Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

e60 probleme audio

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
americanu1337

americanu1337

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2023
buna tuturor!
de curand am achizitionat un BMW E60 520d 2007 si am o problema la sistemul audio si anume: in momentul in care ridic volumul aproape de maxim sau maxim functioneaza impecabil in jur de 15/20 sec dar pe urma incepe sa se auda un barait ca si cum ar fi sparte difuzoarele! daca reduc volumul la jumate de exemplu revine la normal si functioneaza impecabil! am incercat din fader si balance sa descopar daca nu e vreunul din difuzoare arse dar in toate difuzoarele se aude sunetul acela! care ar putea fi problema?
multumesc anticipat!!!

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
BMW vine cu 3 echipari :
standard
hifi
Logic 7
Care dintre ele o ai ?

Daca este standard de la difuzoarele slabe se trage , scoti din bas si asta e , recomandat e sa schimbi difuzoarele , se aude mai prost decat pe Opel Astra ...Daca vorbim de celelelte 2 echipari , mai ales logic7 e o problema , trebuie mers intr-un atelier specializat pentru ca nu e chiar asa de simplu de lucrat la el plus trebuie cod si daca schimbi un difuzor .

Edited by ldpe, 27 March 2023 - 06:47.


#3
americanu1337

americanu1337

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2023

 ldpe, on 27 martie 2023 - 06:44, said:

BMW vine cu 3 echipari :
standard
hifi
Logic 7
Care dintre ele o ai ?

Daca este standard de la difuzoarele slabe se trage , scoti din bas si asta e , recomandat e sa schimbi difuzoarele , se aude mai prost decat pe Opel Astra ...Daca vorbim de celelelte 2 echipari , mai ales logic7 e o problema , trebuie mers intr-un atelier specializat pentru ca nu e chiar asa de simplu de lucrat la el plus trebuie cod si daca schimbi un difuzor .



Te salut! Detin boxele standard...ideea este ca: dupa un anumit timp imi distorsioneaza, nu direct.... daca tin in jur de 20 secunde,cam asa, atunci incep distorsiunile...chit ca scot bass-ul chit ca fac orice la ea, da semne de ca si cum ar pierde semnal, sa zic asa..

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Nici pomeneala sa fie de la difuzoare acest simptom.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Posibil sa fie sistemul cu amplificare pe fiecare boxa si atunci e mai complexa rezolvarea, semnalul trimis intra in clip mode posibil de la un condensator . Sunt amplificatoare clasa H digitale , lucreaza in frecventa , nu e tocmai usor de reparat , trebuie aparatura si cunostiinte solide de electonica .

#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
are amplificator Logic 7 defect. ia legatura cu cei de la electricmura.

Edited by andrei_221, 27 March 2023 - 22:34.


#7
americanu1337

americanu1337

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2023

 andrei_221, on 27 martie 2023 - 22:33, said:

are amplificator Logic 7 defect. ia legatura cu cei de la electricmura.


Am sistemul standard de sunet, am un subwoofer jbl in portbagaj, din cate am auzit pana acum, se incalzeste HeadUnit-ul si atunci apar distorsiunile, parerile sunt impartite oricum, mai astept, poate mai spune cineva ceva...

#8
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Pai si jbl-ul ala la ce e legat? Ca nu vine standard cu asa ceva. Daca e legat la instalatia audio oem...e clar de unde ai probleme.

#9
americanu1337

americanu1337

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2023

 oregano, on 28 martie 2023 - 19:30, said:

Pai si jbl-ul ala la ce e legat? Ca nu vine standard cu asa ceva. Daca e legat la instalatia audio oem...e clar de unde ai probleme.
Subwoofer-ul este legat la boxele din spate, cu alimentare de la baterie. Am incercat sa-l scot sa vad daca face de la el,face tot la fel cu el pus sau cu el oprit..

#10
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
da un telefon la ELectrimura si discuta cu baietii. iti spun ei cum sa recunosti corect sistemul de sunet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate