Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Dosar de daune Euroins

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Anul trecut am vandut o masina si ca fraierul i-am dat rca-ul cumparatorului ca sa ajunga acasa fara probleme legale dar nici bine nu a plecat de la mine ca a facut un accident. Bineinteles ca a dat asigurarea mea. Eu nu am stiut nimic pana nu am primit un mail de la Euroins cum ca sa deschis un dosar de daune. Am luat legatura cu ei si dupa ce le-am povestit ce si cum si le-am trimis dovezile ca am vandut masina, mi-au trimis un raspuns care ma linistit arunci:

Stimate domn/doamna Solicitare Petrica,
Buna ziua,

Referitor la solicitarea transmisa ca si documentele prezentate, au fost luate urmatoarele masuri:
- a fost blocata emiterea pe viitor a politelor RCA pe cuplul CNP/serie sasiu in sistemul informatic al societatii noastre;
- a fost sters din baza de date AIDA dosarul de dauna deschis de catre noul proprietar astfel incat clasa B/M nu va fi afectata pe politele ce se vor emite in viitor.
- a fost reziliata polita cu data la care am primit documentele ce atesta instrainarea vehiculului.
Va multumim pentru intelegere!
Cu drag echipa Euroins Romania,

Acum o luna am facut o alta asigurare pentru masina personala insa acolo am avut surpriza sa constat ca mi-au fost retrase doua clase de Bonus Malus.
Conform raspunsului de mai sus nu trebuia sa se intample asta.
Am incercat sa iau legatura cu Euroins dar nu-mi mai raspunde nimeni datorita falimentului.
Mai este ceva de facut pentru a-mi recupera cele doua clase BM?
Am inteles de la un asigurator ca doar societatea care a trecut dauna pe aida poate sa stearga acea dauna care de fapt nu a fost stearsa. Am luat de la BAAR un certificat de daunalitate si acolo am vazut ca nu a fost sters nimic.
Ce mai pot face?

#2
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Ia legatura cu ASF la telefon pentru inceput ,explica problema ta si daca nu se poate rezolva asa,fa o sesizare online pe site.

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.06.2017
- a fost sters din baza de date AIDA dosarul de dauna deschis de catre noul proprietar astfel incat clasa B/M nu va fi afectata pe politele ce se vor emite in viitor.
-->>
- a fost reziliata polita cu data la care am primit documentele ce atesta instrainarea vehiculului

Tu ai vrut sa nu citesti toate cuvintele astfel incat raspunsul sa te avantajeze.

Ai data de instrainare < data accidentului (cu polita pe numele tau) < data in care tu ai trimis documentele la ei

#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009
@petre-vitan ai trimis cerere de reziliere inainte sa fii notificat de dauna produsa pe asigurarea ta sau dupa? Daca ai trimis-o dupa, dpdvd al asiguratorului tu erai titularul politei in momentul accidentului.

Edited by DannyMC, 27 March 2023 - 09:31.


#5
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostDannyMC, on 27 martie 2023 - 09:28, said:

@petre-vitan ai trimis cerere de reziliere inainte sa fii notificat de dauna produsa pe asigurarea ta sau dupa? Daca ai trimis-o dupa, dpdvd al asiguratorului tu erai titularul politei in momentul accidentului.
Rezilierea am cerut-o dupa accident. Intr-adevar, eu eram titularul rca-ului insa doamna cu care am vorbit la telefon mi-a cerut sa-i trimit o copie de pe contractul de vanzare-cumparare, o copie de pe rca si o copie de pe cartea de identitate. Dupa ce lea vizualizat a spus ca va anula dosarul de dauna si vinovatul accidentului va plati paguba din buzunar.

View Postrobert23mg, on 27 martie 2023 - 08:42, said:

- a fost sters din baza de date AIDA dosarul de dauna deschis de catre noul proprietar astfel incat clasa B/M nu va fi afectata pe politele ce se vor emite in viitor.
-->>
- a fost reziliata polita cu data la care am primit documentele ce atesta instrainarea vehiculului

Tu ai vrut sa nu citesti toate cuvintele astfel incat raspunsul sa te avantajeze.

Ai data de instrainare < data accidentului (cu polita pe numele tau) < data in care tu ai trimis documentele la ei
Nu caut nici un avantaj ci doar sa ma lamuresc daca mai este ceva de facut.
In raspuns scrie ca dosarul de dauna deschis de noul proprietar a fost sters, deci nu ar fi trebuit sa mai existe nimic pe asigurarea mea si daca nu exista eu de ce tot am BM afectat?

#6
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postbelisima, on 27 martie 2023 - 07:54, said:

Ia legatura cu ASF la telefon pentru inceput ,explica problema ta si daca nu se poate rezolva asa,fa o sesizare online pe site.
Am sunat la ASF si m-au lamurit cum sta treaba.
Raman cu paguba BM luata.
Asigurarea era pe numele meu si nu conteaza cine a fost la volan. Chiar daca cei de la Euroins au anulat dosarul de dauna si l-au pus pe vinovat sa plateasca paguba, eu tot raman cu istoric negativ.
Sper sa nu faca si altii prostia care am facut-o eu sa dau asigurarea noului proprietar.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Deci a castigat dooar firma de asigurari, nu a platit nimic si ti-a scazut si tie niste clase din alea. Buna treaba ... pentru ei, cum altfel ?

#8
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postmodoran, on 27 martie 2023 - 11:14, said:

Deci a castigat dooar firma de asigurari, nu a platit nimic si ti-a scazut si tie niste clase din alea. Buna treaba ... pentru ei, cum altfel ?
Cred ca blestemele mele au adus-o la faliment Posted Image

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpetre-vitan, on 27 martie 2023 - 06:43, said:

Anul trecut am vandut o masina si ca fraierul i-am dat rca-ul cumparatorului
Iata de ce eu nu am dat RCA in momentul vânzării. Chiar daca mai era valabil o luna. Trebuia să îmi recuperez și diferența, dar nu am mai avut chef de pierdut timpul pt câțiva lei.

#10
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.06.2017
Alt caz pentru care e bine ca RCA sa se faca pe sofer, este responsabilitatea lui nu a masinii sa fie asigurat pentru neatentie, ca masina saraca face accident mai greu de capul ei.

Situatia curenta e ca si cum ai face asigurare de malpraxis pe cabinet in sine, nu pe doctorul care manevreaza bisturiul.

#11
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postrobert23mg, on 27 martie 2023 - 12:06, said:

Alt caz pentru care e bine ca RCA sa se faca pe sofer, este responsabilitatea lui nu a masinii sa fie asigurat pentru neatentie, ca masina saraca face accident mai greu de capul ei.

Situatia curenta e ca si cum ai face asigurare de malpraxis pe cabinet in sine, nu pe doctorul care manevreaza bisturiul.
Am vrut sa fiu de buna credinta si la rugamintile cumparatorului am cedat si i-am dat asigurarea mai ales ca mai era valabila 60 de zile. Nu aveam de unde sa stiu ca cel care a cumparat-o este de fapt o panarama de om si ca va da asigurarea mea in caz de accident (ne)intetionat.
Dupa ce am primit de la Euroins ca am dosar de daune l-am sunat pe cumparator. Nu mai era acea persoana amabila si cu chip de inger ci dimpotriva. Ma injurat si ma facut fraier.
Regret ce am facut dar macar sa-mi fie invatatura de minte si sa nu mai dau vreodata asigurarea daca imi voi vinde masina.

Edited by petre-vitan, 27 March 2023 - 17:11.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpetre-vitan, on 27 martie 2023 - 06:43, said:

dar nici bine nu a plecat de la mine ca a facut un accident.

Unii nu merita permis deloc. Ma intreb daca chiar asa de pampalau era la condus.


edit: masina era una puternica? Ma gandesc ca poate inainte a avut vreun jaf si cum a pus mana pe ceva mai puternic, imediat si-a infitp talpa in acceleratie si asa a facut accident.

Edited by MembruAnonim, 27 March 2023 - 17:39.


#13
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostMembruAnonim, on 27 martie 2023 - 17:38, said:

Unii nu merita permis deloc. Ma intreb daca chiar asa de pampalau era la condus.


edit: masina era una puternica? Ma gandesc ca poate inainte a avut vreun jaf si cum a pus mana pe ceva mai puternic, imediat si-a infitp talpa in acceleratie si asa a facut accident.
Nu era puternica. Opel Astra G 1.6

#14
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Si dupa ce a trebuit sa plateasca din buzunar ce a zis

#15
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postpielea, on 27 martie 2023 - 21:04, said:

Si dupa ce a trebuit sa plateasca din buzunar ce a zis
Nu stiu nimic pentru ca nu am mai tinut legatura cu el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate