Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Gard de 5m facut de vecin si nici o institutie nu vrea sa l amendeze

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#145
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Dupa ce darami gardul, vecinul o sa constate ca peretele tau e la mai putin de 2 metri de limita de proprietate si te pune sa-ti zidesti ferestrele.

Edited by Don_Costica, 03 May 2023 - 14:43.


#146
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 01.09.2021
Când "autoritatile" vor sa aplice legea, pot s o facă. Cat s au ținut de capul ăstuia  deși acoperisul nu deranja pe nimeni și n au primit nici o sesizare, s au autosesizat.
https://focuspress.r...la-la-justitie/

Edited by stefan0011, 04 May 2023 - 08:58.


#147
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Cam seamana problema cu asta - https://adevarul.ro/...-a-2263823.html

#148
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017
Eu nu îl înțeleg pe ăla, a văzut balconul acolo, probabil și fostul proprietar a făcut demersuri să-l dărâme. De ce a cumpărat, spera într-o minune?
Te inhami la asa ceva după ce verifici înainte ce se poate face și cu ce costuri. Că doar trăiești în România, unde știi că legea nu prea se aplică.

#149
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si initiatorul. A vazut zidul da tot a luat casa...

#150
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Posteiffel, on 04 mai 2023 - 09:16, said:

Cam seamana problema cu asta - https://adevarul.ro/...-a-2263823.html
Ala care a emis autorizatie de constructie pe asa ceva a fost cel putin tampit.

#151
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017
N-a emis nimeni acolo autorizatie, e cu siguranță o construcție ilegală.

#152
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca minte articolul, mint si eu:
"Dar înainte de asta dând dânsul câteva telefoane am aflat că balconul vecinului are autorizaţie de construcţie"

#153
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017
Noaptea mintii. Sper, totuși, că e o greșeală în articol.

#154
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDon_Costica, on 03 mai 2023 - 14:43, said:

Dupa ce darami gardul, vecinul o sa constate ca peretele tau e la mai putin de 2 metri de limita de proprietate si te pune sa-ti zidesti ferestrele.

mai ai d-astea-n repertoriu? :o :P

#155
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View Postgushpi, on 04 mai 2023 - 11:48, said:


mai ai d-astea-n repertoriu? Posted Image Posted Image
lumea uita ce e mai grav:primarii corupte si daca dau acest caz la televiziuni(am trimis la protv)   tot nu rezolvi nimic....adica televiziunile sunt tot ale lor....AM UN GARD DE 5m SI TOATE INSTITUTIILE CAUTA MOTIVE SA NU L AMENDEZE SAU SA NU L DERANJEZE CU O SOMATIE DE DEMOLARE.....

#156
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Acuma sorry, dar daca ala cu geamul acoperit de balconul vecinului nu reuseste sa rezolve problema nu ma mira ca tu nu reusesti sa gasesti vreo institutie care sa ti dea dreptate pentru un "amarat de gard".
Foarte nasol.

Edited by giuliani, 04 May 2023 - 13:11.


#157
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgeorge_alexandru, on 04 mai 2023 - 11:43, said:

Noaptea mintii. Sper, totuși, că e o greșeală în articol.

E o mentiune in articol, zice ca e posibil ca sa fi avut autorizatie, dar sa fi abuzat de ea, construind in plus.

#158
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ce dreac de autorizatie sa se dea acolo - legal? Alea-s apartamente vecine de colt, nu poti sa construiesti nimic pe latura aia fara sa-i blochezi fereastra vecinului...
Io nu-s constructor, da' acolo se da flit la orice cerere.

View Postnino28, on 04 mai 2023 - 12:58, said:

lumea uita ce e mai grav:primarii corupte si daca dau acest caz la televiziuni(am trimis la protv)   tot nu rezolvi nimic....adica televiziunile sunt tot ale lor....AM UN GARD DE 5m SI TOATE INSTITUTIILE CAUTA MOTIVE SA NU L AMENDEZE SAU SA NU L DERANJEZE CU O SOMATIE DE DEMOLARE.....
Nepoate, zici ca ai initiat actiune in instanta. Tot ce-ti trebuie de acum incolo e rabdare si tutun. Linisteste-te, stresul cauzeaza afectiuni cardiace si e pacat sa te prapadesti de tanar. Si... te rog io, nu mai zbiera, ca m-au luat majusculele de ochi.

#159
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postpopicoo, on 28 aprilie 2023 - 11:06, said:

Omul întreabă ce soluții are, iar trei sferturi răspund cu : "dar cu ce te deranjează?". Și ne mai mirăm de rata de analfabetism funcțional din țara asta mare!
exact!

#160
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Pentru ca nici initiatorul nu explica foarte bine si clar problema/problemele.
1. acolo nu e gard de 5 m pe toata lungimea lui, ci doar o "cocoasa". Instanta nu poate dispune daramarea intregului gard.
2. Gardul ala poate fi privit si de instanta la un "zid comun" , definit de art 665 CC. Care zice asa

Quote

Inaltarea zidului comun
    (1) Oricare dintre coproprietari poate sa inalte zidul, cu indatorirea de a suporta singur cheltuielile de inaltare peste limita zidului comun, precum si cheltuielile de reparare a partii comune a zidului ca urmare a inaltarii acestuia
Vecinul poate oricand spune ca a inaltat zidul cu acordul vecinilor, iar daca acest acord, chit ca e verbal, e mai vechi de cativa ani buni, mai greu sa demontezi aceste chestii.
3. Art. 662 zice asa:

Quote

(2) În lipsa unor dispoziţii legale, a regulilor de urbanism sau a obiceiului locului, înălţimea zidului comun se stabileşte de părţi, dar fără a depăşi 2 metri, socotindu-se şi coama zidului.

Nu sunt avocat de meserie, dar formularea asta cu "obiceiul locului" iar poate da nastere la interpretari.
4. Pana sa se apuce de discutat cu TV, initiatorul ar trebui sa intrebe oficial la primarie daca exista reguli de urmabism referitoare la garduri in acea localitate, daca exista derogari. Caci daca raspunsul e afirmativ, atunci si gardul ala e ok.

Atentie: nu am mentionat nimic legat de amplasarea gardului, iar aici e alta discutie, nu e indeajuns sa chemi un topometrist, ci trebuie apoi mers la cadastru, la Primarie etc, pentru remedierea situatiei in acte (caci probabil si vecinul are un cadastru cu dimensiuni eronate si tot asa) si de abia apoi se trece la remediarea situatiei in teren (adica procese, etc ca vecinul sa fie de acord cu daramat, reconstruit).

#161
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View PostDon_Costica, on 28 aprilie 2023 - 10:30, said:

Cu vecinul ai vorbit sau te-ai dus direct sa-l reclami?
Cand va fi sa-l darame, o sa trebuiasca ori sa-l lasi la tine in curte si sa cada gardul la el, ori sa stea la el in curte si gardul sa cada la tine...
am vb cand am cumparat...a zis ca l darama,a trecurt un an....

View PostDodo03, on 28 aprilie 2023 - 12:35, said:

Daca fostul proprietar " a fost de acord" , asa tacit si autoritatile locale nu au actionat in timpul constructiei..cum se procedeaza la tara - poate a primit o suma de bani, sau alte beneficii, sau erau rude....despre ce actiune dusmanoasa mai vorbim? Actiune dusmanoasa e sa faca tot gardul de 5 m Posted Image..Eu as pune tuia...sau mi-as face si eu o fantana ca a vecinului, bucurandu-ma ca " fundatia" e facuta de el si nu trebuie sa dau bani��

Daca gardul de beton e pe terenul tau, celalalt , care vine in continuare e si mai mult in interior spre curtea ta...hmm,nu stiu ce sa zic, daca gardul mic e facut corect, cosmelia de beton pare facuta in totalitate pe terenul lui.
nu cred ca exista fiinta vie pe aceasta planeta sa accepte un asemenea gard......mai ales cand este construit in totalitate pe proprietatea ta

View PostpexCom, on 03 mai 2023 - 09:08, said:

Ce comparație faci și tu.
Omul a cumpărat cu gândul că rezolvă cu gardul după, probabil.
O fi fost și oferta bună, cine știe. A cumpărat de la oameni de 80 de ani.

Oricum, schimbarea proprietarului nu înseamnă că ce a făcut vecinul a devenit deodată legal.
In Romania ,este legal daca a trecut 3 ani si nimeni nu a zis nimic bbrusc acel zid este legal...putea sa aiba 100 m inaltime....este legal(am citit in lege)
Lege nr. 50/1991 din 29 iulie 1991
Art. 28. - (1) O dată cu aplicarea amenzii pentru contravenţiile prevăzute la
art. 26 alin. (1) lit. a) şi b) se dispune oprirea executării lucrărilor, precum şi,
după caz, luarea măsurilor de încadrare a acestora în prevederile autorizaţiei
sau de desfiinţare a lucrărilor executate fără autorizaţie ori cu nerespectarea
prevederilor acesteia, într-un termen stabilit în procesul-verbal de constatare a
contravenţiei.
(2) Decizia menţinerii sau a desfiinţării construcţiilor realizate fără autorizaţie
de construire sau cu nerespectarea prevederilor acesteia se va lua de către
autoritatea administraţiei publice competente, pe baza planurilor urbanistice şi
a regulamentelor aferente, avizate şi aprobate în condiţiile legii, sau, după caz,
de instanţă. Pentru lucrări ce se execută la clădirile prevăzute la art. 3 lit. b) este
necesar avizul Ministerului Culturii şi Cultelor

Art. 31. - Dreptul de a constata contravenţiile şi de a aplica amenzile
prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârşirii faptei.

#162
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 02.06.2021
Deci te.ai linistit. Acum ramane sa te intorci in timp, cumperi inainte sa faca gardul si ai rezolvat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate