Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

MFA cu cod la accesarea contului Digi

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Se pare că Digi a implementat Multi Factor Authentication la login în Contul Digi de pe digi.ro: după ce introduci userul și parola, trebuie să alegi un număr de telefon (în cazul meu, pot selecta unul singur, probabil cel pentru care am activate notificările din partea Digi) pe care să primești un cod prin SMS, cam ca la unele bănci...
Asta este o chestie care în cazul Digi mai mult încurcă, după părerea mea. Și nu mă refer la lenea de a da 3 click-uri în plus și a introduce 6 caractere pe care le citești pe ecranul telefonului. Dar devine mult mai complicat sa plătești factura cuiva din familie care se descurcă mai greu cu plățile online sau cu tehnologia, în general. Ok, aș înțelege să implementeze chestia asta pentru confirmarea unei comenzi de telefoane sau alte echipamente, poate chiar și pentru comenzi de servicii noi. Dar așa, pentru acces general în cont, e un pic exagerat. Mai ales că valabilitatea codului este de doar 2 minute, și din păcate se poate obține doar prin SMS, nu și prin email.

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Activezi plata recurentă si gata, sau daca nu, sa-si plătească singuri la aparatele care au tot apărut peste tot.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 11.08.2003
Din contul ala poti face si alte chestii, porturi, servicii de roaming (activare/dezactivare).
Si pana la urma, vrem GDPR, primim.... :)

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013

 OzTm, on 28 aprilie 2023 - 08:33, said:

… după ce introduci userul și parola, trebuie să alegi un număr de telefon (în cazul meu, pot selecta unul singur, probabil cel pentru care am activate notificările din partea Digi) pe care să primești un cod prin SMS …
Daca zici ca se pune problema de a alege, poate se pot adauga doua numere de telefon, unul al titularului (care probabil este cel de acum) si al doilea sa il pui (sau sa il puna titularul, ca el are drept de a face modificari) pe al tau. Cand te loghezi tu, alegi sa vina SMS-ul pe numarul tau.

LE: Altfel, daca nu merge si nu merge sa rezolvi cu 2FA pe site, spune titularului sa retrimita catre tine SMS-ul cu informarea de emitere factura (il activezi daca nu e deja activat). Ai in el toate datele necesare pentru a plati prin banca, multe au si RDS la ‘Sablon furnizor’. Daca banca ta nu are, FIE faci OP obisnuit catre unul din conturile RDS ce apar jos in factura FIE cu acele informatii poti plati la robotei cum ar fi MFM-urile din unitatile BCR (plata in numerar cu introducerea manuala a datelor necesare).

Edited by sags, 28 April 2023 - 09:01.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,050
  • Înscris: 30.08.2006
Lipseste optiunea de OTP (one time password) pentru recuperarea contului. Nu cere 2FA decat o singura data pe telefon iar pe win cand expira cookie-urile.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Factura merge platita pe net fara sa fii logat nicaieri, despre ce vorbim aici ?
https://www.digi.ro/plata

#7
saka

saka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.03.2010
Din ce am vazut, se pot aduga mai mult enumere de telefon

#8
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013

 modoran, on 28 aprilie 2023 - 09:34, said:

Factura merge platita pe net fara sa fii logat nicaieri …
Se poate, corect. Dar trebuie sa ai informatile necesare:
  • Cod client: sa zicem ca il pastrezi undeva
  • Suma de plata: poate fi diferita de la factura la factura. In contul online gasesti tot ce ai nevoie, dar altfel trebuie sa o afli cumva. De aceea ziceam de retrimis SMS-ul cu informarea de emitere factura.
Oricum, daca pentru 2FA se pot pune mai multe numere de telefon si la fiecare logare il alegi pe cel pe care il vrei, asa se rezolva cel mai simplu cu accesul mai multor/altor persoane la un acelasi cont.

#9
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 16.04.2014
Desi nu recomand asta, pot sa confirm ca pe un cont pot fi adaugate mai multe numere de telefon.
Iar la logare, se alege numarul pe care vrei sa primesti codul prin SMS.

#10
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Nu am spus ca nu ar exista alternative pentru plata, ci spuneam doar ca cea mai la indemana / comoda nu mai e atat de simpla. Pana la urma am activat direct debit de pe site in momentul efectuarii platii, dar si pe acela l-am putut activa maxim 36 de luni, sper ca peste 3 ani si un pic sa nu stam si eu si ei linistiti (eu ca se plateste automat, ei ca m-am ocupat eu ca de obicei), si brusc sa aiba serviciile taiate pentru neplata Posted Image Cat despre ideea ca SMS-ul sa vina pe numarul meu, suna foarte bine, dar nu cred ca s-ar putea adauga in contul lor notificari pe un numar pe care nu sunt ei titulari.
LE: Ah, deci totusi se poate adauga si un alt numar? Multumesc, DigiHelper!

Edited by OzTm, 28 April 2023 - 13:33.


#11
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

 DIGI_Helper, on 28 aprilie 2023 - 13:30, said:

Desi nu recomand asta, pot sa confirm ca pe un cont pot fi adaugate mai multe numere de telefon.
Iar la logare, se alege numarul pe care vrei sa primesti codul prin SMS.

Si cum putem face asta?

#12
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Si totusi cum se poate adauga un numar suplimentar? Daca doar din CC, incepe sa semene tot mai mult cu Statul roman...

#13
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013
Nu merge de aici? https://www.digi.ro/...nfidentialitate
Attached File  Captură de ecran 2023-05-01 155911.png   9.97K   55 downloads

#14
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 16.04.2014

View Postmtuchendria, on 01 mai 2023 - 14:50, said:

Si totusi cum se poate adauga un numar suplimentar? Daca doar din CC, incepe sa semene tot mai mult cu Statul roman...

Salut,

Adaugarea unui numar suplimentar de telefon se poate face prin apel in Call Center, intr-un magazin Digi sau direct din contul Digi:
https://www.digi.ro/...nfidentialitate

Trebuie insa tinut cont ca acest lucru va da posibilitatea celui care detine numarul de telefon sa aiba acces la majoritatea informatiilor legate de serviciile oferite de Digi.

#15
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View PostDIGI_Helper, on 02 mai 2023 - 11:50, said:

… sa aiba acces la majoritatea informatiilor legate de serviciile oferite de Digi.
… inlcusiv de exemplu la desfasuratorul convorbirilor telefonice. De aceea pur si simplu nu ii inteleg pe cei ce ‘inghesuie’ toate abonamentele din familie pe un sigur titular, de dragul acelei reduceri de pret la Optim Nelimitat. Daca e vorba de minori, ok, ca ei nu pot fi titulari (desi in cazul lor poate e mai potrivit un prepay) dar de alte rude (parinti/ bunici/ socrii dar chiar si sot/sotie) nu mi se mai pare deloc ok.

#16
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Multumesc, din contul lor am adaugat numarul meu la notificari, nu cred ca voi mai avea probleme.

View Postsags, on 02 mai 2023 - 12:21, said:

… inlcusiv de exemplu la desfasuratorul convorbirilor telefonice. De aceea pur si simplu nu ii inteleg pe cei ce ‘inghesuie’ toate abonamentele din familie pe un sigur titular, de dragul acelei reduceri de pret la Optim Nelimitat. Daca e vorba de minori, ok, ca ei nu pot fi titulari (desi in cazul lor poate e mai potrivit un prepay) dar de alte rude (parinti/ bunici/ socrii dar chiar si sot/sotie) nu mi se mai pare deloc ok.
Fiecare caz are circumstantele si nevoile proprii. In afara de contul rudelor mai-sus-mentionate (mai in varsta), pe care il accesez doar o data pe luna ca sa platesc factura, am in contul meu (unde chiar sunt titular) alte numere din familie. TOATE sunt abonamente Optim 2, deci nu primesc vreo reducere decat daca prelungesc contractul. Nu "ne inghesuim de dragul unei reduceri" cum spui tu, ci pur si simplu preferam sa avem toate numerele intr-un loc, sa platim o singura factura, etc. Chestii din astea, you know... de familie... Si nu, nu isi face nimeni griji de intimitate. Singura situatie in care m-as uita la desfasuratorul convorbirilor ar fi (impreuna cu persoana respectiva), daca am vrea sa vedem de ce a venit factura atat de mare Posted Image Iar asta oricum nu se intampla niciodata la Digi Optim 2... asa ceva faceam doar demult la Vodafone, cand plateam 40 de centi/min in retea, sau 6 € + TVA / MB in roaming, sau pe vremea impulsurilor Romtelecom, acum vreo doua decenii.
Nu stiu ce niveluri de incredere exista intre alti soti de tie "nu ti se pare deloc ok" ca facem asta, dar eu personal as putea face azi sau oricand cesiune de contract catre sotia mea (sa fie toate numerele pe numele ei), si as sta exact la fel de linistit ca azi (cu toate numerele pe numele meu). Daca as avea ceva de ascuns, sigur n-as avea fata de ea...

Edited by OzTm, 02 May 2023 - 16:19.


#17
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.04.2008
Asa gandesc si eu, la fel ca tine.
Nu am niciun motiv sa imi fie frica de faptul ca partenera imi poate vedea desfasuratorul, fiindca nu am nimic de ascuns.

In plus, ma gandesc ca oricum cineva care isi inseala partenerul/partenera poate sa foloseasca o alta cartela prepaid sau pur si simplu sa comunice pe WhatsApp / Telegram / etc, unde se pot sterge urmele fara probleme.

#18
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Plus că de la "treaba voastră, eu prefer să le țin pe ALE MELE separate că îmi e frică să nu vadă alții pe cine sun" la "chiar nu mi se pare deloc OK cum faceți VOI CU ALE VOASTRE", e cale foaaarte lungă... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate