Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Gard de 5m facut de vecin si nici o institutie nu vrea sa l amendeze

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#181
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Cel mai probabil a intrat in curtea batranilor de 80 de ani care au locuit inainte. Trebuia refacut gardul si a profitat de ocazie sa intre peste curtea lor. Nu cred in povestea cu acordul, ca nu are sens. Se ducea la ei sa le spuna "vreau sa refac gardul si m-am gandit sa intru peste curtea voastra cu jumate de metru pe o portiune si vreo 30cm pe cealalta, ca nu ma mai ajung cu spatiu, ce parere aveti?". Nu, a intrat peste, mai cunosc cazuri de genul cu batrani. Daca cerea acordul, nu cred ca rata ocazia sa-l oficializeze. E o tara de marlani, unde rar te intreaba cineva ceva, isi fac multi magazii de 3-4 metri inaltime lipite de gard, isi fac scurgerile din fundatiile gardurilor sau de la burlane in curtea vecinilor, isi fac ferestre care bat in curtea vecinilor la distante ilegale etc. In unele situatii e acceptabil, in altele poate deranjeaza, dar de intrebat rar te intreaba cineva. Apoi o ard cu buna-vecinatate daca te plangi, dar ei se poarta de parca se invecineaza cu campul, nu cu tine.

#182
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
Ala nu e gard.. e zid in toata regula. Prin gard mai trece aerul, lumina.

View Postnino28, on 28 aprilie 2023 - 09:45, said:

Am luat un teren si o casa la mine in oras,si am un astfel de gard intre mine si vecin (atasez poza)  ,gardul are o inaltime de 5m...

ce mai am de facut?
Pai ai cand ai luat, aveai probleme de vedere? Nu ai vazut "gardul" de 5m? De ce ai cumparat?  Ca sa ai pe urma cu ce sa te distrezi?

View Postnino28, on 28 aprilie 2023 - 10:27, said:

..cel mai curios este ca nu stiu de ce primaria nu il amendeaza....caz clar de coruptie....sa va uitati zilele aste ape pro tv
asa si cu ce rezolva o amenda situatia?  Plateste o amenda si ramane cu zidul sau cum?
Atata timp cat nu se demoleaza pana devine legal orice alta masura e degeaba.

#183
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postpasilla, on 28 aprilie 2023 - 15:43, said:

Eu inteleg ca asa ai cumparat, deci nu lasi nimic vecinului.
Chiar daca acum ai ceda, din ce ai cumparat, 13 mp de teren vecinului ar fi OK.
O buna vecinatate, valoreaza infinit mai mult decat o bucata de teren, sau niste bani.

Daca in CVC scrie "cumpar 1200 mp" si asa e si la ocpi, esti proprietar pe cei 1200. Daca peste o vreme constati ca ala a intrat cu gardul ce faci? Zici "merci de paguba"/
Buna vecinatate trebuia sa vina din partea aluia: sa nu faca gard peste 2 m, sa nu sicaneze, sa nu se supere ca ii spui ca a facut o magarie. El nu e bun vecin din start. Sau buna vecinatate e atunci cind tu esti prost si ala destept?

View Posticename, on 28 aprilie 2023 - 16:37, said:

Ai deschis topicul spunand ca vrei sa darami acel gard. Acum spui ca suntem slugi pentru ca nu te aprobam sa iti recuperezi nu stiu ce teren. Ce pot spune mai mult? Unul mai sus ne-a facut analfabeti functionali pentru ca am mers pe ideea ca sa fim buni vecini si ca nu murim cu acel zid langa noi. Care este subiectul acestui topic?

La romani se doreste o tara ca afara, cu toul pus la punct..pina vine vorba de asa ceva. Atunci intervin toti de pe margine in stilul "ce, maica, n-a dat in cap"..

View Postlegalmente, on 09 iunie 2023 - 14:52, said:

Primaria poate fi trasa la raspundere...dar cel mult o sa ia o amenda care o sa fie platita din taxele si impozitele celor care locuiesc in acel oras / comuna...etc..

Din pacate, da. Curtea de conturi pe vremuri spunea: Primaria plateste amenda; amenda e din cauza lui X. Ca atare X platea c/val amenzii
Acum, curtea de conturi e un auditor fara drepturi.

#184
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
Atasez situatia actiuala.....Are 3 m acum.....

Atasez situatia actiuala.....Are 3 m acum.....

Attached Files



#185
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Super, sa pui poza si la cota -40. :)

#186
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 30.11.2021
Acum poti zice ca este gardul in constructie.
Ca la banca, ai intrat in termenul ala sa nu se prescrie creditul.

#187
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
Evident ca acum a amanat procesul cu 3 luni.....si tot o sa amane.....peste 3 luni se face un an de cand l am dat in judecata....prima infatisare o am in ianuarie....stau si ma gandesc cate portite legislative mai sunt pana cand are loc expertiza tehnica(marea masuratoare)...Va dati seama in ce tara traim? pentru un proces de granituire clasic sa treaca un an perioada dintre luna cand l am dat in judecata si prima infatisare......

#188
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
Judecatorul n a avut chef sa citeasca dosarul și a amânat. E tara lor, fac ce vor,  tara e insetata de dreptate și ei sunt primii cu mana întinsă la pensii speciale.

#189
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Un proces de genul asta dureaza undeva pe la 4-6 ani, cu apel, recurs si tot tacamul.

#190
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009
un an a trecut deja.....in ianuarie am prima infatisare..daca tot o amana fac o contestaţie prin care, invocam încălcarea dreptului la soluţionarea procesului....

#191
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
Acum va judecați pe moțul ala sau pe granița?

#192
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View Poststefan0011, on 21 noiembrie 2023 - 09:26, said:

Acum va judecați pe moțul ala sau pe granița?
granituire ...numai pe granita.....el mizeaza pe tergiversarea dosarului....mi a luat 17 mp si el crede ca eu sunt naspa ca nu i cedez.E cam la fel cu ce au facut rusii cu ucraina....le a luat teritoriile cu japca si tot ei urla ca e zelenski drogat ca opune rezistenta....exact aceeasi situatie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate