Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sfat achizitie drona incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Salutare.

Caut o drona pentru un incepator, o sa o folosesc la filmari in natura cand mai merg prin diferite drumetii. M-am uitat peste modelele de la Dji, in special modelele Mini si SE. Caut ceva mai de buget deoarece nu o sa o folosesc foarte des.

Inainte de a merge pe vreo varianta de la Dji, am vazut o gramada de drone pe Emag la preturi mult mai convenabile. Exista ceva ce puteti sa imi recomandati dintre cele mai no-name dar care sa aiba stabilizare si calitate video cat de cat ok?

Multumesc.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Minimul decentei este DJI mini 2. Este la EOL acum si o gasesti la preturi ultra decente chiar si cu "fly more" combo.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 07.08.2008
Referitor la Dji, in caz ca vrei sa cumperi de la ei, sa verifici ca aplicatia este compatibila cu telefonul tau daca ai cu Android. Am vrut sa iau o drona Dji si am descoperit ca aplicatia nu e disponibila pentru telefonul meu, plus am mai citit pe diverse forumuri ca si pe alte telefoane mai face figuri. Macar nu am luat-o inainte sa descopar asta. Acum ma uit la Autel, dar astept sa prind ceva oferta buna.

#4
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Posttigerheart, on 06 martie 2023 - 12:45, said:

Referitor la Dji, in caz ca vrei sa cumperi de la ei, sa verifici ca aplicatia este compatibila cu telefonul tau daca ai cu Android. Am vrut sa iau o drona Dji si am descoperit ca aplicatia nu e disponibila pentru telefonul meu, plus am mai citit pe diverse forumuri ca si pe alte telefoane mai face figuri. Macar nu am luat-o inainte sa descopar asta. Acum ma uit la Autel, dar astept sa prind ceva oferta buna.
Iphone 13 mini aici, sper ca este compatibil.

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Merge pe toate iphonurile si eu inca nu am gasit android pe care sa nu mearga.

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,438
  • Înscris: 29.07.2013
Din proprie experienta iti spun ca prima drona pentru incepatori trebuie sa fie una rezistenta!
Pana nu inveti sa te deprinzi sa o manevrezi BINE, nu te gandi la numar de camere, pixeli, GPS sau alte chestii care maresc preturile.

Modelul, ceva de genul acesta:

[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/8jnlw2zxvqw52-RO/image;s=1000x700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

timp de zbor minim 10 minute, doua baterii, protectii, etc.

#7
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 22.07.2008
Cum se numeste modelul din poza de mai sus ?

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 07.08.2008

View Postro_explorer, on 06 martie 2023 - 12:58, said:

eu inca nu am gasit android pe care sa nu mearga.
Daca dai o cautare dupa Dji Fly app not working gasesti destule rezultate in care oamenii se plang de diverse probleme, in ultima perioada cred ca au fost si legate de Android 12, mai multe aplicatii au probleme cu versiunea asta.

https://www.dji.com/.../djiapp/dji-fly
Supported Mobile Devices - nu cred ca au pus degeaba asta Posted Image
Cel mai bine e sa se testeze telefonul pe o drona sh, iar daca merge atunci e bine.

Edited by tigerheart, 06 March 2023 - 15:12.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am 4 androizi in casa, 2 cu android 12, unul chiar atipic si nementionat in "supported devices", si merg toate perfect cu dji fly.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020

View Postlaurcj, on 06 martie 2023 - 14:25, said:

Cum se numeste modelul din poza de mai sus ?
https://www.amazon.c...y/dp/B07R6L2QJZ

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Parerea mea e sa nu dati banii pe "chestia" aia. O sa ajunga e-waste foarte repede. Nici macar nu te poti bucura de materialele filmate caci ... bleah.
Mai degraba un entry-level utilizabil (cum e dji mini 2) cu o asigurare atasata in caz de ceva. Dupa cum am spus la inceput, asta ar fi minimul decentei (din ce am testat eu pana acum).

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Efectiv prima mea filmare (o mica secventa) cu dji mini2 - nu as cobora sub calitatea asta pentru nimic.
4K 30fps.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AHq7OGOCC5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu poti sa faci din astea cu "chestia" aia de 50 usd.

#13
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Salutare!
Ca si recomandare, ti-as spune si eu sa mergi minim pe un DJI Mini 2.
Nu te intereseaza atat de mult calitatea, si vrei totusi o drona ok? Cauta un Spark sau un Mini SE.
Nu iti cumpara chinezarii, pentru ca multe din ele nu sunt capabile nici sa pluteasca/zboare drept in aer. Sa nu mai zic de calitatea foto/video, autonomia bateriei, semnal, rezistenta la vant, etc. Arunci banii pe geam degeaba, iar in scurt timp iti va parea rau.
Daca esti atent si iesi de 2-3 ori intr-un spatiu deschis unde sa te inveti cu controlul dronei, n-o sa ai probleme. Mi-am cumparat prima drona (un Mavic Pro) pe la inceputul lui 2018. Am vrut si eu initial sa cumpar una ieftina pentru "a ma invata", nedorind sa incep direct cu o drona de 6-7 mii lei, cat costa la vremea aceea. Ca si idee: 5 ani mai tarziu si inca n-am accidentat nici una.

#14
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003

Quote

Nu iti cumpara chinezarii

DJI este si ea o companie chinezeasca dar da, as recomanda si eu una din dronele produse de ea.

#15
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View Postbyteworks, on 06 martie 2023 - 17:34, said:

DJI este si ea o companie chinezeasca dar da, as recomanda si eu una din dronele produse de ea.

Da, asa este.
Prin "chinezarie" ma refeream la no name-uri.

#16
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.08.2021
Eu am DJI Mini prima generatie, si va admir, aveti ochi extrem de buni daca deosebiti o filmare 4K de una 2,7K cat filmeaza a mea, maxim. Eu nu am vazut nicio diferenta, pe un TV 4K de 65 de inch. Intre a mea si un Mavic Pro, aceeasi generatie, dar care filmeaza 4K.
@BoomfunkMC's, evita orive drona cu baterii tip 1S adica o celula de alimentate de 3,7-4,2 volti si motoare brushed. SI ORICE care nu are stabilizare la gimbal-ul camerei pe 3 axe, si asta vazuta cu ochii tai, nu in reclame inselatoare. Seria Mavic Mini - oricare dintre ele - e un best buy, cauta pachetele FLY mORE, vin cu smart charger hub si 3 baterii - sunt toate sub 250 de grame si le poti zbura cu cele mai permisive restrictii. Tot ce e peste ca greutate peste trebuie testare scrisa la CAA.
Si toate, dar ABSOLUT TOATE DRONELE CU CAMERA SE INREGISTREAZA la CAA. Daca vrei sa fii in legalitate, si in caz ca o scapi prin curtea cuiva numarul ala de inregistrare lipit pe drona dovedeste ca tu esti proprietarul. Pana acum - o am de un an jumate, luata second - nu am avut niciun eveniment nefericit cu ea, zboara si filmeaza ca in prima zi. Iar telefoanele pe care am instalat DJI FLY, niciunul nu e listat ca ar fi compatibil, dar sunt si merg fara probleme

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020
Cum a zis argonaut aia e o drona de antrenament pentru incepatori, nu pentru filmari, ci pentru a invata sa pilotezi decent inainte sa arunci cu drona pe fereastra. :)

#18
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View PostGlCA_Contras, on 06 martie 2023 - 20:15, said:

Cum a zis argonaut aia e o drona de antrenament pentru incepatori, nu pentru filmari, ci pentru a invata sa pilotezi decent inainte sa arunci cu drona pe fereastra. Posted Image
Ca sa inveti sa pilotezi decent, te ajuta mai tare o drona care sta in aer si nu planeaza facand tot stanga-dreapta cate jumatate de metru. Si aici ma refer la DJI.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate