Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Oricine poate depune declaratia 230 in locul meu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut, un ong ma tot agreseaza cu telefoane si mesaje sa depun declaratia 230 pt ei. Au declaratia online. Ma tot gandesc daca eu imi dau datele si ei imi vad datele, ce ii opreste ca in anii urmatori sa depuna declaratia in numele meu fara ca eu sa doresc ? Exista ceva masuri preventive in sensul asta ? Exista ceva tool online in care eu sa vad unde am depus declaratia an de an ? Sa vad daca nu cumva altcineva o depune in locul meu ? Inteleg ca e semnatura, dar omu care proceseaza aceste declaratii imi cunoaste semnatura ? Stie daca aia e sau nu a mea ? Deci la semnatura poate trece oricine orice.

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 26.06.2009
Se poate depunde formularul 230 (pentru cei 3.5% redirectionare impozit) de catre titular sau imputernicit-ul acestuia. De obicei, daca ONG-ul, depunde in locul tau va trebui sa ii dai si o imputernicire simpla (nu notariala).

Daca anul viitor falsifica imputernicirea ca sa iti depuna iarasi => raspunde penal pentru asta (si nu cred ca se joaca cineva).

Poti cere de la ANAF sa iti spuna unde s-au redirectionat sumele din cei 3.5%. Probabil la cum se misca ei ca o sa dureza luni de zile pana iti raspund :-)

#3
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.09.2015
De vreo cativa ani, de cand cu ceva popa care depunea formulare pentru tot satul, Anaf-ul a inceput sa trimita notificari catre cei care doneaza cei 3,5%, in care este trecuta asociatia catre care au dat banii si in cazul in care nu este ong-ul corect sau nu ai dat la nimeni si au depus direct ei pentru tine, poti suna la Anaf si blocheaza plata. Acum nu stiu sigur daca trimit la absolut toti sau o fac aleatoriu, dar eu am primit mereu in ultimii 4 ani.

#4
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostZamrA, on 18 mai 2023 - 13:04, said:

De vreo cativa ani, de cand cu ceva popa care depunea formulare pentru tot satul, Anaf-ul a inceput sa trimita notificari catre cei care doneaza cei 3,5%, in care este trecuta asociatia catre care au dat banii si in cazul in care nu este ong-ul corect sau nu ai dat la nimeni si au depus direct ei pentru tine, poti suna la Anaf si blocheaza plata. Acum nu stiu sigur daca trimit la absolut toti sau o fac aleatoriu, dar eu am primit mereu in ultimii 4 ani.

nu am primit niciodata o astfel de notificare. nu e la mintea cocosului prost ca e mult mai simplu sa ofere o interfata web in care dai cnpul tau si datele tale si iti da istoricul de contributii cu declaratia 230 ? fac economie de foaie de forta de munca care fac plicurile alea si le tirimit. cand totul e la un click distanta fara nici un efort din partea lor.

View PostXman_ghio, on 18 mai 2023 - 11:47, said:

Se poate depunde formularul 230 (pentru cei 3.5% redirectionare impozit) de catre titular sau imputernicit-ul acestuia. De obicei, daca ONG-ul, depunde in locul tau va trebui sa ii dai si o imputernicire simpla (nu notariala).

Daca anul viitor falsifica imputernicirea ca sa iti depuna iarasi => raspunde penal pentru asta (si nu cred ca se joaca cineva).

Poti cere de la ANAF sa iti spuna unde s-au redirectionat sumele din cei 3.5%. Probabil la cum se misca ei ca o sa dureza luni de zile pana iti raspund :-)

odata ca nu iti raspund, dar in primul rand nu te apuci tu ca prostul sa ceri de la anaf ca e pierdere de vreme, vrei sa ai acces la informatiile tale instant, deci mult mai rapid.

Edited by alexandersch, 18 May 2023 - 15:45.


#5
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View Postalexandersch, on 18 mai 2023 - 15:45, said:

fac economie de foaie de forta de munca care fac plicurile alea si le tirimit. cand totul e la un click distanta fara nici un efort din partea lor.

Pentru asta exista spatiul privat virtual. Cu asta nu mai baga nimeni nimic in plic, numai ca trebuie sa urmaresti atentionarile primite pe mail si, cand ai o atentionare, trebuie sa intri in spv sa vezi ce ti-a scris anaf acolo.

On topic, daca un ong se foloseste in viitor de datele tale sa depuna alte cereri 230, primesti de la anaf notificarea prin care esti intrebat daca esti de acord ca banii sa plece la acel ong sau nu. Daca nu esti de acord si nu ai completat tu cererea 230, ceri anaf sa nu trimita banii acolo si faci plangere pentru folosirea datelor cu caracter personal fara drept de catre ong.
Mai sigur, nu dai datele tale nimanui, ceri datele ong-ului si completezi tu declaratia 230 in favoarea lor. O depui in spv. La un click distanta. De fapt... la un pic mai multe click-uri...

#6
gabirds

gabirds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.10.2006
Salutare!
Eu in fiecare an primesc de la ANAF o scrisoare in care ma intreabaa daca eu am depus aceea declaratie, in caz ca "Da", nu trebuie sa fac nimic, dar in caz contrar sa le retrimit instiintarea ca nu am fost eu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate