Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Mai merita sa fac CASCO la masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
am o masina din 2018 ptr care am facut Casco la Allianz in fiecare an de la achizitia ei
astazi am primit mail de la broker cu oferta de innoire ptr 2023-2024 si pe langa ca a scazut drastic suma asigurata, a crescut si valoarea primei de asigurare in euro.
masina are sub 20.000 km, circul destul de putin cu ea si mai mult in afara localitatii ca m-am mutat din Bucuresti in provincie.

in poza se poate vedea cat am platit pana acum pe casco.

la masina veche am avut asigurare Casco vreo 11-12 ani ca am avut continuitate, dar am folosit asigurarea 1 singura data ptr o dauna destul de mica
am facut socoteala ca in toti anii astia am dat pe casco undeva la 2500-3000 euro

ma gandeam sa iau RCA cu decontare directa la o firma mai ok de asigurari, ca pretul cu decontare directa e cu 200-300 lei in plus fata de pretul asigurarii fara decontare directa, pe cand asigurarea Casco ma costa aproape 2000 lei.

in conditiile astea mai merita sa fac casco la masina?

Attached Files


Edited by xxl_cm, 19 April 2023 - 15:23.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,063
  • Înscris: 02.08.2021
Bani aruncati! Cu cat dai la casco in 10-15 ani iti iei inca o masina!

Edited by Valy_User, 19 April 2023 - 15:34.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Casco îl faci dacă îți bușești singur mașina.
RCA e pt daunele făcute de tine altora.

Ai avut tu casco pe o mașină 11 ani?
In antichitate când am avut și eu casco mi s-a zis că suma asigurata se diminuează cu 10% pe an și maxim 10 pot avea casco.
S-o fi schimbat daca zici că ai avut 12 ani casco

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
La fel si cu benzina: cu banii aia iti iei iaht in 100 ani! Nu vad legatura.
Casco e o asigurare, nu rata la banca.

In teorie, din ce zici tu, nu merita. Pana la urma iei casco pentru linistea ta, in caz de ceva ai asigurat spatele. In practica, maine cade un copac pe masina si asta e, o sa zici ca ar fi fost bun casco.

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Cred ca CASCO se preteaza atunci cand ai posibilitati financiare, si o masina care sa merite.
La cazanul meu de Logan, nu merita sa-i fac casco, daca cade un copac pe el cum zicea cineva mai sus, o rezolv cu o carapace de la dezmembrari.

#6
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 15.06.2009
Va pot spune ce zice statistica la un parc auto al unei institutii bancare.Ani de zile au facut Casco  la tot parcul pana cand un tip s-a uitat pe cifre si total daune despagubite in raport cu costuri era cam 20%. Din secunda doi s-a renuntat la casco. Costuri daune ulterior masurii a ramas in marjele anterioare.

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 21.10.2009
Am avut CASCO doar in primul an, regret si acum ca am facut. Bani cheltuiti aiurea.

Nu se face CASCO decat la masina sotiei ori daca esti anti talent la condus.

Ia fa un calcul cati bani ai bagat in asigurare pana acum (~8100 lei) si vezi ca nu prea merita sa mai dai inca 1900 pentru o valoare de asigurare de 7000 euro.
E cat de cat bun doar in caz de dauna totala, din vina ta.

Edited by lex2010, 19 April 2023 - 15:55.


#8
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
e greu de zis daca merita sau nu, depinde intr-adevar si de valoarea masinii, de vechime si de cat mai costa un CASCO, la cat cresc preturile poate ca nu renteaza tot timpul ...

eu as crede ca pentru masinile noi, pana la 3-5 ani ar merita...

in 2020 am luat masina, in rate pe 3 ani, rate ce includeau si casco, fiind incepator cred ca m-a ajutat, am mai revopsit zgarieturi, reparat cate una alta, am sa vad in toamna cand expira rata, ce oferte de casco voi avea

daca e o masina mai scumpa sau mai bine zis ce are piesele de schimb scumpe, uneori poate fi ultil si casco, ma gandesc daca vrei sa schimbi un far sau o bara sau un parbriz, cum multe elemente acum vin cu tehnologii noi, senzori, e posibil sa fie mult mai scumpa reparatia decat casco pe un an...

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

View Postlex2010, on 19 aprilie 2023 - 15:52, said:

Am avut CASCO doar in primul an, regret si acum ca am facut. Bani cheltuiti aiurea.
Sunt curios, daca te lovea cineva fara asigurare mai regretai?

Difera de la caz la caz. Cat valoreaza masina, daca iti permiti sa pierzi tot daca o gasesti facuta muci in parcare, daca te poti descurca fara masina, etc.

#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009

View Postlex2010, on 19 aprilie 2023 - 15:52, said:

Nu se face CASCO decat la masina sotiei ori daca esti anti talent la condus.
Ce legatura are talentul la condus cu copacul cazut pe masina sau cu grindina care o face zob sau cu niste cretini care se distreaza distrugand masinile altora sau...?

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,063
  • Înscris: 02.08.2021

View Postdorin_2k, on 19 aprilie 2023 - 15:41, said:

Casco îl faci dacă îți bușești singur mașina.
RCA e pt daunele făcute de tine altora.

Ai avut tu casco pe o mașină 11 ani?
In antichitate când am avut și eu casco mi s-a zis că suma asigurata se diminuează cu 10% pe an și maxim 10 pot avea casco.
S-o fi schimbat daca zici că ai avut 12 ani casco
Poti sa faci CASCO Econom la orice rabla

View PostDannyMC, on 19 aprilie 2023 - 16:02, said:

Ce legatura are talentul la condus cu copacul cazut pe masina sau cu grindina care o face zob sau cu niste cretini care se distreaza distrugand masinile altora sau...?
De regula, daunele sunt facute de sofer.
Iar daca ti-o buseste cineva o faci pe RCA-ul lui.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
Cand romanii vor intelege ce inseamna sa platesti pentru acoperirea unui risc, vom conduce planeta.
Imi pare sincer rau pentru toti colegii care au platit CASCO si nu au facut masina praf, desigur nu mai rau decat le pare lor.
Odata asigurat, pretul ala acopera in mod real un risc, indiferent daca acesta se produce sau nu.

#13
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 02.08.2020

View Postxxl_cm, on 19 aprilie 2023 - 15:22, said:

Mai merita sa fac CASCO la masina?
Nu!

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009

View PostValy_User, on 19 aprilie 2023 - 16:06, said:

De regula, daunele sunt facute de sofer.
Iar daca ti-o buseste cineva o faci pe RCA-ul lui.
Ai citit ce ai citat? Ce am descris eu acolo are vreo legatura cu sofatul? Sau cu vreun RCA?

#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,733
  • Înscris: 29.10.2017

View Postxxl_cm, on 19 aprilie 2023 - 15:22, said:

in conditiile astea mai merita sa fac casco la masina?

Eu zic sa ceri oferta la Alliantz si Generali pentru casco cu fransiza 200eur cu plata integrala pentru un an (care va fi mult mai mica polita)
si inchei la oferta mai buna adica polita raportata la valoarea asigurata

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
la preturile alea, inca merita, da. eu unul sunt patit - mi-a cazut o masa de zapada de pe o cladire inalta pe masina, dauna de peste 4k euro, binisor mai mult decat am platit la casco 5 ani. pe de alta parte, am cerut acum vreun an-doi cotatie de casco pt masina actuala, mi-au cerut 3000 eur pe an cu valoare asigurata 9k    :lol:    la aceste cifre, am renuntat si eu la casco…

#17
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View PostValy_User, on 19 aprilie 2023 - 15:34, said:

Bani aruncati! Cu cat dai la casco in 10-15 ani iti iei inca o masina!

Nu stiu ce sa zic. Cand ai masina de cativa ani f. buna la 20k km totusi valoreaza ceva. Daca vine o furtuna si iti cade un copac sau altceva de pe o casa si iti face masina dauna totala ramai cu paguba, care e cam mare. Sau daca iti apare in cale un taran de pe un drum laturalnic cu o caruta sau o masina care nu-i a lui ori e furata, ori fara numere si la fel iti face dauna totala, nu cred ca ai de unde recupera nimic chiar daca ai asigurare, ca vinovatul nu prea poate fi tras la raspundere. Ce sa-i iei? ajutorul social?
Sau o grindina, sau un animal salbatic aparut in sosea sau un autor necunoscut intr-o parcare, ori vandalizare.
Clar merita Casco daca masina e aproape noua luata de tine de noua. Nici n-as sta pe ganduri.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
Discutia este absolut criminala.
Sunt 2 intrebari distincte:
ce probabilitate este sa ti (tie, initiator, cu circumstantele vietii tale) se intample beleaua X ?
daca decid sa ma asigur, ce oferta e mai buna per total, nu doar ca pret in sine ?

Consider ca un raspuns DA/NU la prima intrebare este bataie de joc. Una e sa fii IT-ist in Cluj cu Merz si sa mergi in parc si la Budapesta, alta e sa fii antreprenor la Barlad, 58 de ani, cu Trabant si drumuri in Rep Moldova.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate