niste bani...

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e pacat ca locuim intr-o tara de cacat in care bancile pot sa bage comisioane pe care nu le anunta clientilor, care apoi se trezesc cu datorii ridicole, nu pentru ca n-au vrut sa plateasca, ci pentru ca HABAR N-AU AVUT :death: e si mai mare pacat ca autoritatile, BNR sau dracu sa-i ia care sint cei ce ar trebui sa faca ordine in gunoiul asta bancar, stau si se uita ca boii la PROTV fara sa ia masuri :puke:

#6
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
ING mi-a luat din cont 200 000 lei vechi, pe motiv de taxe de administrare cont.

Intrebare : daca luau 1 000 000 000 ????



Uite si motivatia:

In conformitate cu  “Conditiile Generale de Afaceri”  pentru persoane fizice confirmate de dumneavoastra o data cu semnarea cererii de deschidere a relatiei cu ING Bank N.V. Amsterdam – Sucursala Bucuresti :

"Pentru serviciile sale, Banca are dreptul de a percepe Clientului comisioane si taxe. Aceste speze sunt specificate in Lista de Comisioane si Taxe emisa periodic de Banca si pusa la dispozitia Clientului si Persoanelor Imputernicite la ghiseele bancii. Clientul convine sa plateasca pentru toate serviciile Bancii, dupa cum este prevazut in Lista de Comisioane si Taxe in vigoare la momentul respectiv si se obliga sa solicite informatii referitoare la nivelul costurilor, spezelor, comisioanelor si taxelor percepute de Banca."

#7
frozen_one

frozen_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.03.2006
la ING asta e comisionul,20lei...ai grija k mai este si comsion de admin a cardului..ala e gratis primul an...
nu ai fost informat cand ti-ai deschis contul cu privire la acestea comisioane ?..

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,336
  • Înscris: 22.07.2005
"gunoiul asta bancar" este pana la urma cel mai dinamic sector de activitate din economie. In afara de asta este si cel mai competitiv din Ro, asa ca, ar trebui sa ne mai gandim cand facem afirmatii gratuite. Comisionul este normal, la fel de normal ca si apa rece. Ce e anormal este faptul ca aceste comisioane sunt ascunse cu iscusinta in contractul de imprumut; in momentul in care achiti creditul, nu esti intrebat daca mai doresti sa folosesti contul la banca lor. E foarte rau faptul ca datoriile catre banci nu au o anumita limita minima inainte ca acestea sa fie raportate la CRB (centrala riscurilor bancare).
Chiar nu mai este valabila faza cu "pentru 3 lei nu am putut lua creditul". Daca ai avut un rest de plata la o anumita banca si l-ai achitat, nu mai ai de ce sa iti faci probleme. Te duci la banca respectiva ceri o hartie prin care sa se adevereasca ca nu mai ai datorii acolo si cu aceasta dovada mergi unde vrei tu si cere un credit. Ai toate sansele sa obtii ceea ce vrei. Din acest motiv spun ca bancile sunt foarte dinamice, se adapteaza din mers, tot timpul cauta solutii. A refuza un credit pe un astfel de motiv este o pierdere pentru o banca, voi chiar va imaginati ca o sa tina la nesfarsit treaba asta?

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 floraur, on Apr 12 2006, 22:07, said:

"gunoiul asta bancar" este pana la urma cel mai dinamic sector de activitate din economie. blabla

draghe domle, in contractul meu pentru card de debit de la brd nu scria nimic de comisioane. ba mai mult nici nu a fost vreun contract, ci doar un fel de cerere pe care am completat-o la firma. si am aflat de pe forumuri ca s-a introdus comisionul dupa citeva luni  :nonobad: si cind m-am dus sa renunt la card, pentru ca oricum nu-l mai foloseam, mi s-a zis sa revin si dupa 2 saptamini ca sa inchid contul. da sa nu uit sa vin, ca se aduna comisioane  :o pai nu puteau sa-l inchida automat peste 2 saptamini, mai trebuiau sa ma poarte pe mine pe drumuri. sau poate sperau ca o sa uit sa il inchid si o sa ma trezesc peste un an in baza cu datornici ca tre sa le dau la brd 10 ron. motherfuckers  :puke:

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,336
  • Înscris: 22.07.2005
Chiar daca nu scria nimic pe acea hartie despre comision, stai tu linistit ca ei sunt acoperiti din punct de vedere legal. Exista pe acolo un paragraf care le da dreptul sa faca acel lucru.
Cunosc pe cineva care s-a dus la BRD sa isi faca un cont, pentru a participa la concursul ala la care s-au castigat 10.000e, parca.... Cand i-am spus ca trebuie sa plateasca comision intretinere cont s-a infuriat :cursing: . Cica nimeni nu i-a spus. Dupa concurs a mers la banca sa inchida contul, bineinteles ca a platit 35ron. Asta este la banca totul costa.

A si mai e ceva... poate da cineva un exemplu de banca la care nu se percepe acest comision.

Edited by floraur, 12 April 2006 - 22:00.


#11
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Apropos cat costa deschiderea unui cont si cat se ia comision anual?As vrea sa imi fac un card la bcr (sau alta banca) si as dori sa ma ajutati cu aceste preturi.

#12
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

 crysti_91, on Dec 8 2006, 01:43, said:

Apropos cat costa deschiderea unui cont si cat se ia comision anual?As vrea sa imi fac un card la bcr (sau alta banca) si as dori sa ma ajutati cu aceste preturi.
nu-ti sugerez sa-ti deschizi cont si card atasat la BCR!
iti recomand calduros Banca Transilvania
-comision deschidere cont 3RON
-2 carduri:Mastercard Mondo pt plati pe internet si in afara tarii si un Visa Electron pt plati in tara
-com de admin 0
-com de retragere/cons. sold 0
Eventual Internet Banking pt 2,5 RON/Luna
Mai multe informatii aici
:coolspeak:

#13
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 floraur, on Apr 12 2006, 21:07, said:

"gunoiul asta bancar" este pana la urma cel mai dinamic sector de activitate din economie. In afara de asta este si cel mai competitiv din Ro, asa ca, ar trebui sa ne mai gandim cand facem afirmatii gratuite. Comisionul este normal, la fel de normal ca si apa rece.
E interesant ca mai exista cineva care admira bancile care ii iau comisioane :D Mie nu mi se pare normal sa mi se ia 3$ pe luna "taxa administrare cont" pentru favoarea de a-mi pastra banii intr-o banca (BRD). Prin urmare am inchis contul BRD si folosesc Banca Transilvania, care nu are astfel de comisioane, sunt mai prietenosi si mai amabili. Sunt convins ca exista si alte banci fara comisioane.

In final, cand piata bancara va deveni cu adevarat competitiva, nu va mai trebui sa platim nicaieri comisioane la chestii elementare cum ar fi administrarea contului, retragerea de cash de la bancomate, de la ghisee sau inchiderea contului. Deocamdata "monstrii" ca BRD sau BCR profita de cota de piata pe care o au si de faptul ca lumea nu este informata pentru a-si umfla si mai mult buzunarele.

Edited by clicu, 08 December 2006 - 13:09.


#14
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Eu folosesc Taifun de la Bancpost si nu platesc nici un comision de acest gen, mi-au schimbat gratuit cardul la expirare, nu am comison la cumparaturi sau la eliberare extras de cont, spre deosebire de cum am vazut in alte parti.

#15
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
e hai... n-or fi castigand nimic de pe urma ta te pomenesti :P

#16
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
retragere numerar de la bancomat, plati pe internet, si altele banuiesc :P

#17
riggol

riggol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2006

 clicu, on Dec 8 2006, 12:43, said:

E interesant ca mai exista cineva care admira bancile care ii iau comisioane :D Mie nu mi se pare normal sa mi se ia 3$ pe luna "taxa administrare cont" pentru favoarea de a-mi pastra banii intr-o banca (BRD). Prin urmare am inchis contul BRD si folosesc Banca Transilvania, care nu are astfel de comisioane, sunt mai prietenosi si mai amabili. Sunt convins ca exista si alte banci fara comisioane.

In final, cand piata bancara va deveni cu adevarat competitiva, nu va mai trebui sa platim nicaieri comisioane la chestii elementare cum ar fi administrarea contului, retragerea de cash de la bancomate, de la ghisee sau inchiderea contului. Deocamdata "monstrii" ca BRD sau BCR profita de cota de piata pe care o au si de faptul ca lumea nu este informata pentru a-si umfla si mai mult buzunarele.

3 $ / luna??? asta s-o spui lu' mutu.... nici o banca din romania nu ia comisionul asta. eu am conturi deschise si la BT si la BCR si la BRD si vreau sa-ti zic ca ma uit pe extrasul de cont si vad cam 20 mii pe luna la fiecare.

#18
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 riggol, on Dec 11 2006, 09:42, said:

3 $ / luna??? asta s-o spui lu' mutu.... nici o banca din romania nu ia comisionul asta.
Am avut 3 conturi la BRD (euro, lei, dolari) si un card; din cate imi aduc aminte totalul comisioanelor se situa la 3$ pe luna, asta in 2004. Nu va spun ce nervi aveam in timp ce le dadeam ca bou' bani la tantile alea ca sa aduc conturile inapoi pe 0 inainte sa le inchid :ciocan:

 riggol, on Dec 11 2006, 09:42, said:

eu am conturi deschise si la BT si la BCR si la BRD si vreau sa-ti zic ca ma uit pe extrasul de cont si vad cam 20 mii pe luna la fiecare.
Ai cont de persoana juridica. Pentru persoane fizice BT nu percepe taxe de intretinere cont.

Edited by clicu, 11 December 2006 - 11:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate