Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Taiat meri

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mi-a aparut asta pe facebook. Uite, o sa intelegi mai bine cum este cu unghiurile alea... Dar ca sa nu tai, vezi daca poti cumva departa ramurile intre ele
https://www.horticul...6BoruDPi-QLUygo
Trebuie sa fi si un pic atent cand tai ramurile la mugurele exterior. Am un cais care nici de-ai drakului, lastarii rezultati nu au vrut sa se duca in exterior, ci tot in sus (cam la fel ca la tine). Maine cand ajung la tara incerc sa bag niste bete despartitoare in coroana ca sa fortez micsorarea unghiului (acum este pe la 70-80 grade) sarpantelor. Daca nu merge, dupa rodire, nu am ce face decat sa tai in verde.
Citeste si asta:

Attached Files


Edited by adip1962, 12 March 2023 - 08:46.


#20
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Portul e mult prea inalt , in 5 ani tai, tratezi si culegi doar de pe scara, oricum vei avea dificultati pe viitor dar macar le intarzii.
Si asa nu vezi prea multe mere anul asta, taie drastic sa reconfigurezi ce se mai poate.
Eu as taia in cep bulgaresc la mugure exterior lasand doar aproximativ 20 cm din fiecare sarpanta iar in iunie-iulie in verde trebuie ras tot din interior si ciupit toti lastarii ramasi.

Mai este si varianta "nebuna" in care tai tulpina de la 50 cm fata de sol si incepi aventura de la capat...recuperezi in 3 ani tot si ai o coroana corecta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate