Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Eliminare BAD-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
ala e hdd bun de facut ratie.

#20
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Hai ca pana la urma l-am aruncat, constient fiind ca nu mai prezinta garantie.
Acum am gasit alt HDD de 1TB si la care am detaliile din poza. Desi apar si la asta ceva probleme, faza e ca aparent functioneaza normal. L-am folosit ca back-up, in mod constant. E cazul sa-mi fac griji pentru el, sau trebuie eliminat si asta?

Attached Files



#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
A luat-o spre mormant si asta asta cu sectoarele respective realocate. Trebuie monitorizat daca s-a oprit aici sau continua degradarea.

Edited by neagu_laurentiu, 13 March 2023 - 12:23.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,706
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcorondo, on 13 martie 2023 - 12:08, said:

Hai ca pana la urma l-am aruncat, constient fiind ca nu mai prezinta garantie.
Acum am gasit alt HDD de 1TB si la care am detaliile din poza. Desi apar si la asta ceva probleme, faza e ca aparent functioneaza normal. L-am folosit ca back-up, in mod constant. E cazul sa-mi fac griji pentru el, sau trebuie eliminat si asta?
Asta chiar are probleme cu sectoarele aproape 200 sunt deja relocate si peste 100 asteapta in pending... si asta la 3000 si ceva de ore de functionare... mai are si erori pe interfata (UATA). Nu inteleg de ce nu folositi hdd-url ca lumea ca nu mai sunt asa scumpe.

View Postarg, on 12 martie 2023 - 22:49, said:

corect, are deja 170 facute, si zero zone detectate cu probleme.
Nu inteleg unde citesti tu astea dar tu vezi acolo 0 la coloana date la toate si verde pe margine ?  Deci zero probleme, restul sunt abureli statistice si numere din burta, a nu se lua in seama. Cand apare o problema cat de mica, iti da cu galben deja si nu mai are 100% health, asa ramane orice ii faci mai putin sectoarele pending care se pot inverzi, se interpreteaza doar coloana data.

Edited by andreic, 13 March 2023 - 12:37.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
la randu 5.

#24
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014

View Postandreic, on 13 martie 2023 - 12:30, said:

...Nu inteleg de ce nu folositi hdd-url ca lumea ca nu mai sunt asa scumpe.
Si care ar fi alea ca lumea?
-----------------
Cat despre HDD asta ultimul, ce ar fi de facut? E pe duca sau ma mai pot baza pe el?

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,706
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 13 martie 2023 - 13:24, said:

la randu 5.
E zero, nimic relocat (coloana data).

View Postcorondo, on 13 martie 2023 - 19:03, said:

Si care ar fi alea ca lumea?
-----------------
Cat despre HDD asta ultimul, ce ar fi de facut? E pe duca sau ma mai pot baza pe el?
Pai unu decent care nu e frecat in nas-uri sau servere, eventual unul de 7200 ca sa nu stai in viteze prea mici... orice brand.
Asta ultimul aratat vezi si tu ca deja a avut relocari si citiri cu probleme si nu are multe ore de mers... acu zi si tu, merita ? Daca pui chestii de care nu ai neaparat nevoie e oki, dar pentru date importante nu.

Edited by andreic, 13 March 2023 - 21:29.


#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011

View Postandreic, on 12 martie 2023 - 22:47, said:

Apropo, 4-5 ani nefolosit dar iniante a fost tocat nu ? Ca ceva nu se leaga... ai peste 60000 ore de functionare conform smart... caz in care ar trebui sa te gandesti ca e praf mecanic chiar daca nu are erori fizice nu mai trackuieste bine si eficient si face multe retry-uri si repozitionari... o posibila explicatie pentru functionarea slaba.
60000 ore e imens pentru un HDD consumer, insemana 7 ani on non-stop, eu n-am avut niciunul care sa treaca de 50000 fara sa crape.

vazand discutia acum am intrat sa vad al meu.
hdd 1 TB -  67.460 ore
ssd 120 gb - 67.414 ore
pc-ul meu sta deschis cu exceptia cand sunt in concediu sau se ia curentul. in rest sta deschis, nu am absolut nicio pb la mediile de stocare. nu vreau sa zic ce stats am la qBittorrent, dar pe un site de torrente din RO :Uploaded: 56.30 TB Downloaded: 3.37 TB
vbim de ceva hdd seagate si ceva ssd kingston parca

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   123.9K   19 downloads

Edited by zile_san, 13 March 2023 - 21:47.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,582
  • Înscris: 15.06.2004
Si al ta are probleme.

Totusi as recomanda sa folositi CrystalDiskInfo si nu HDD Tune. Citeste mai bine informatiile din HDD, chiar daca nu aveti SMART-ul activat in BIOS.

#28
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Astea sunt informatiile vazute de CrystalDiskInfo. Se poate repara ceva din soft?

Attached Files


Edited by corondo, 14 March 2023 - 08:14.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Nu tine de un soft extern, acolo se ocupa softul microcontrolerului hardului. Exista varianta sa ramana cu sectoarele inlocuite deja, mai are pe unele in asteptare si urmaresti continuarea degradarii sau nu. Daca se stabilizeaza va fi ok, altfel poti sa te mai joci cu el (izolezi din sistemul de operare anumite sectoare) dar sa nu mai pastrezi date importante.

Edited by neagu_laurentiu, 14 March 2023 - 08:38.


#30
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014

View Postneagu_laurentiu, on 14 martie 2023 - 08:36, said:

... si urmaresti continuarea degradarii ...
Cum?

#31
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011

View Posteiffel, on 14 martie 2023 - 07:54, said:

Si al ta are probleme.

Totusi as recomanda sa folositi CrystalDiskInfo si nu HDD Tune. Citeste mai bine informatiile din HDD, chiar daca nu aveti SMART-ul activat in BIOS.

serios? nu caraie, copiaza ok, nu simt sa aiba probleme. sa ma pregatesc ca da ortu popii?

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,582
  • Înscris: 15.06.2004
Da, e posibil sa pice oricand.
Pune si tu un print screen cu CrystalDiskInfo ca sa vedem exact la ce sunt liniile alea galbene, ca HDD Tune se pare nu stie sa citeasca toate info, de-aia apar cu Unknown.

View Postcorondo, on 14 martie 2023 - 08:13, said:

Astea sunt informatiile vazute de CrystalDiskInfo. Se poate repara ceva din soft?

Nu, HDD-ul e pe duca si n-ai ce sa faci.
Poate pica oricand, deci nu il mai folosesti ca sa tii date importante pe el.

Toate softurile care zic ca repara, in realitate nu repara nimic, sunt fake-uri.

View Postcorondo, on 14 martie 2023 - 08:47, said:

Cum?

Simplu - rulezi din cand in cand CrystalDiskInfo si vezi daca au mai aparut schimbari fata de citirea anterioara.

#33
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
acum am instalat programelul. ce ziceti?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   372.31K   13 downloads
  • Attached File  2.jpg   333.02K   12 downloads


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,582
  • Înscris: 15.06.2004
Zice ca e ok.
Macar asta a putut citi corect fata de HDD Tune :D
Nu mai ai nimic cu Unknown.

#35
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
acum am cautat si eu pe net. din cate am inteles, cu cat valoarea se apropie mai mult de threshold value cu atat sunt sanse mai mari sa crape. deci nu luam alte hdd-uri

#36
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,040
  • Înscris: 28.10.2006
Toate programele de acest gen afiseaza INFORMATII existente. Afiseaza mai bine sau mai prost.
NICIUNUL nu face predictii. niciunul nu poate sa spuna ca maine pica HDD-ul sau dupa 1 GB scris.
Am vazut nenumarate situatii cand s-a inchis PC-ul bine merci seara si a 2-a zi dimineata HDD-ul era PA! Nici macar nu se mai invartea motorul platanelor.
Nu cred ca exista vreun program infailibil, care sa poate spune 1000% EXACT toate datele SMART, indiferent de HDD-ul analizat.
Poate la WD sa fie mai exact, poate la SeaGate sa fie mai precis, sigur la SSD-uri sunt pline de galme.
Parerea mea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate