Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Erbicidul total este toxic pentru câini și pisici?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cu ploile din ultima vreme a crescut mult gazon între pavelele din curte și as vrea sa dau cu erbicid total dar mi-e teama sa nu-i afecteze pe câini și motan. Dacă are cineva informații in legătura cu asta, m-ar ajuta foarte mult.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se poate raspunde prin da, sau nu.

Studiaza asta:

Animals exposed to formulated glyphosate herbicides have displayed anorexia, lethargy, hypersalivation, vomiting, and diarrhea. Symptoms persisted for 2 to 24 hours following exposure. The surfactants in formulated products are thought to be responsible for the clinical signs.22
Clinical signs typically appear within 30 minutes to 2 hours following ingestion. Animals may exhibit excitability and tachycardia at first, followed by ataxia, depression, and bradycardia. Severe cases may progress to collapse and convulsions.15
The Veterinary Poisons Information Service in London, England recorded 150 cases over an 8-year period of dogs exposed to glyphosate primarily from eating grass recently treated with formulated products. Of these, roughly 40% of the dogs exhibited no clinical signs, 45% exhibited mild to moderate clinical signs, and roughly 15% were classified as serious.15
The Centre National d'Informations Toxicologiques Veterinaires of France reported 31 certain cases of intoxication of domestic animals by glyposate-containing products in a 3-year period. Most exposures resulted from animals ingesting the product prior to application. Of these cases, 25 were dogs and 4 were cats. Vomiting occurred within 1-2 hours of ingestion in 61% of the cases. Hypersalivation occurred in 26% of cases, and mild diarrhea was reported in 16% of cases. Centre records did not report long-lasting effects or any fatalities


#3
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 10.05.2007
Il tii legat sau in casa cateva ore si dupa e gtg.

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
O remarca...
Glifosatul nu este singurul ierbicid total. Glifosatul se gaseste in comert sub forma de solutie (350-400 g/l) si actioneaza asupra plantelor prin blocarea procesului de fotosinteza. Neputand sa se hraneasca, plantele vor muri. Unele... nu toate. Plantele cu radacini adanci nu mor usor (gen lucerna sau nuci).
In plus, glifosatul se pare ca ar fi cancerigen, deci atentie la folosirea lui.
Asa ca o idee este ca se pot folosi ierbicide traditionale (saramura, apa fiarta, etc.), glifosat sub forma comercial (clean up etc.), sau alte erbicide totale, cu remarca ca nu trebuie sa uitam ca orice ierbicid este o otrava.
PS. glifosatul se asimileaza in planta in 6 ore, efectul se vede dupa 2 saptamani. Ar fi bine ca animalele sa nu fie prin zona macar 2 ore. Cele ierbivore ar fi bine sa nu fie deloc.

Edited by adip1962, 23 April 2023 - 19:58.


#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Stai pe ciuci si smulgi buruienile dintre pavele. Sport, natura, tinerete. Erbicidul total o sa-ti omoare toate florile la care tii.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu neaparat. Exista si aparatele de curatat cu aburi. Te cari cu prelungitorul dupa tine, dar...
Iar cu iebicid daca ai oarecare experienta in asa ceva, nu-i nicio problema. Nu vei omori decat ce vrei.

Edited by adip1962, 23 April 2023 - 20:06.


#7
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Da cu glifosat liniștit, animalele nu practică fotosinteza iar pisicile si câinii nu pasc, sa fie afectați de erbicidarea ta.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

 yekun, on 23 aprilie 2023 - 20:10, said:

iar pisicile si câinii nu pasc, sa fie afectați de erbicidarea ta.

insa pisicile "de curte" mai au prostul obicei de a minca iarba, ca sa-si provoace voma, sa elimine "ghemul" .. initiatorul nu a intrebat de pomana.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006
Chiar si cainii "pasc" cateodata.

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,631
  • Înscris: 31.01.2010
E foarte eficient glifosatul, inclusiv salcimii i-am uscat cu el, adevarat dupa vreo 3 doze, plopul cade la prima doza.
Nu-l vreti, exista brener pentru butelia de aragaz si le pirliti rapid.

#11
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

 yekun, on 23 aprilie 2023 - 20:10, said:

Da cu glifosat liniștit, animalele nu practică fotosinteza iar pisicile si câinii nu pasc, sa fie afectați de erbicidarea ta.
Și carnivorele se mai delectează din când în când cu iarbă, frunze, legume, fructe, la fel cum
și ierbivorele se mai delectează din când în când cu ceva cărniță.

#12
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 24.05.2022
Pentru cateva ierburi aparute intre pavele poti folosi linistit, nu cred ca se vor atinge animalele de ele. Am trei caini si un motan si mai "pasc" iarba uneori, insa nu buruienile dintre pavele. Cand folosesc Glifotim sau Round Up in curte sunt suficiente cateva puf-uri, trebuei atentie sa nu bata vamtul daca nu vrei sa afecteze alte plante. Daca sunt apropiate, poti folosi o rola pentru vopsea lavabila in locul unui pulverizator.
Eu aplic seara de obicei, animalele intra in casa inainte si mai ies a doua zi sau daca se cer afara le tin sub supraveghere.

Daca folosesti pentru suprafete mari, as recomanda imbracaminte potrivita, manusi, ochelari de protectie si masca FFP2 sau 3. Cand termini, hainele intra la spalat, valabil cam la orice insecticid/erbicid.

#13
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Smedmscss, on 23 aprilie 2023 - 21:23, said:


Și carnivorele se mai delectează din când în când cu iarbă, frunze, legume, fructe, la fel cum
și ierbivorele se mai delectează din când în când cu ceva cărniță.

Da,am văzut si eu un iepure care prindea soareci mai bine ca o pisică...

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postyekun, on 23 aprilie 2023 - 23:44, said:

Da,am văzut si eu un iepure care prindea soareci mai bine ca o pisică...
adevarul este ca si crocodilul zboara, dar doar din cind in cind si mai pe jos .. am avut si eu un tamagochi care pastea mai ceva ca vacutza mov din alpi.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mulțumesc pentru răspunsuri. Nu i-am văzut sa mănânce iarba dintre pavele ci din zona cu gazon unde nu va ajunge erbicidul.

View PostDon_Costica, on 23 aprilie 2023 - 19:58, said:

Stai pe ciuci si smulgi buruienile dintre pavele. Sport, natura, tinerete. Erbicidul total o sa-ti omoare toate florile la care tii.
Nu pot. Din cauza vârstei și a lombosciaticii. Vreau sa dau doar in zona din curte unde am pavele. Florile și gazonul sunt separate.

Edited by Freddy12, 24 April 2023 - 11:43.


#16
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Dai cu o substanta foarte toxica pe unde stau ele (si tu), ce te face sa crezi ca le-ar putea cauza chestii nasoale?

PS - din echipa din satul bunicilor, care se ocupa cu "stropitul pomilor" in zona, niciunul n-a prins 40 - probabil au avut ghinion, cum ar spune unii.  Posted Image

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadisz, on 23 aprilie 2023 - 20:49, said:

Chiar si cainii "pasc" cateodata.

da, dar nu-s idioți!
știm că au mirosul dezvoltat foarte puternic, deci ei NU vor mânca buruiana urât mirositoare, iar glifosfatul are un miros urât...

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostOlteanul_sfios, on 24 aprilie 2023 - 12:33, said:

Dai cu o substanta foarte toxica pe unde stau ele (si tu), ce te face sa crezi ca le-ar putea cauza chestii nasoale?

PS - din echipa din satul bunicilor, care se ocupa cu "stropitul pomilor" in zona, niciunul n-a prins 40 - probabil au avut ghinion, cum ar spune unii.  Posted Image
Soluția pentru stropit pomii este un insecticid adică o otrava. Ierbicidul e altceva. Oricum nu vreau sa-mi asum nici-un risc așa ca voi folosi oțet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate