Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Recomandare instalatie sanitare si incalzire.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.07.2018
Salut,
Urmeaza foarte curand sa imi fac instalatiile sanitare si de incalzire in casa. In principiu cam stiu cum vreau sa le amplasez.
Instalatorul mi-a facut o lista de materiale si a cerut o oferta la Romstal...dar preturile (exceptand teava PE-XA) mi se par cam mari...mai ales ca multe componente sunt brand Romstal (facute de Luxor mi se pare).

Am atasat si o schita aprox, cum mi-as dori eu sa mearga circuitele. (cu albastru deschis sunt traseele pentru distribuitoarele IPAT). Pentru bai am considerat ca e mai ok sa duc cate o coloana in fiecare si sa montez un distribuitor acolo. Nu consider ca e o idee buna sa am fitting-uri ingropate in sapa.

LE: am uitat de schita.

Attached Files



#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 26.11.2001
Care este intrebarea Dvs ?

#3
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.07.2018
Pai intrebarea mea este...oare sunt ok preturile? Adica mie mi se pare destul de scump...materialele la IPAT ma costa aprox. 33 Euro/mp. Am aruncat un ochi pe site-ul celor de la sibotherm (recunosc...limbajul mi se pare cam ciudat)..dar acolo pretul pe mp pentru materiale este 14-15 Euro/mp.
Si ma interesau si niste pareri in legatura cu amplasarea distribuitoarelor si abordarea la care m-am gandit eu pentru alimentarea cu apa.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,608
  • Înscris: 30.07.2007
Instalatorul e posibil sa aiba un discount semnificativ la Romstal, daca e colaborator vechi.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai ok este sa obtii cotatii de la mai multi instalatori, sa discuti cu beneficiarii si abia apoi sa decizi cu cine lucrezi. Daca pretul Sibotherm e pe gustul tau, de ce nu lucrezi cu ei ? Oamenii sunt de mult timp pe piata, nu am vazut client sa se planga, dimpotriva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate