Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Posibila obstructionare airbag cortina/montant

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut!

Am o Corolla Touring Sports primita de la firma, careia i.am montat o camera de bord in parbriz. Cablul de alimentare l.am tras prin stanga pe traseul: sub parasolar - traversat montantul la imbinarea capacului de airbag (poza) - ascuns in cheder paralel cu montantul - mai departe pe sub bord.

Nu stiu sigur daca e airbag cortina, capacul de pe montant e tare, are simbolul pe el, in timp ce deasupra portierei stanga, unde e si manerul, nu e niciun simbol, iar materialul e moale si compresibil. Masina am luat.o de noua, la 16km, nu se pune problema sa lipseasca ceva de.acolo.

Intrebarea e simpla: in caz de impact, asa cum vedeti cablul ca traveseaza zona de langa airbag in poza, o sa iau cablul in dinti cu 300km/h sau nu? Pentru ca daca e airbag doar in montant, dupa cum imi imaginez eu, nu l.ar incomoda cablul la activare. Stiu ca puteam sa.l trag prin dreapta, dar uneori mai am sotia ca pasager, asa ca prefer sa ramana improvizatia pe partea mea. Iar pentru a elimina orice risc, ar trebui sa.l trag pe plafon, sa coboare la cotiera, unde e priza de 12V, dar nu am cum sa.l prind pe plafon si o sa iasa doar o improvizatie urata.

Cum ati proceda in locul meu? Nu vreau sa renunt la camera, chiar daca nu e masina mea si e complet asigurata oricum.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
In locul tau as scoate plasticul de la montantul din fata si as vedea pe unde pot trage cablul fara sa obstructionez nimic.
Poate as deconecta si bateria inainte, just to be safe.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,904
  • Înscris: 30.08.2006
La deschiderea instantanee al airbagului poti lua in dinti sau ochi camera video din bord.

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Trage firul de acolo si indeasa-l in partea dinspre parbriz daca nu te descurci sa dai trimul jos.
Pe unde l-ai pus tu circula airbagul si/sau chingile lui de fixare si se pot intalni. Nu vei pati mai mult decat sa il smulga violent de pe unde mai e infipt, dar e posibil ca airbagul sa nu fie desirat complet si sa impungi caroseria in caz de impact.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate