Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Parcare si blocare troleibuze

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005
felicitarea sigur o sa o primesti acasa. depinde cat de doritor de munca o sa fie politaiul si cum te comporti cand te prezinti la politie. acolo poti sa primesti de la o simpla amenda de parcare pana la deschiderea unui dosar penal ptr blocarea circulatiei

daca incepi cu "am pus masina pe loc de parcare","stii cine sunt eu?","te dau afara ba" mai mult ca sigur ca se umfla fasolea in politai si te incalta si cu dosar penal.
asta nu inseamna ca te baga la inchisoare, ca de obicei se da cu suspendare la primul dosar penal, dar o sa te frece pe la politie, procuratura si tribunal de mai bine lasai masina acasa, iar la sfarsit iti da o amenda penala

#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 11.08.2003
E interpretabil:
- semnul e pe stalp si tu ai pus-o dupa => legal
- conform marcajului de pe sosea cam de la stalpul mic poti parca => ILEGAL
- cum marcajul pare sters ==> ??!
Nu stiu daca avem in lege ceva legat de o distanta minima dupa intersectie in care nu poti parca.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In mod normal se face dosar penal pentru Împiedicarea sau îngreunarea circulației pe drumurile publice

#22
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 31.07.2017
Concluzia, mai lasati masina! Nu mai mergeti cu ele prin oras, suntem satui  de ele.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sorin147, on 15 martie 2023 - 10:52, said:

Nu stiu daca avem in lege ceva legat de o distanta minima dupa intersectie in care nu poti parca.
Cam da.
Articolul 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puțin de 25 m înainte și după acestea;;
f) în intersecții, inclusiv cele cu circulație în sens giratoriu, precum și în zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanță mai mica de 25 m de coltul intersecției;


#24
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 11.08.2003
OK dar sunt intersectii (ca si cea din discutie) unde ai semn si marcaj la mai putini metri si ajungem la cum vrea politistul si cum o scoate avocatul. :)

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Partea penala ca partea penala, dar aia civila s-ar putea sa fie mai usturatoare. Cine stie ce pretentii va avea STB.

#26
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 22.02.2014
Amenda si despagubiri catre STB.

#27
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
In mod normal, cand lasi masina intr-o zona aglomerata sau sensibila, inainte sa pleci de langa ea, te uiti si tu sa vezi: blochezi alta masina, blochezi accesul troleului, al tramvaiului, al pietonilor, al vreunui car alegoric...ce mai folosesc oamenii pe la oras.
Adica chiar nu ai vazut ca troleul ala e 20 m nu poate lua curba din cauza masinii tale?
Numarul de telefon in fereastra e de minim bun simt intr-un oras aglomerat, la mine in zona inclusiv aia cu ridicarile de masini ii suna pe cei care au numarul. Evident, nu din simpatie, ci in eventualitatea unei "recunostinte" ca nu i-au lasat pietoni.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai parcat acolo unde ai indicat tu cu săgeata, e ok. Avea cum să treacă și troleibuzul.
Însă sigur ai aliniat-o cu restul și nu ai lăsat o bucată din mașină pe banda libera?

#29
Angemon500

Angemon500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2020

 dorin_2k, on 15 martie 2023 - 11:48, said:

Daca ai parcat acolo unde ai indicat tu cu săgeata, e ok. Avea cum să treacă și troleibuzul.
Însă sigur ai aliniat-o cu restul și nu ai lăsat o bucată din mașină pe banda libera?

Salut, masina a fost parcata lateral fix unde am indicat in linie cu restul autoturismelor. Avand si BMW ul negru in spatele meu chiar nu mi-am facut prea multe griji.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Daca era acolo, sigur nu ai nicio treabă. Firele îs deasupra benzii libere. Erai parcat după semnul P.
Attached File  IMG_20230315_115042.jpg   113.07K   85 downloads

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Ai parcat după acest semn? E ok.
Attached File  IMG_20230315_120441.jpg   110.3K   47 downloads
De ce stăteau troleibuzele? Ce le încurcă trecerea? Antenele lor aveau loc. Sigur nu din cauza mașinii tale.
Sau acolo vine in curba traseul lor și nu se puteau încadra în spațiul îngust?


#32
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 02.09.2016

 Angemspam.spam0, on 15 martie 2023 - 11:50, said:


Salut, masina a fost parcata lateral fix unde am indicat in linie cu restul autoturismelor. Avand si BMW ul negru in spatele meu chiar nu mi-am facut prea multe griji.
Este esential sa nu fii depasit linia de demarcatie intre benzi. Restul daca au facut-o sigur primesc si eu cadouri.

#33
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@dorin_2k trebuie tinut cont nu doar de indicatorul rutier, ci si de marcajul de pe jos ... daca s-ar tine cont doar de indicator (cum zici tu), as putea parca dupa indicatorul respectiv in diagonala sau perpendicular pe directia de deplasare? Nu cred ... trebuie sa ma plasez cu masina fix potrivit marcajelor de pe jos, care mi se pare ca incep la vreo 10 metri dupa indicator.
Cel mai probabil troleibuzele stateau nu din cauza ca nu ajungeau cu captatoarele la linia de curent, ci din cauza ca probabil troleibuzele cand vireaza in mod normal acolo ajung cu botul fix in zona in care parcase initiatorul (probabil de aceea si marcajul de parcare incepe mai incolo fata de intersectie).

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși indicatorul cu P e pe primul stâlp.
Mai e unul și pe al treilea stâlp.
Dar mai e un indicator de limitare. 3,5 tone.
Oare de l-au pus acolo? Troleibuzul sigur are peste 3,5 tone.
Sigur au montat aia indicatoarele aiurea.
Însă conform ce e instalat acolo, are voie să parcheze legal după primul indicator P.
Daca au montat greșit: problema lor.
Respecți ce e montat.
Exact pe aceasta speță am câștigat eu un proces cu poliția
Indicatorul de localitate era căzut și polițistul mi-a făcut PV pt viteza. Am câștigat că nu era indicatorul montat

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 15 martie 2023 - 12:07, said:

Sau acolo vine in curba traseul lor și nu se puteau încadra în spațiul îngust?
Fac viraj stanga si daca sunt din alea lungi nu au loc. Marcajul pentru parcare incepe de mai incolo.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by pasilla, 15 March 2023 - 12:40.


#36
Angemon500

Angemon500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2020

 dorin_2k, on 15 martie 2023 - 11:52, said:

Daca era acolo, sigur nu ai nicio treabă. Firele îs deasupra benzii libere. Erai parcat după semnul P.
IMG_20230315_115042.jpg


Exact acolo am fost, da eram in fata semnului de parcare dar linia discontinua pentru a parca incepea de la celalalt autoturism din fata. Dar cand am ajuns BMW ul plecase, probabil au reusit sa dea de el  iar  domnul de la stb a tinut sa ma avertizeze ca ei au sunat la politie mi au facut poze etc.

 dorin_2k, on 15 martie 2023 - 12:07, said:

Ai parcat după acest semn? E ok.
IMG_20230315_120441.jpg
De ce stăteau troleibuzele? Ce le încurcă trecerea? Antenele lor aveau loc. Sigur nu din cauza mașinii tale.
Sau acolo vine in curba traseul lor și nu se puteau încadra în spațiul îngust?

Da, aparent de pe bulevardu Eroii Sanitari fac stanga pe straduta aceasta, si probabil fiind masini si pe dreapta si stanga nu se puteau incadra. Eu cand am trecut spre masina am vazut autobuzele stationand pe prima banda si nu m am gandit niciodata ca ar fii fost o problema cu intrarea pe sraduta

 pasilla, on 15 martie 2023 - 12:36, said:

Fac viraj stanga si daca sunt din alea lungi nu au loc. Marcajul pentru parcare incepe de mai incolo.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Dupa cum putem vedea si in imaginea de pe maps masinile sunt parcate asemanator , inseamna ca acolo se blocheaza troilebuzele zilnic?

Edited by Dany_Darke, 15 March 2023 - 13:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate