Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Mașina vândută amenzi rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 MirceaDWC, on 24 februarie 2023 - 13:53, said:

politistii care opresc in trafic vehiculul in cauza nu au cum sa stie ca masina a fost vanduta si nu s-a realizat transcrierea in termenul legal.

Politistii nu au cum sa stie deoarece cei de la taxe si impozite nu si-au facut datoria ... "Organul fiscal care opereaza scoaterea vehiculului din evidenta fiscala a fostului proprietar are obligatia de a notifica instrainarea acestuia in cadrul schimbului de informatii prevazut de reglementarile in materie fiscala, in termen de 5 zile lucratoare, autoritatii competente de inmatriculare. Aceasta face mentiunea privind instrainarea vehiculului in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate constituit de Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, in termen de 30 de zile de la primirea notificarii."

Apoi, daca functionarii de la taxe si impozite si-ar face de fiecare data datoria, orice politist ar putea afla ca nu s-a realizat transcrierea DACA ar verifica in sistemul lor actele si nu s-ar baza doar pe foaia de hartie numita certificat de inmatriculare. Si atunci ar lua certificatul de inmatriculare soferului, si l-ar obliga prin asta sa transcrie masina.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Ai văzut vreun polițist sa verifice în sistem Certificatul de înmatriculare? O singura data am pățit sa îmi verifice permisul și CI la mașină lor. Dar niciodată Certificatul de înmatriculare al mașinii. Doar verificat vizual ITP pe el.

#39
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Eu tot nu inteleg cum asiguratorii fac RCA in cazul de fata. Iti dai seama ca tu ai RCA pe numele tau pentru masina respectiva?
Sunt convins ca este ilegal si cu chiar cu iz penal! (semnaturi false, folosirea falsa a identitatii, ca sa nu mai vorbim de GDPR si altele.)

Edited by cucur, 27 February 2023 - 08:03.


#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
RCA e pe numele scris in talon.

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Totcmai de aceea atunci cand mergi sa-si faci Rca, iar talonul nu e pe numele tau, ar trebui sa-ti dea cu flit.
Astea numa pe la noi se intampla: sa-ti faci Rca cu copia dupa buletin si talonul pe numele altuia.
Nu-i cu nimic diferit fata de a-ti face credit pe buletinul altuia.

Edited by dan1980_25, 27 February 2023 - 09:39.


#42
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Si daca ala care a cumparat masina si nu a transcris-o mai produce si vreun accident, te trezesti cu clasa B/M afectata si pentru masina/masinile pe care o/le mai ai in proprietate. Asigurarea ar trebui in mod clar sa poata fi facuta doar de catre proprietarul din acte.

#43
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 LuvRaluK, on 25 februarie 2023 - 09:38, said:

Politistii nu au cum sa stie deoarece cei de la taxe si impozite nu si-au facut datoria ... "Organul fiscal care opereaza scoaterea vehiculului din evidenta fiscala a fostului proprietar are obligatia de a notifica instrainarea acestuia in cadrul schimbului de informatii prevazut de reglementarile in materie fiscala, in termen de 5 zile lucratoare, autoritatii competente de inmatriculare. Aceasta face mentiunea privind instrainarea vehiculului in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate constituit de Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, in termen de 30 de zile de la primirea notificarii."

Apoi, daca functionarii de la taxe si impozite si-ar face de fiecare data datoria, orice politist ar putea afla ca nu s-a realizat transcrierea DACA ar verifica in sistemul lor actele si nu s-ar baza doar pe foaia de hartie numita certificat de inmatriculare. Si atunci ar lua certificatul de inmatriculare soferului, si l-ar obliga prin asta sa transcrie masina.
Politistii au cum sa stie fara sa verifice baza de date a ANAF, pentru ca nu au acces la ea, si anume se uita pe talon la rubrica "Instrainat catre..." Daca acolo scrie ca masina e vanduta si s-a depasit termenul legat de transcriere in evidentele DPRCIV, procedeaza pe loc la retinerea talonului, a placutelor de inmatriculare, aplicarea unei amenzi pentru neperfectarea actelor, iar noul proprietar pleaca cu maisna pe platforma si se duce sa faca transcrierea. Daca tu ca si vanzatoru nu ai completat acea rubrica, politistul nu are cum sa stie ca cel care merge cu masina pe numele tau, cu RCA-ul pe numele tau etc comite un abuz sau l-ai lasat tu sa o faca. Asta in practica judiciara se traduce prin respingerea actiunilor de anulare a amenzilor, considerandu-se ca tu, ca si fost proprietar si vanzator, nu ti-ai indeplinit obligatiile legale, care, in cazul vanzarii, sunt 3 mari si late si anume - completarea contractului de vanzare cumparare, completarea mentiunii "Instrainat catre.." pe certificatul de inmatriculare si radierea din evidentele fiscale si predarea copiilor de CVC vizate de organul fiscal de resedinta catre cumparator.
Neindeplinirea uneia dintre ele este considerata ca fiind motiv de respingere a unei actiuni in instanta in vederea anularii unui PV de amenda.

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001

 dan1980_25, on 27 februarie 2023 - 09:36, said:

Totcmai de aceea atunci cand mergi sa-si faci Rca, iar talonul nu e pe numele tau, ar trebui sa-ti dea cu flit.
Astea numa pe la noi se intampla: sa-ti faci Rca cu copia dupa buletin si talonul pe numele altuia.
Nu-i cu nimic diferit fata de a-ti face credit pe buletinul altuia.
RCA îl faci online. Nu ii trebuie CI al proprietarului.
Sau poate are și o copie CI și e mai ușor chiar.
Desigur că nu e normal să își facă unul RCA pe numele meu pt mașina vândută de acum 10 ani.
Dar la noi ..se poate.

#45
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Tu iti inchipui ca daca faci ceva ONLINE nu inseamna ca trebuie sa raspunzi in fata legii?
Ai citit TERMENI si CONDITII cand cumperi RCA?
Dupa tine si cei care-ti folosesc cardul (fara voia ta) pentru cumparaturi online sunt ok entru ca "este online"!

 dorin_2k, on 27 februarie 2023 - 14:02, said:

RCA îl faci online. Nu ii trebuie CI al proprietarului.
Sau poate are și o copie CI și e mai ușor chiar.
Desigur că nu e normal să își facă unul RCA pe numele meu pt mașina vândută de acum 10 ani.
Dar la noi ..se poate.


#46
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
In plus, societatile de asigurare au un siktir de nu se poate. In situatie similara, am contestat amenda de vigneta, am castigat, am notificat DPRCIV, apoi am cautat sa vad daca masina vanduta are RCA. Evident ca avea, pe numele meu, la Asirom. Am facut document oficial, am trimis la asirom, le-am pus in vedere ca RCA-ul este intocmit in fals, fara acordul meu, li s-a rupt, am revenit dupa 35 de zile si catre ASF cu aceiasi informare, li s-a rupt si alora. Intre timp, masina pe care o vandusem a mers cu spatele cam 60% din km pe care-i avea si era vanduta de mai multe ori. Si in ziua de azi, 7 ani mai tarziu, masina aia figureaza pe numele meu, cu mentiunea la DPRCIV ca este instrainata si nu este perfectata transcrierea dart are suspendata inmatricularea pentru ca  nu are ITP valabil din februarie 2022...

#47
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Relax, ii poate face itp si intra din nou in "legalitate".
Ideal ar fi ca in cazul ITP, legea sa prevada obligativitatea prezentei proprietarului de pe cartea de identitate. Si cu asta s-ar incheia subterfugiile ghertoilor.

Edited by dan1980_25, 28 February 2023 - 11:04.


#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001

 cucur, on 27 februarie 2023 - 14:25, said:

Tu iti inchipui ca daca faci ceva ONLINE nu inseamna ca trebuie sa raspunzi in fata legii?
Ai citit TERMENI si CONDITII cand cumperi RCA?
Dupa tine si cei care-ti folosesc cardul (fara voia ta) pentru cumparaturi online sunt ok entru ca "este online"!
Desigur că e ilegal, dar eu spun că "se poate face" așa ceva.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003

 dan1980_25, on 27 februarie 2023 - 09:36, said:

Totcmai de aceea atunci cand mergi sa-si faci Rca, iar talonul nu e pe numele tau, ar trebui sa-ti dea cu flit.
Nu se intampla, intereseaza sa vanda.

 dan1980_25, on 27 februarie 2023 - 09:36, said:

sa-ti faci Rca cu copia dupa buletin si talonul pe numele altuia.
Poarte doar daca n-ai istoric la brokerul de asigurari, daca ai, nici buletin nu-ti mai cere, ia datele din sistem.

#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Tocmai aici e problema. Ar trebui cumva reglementate astfel de practici.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Mai e o situație nasoala
Vinzi mașina și mergi la asigurator să îți recuperezi diferența de la RCA.
Însă cumpărătorul, nu o transcrie și își face iar RCA pe numele tau.
Daca ii dai și asigurarea și nici nu o anulezi a doua zi e și mai ușor pt el să își facă RCA in continuarea actualului.
Daca nu face vreo dauna, e ok, îți crește clasa Bonus.
Însă dacă face daune îți va creste la Malus.

#52
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 dan1980_25, on 28 februarie 2023 - 11:03, said:

Relax, ii poate face itp si intra din nou in "legalitate".
Ideal ar fi ca in cazul ITP, legea sa prevada obligativitatea prezentei proprietarului de pe cartea de identitate. Si cu asta s-ar incheia subterfugiile ghertoilor.

Atat timp cat legea iti da voieinclusiv sa treci granita cu o masina care nu e pe numele tau, nici vorba de asa ceva.
Insa, in momentul in care ai notificat la DPRCIV ca din data de  ... masina nu mai e a ta si apare mentiunea in sistem, e greu sa mai faci ceva, te ard cum te prind.

 dorin_2k, on 28 februarie 2023 - 13:53, said:

Mai e o situație nasoala
Vinzi mașina și mergi la asigurator să îți recuperezi diferența de la RCA.
Însă cumpărătorul, nu o transcrie și își face iar RCA pe numele tau.
Daca ii dai și asigurarea și nici nu o anulezi a doua zi e și mai ușor pt el să își facă RCA in continuarea actualului.
Daca nu face vreo dauna, e ok, îți crește clasa Bonus.
Însă dacă face daune îți va creste la Malus.

Daca ai recuperat RCA-ul pe o masina, asiguratorul anuleaza polita si nici nu mai emite una pe aceiasi masina. Poti schimba societatea de asigurare, dar in baza de date CEDAM se vede si nu vor emite. Asta e si una din solutii, pe o masina pe care ai recuperat RCA-ul in teorie nu s emai poate face alt RCA pe acelasi proprietar. E de verificat.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001

 MirceaDWC, on 28 februarie 2023 - 14:32, said:



Atat timp cat legea iti da voieinclusiv sa treci granita cu o masina care nu e pe numele tau, nici vorba de asa ceva.
Insa, in momentul in care ai notificat la DPRCIV ca din data de  ... masina nu mai e a ta si apare mentiunea in sistem, e greu sa mai faci ceva, te ard cum te prind.
.
Poliția de frontiera romana nu verifica daca șoferul e proprietar sau nu.
Suna și te convingi. La 021 9590


#54
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Si eu am zis altceva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate