Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Tras pe dreapta de politistul de la Circulatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

View PostPaco_ste1, on 03 aprilie 2023 - 11:12, said:

Infractionalitatea auto scade cu cat sunt mai multe echipaje in trafic si opresc doar pe cei incalca regulile si legile, nu oprind masinile.
Politia trebuie sa aiba sisteme computerizate care sa scaneze numarul masinilor si sa caute in baza de date ce masini nu au asigurare , ce proprietari n-au permis sau e suspendat . . . .  ideea opririi inopinante e nociva.

Aha, si daca eu fara permis conduc masina tatalui meu care are permis, cum ma depisteaza daca nu ma opreste? Sau daca sunt beat, drogat, urmarit etc.

Unii chiar muriti daca va opreste in trafic pentru 1 minut, doua. (am fost oprit de mai multe ori si mai mult de doua minute nu a durat niciodata toata procedura)

Edited by Galacticul, 03 April 2023 - 11:46.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HwO_6Pj16D4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In cazul initiatorului nu ar fi de mirare sa fi fost un filtru.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Mi-am amintit ca nu au solicitat documente celorlalți ocupanti au autovehiculului (familia mea).

View Posteiffel, on 03 aprilie 2023 - 11:47, said:

Filtru a fost. Au dat la stiri.

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,753
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu e filtru pentru cautat evadati/infractori, care ar fi motivatia sa ceara datele personale ale pasagerilor?
Fitrul/control tematic inseamna sa fie oprite anumite categorii de vehicule si/ sau pentru un anumit motiv (ITP, RCA, alcool etc). Oprirea fara motiv evident nu este legala/Constitutionala. Se incalca dreptul la libera circulatie si dreptul la viata privata.

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca este asa. Mai mult, eu sper sa nu fie asa. Politia trebuie sa fie prezenta peste tot. Si nu trebuie un motiv pentru a fi oprit. Trebuie luate masuri, poate pierdem locul I la accidente mortale pe sosele.

#24
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 02.09.2009

View Postexqusit_drunk, on 03 aprilie 2023 - 08:32, said:

Da, este normal. Chiar dacă în ultimii ani s-a format opinia că poliția te oprește doar dacă greșești, sunt nenumărate situațiile în care se realizează controale tematice și se opresc mare parte a mașinilor care trec prin zonă.
Poate dintr-o zona pustie sau aproape pustiePosted Image

Edited by florinellll, 03 April 2023 - 12:20.


#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,753
  • Înscris: 21.03.2020
Politia e bine sa fie peste tot si sa observe traficul, pot folosi acum si drone, elicoptere, camere, radare etc pentru a descoperi adevaratii contravenienti, conducatorii agresivi samd... Opritul la plesneala insa nu a rezolvat nici pana acum problema accidentelor. Pariu ca cei mai agresivi soferi sunt aia care lingusesc organul ...

#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019

View Postflorinellll, on 03 aprilie 2023 - 12:19, said:

Poate dintr-o zona pustie sau aproape pustiePosted Image
Eu am văzut filtre cu o armată de polițiști care opreau la greu, atât pe dn-uri cât și în orașe mari. Sunt celebre filmulețele de la acțiuni ale poliției din Timișoara.

#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,753
  • Înscris: 21.03.2020
Pai ala e filtru pe bune, cand sunt mai multi agenti cu mai multe autospeciale...

#28
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 13.04.2006
Hai sa nu-i mai laudam pe domnii de la rutiera.
Am circulat si afara .Am gresit , m-au oprit , mi-au explicat ce am gresit , ne-am laudat cu engleza pe care o cunoastem fiecare si
Drum bun ! Sa fiti mai atent data viitoare.
In Romania au luat actele si au venit cu procesul verbal sa-l semnez .
Nu mi-a spus nimic referitor la ce gresala am comis.
Am semnat in scarba si am platit in termen amenda .
Era greu sa-mi explice ce am gresit si eventual sa ne salutam fara amenda ?
Aveam farurile stinse , doar DRL aprinse.
Merita sa-i explic ca am intrat in Europa si noi ?

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
In afara turistii straini nu prea sunt sanctionati. A fost oprit un roman in Turcia pentru viteza foarte mare, dupa verificarea actelor i s-a urat drum bun, fara amenda.

#30
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostGlCA_Contras, on 03 aprilie 2023 - 12:07, said:

Daca nu e filtru pentru cautat evadati/infractori, care ar fi motivatia sa ceara datele personale ale pasagerilor?
Fitrul/control tematic inseamna sa fie oprite anumite categorii de vehicule si/ sau pentru un anumit motiv (ITP, RCA, alcool etc). Oprirea fara motiv evident nu este legala/Constitutionala. Se incalca dreptul la libera circulatie si dreptul la viata privata.


Nea Gica, e tot ca la privat ma, doar ca nu pricepi tu.
Nu pricepi pt ca nu vrei sa pricepi, nu pt ca ai fi prost.

Se face un raport cost /beneficii, iar statul si societatea au considerat ca minima atingere a dreptului la libera circulatie si viata privata atarna mai putin in balanta decat rezultatele acestor opriri aleatorii in trafic si verificarii pasagerilor.

E si legala si constitutionala si cum mai vrei tu.
Practic, tu doar ai capatat dreptul sa intrebi agentul despre motivul pentru care te a oprit.
Ala iti spune ce i trece prin cap, ca i s a parut suspect ca mergeai prea incet, de ex si cu asta basta. O prostie.

Neuronul tau responsabil cu gandirea crede ca va fi sanctionat ever un politist pentru ca a oprit o masina ?
Cand asta e scris in fisa postului lui, sa opreasca masini si sa dea amenzi ?  Si sa verifice daca in masina nu e cumva vreun urmarit ?
Se dau decoratii pentru exces de zel, nu sanctiuni :)

#31
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010

View PostBingo, on 03 aprilie 2023 - 13:41, said:

In PV era trecut motivul amenzii, banuiesc. Asa ca ce nevoie aveai sa iti mai explice. Oricum nu cred ca nu ti-au spus cand te-au oprtit care a fost motivul. Si nici ca ai semnat fara sa citesti. Ca nici in strainatate nu te iarta daca te prinde. Lasa ca se opresc masini fara motiv si pe aici. Te verifica, esti in regula si pleci mai departe. Se scandalizeaza doar cei cu musca pe caciula.
Daca nu aveau motiv sa te amendeze trebuia sa depui contestatie.

#32
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Aia raii din tarile cu apa calda te mai dau si cu burta de asfalt cand li se pare lor ceva suspect, iar daca protestezi pt ca tu ai costum Armani si nu vrei sa l murdaresti, e posibil sa te si doara coastele ulterior,in afara de curatatorie...

#33
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.01.2009

View PostYOUR_GOD, on 03 aprilie 2023 - 08:19, said:

Salut! Cred ca este a doua sau a treia oara cand ma opreste un politist de la Circulatie si cum, recunosc, nu stiu procedura, va intreb pe voi: este normal sa mearga cu certificatul si CI-ul in masina Politiei, pentru ca apoi sa revina cu ele, fara a fi savarsit vreo infractiune? Nu intreb cu chef de cearta. Doar vreau sa stiu, ca datile anterioare doar s-a uitat pe documente si mi-a dat liber.
Pai la  cate  pemise  si certificate  false  sunt pe   piata,eu zic ca este chiar laudabil.Asa  ii  descopera  pe aia  care  nu  au  scoala,nu  au  facut scoala de  soferi,nu au dat  examene la politie si cu politia ,dar au carnet.Luat  de pe net  cu   nu stiu cati euro.Un exemplu cum  avea si Florinel Coman,carnet  de  Ucraina  sau Moldova,luat  de pe net.Plus  ca  sunt multi care circula cu masini   inatriculate  pe fals.

#34
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 18.01.2020
De ceva timp au scannere in masina, iau talonul si permisul si scaneaza acel cod de bare aflat pe ele si instant vad daca e ceva gresit, fie ca vorbim de drept de conducere suspendat sau chiar permis fals, ITP fals(l-au prins pe unu recent cu ITP fals in Severin, l-au dat si la TV). E mai bine, chiar ma bucur ca se ia asa la  "nimereala" cate o masina si sa o verifice, cine stie cati umbla acum si fara RCA o data cu scumpirile astea sau cate si mai cate abateri... Eu nu ma supar daca ma opresc.

Edited by Rares95, 03 April 2023 - 15:21.


#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,753
  • Înscris: 21.03.2020

View Postyekun, on 03 aprilie 2023 - 14:20, said:


Ala iti spune ce i trece prin cap, ca i s a parut suspect ca mergeai prea incet, de ex si cu asta basta. O prostie.

Se poate face plagere penala pentru abuz... cu inregistrare video. Nu-i prezint niciun act daca nu are motiv legal sa ma opreasca, ba chiar merg cu el la sectie sa-i fac plangerea si la seful de sectie, nu doar la parchet.

Constitutia e mai importatnta decat prostiile din capul vostru - raport cost/beneficii Posted Image

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001

View PostYOUR_GOD, on 03 aprilie 2023 - 08:19, said:

este normal sa mearga cu certificatul si CI-ul in masina Politiei, .
Un adevărat profesionist îți cerea și permisul de conducere. Așa fac verificarea completa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate