Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Accident auto fara victime sau alte parti implicate - Dosar penal ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postmariustm32, on 23 mai 2023 - 11:24, said:

Eu pe la stiri si prin articolele de stiri vad ca in cazul in care ai accident, fie si fara victime, ti se deschide dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Exista posibilitatea sa am si sa nu stiu ? Nu am nici o informatie in acest sens.

Trebuia sa fiu informat daca am dosar penal penal pentru vătămare corporală din culpă? Tin sa precizez ca este singurul accident pe care l-am avut si nu sunt familiarizat cu procedurile.

Multumesc anticipat !
Daca tu la momentul accidentului nu te-ai declarat victima si n-ai solicitat serviciile ambulantei sau spitalului nu ai cum sa ai dosar penal pentru vatamare din culpa.
Desigur in cazul in care s-ar fi deschis un dosar penal ai fi fost instiintat cand iti cereau declaratii.

In ultima vreme oamenii se dau victime oricand se intampla ceva chiar daca n-au fost atinsi, in speranta ca poate obtin niste bani nemunciti. Si asa ajung sa solicite ambulanta ca au suferit "soc emotional" cand au vazut accidentul, iar cei de pe ambulata zic ca "i-au tratat" de "atac de panica" si alte prostii de genul asta. Apoi "emotivul" incepe jocul santajului in incercarea de a obtine niste bani nemunciti.

View Postbobitad, on 23 mai 2023 - 11:36, said:

poti sa ceri cazier si probabil scrie acolo, daca ai.
In cazier apar doar condamnari definitive.
Nu apar dosare penale deschise aiurea pe baza declaratiei unor nebuni cu acte.
Stiu pe cineva care lucra la politie cu ani in urma si o data pe luna venea aceeasi nebuna si depunea cate o plangere penala pentru fapte inventate.
Si sunt destul de dese astfel de cazuri, ba chiar din ce in ce mai dese in vremurile actuale.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmariustm32, on 23 mai 2023 - 11:57, said:

Cineva a cazut cu bicicleta, s-a lovit destul de rau la fata, a mers la spital pentru ingrijiri iar medicii au chemat politia si politia a deschis un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa.

E normal pana la un punct. Daca cel care primeste ingrijiri medicale declara ca e vina sa, e cam aiurea sa insiste medicii cu sunatul la politie.

Dar daca politia este sunata, nu au ce face, trebuie sa deschida dosarul. Apoi ii iau alui declaratia si in baza ei procurorul va clasa dosarul.

Edited by george_alexandru, 23 May 2023 - 12:20.


#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmariustm32, on 23 mai 2023 - 11:31, said:

Inseamna ca stirile sunt eronate..
Insemna ca stirile sunt eronate.

De obicei, da.
Dar daca ai pasager in masina si sufera rani, ajunge la spital, necesita ingrijiri, atunci, da. Chiar daca e din familie si chiar daca nu vrea sa depuna nimic impotriva ta.
Daca esti singur in masina si nu ai nicio problema (vanatai si zgarieturi nu se pun), nu are de ce sa ti se deschida dosar penal.

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,774
  • Înscris: 21.03.2020

View Postgeorge_alexandru, on 23 mai 2023 - 12:19, said:

E normal pana la un punct. Daca cel care primeste ingrijiri medicale declara ca e vina sa, e cam aiurea sa insiste medicii cu sunatul la politie.

Dar daca politia este sunata, nu au ce face, trebuie sa deschida dosarul. Apoi ii iau alui declaratia si in baza ei procurorul va clasa dosarul.
Nu e deloc aiurea. Daca ai cazut cu bicicleta intri direct la accident de circulatie, medicii au obligatia sa raporteze la politie.
Eu am scapat la mustata de dosar penal - medicii insistau sa declar daca am jucat fotbal sau alt sport de contact. Eu nu si nu, ca am alunecat pe iarba uda in curte, am cazut pe umar (m-am precipitat de la propria inaltime Posted Image ) si am facut o rupere de ligament . F. greu i-am convins si nu intelegeam de ce insista cu prostia de sport de contact!

#23
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostMagicwisewolf, on 23 mai 2023 - 12:27, said:

Daca esti singur in masina si nu ai nicio problema (vanatai si zgarieturi nu se pun), nu are de ce sa ti se deschida dosar penal.
Desteptii de la IML zic ca o mica vanataie sau o zgarietura necesita zeci de zile de ingrijire medicala.
Emit medicii pe banda rulanta niste astfel de "constatari" care sunt de domeniul SF, sau mai degraba de domeniul coruptiei. Chiar as vrea sa vad si eu vanataia aia care necesita minim 30 de zile de ingrijire medicala.
Recent vazusem una la emisiunile alea de scandal care obtinuse un astfel de cerificat pentru o vanataie ce nici nu se vedea pe camera fara zoom, ce se presupunea ca a fost provocata de prinderea cu mana de bratul ei, era ceva caz la moda cu "violenta in familie", cu una care ii facuse dosar penal barbatului ca sa il dea afara din propria casa, ca ea isi gasise pe altul si n-avea unde sta cu el ca era un parlit. Noroc cu legea noua care le permite sa dea afara barbatul din propria casa daca ii fac plangere penala.

#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,006
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbai3tzash, on 23 mai 2023 - 11:59, said:

Da toate detaliile. Ca daca s-ar face dosare penale pentru cazut de pe bicicleta, la cati copii cad zilnic, s-ar face mii de dosare penale zilnic Posted Image)
Se face. Daca merge la spital. Ca medicii nu au de unde sa stie de ce ajuns la spital. Doar nu vrei sa il creada pe cuvant?
Si la dosar ii spune "dosar de cercetare penala". Adica se va cerceta, de asta dosarul. Ca nu se face asa, dupa ureche niciunde pe lumea asta.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View PostGlCA_Contras, on 23 mai 2023 - 12:30, said:

Nu e deloc aiurea. Daca ai cazut cu bicicleta intri direct la accident de circulatie, medicii au obligatia sa raporteze la politie.


Ar trebui sa fie permis sa scapi cu declaratie scrisa pentru lovituri minore. E aiurea pentru ca dosarul ala penal e pierdere de vreme si pentru tine si pentru politie.

Iar daca a fost implicat un sofer, ala se alege cu permisul suspendat chiar daca e nevinovat, urmand sa ii ceara procurorului prelungirea dovezii la fiecare 30 de zile. Adica iar pierdere de timp.

Edited by george_alexandru, 23 May 2023 - 13:12.


#26
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmariustm32, on 23 mai 2023 - 11:57, said:

Cineva a cazut cu bicicleta, s-a lovit destul de rau la fata, a mers la spital pentru ingrijiri iar medicii au chemat politia si politia a deschis un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa.

In cazul oricarui accident se deschide un dosar pentru ca procuratura/ politia trebuie sa cerceteze cauzele, imprejurarile etc oricarui accident. Trebuie investigat fiindca ceea ce pare a fi un accident minor poate produce urmari mai grave in viitor.

Edited by giuliani, 23 May 2023 - 13:28.


#27
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

View Postbai3tzash, on 23 mai 2023 - 11:52, said:

Ar fi culmea ca sa fii incriminat, de exemplu in urmatoarele situatii:
- vrei sa te sinucizi, iti tai venele, te salveaza, sa fii acuzat de tentativa de omor
- joci fotbal, calci gresit, iti scantesti glezna, te acuza de vatamare corporala
- pui un lucru undeva, uiti de el, sa fii acuzat de furt/talharie.

Ideea e ca accidentul tau nu a implicat nicio terta parte, nici la cauze, nici la efecte. Nu ai rupt vreun gard, nu ai vatamat pe nimeni, nici pe tine. Daca nu era implicata masina, ca-ti trebuia dovada ca e distrusa, putea nici sa nu afle nimeni Posted Image). Pamantul a continuat sa fie la fel si dupa accidentul tau.
Se numeste AUTOMUTILARE  se pedepseste conf legii.......cu închisoare corecţională dela 3 luni la un an.

View Postasffga, on 23 mai 2023 - 12:19, said:

Daca tu la momentul accidentului nu te-ai declarat victima si n-ai solicitat serviciile ambulantei sau spitalului nu ai cum sa ai dosar penal pentru vatamare din culpa.
Desigur in cazul in care s-ar fi deschis un dosar penal ai fi fost instiintat cand iti cereau declaratii.

In ultima vreme oamenii se dau victime oricand se intampla ceva chiar daca n-au fost atinsi, in speranta ca poate obtin niste bani nemunciti. Si asa ajung sa solicite ambulanta ca au suferit "soc emotional" cand au vazut accidentul, iar cei de pe ambulata zic ca "i-au tratat" de "atac de panica" si alte prostii de genul asta. Apoi "emotivul" incepe jocul santajului in incercarea de a obtine niste bani nemunciti.


In cazier apar doar condamnari definitive.
Nu apar dosare penale deschise aiurea pe baza declaratiei unor nebuni cu acte.
Stiu pe cineva care lucra la politie cu ani in urma si o data pe luna venea aceeasi nebuna si depunea cate o plangere penala pentru fapte inventate.
Si sunt destul de dese astfel de cazuri, ba chiar din ce in ce mai dese in vremurile actuale.
RCA-ul acopera si aceste situatii, daca sunt reale

Edited by florinellll, 23 May 2023 - 14:06.


#28
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 11.08.2003
Da, daca te dai cu capul de asfalt si ajungi la spital, sunt obligati sa anunte Politia. Vine un politist si te intreaba de sanatate si cum s-a intamplat. Chiar daca nu este implicata o alta persoana sau bunuri in accident, se deschide un dosar de CERCETARE penala care, daca se dovedeste ca exact asa e, se termina cu NUP. Asfaltul ala e important pentru ca poate face diferenta intre deschidere dosar si "Salut! Sanatate!"... daca e drum public, dosar, daca e parc sau curte... Salut.
Nu te baga nimeni la zdup, nu-ti iei pulane pe cocoasa, pur si simplu trebuie sa-si faca treaba. Daca a dat unul peste tine si te-a amanintat cu bataia daca spui la doctor adevarul, n-ar fi mai bine sa intre si un politist pe fir?

#29
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

View Postflorinellll, on 23 mai 2023 - 14:11, said:

Se numeste AUTOMUTILARE  se pedepseste conf legii.......cu închisoare corecţională dela 3 luni la un an.
Nu confunda suicidul cu automutilare. Suicidul nu pedepsit. Maxim esti trimis la psihiatru, spital psihiatric, etc, in functie de sanatatea mintala.

La aia cu automutilarea, ai ciuntit ce ai vrut dintr-un articol de lege. Tot articolul e urmatorul:
Acela care se face impropriu serviciului militar, prin ciuntire, mutilare sau alte mijloace întrebuinţate de el însuşi sau de altul, cu consimţimântul său, comite delictul de automutilare şi se pedepseşte cu închisoare corecţională dela 3 luni la un an.
Asta e total altceva.

#30
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

View Postbai3tzash, on 23 mai 2023 - 14:26, said:

Nu confunda suicidul cu automutilare. Suicidul nu pedepsit. Maxim esti trimis la psihiatru, spital psihiatric, etc, in functie de sanatatea mintala.

La aia cu automutilarea, ai ciuntit ce ai vrut dintr-un articol de lege. Tot articolul e urmatorul:
Acela care se face impropriu serviciului militar, prin ciuntire, mutilare sau alte mijloace întrebuinţate de el însuşi sau de altul, cu consimţimântul său, comite delictul de automutilare şi se pedepseşte cu închisoare corecţională dela 3 luni la un an.
Asta e total altceva.
InteresantPosted Image

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Interesant e ca articolul respectiv e din Codul Penal 1936.

#32
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Un caz filmat chiar aveti aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZR-WLGhiOgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu a fost nicio persoană vătămată, de unde vătămare corporală din cupla?
Daca insa a fost vreo persoană vătămată: se deschide dosar penal.

#34
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Am cazut cu bicicleta (o fel de-a zice, eram pe langa ea cu bagaje si m-am dezechilibrat, am cazut cu mana peste far, ala s-a spart si m-a taiat nasol in palma), m-am dus la spital sa-mi coase taietura si un nerv "ciupit".

Evident ca m-au intrebat ce-am patit, le-am spus si asistenta mi-a zis sa ii dictez altceva, fiindca daca scrie accident de bicicleta trebuie sa sune la politie si sa se deschida aia cercetare pentru vatamare din culpa.

Prima data am crezut ca rade de mine sau sunt la camera ascunsa, nu aia de garda, dar femeia nu glumea deloc. Asa ca, brusc, am cazut pe scari, nu pe bicicleta. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate