Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Gard de 5m facut de vecin si nici o institutie nu vrea sa l amendeze

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View Postnino28, on 28 aprilie 2023 - 10:31, said:

cand am cumparat(acum un an)   a promis ca o sa l dea jos....acum s a razgandit..

Si tu ai crezut ca omul darama fantana arteziana.. Bravo boss. Succes in instante.  
Eu in locul tau,luam in calcul si faptul ca ramane asa. Imi faceam un plan de rezerva,gen sa inventezi si tu ceva cu zidul ala pe partea ta.
Plus ca nu mi se pare horror. sa fim seriosi.

Edited by oregano, 28 April 2023 - 10:43.


#20
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postnino28, on 28 aprilie 2023 - 10:31, said:

cand am cumparat(acum un an)   a promis ca o sa l dea jos....acum s a razgandit...relatia mea cu el nu contaeaza(adica nu o sa vand pt ca nu ne salutam) ideea e ca are relatii atat de mari la primarie incat astia mi au dat un raspuns ca au vb cu vecinul si el a promis ca o sa l dea jos ,dar nu spune in acel raspuns de ce nu l amendeaza (conf legii 50/1991 pt lipsa autorizatiei de constructie?)

Daca ai observat gardul cand ai cumparat, ce ti-ai zis? O sa cumpar si fac eu legea cu el daca vechiul proprietar nu a reusit? :lol:
O sa il dai la stiri, o sa va duceti in instanta, o sa treaca 5 ani, si gardul tot acolo o sa ramana.

Stiu ca e greu a crede, dar asta o sa se intample.
O sa te plimbe 2 ani numai cu expertize :lol:

#21
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
este exact in fata casei unde am usa de acces in casa..........

situatia e si mai complicata....am chemat 2 topometristi si din schite reiese ca acest zid de 35 cm grosime se afla (cu toata grosimea pe terenul meu( asta m a facut sa bag proces de granituire )  ...initial nu m a deranjat ,dar cand 2 experti au facut schite diferite din care reiese ca vecinul a facut aceast gard si pe proprietatea mea, mi a crescut tensiunea......totusi ramane intrebarea: daca nu are acte pe gard,de ce primaria zice ca e acolo mai mult de 3 ani si nu poate sa l amendeze si sa dispuna daramarea gardului intr-un anumit termen....?

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postnino28, on 28 aprilie 2023 - 09:45, said:

...
legal nu prea ai ce sa-i faci
dar daca ai fantana, pui un kit fotovoltaic cu pompa, sapi vreo 20cm cu panta spre zidul ala si plantezi panselute pe care le uzi cu cat duce pompa aia (peste 5mc/zi).
pariu ca zidu nu are fundatie si o ia la vale.

#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Cred ca initiatorul are - ceva - sanse cu demolarea doar daca demonstreaza autoritatilor ca zidul pricinii este radioactiv sau are incluziune de obuz neexplodat.:)

#24
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Inteleg ca atunci cand ai cumparat terenul/casa gardul era acolo si abia acum afli (dupa un an) ca respectivul gard e in curtea ta!?
Poate ai cumparat si gardul :) si nu stii, poate esti suparat pe tine!

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Post__Dan__, on 28 aprilie 2023 - 11:00, said:

Cred ca initiatorul are - ceva - sanse cu demolarea doar daca demonstreaza autoritatilor ca zidul pricinii este radioactiv sau are incluziune de obuz neexplodat.Posted Image

nu si daca zidul cade "singur".

#26
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Omul întreabă ce soluții are, iar trei sferturi răspund cu : "dar cu ce te deranjează?". Și ne mai mirăm de rata de analfabetism funcțional din țara asta mare!

#27
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
si ca sa fie totul complet a mai facut un gratar(se vede in poza)  langa acest faimos zid....exact la intrare in casa mea...dar cosul e sus,nu mi intra fum in casas...mentionez ca astea toate le a facut inainte sa cumpar ....eu m am suparat dupa ce am aflat(un an)  ca are acest zid construit pe proprietatea mea.....daca castig procesul de granituire o sa filmez demolarea acestui gard

#28
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Se inteleg de minune romanii intrei ei, unde's doi te fura unu.

#29
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postnino28, on 28 aprilie 2023 - 10:31, said:

cand am cumparat(acum un an)   a promis ca o sa l dea jos....acum s a razgandit...relatia mea cu el nu contaeaza(adica nu o sa vand pt ca nu ne salutam) ideea e ca are relatii atat de mari la primarie incat astia mi au dat un raspuns ca au vb cu vecinul si el a promis ca o sa l dea jos ,dar nu spune in acel raspuns de ce nu l amendeaza (conf legii 50/1991 pt lipsa autorizatiei de constructie?)
esti atent cand pleaca vecinul de acasa si te bagi cu ciocanul rotopercutor in el. stiu ca nu poti sa il dai jos, dar ii dai cateva zeci de gauri in cateva ore si il mai slabesti. si nu dai gaurile pana in partea cealalta ca sa se vada, te opresti si tu la cativa cm inainte de a iesi dincolo
daca nu cade imediat si nu va luati la bataie cand se intoarce vecinul, mai astepti pana pleaca iar si mai dai inca vreo cateva zeci de gauri

#30
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Pentru atata lucru nu m-as certa cu vecinul in veci. Mai ales ca aveai posibilitatea sa nu cumperi.
E o vorba din batrani: Vecinul e cel mai aproape de tine. Pana vine ma-ta,tac'to...mori de 3 ori.

View Postpopicoo, on 28 aprilie 2023 - 11:06, said:

Omul întreabă ce soluții are, iar trei sferturi răspund cu : "dar cu ce te deranjează?". Și ne mai mirăm de rata de analfabetism funcțional din țara asta mare!
Pai avea solutii de la inceput. Sa nu cumpere.

#31
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View Postvictor29cr, on 28 aprilie 2023 - 10:49, said:

Daca ai observat gardul cand ai cumparat, ce ti-ai zis? O sa cumpar si fac eu legea cu el daca vechiul proprietar nu a reusit? Posted Image
O sa il dai la stiri, o sa va duceti in instanta, o sa treaca 5 ani, si gardul tot acolo o sa ramana.

Stiu ca e greu a crede, dar asta o sa se intample.
O sa te plimbe 2 ani numai cu expertize Posted Image
Cand am cumparat nu stiam ca acest gard are toata grosimea la mine in curte....am chemat 2  ing de la acdastru sa mi faca schite ca sa fiu sigur......atunci l am dat in judecata....daca era construit in curtea lui nu ma deranja asa rau

#32
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Merge acolo un cos de baschet...

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postnino28, on 28 aprilie 2023 - 10:54, said:

totusi ramane intrebarea: daca nu are acte pe gard,de ce primaria zice ca e acolo mai mult de 3 ani si nu poate sa l amendeze si sa dispuna daramarea gardului intr-un anumit termen....?
Fapta s-a prescris.

#34
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View Postradunic, on 28 aprilie 2023 - 11:18, said:

Fapta s-a prescris.
Pai daca nu poate nimeni sa dovedeasca ca au trecut 3 ani?

#35
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
sapi pe langa el cum a spus vecinul incet incet si cam atat. sperica se demoleaza la primul vant .
poti sa sapi intr un colt sa vezi cat de adanca e fundatia
in rest doar pierzi timpul cu procese

#36
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View Postgogosaru100, on 28 aprilie 2023 - 11:20, said:

sapi pe langa el cum a spus vecinul incet incet si cam atat. sperica se demoleaza la primul vant .
poti sa sapi intr un colt sa vezi cat de adanca e fundatia
in rest doar pierzi timpul cu procese
Nici asta nu se poate ,ca se poate prabusi peste copilul meu......peste familia mea...o gandisem si eu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate