Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

Gard de 5m facut de vecin si nici o institutie nu vrea sa l amendeze

* * - - - 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
191 răspunsuri în acest subiect

#109
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.717
  • Înscris: 21.04.2014
A aparut stirea la Pro-Tv? :hypocrite:

S-a plinsul si vecinul de crengile copacilor, care trec peste gardul lui de 5 m si ca ii pica frunzele pe gratar? :lol:



#110
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View Postirina2014, on 29 aprilie 2023 - 08:22, said:

Nu inteleg ceva ref la diferenta de 13mp (sau cat o fi): la cumparare nu s-a facut cadastru? Cum a scapat neobservata atunci aceasta diferenta?

Vanzatorul nu mi se pare ca ar avea vreo vina, nu e vreun viciu ascuns.

LE: e urat gardul ala, intr-adevar, dar toata laterala aia e urata, pt ca intrarea principala a casei tale e fata in fata cu spatele casei lui. Se poate usor infrumuseta cu niste trandafiri cataratori daca e soare, sau altceva care sa mascheze toata laterala, inclusiv zildul orb al casei lui.
cand am cumparat era cadastrul facut....la cumparare se trec noii proprietari si atat....cadastrul ramane cel initial facut in 2003 in cazul nostru....13 mp reprezinta terenul furat de vecinul conf. noilor schite facute de cadastristi acum 2 luni

View Posthoneybee, on 29 aprilie 2023 - 09:31, said:

A aparut stirea la Pro-Tv? Posted Image

S-a plinsul si vecinul de crengile copacilor, care trec peste gardul lui de 5 m si ca ii pica frunzele pe gratar? Posted Image
1.nu cade nici o frunza la el in curte
2. gratarul lui e in partea diametral opusa fata de pomul meu
3.am vb serios ca ma gandesc sa dau raspunsul institutiilor statului in presa....cred ca o sa l atasez si in acest topic sa vedeti de ce platim noi leprele din primarie....

View Postelbjorn, on 28 aprilie 2023 - 17:42, said:

Eu cred ca pentru initiator conteaza foarte mult acei 35 de cm (palma de pamant), sunt in fata  usii de intrare la casa.

Dar un compromis tot trebuie, din cauza cosmeliei. trebuie sa fie la 60cm de hotar.
conform noilor schite a intrat in scara pe terenul meu cca 13 mp......nu-l las...vreau sa se faca dreptate

View Postpasilla, on 28 aprilie 2023 - 19:31, said:

Toate comunitatile, de la bloc, strada, localitate, au lideri oriunde pe planeta.

Codul Civil:
Articolul 662
(2) În lipsa unor dispoziţii legale, a regulilor de urbanism sau a obiceiului locului, înălţimea zidului comun se stabileşte de părţi, dar fără a depăşi 2 metri, socotindu-se şi coama zidului.
nu inteleg partea cu liderii....daca cotizezi la partid te numesti lider?

View Postgeorge_alexandru, on 28 aprilie 2023 - 15:18, said:


Care partid banuiesc ca da primarul. Deci probabil nu o vei scoate la capat cu primaria.
aici o sa intervina imaginile astea in presa...poate atunci se va face lumina....cum ma sa faci gard de 5m si tu sa nu i dai amenda?in alte judete s a dat amenda pt garduri inalte (am verificat) si la noi nu se poate ca primaria s a constituit intr un grup infractional organizat?...caz demn de pro tv(Romania te iubesc)

#111
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.426
  • Înscris: 13.10.2022
Ba n a intrat pe terenul tău deloc, că tu așa l ai cumpărat, te a tinut cineva să nu l măsori inainte să l cumperi ?

Eu zic să uiți de gândul că va dispune cineva demolarea construtiei pt nu e la distanta de hotar.

#112
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View Postyekun, on 29 aprilie 2023 - 20:50, said:

Ba n a intrat pe terenul tău deloc, că tu așa l ai cumpărat, te a tinut cineva să nu l măsori inainte să l cumperi ?

Eu zic să uiți de gândul că va dispune cineva demolarea construtiei pt nu e la distanta de hotar.
asta este rolul unui proces de granituire....sa stabileasca granita reala intre doua proprietati

#113
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Asta nu este sanatos, man... Pune-l pe FB si fa-l viral...

Cat despre coruptie, este mai rau decat crezi, crede-ma... Parca institutiile statului sunt in razboi cu cetateanul si pe mana cu infractorii...

Eu asa am senzatia din ce am vazut/trait.

#114
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.256
  • Înscris: 01.12.2005
Pai vezi ca tu ai 2 spete diferite fara legatura neaparat: zona unde a intrat la tine pe teren e gardul ala metalic, din continuarea gardului de zidarie, care inteleg deci ca respecta cota terenului.
Asa ca una e judecata pentru granituire, unde, daca o sa castigi, atunci se reface gardul metalic, si alta e un alt proces ca gardul din fata e prea inalt. Repet, de curiozitate, cauta pe Google cam cati ani are acel gard/constructie, ca sa stii si sa discuti din timp cu avocatul..

#115
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.445
  • Înscris: 01.09.2021
Din păcate datul în presa nu cred ca va rezolva prea multe. Eventual îți vei face dușmani toate instituțiile implicate și pe vecin. Te vor vana tot pe tine, când le faci sesizări sunt impotenți dar la executări la comanda și răzbunări sunt foarte operativi și abili în "anchete". Un hatis legislativ interpretabil din care greu ieși învingător.
Ce sa rezolve presa? Vedem toți ce catastrofa e și cum se exprima Ciuca, plagiat dovedit și ei desființează instituția de control. S a rezolvat ceva? Și când ii aud pe unii "ca astea sunt excepții, suntem pe drumul cel bun" le spun ca e bine de trăit în romanica, pana ai o problema.
Zidul ăluia nu cred ca îl vei vedea dărâmat prea curând, am văzut un caz în centrul Bucureștiului cu un bloc de vreo 7 etaje construit ilegal și cu mare greu Nicușor dan a reușit sa obțină demolarea lui, după ani de procese. Îți urez succes, dar gândește te bine la ce te înhami.

Treaba e împuțită rău de sus, dacă am avea justitie, miniștri, premier care sa verifice și sa urecheasca instituțiile din subordine, treburile ar funcționa. Dar toți bugetarii ăștia sunt masa de votanți a mafiei și nu pot fi deranjați și puși la treaba.

#116
nino28

nino28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View PostSwatKat, on 29 aprilie 2023 - 22:29, said:

Pai vezi ca tu ai 2 spete diferite fara legatura neaparat: zona unde a intrat la tine pe teren e gardul ala metalic, din continuarea gardului de zidarie, care inteleg deci ca respecta cota terenului.
Asa ca una e judecata pentru granituire, unde, daca o sa castigi, atunci se reface gardul metalic, si alta e un alt proces ca gardul din fata e prea inalt. Repet, de curiozitate, cauta pe Google cam cati ani are acel gard/constructie, ca sa stii si sa discuti din timp cu avocatul..
dupa masuratorile cadastristilor ,a intrat cu ambele garduri la mine ,inclusiv toata grosimea gardului de zidărie ....eu la primarie nu pot sa ma duc ca a intrat la mine,dar pot sa ma duc la ei si sa reclam inaltimea zidului

View Postnino28, on 30 aprilie 2023 - 09:22, said:

dupa masuratorile cadastristilor ,a intrat cu ambele garduri la mine ,inclusiv toata grosimea gardului de zidărie ....eu la primarie nu pot sa ma duc ca a intrat la mine,dar pot sa ma duc la ei si sa reclam inaltimea zidului
primaria nu vrea sa l amendeze sau macar sa i puna in vedere o daramare a acestui zid conf legii mentionate mai sus....adica politia locala(disciplina in constructii)  ma asigura ca a vb cu vecinul si acesta a promis ca l da jos....si atât ....A trecut un an si 3 luni de cand mi a promis si mie ca l da jos ,dar nu mai tine vrajeala...

View Posteiffel, on 28 aprilie 2023 - 10:05, said:

Eu nu cred ca ala a fost gard. Mai curans a fost ceva constructie care a fost daramata si a ramas peretele respectiv.
este gard care pe partea cealaalta este o arteziana

View PostDodo03, on 28 aprilie 2023 - 12:35, said:

Daca fostul proprietar " a fost de acord" , asa tacit si autoritatile locale nu au actionat in timpul constructiei..cum se procedeaza la tara - poate a primit o suma de bani, sau alte beneficii, sau erau rude....despre ce actiune dusmanoasa mai vorbim? Actiune dusmanoasa e sa faca tot gardul de 5 m Posted Image..Eu as pune tuia...sau mi-as face si eu o fantana ca a vecinului, bucurandu-ma ca " fundatia" e facuta de el si nu trebuie sa dau bani��

Daca gardul de beton e pe terenul tau, celalalt , care vine in continuare e si mai mult in interior spre curtea ta...hmm,nu stiu ce sa zic, daca gardul mic e facut corect, cosmelia de beton pare facuta in totalitate pe terenul lui.
fostii proprietari erau oameni la 80 ani....au murit ,statea prin spitale si smecherasul asta l a construit fara sa ceara macar o parere de la ei....ei nu mai aveau bani sa l dea in judecata....cu mine e greu...nu ma opresc pana nu l dau jos

Aseara am dat cazul la pro tv.....sa vedem ce o sa iasa

#117
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca vrei sa schimbi perspectiva, imbraca-l cu o oglinda maaaaaaaare, sa vezi ce larg ti se va parea locul.

#118
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.976
  • Înscris: 30.08.2017

View Postnino28, on 30 aprilie 2023 - 09:56, said:

....ei nu mai aveau bani sa l dea in judecata....cu mine e greu...nu ma opresc pana nu l dau jos


In instanta dureaza.

Experienta din familie....5 ani pentru un proces cu privire la impartirea unor terenuri. Hai sa iti dau un extras de pe just.ro, ca sa vezi cum merge treaba si pe ce s-au pierdut vreo doi ani. Apoi, dupa incheierea procesului, sunt tot felul de tertipuri pentru a amana executarea, mai ales ca aici vrei demolare.

Quote

14.02.2019

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Dispune înlocuirea doamnei expert xxxxx cu doamna expert xxxxxx. Dispune emiterea unei adrese către BLET pentru a retrage onorariul achitat pentru expertiza contabilă şi redirecţionarea acestuia către expertul în specialitatea construcţii-evaluare.

08.11.2018

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Dispune înlocuirea expertului contabil.

13.09.2018

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Aplică amendă expertului în cuantum de 700 lei pentru nedepunerea raportului de expertiză. Revine cu adresă către expert, cu avertisment de amendă în cuantum maxim, pentru a depune raportul de expertiză.

10.05.2018

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Aplică amendă expertului în cuantum de 700 lei pentru nedepunerea raportului de expertiză. Revine cu adresă către expert, cu avertisment de amendă în cuantum maxim, pentru a depune raportul de expertiză.

08.03.2018

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Dispune introducerea în cauză a moştenitorului defunctei xxxxxxx. Revine cu adresă către expert, cu avertisment de amendă în cuantum maxim, pentru a depune raportul de expertiză.

11.01.2018

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Revine cu adresă către expert, cu avertisment de amendă, în vederea depunerii raportului de expertiză contabilă.

09.11.2017

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Revine cu adresă către expert, în vederea depunerii raportului de expertiză contabilă.

14.09.2017

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Dispune înlocuirea expertului în specialitatea contabilitate. Revine cu adrese către experţi.

18.05.2017

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Dispune efectuarea expertizelor tehnice în specialitatea topografie, evaluare şi contabilitate.


Editat de george_alexandru, 30 aprilie 2023 - 10:15.


#119
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.549
  • Înscris: 25.10.2007

View Postgeorge_alexandru, on 30 aprilie 2023 - 10:13, said:

In instanta dureaza.

Si mai au si 2 luni de vacanta judecatoreasca, sa nu se oboseasca prea tare.

#120
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.886
  • Înscris: 12.01.2018

View Postnino28, on 30 aprilie 2023 - 09:56, said:

.cu mine e greu...nu ma opresc pana nu l dau jos
îți trec măcar 10 ani din viață pentru o prostie.pe când te trezești ești moș și nu te poți nici pișa pe gardul respectiv.pune iederă și se lipește de gard ca râia și este verde tot timpul anului

Editat de EMPP, 01 mai 2023 - 12:04.


#121
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.302
  • Înscris: 17.01.2012

View PostSwatKat, on 29 aprilie 2023 - 22:29, said:

Pai vezi ca tu ai 2 spete diferite fara legatura neaparat: ...

sunt 3(trei) spețe: la cele 2 găsite de tine, am observat ȘI că acoperișul vecinului nu are burlan de captare ploaie, deci apa cade-n curtea reclamantului...
dar, acolo, înțeleg că-i convine - că-i udă bolta aia de viță (sau ce-o fi...)

nene inițiator, spor la înfățișări!
nu te lăsa!
pune, lună de lună, cotă parte din salariu pt litigiu!
până la urmă, când o fi și aia, tot va cădea zidul și va apărea soarele pe partea ta de casă!

PS: îți mulțumesc pt topic, am încă un exemplu de dat fiului, DE CE să NU se-ntoarcă-n .ro!!! că bine zicea un coleg: e bine-n .ro, până nu ai probleme... :(

#122
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgushpi, on 02 mai 2023 - 09:17, said:


că bine zicea un coleg: e bine-n .ro, până nu ai probleme... :(
Asta-i de pus in rama.

#123
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.934
  • Înscris: 07.11.2007
Citesc comentariile si ma ingrozesc! Oameni buni, de ce sa acceptam mizeriile unei minti bolnave? Asa suntem de prosti?
E clar ca omul ala nu are toate tiglele pe casa din moment ce a facut gardul ala inalt de 5 m. Exista normative pentru limita maxima a unui gard, care nu poate fi mai mare de 2 m.

De ce sa acceptam niste situatii anomale ca fiind normale, doar "sa nu ne suparam cu vecinul". Pai ma hraneste vecinul, am vreo datorie la el? Imi plateste facturile?
Nu, nu sunt vreo razboinica si nu doresc niciun conflict, dar nu ma las calcata in picioare de un nebun!

Din moment ce eu nu il deranjez si incerc sa fac lucrurile legal, eu de ce sa accept aberatii din partea lui?
Asadar ma adresez unei instante judecatoresti, ca d-aia avem legi si suntem (inca) intr-un stat de drept sa ma ajute sa rezolv problemele.

#124
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Omul ala a facut o fantana arteziana, nu un gard de 5 m.

#125
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.099
  • Înscris: 02.09.2016

View Postpasilla, on 02 mai 2023 - 16:12, said:

Omul ala a facut o fantana arteziana, nu un gard de 5 m.
Prin faptul că a făcut-o la gard, o transformă implicit!
Unde mai pui că este si pe terenul initiatorului.

Îți trebuie un anumit tip de sorici că sa faci din astea.

#126
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Gardul ala sau ce-o fi el era acolo cand initiatorul a cumparat locul. Asa ca trebuia sa se gandeasca de atunci ca nimeni nu e dispus sa demoleze ceva dupa bunul plac al noului venit.
Daca nea ala ar fi inceput cazemata dupa aceea, i-as fi dat dreptate initiatorului. Dar era deja acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate