Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Blanita incalcita (cu "gâlme") la bichon maltez

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Salutare,

Desi ii periem blanita o data la 2-3 zile, cand incepe sa creasca blana mai mare apar niste "gâlme" la baza blanii, pe care nu le putem descalci. Aveti vreun sfat cum putem evita aparitia acestora? Am incercat cu solutii de descalcit blana (spray) si nu functionat asa ca sunt sceptic in a plati 2-300 lei pe un balsam care, la fel, sa nu aiba efect.
Multumesc!

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
Trebuie tuns mai des.

#3
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 26.01.2010
O periere corecta la 2-3 zile nu ar trebui sa fie asa mare problema incat sa apara ''galmele'' alea. Daca is doar cateva galmite le poti taia cu foarfeca dar trebuie sa te asiguri ca nu ii atingi pielea cumva sau , ultima solutie , o tunzi la piele si dupa aia te asiguri ca urmezi un program de intretinerea a blanitei constant.

Citeste despre matting si cum poti previne

https://www.preventi...o-do-about-mats

#4
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 26.01.2010

 MadMax, on 07 martie 2023 - 16:12, said:

Salutare,

plati 2-300 lei pe un balsam care, la fel, sa nu aiba efect.


Nush ce balsam ai gasit dar eu am avut doua tipuri de ''balsam'' care nu face nimic.
Odata aparute galmitele alea , le tai cu foarfeca dupa care periezi zilnic dar poate fi foarte dureros daca-s mari si incurcate.

Pe a mea daca o scap din mana 2-3 zile ajunge direct cheliuta ca aici.

Attached Files



#5
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

 MadMax, on 07 martie 2023 - 16:12, said:

... Desi ii periem blanita o data la 2-3 zile...
Cel mai usor este sa il tii mereu "tuns". Si pentru catel este mai comod, dar si pentru tine.
Daca iti place "pletos" si-l vrei cu blana lunga, atunci sa stii ca periajul trebuie facut ZILNIC de 2-3 ori.

#6
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Mda, am sa-i dau iar un "reset" si imi pare rau de blanita aia, mi-e drag de el de nu mai pot, mai ales cand alearga prin curte cu pleata in vant Posted Image

Attached File  zuzulica.jpeg   266.31K   34 downloads

Am sa incerc sa acord mai mult timp intretinerii blanitei, dar daca e de scarmanat  de 2-3 ori pe zi, sorry...o sa stea tuns mai scurt

#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Am si eu unul, ca sa nu am griji cu el il duc la tuns la o luna jumate-doua, este mai usor de spalat si se simte foarte bine.

#8
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
"Gâlmele" alea nu ies decât cu foarfeca. Bichonul are blana deasă, îi este mult mai
bine cu blana mai scurtă. Soția o tunde pe-a noastră la două luni, vara mai des și mai
scurt.
Dar cam la două săptămâni mai retușează cu mașina de tuns pe la lăbuțe, botic și
urechi. Spălată complet cam o dată pe lună, nu trebuie periată zilnic. Nu-i cade părul
deloc. Celui dinainte, la fel.

#9
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

 MadMax, on 07 martie 2023 - 18:54, said:

Mda, am sa-i dau iar un "reset" si imi pare rau de blanita aia, mi-e drag de el de nu mai pot, mai ales cand alearga prin curte cu pleata in vant Posted Image

zuzulica.jpeg

Am sa incerc sa acord mai mult timp intretinerii blanitei, dar daca e de scarmanat  de 2-3 ori pe zi, sorry...o sa stea tuns mai scurt
E un catel tare frumusel, sa iti traiasca!
Cateii din rasa lui au avantajul ca nu prea le "cade parul", dar asta vine la pachet cu necesitatea perierii zilnice.
Daca esti mai comod din fire, atunci cel mai bine este sa il tunzi in mod regulat si o sa vezi ca nu mai face "ghemuri".
Eu am un metis (Bichon & ShiTzu) si il tund in mod regulat (atat iarna cat si vara). E mai bine si pentru el, dar si pentru mine. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate