Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Gard de 5m facut de vecin si nici o institutie nu vrea sa l amendeze

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
Am luat un teren si o casa la mine in oras,si am un astfel de gard intre mine si vecin (atasez poza)  ,gardul are o inaltime de 5m...am facut sesizare la ISC si Primarie...raspunsul de la ISC a fost ca negasind nici o schela in curtea vecinului sa l amendeze primaria...Raspunsul primariei a fost ca a vb cu proprietarul si ca acesta a promis ca o sa-l darame intr-o zi......o sa dau si la presa raspunsurile celor doua institutii...in 2023 asemena raspunsuri sunt inacceptabile.L am actionat si in judecata pe vecin si acum astept de 2 luni sa ne vina citatiile de la judecatorie....Supararea mea este ca as vrea ca primaria si isc sa raspunda legal  pentru ca nu dau nici un termen de daramare a acestui zid si nici o amenda vecinului(ei invoca ca vecinul neavand autorizatie de constructie a gardului nu stiu daca au trecut 3 ani ca sa-l amendeze)...Tin sa precizez ca in curtea vecinului este si o afecere a lui de familie adica o scoala de soferi,si noi credem ca din aceste motive se balbaie institutiile statului ,ca acesta  cunoaste cam toata lumea din oraselul nostru....Este clar ca ar fii un subiect foarte interesant in presa despre coruptia care a cuprins cam toata tara din pacate....deci intrebarea ramane:ce mai am de facut?

Attached Files

  • Attached File  A.jpg   587.31K   809 downloads
  • Attached File  B.jpg   593.53K   822 downloads


#2
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Cel mai rapid ar fi sa il convingi sa iti zugraveasca zidul si pe partea ta, pe banii lui.
2. instanta, asta daca stii ca a incalcat legea.

#3
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Doar intreb, cu ce te deranjeaza?

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
un gard din asta ar fi bun la cei care pun camere de filmat sa bata spre curtea vecinilor !!!

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cum sa nu te deranjeze panarama aia de "zid". Arata ca dracu`, scuzati-mi expresia. In plus, nu stiu ce rezistenta are mastodontul ala, te poti trezi cu el in curte. Urat rau de tot.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu cred ca ala a fost gard. Mai curans a fost ceva constructie care a fost daramata si a ramas peretele respectiv.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

 nino28, on 28 aprilie 2023 - 09:45, said:

Am luat un teren si o casa la mine in oras,si am un astfel de gard intre mine si vecin (atasez poza)  ,gardul are o inaltime de 5m...am facut sesizare la ISC si Primarie...raspunsul de la ISC a fost ca negasind nici o schela in curtea vecinului sa l amendeze primaria...Raspunsul primariei a fost ca a vb cu proprietarul si ca acesta a promis ca o sa-l darame intr-o zi......o sa dau si la presa raspunsurile celor doua institutii...in 2023 asemena raspunsuri sunt inacceptabile.

ISC nu are ce sa faca, e treaba primariei aici prin disciplina in constructii. Se da o amenda destul de consistenta pentru construirea fara autorizatie sau cu nerespectarea autorizatiei.
Deci mai insista cu reclamatii la primarie...la un moment dat se vor satura de tine si-l vor arde pe ala.

Edited by george_alexandru, 28 April 2023 - 10:11.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Imi aminteste de poarta zidita a unei cetati medievale. Se aseamana cu poarta de aur pe unde a intrat Isus in Ierusalim.
Cand vor invia mortii din morminte atunci se va deschide si poarta aia. Posted Image
[ https://doxologia.ro/sites/default/files/imagine/2010/03/poarta_de_aur.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 28 April 2023 - 10:21.


#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Iti prevad o viata misto cu vecinul. Cand ai cumparat, nu ai vazut gardul? Prevad ca o sa ajungi sa vinzi locatia, din cauza relatiei bune pe care o ai cu vecinii.

#10
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Cand ai cumparat casa si terenul,nu ai vazut inventia vecinului? Am postat o data :)

Edited by oregano, 28 April 2023 - 10:26.


#11
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
gardul are dubla utilitate.....pe partea lui e fantana arteziana.....asa ceva.....incalca legea (nu ai voie in Romania un gard mai mare de 2 m......cel mai curios este ca nu stiu de ce primaria nu il amendeaza....caz clar de coruptie....sa va uitati zilele aste ape pro tv

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu cumva in spatele zidului e un gratar asa de mici si bere Posted Image...cred ca mai bine il lasi asa atunci macar te protejeaza cat de cat...

hehe..deci are o utilitate..vb cu vecinu sa il finiseze varuiasca si pe partea ta si aia e.

Edited by smoke, 28 April 2023 - 10:30.


#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Oribil arata "gardul" ala.
Pe de alta parte, cu ce tinem judecatoriile ocupate...

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cu vecinul ai vorbit sau te-ai dus direct sa-l reclami?
Cand va fi sa-l darame, o sa trebuiasca ori sa-l lasi la tine in curte si sa cada gardul la el, ori sa stea la el in curte si gardul sa cada la tine...

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 nino28, on 28 aprilie 2023 - 09:45, said:

...(ei invoca ca vecinul neavand autorizatie de constructie a gardului nu stiu daca au trecut 3 ani ca sa-l amendeze)...Tin sa precizez ca in curtea vecinului este si o afecere a lui de familie adica o scoala de soferi,si noi credem ca din aceste motive se balbaie institutiile statului ,ca acesta  cunoaste cam toata lumea din oraselul nostru....Este clar ca ar fii un subiect foarte interesant in presa despre coruptia care a cuprins cam toata tara din pacate....deci intrebarea ramane:ce mai am de facut?
Cel putin mai demult (cu 2-3 ani in urma) era valabila chestia asta cu 3 ani de zile. Daca el dovedeste ca zidul e mai vechi de 3 ani, nu mai poate sa-l amendeze Primaria.

Oricum, cu ce te deranjeaza? Chiar vrei sa te iei la cutite cu vecinul? De la asta au ajuns si inca ajung multi romani sa-si dea cu toporul in cap.

 nino28, on 28 aprilie 2023 - 10:27, said:

.....asa ceva.....incalca legea (nu ai voie in Romania un gard mai mare de 2 m......cel mai curios este ca nu stiu de ce primaria nu il amendeaza....caz clar de coruptie....sa va uitati zilele aste ape pro tv
Fiecare localitate are un PUG aprobat sau uneori si un PUZ pe diverse zone, in care scrie ce inaltime maxima poate avea gardul si din ce poate fi construit. Nu e ceva general valabil in toata tara.

Edited by Hider141, 28 April 2023 - 10:34.


#16
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
cand am cumparat(acum un an)   a promis ca o sa l dea jos....acum s a razgandit...relatia mea cu el nu contaeaza(adica nu o sa vand pt ca nu ne salutam)    ideea e ca are relatii atat de mari la primarie incat astia mi au dat un raspuns ca au vb cu vecinul si el a promis ca o sa l dea jos ,dar nu spune in acel raspuns de ce nu l amendeaza (conf legii 50/1991 pt lipsa autorizatiei de constructie?)

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se poate rezolva decat in instanta.
Primaria nu are ce face.

#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Acolo la tine pare cumva în lateralul sau în spatele casei. Nu vad cu ce te deranjează. El și a făcut acolo un grătar ceva, cu piatra, cu arteziana, asta e. Vopseste si tu pe partea ta, pune niște vie pe lângă gard și întinde o pana acoperă tot. Nu o sa ajungi nicăieri cu judecata, îți vei satisface un orgoliu de moment (daca) ii strici fengshuiul din curte dar va veți dușmani mereu. Bine ca nu are 5 m pe toată lungimea.

P. S. Sau pui tuia și faci un perete verde de toată frumusetea. Sa nu I lași sa crească peste gard, ca o sa-i placa și vecinului priveliștea și astfel ii faci un serviciu. 😇😇🤭🤭👿👿

Edited by stefan0011, 28 April 2023 - 10:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate