Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Probleme cu Stomacul...(indigestii, balonare, arsuri, gastrita, ulcer?)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#73
tiptiltiptil

tiptiltiptil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2008
Foarte corect ce-ai zis. Si eu am sau am avut nu stiu cum sa zic gastroduodenita si disconfortul a trecut dupa un tratament de o luna... Revine doar in anumite perioade ale anului (schimbarile de anotimp) si cand fac excese. Important e sa-ti dai seama ce iti face rau si sa te abtii. eu nu am nici o problema in a bea acidulat, in schimb cu prajelile am de furca... nu exista boala, doar bolnav ;).

#74
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Buna.Daca se poate un sfat si pe la mine care intru proaspat in clubul celor cu arsuri si dureri pe la stomac?(daca erau de cap :)))Problema mea este nu ca am dureri ci doar arsuri din stomac pana in gat nu stiu de ex: dupa ciocolata prajeli uneori alcool dar alteori si dupa apa simpla goala am incercat dupa ureche:tratamente naturale de ex: aloe gel ,noni (a fost bine pana am intrerupt cam 3 luni) apoi am zis sa incep ceva mai serios omez ceva antiacide la care nu le mai stiu numele  da cam fara efect mai nou am ajuns la gastrocynesine care trebie supte 1 sau 2 inainte cu 15 min de masa da vad ca merg si cand ai arsuri.Totusi as dori sa stiu din cate am vazut am citit ar fi ceva (Boala de reflux gastroesofagian) exista ceva ce as putea incerca eventual natural fara sa mai merg la medic?!Sfaturile cu doctorul nu le mai spuneti ca le-am auzit deja din toate partile.Ms mult si sper sa nu va supar.

#75
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 ProzacAddict, on Jun 8 2008, 14:44, said:

Buna.Daca se poate un sfat si pe la mine care intru proaspat in clubul celor cu arsuri si dureri pe la stomac?(daca erau de cap :)))Problema mea este nu ca am dureri ci doar arsuri din stomac pana in gat nu stiu de ex: dupa ciocolata prajeli uneori alcool dar alteori si dupa apa simpla goala am incercat dupa ureche:tratamente naturale de ex: aloe gel ,noni (a fost bine pana am intrerupt cam 3 luni) apoi am zis sa incep ceva mai serios omez ceva antiacide la care nu le mai stiu numele  da cam fara efect mai nou am ajuns la gastrocynesine care trebie supte 1 sau 2 inainte cu 15 min de masa da vad ca merg si cand ai arsuri.Totusi as dori sa stiu din cate am vazut am citit ar fi ceva (Boala de reflux gastroesofagian) exista ceva ce as putea incerca eventual natural fara sa mai merg la medic?!Sfaturile cu doctorul nu le mai spuneti ca le-am auzit deja din toate partile.Ms mult si sper sa nu va supar.


Slabeste, nu manca seara, sa dormi pe o perna mai inalta, nu mai fuma, nu manca prajit, nu bea alcool si chestii acidulate, mananca mai des si cu portii mici.

#76
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008

 maltese, on Jun 8 2008, 05:24, said:

Slabeste, nu manca seara, sa dormi pe o perna mai inalta, nu mai fuma, nu manca prajit, nu bea alcool si chestii acidulate, mananca mai des si cu portii mici.

Si o pilula magica ceva?!Nu este?!Naturala daca se poate? Cele enumerate mai sus  incerc sa le reduc da mi se pare asa nasoala viata fara o tigara mica si un pahar de vin la o prajala buna...

Edited by ProzacAddict, 08 June 2008 - 15:07.


#77
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 ProzacAddict, on Jun 8 2008, 15:44, said:

Si o pilula magica ceva?!Nu este?!Naturala daca se poate? Cele enumerate mai sus  incerc sa le reduc da mi se pare asa nasoala viata fara o tigara mica si un pahar de vin la o prajala buna...


Sunt pilule magice, simple sau in combinatii, naturale in afara de bicarbonat nu stiu, iar restul nu e voie de recomandat ca ma mananca moderatorul. Reflux sau ulcer, daca te vede un medic sigur nu il vei impresiona, iti va da o reteta si in 10 min gata consultatia. Oricum pentru RGE este si tratament chirurgical daca celelalte nu au dat rezultate, asa ca intr-un fel sau altul trebuie sa se rezolve.

#78
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 ProzacAddict, on Jun 8 2008, 14:44, said:

Si o pilula magica ceva?!Nu este?!Naturala daca se poate? Cele enumerate mai sus  incerc sa le reduc da mi se pare asa nasoala viata fara o tigara mica si un pahar de vin la o prajala buna...
da' vrei tu neaparat sa arunci banii pe pilule? Cred ca stii ca fara regim nu faci nici o branza, naturala sau de soia... incearca redigest, ceai "U", sau de galbenele si coada soricelului, altii asa ca tine spun ca are efecte bune.

#79
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Bine o sa incerc ms mult, tin si un pic de regim da nici post negru ca, sincer atunci mai bine rabd arsurile si ma indop cu medicament decat sa stau sa ma uit la mancarea care imi place :)) o sa incerc sa le impac pe amandoua...

Edited by ProzacAddict, 08 June 2008 - 21:06.


#80
almihail

almihail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.10.2007
M-am pricopsit cu o gastrita(cantitate mare de reflux biliar si suc gastric).Cauze: stres si alimentatie haotica cu excese de cafea si condimente la greu. La inceput in urma durerilor atroce atit ziua cit si noaptea am luat "dupa ureche" no-spa si rennie. Bineinteles ca nu au avut efect si am ajuns dupa doua zile la spital. La camera de garda dupa o perfuzie cu calmante mai m-am linistit. Aici am primit reteta cu: nexium,debridat si motilium. Dupa alte 5 zile "mi-a trecut". ATENTIE catre cei care cad in capcana ca le-a trecut cum era sa cad si eu. Am facut cu oarecare retinere o endoscopie unde am fost gasit cu helicobacter pylori. Tratament: nexium,debridat,amoxacilina si fromilid. Acum urmeaza sa vad rezultatele. Cum am primit spre administrare tratamentul:30 zile nexium si debridat, apoi din ziua 31 pina la 40 le iau pe toate, din ziua 41 pina la 55 doar primele doua. Daca am complicatii in timpul administrarii antibioticelor mi s-a recomandat claritine. Nu ezitati sa va duceti la medic aceasta nu este o simpla raceala pe care o tratam noi.  Riscati mult eventuale complicatii. Regimul prescris,fara:ciocolata,miere(fara dulciuri concentrate),ceapa,usturoi,bere(rar de tot),atit. Doar 3 mese pe zi la ore fixe,nu se bea apa in timpul mesei sau cca 30' dupa aceea.Intre mese nu se maninca nimic. Acesta trebuie respectat pe viata(dupa vointa). In timpul mesei nu se combina alimente lichide(ciorbe,supe) cu alimente solide, se maninca ori una ori alta. Pentru cei care au teama de endoscopie: nu este dureroasa, nu ustura,dupa aceea nu aveti nici-o jena(singurul impediment este ca in timpul introducerii camerei video mi-a venit sa vomit de 3 ori, nu se maninca nimic in dimineata aceea).

#81
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Acum iau omez unu pe zi si imi merge bine nu mai am arsuri.Dar pot sa iau omez toata viatza, fara probleme.iau de o luna deja daca am intrerupt am avut iarasi arsuri.stie cineva ceva sa iau incontinuare?! ms mult

#82
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Doctorul ti-a recomandat omeprazol si ai luat tu de la farmacie Omez sau ti-a fost recomandat direct.?

Era doar o parere, stiu ca Omez nu e foarte reusit :(

#83
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 maltese, on Aug 7 2008, 18:16, said:

Doctorul ti-a recomandat omeprazol si ai luat tu de la farmacie Omez sau ti-a fost recomandat direct.?

Era doar o parere, stiu ca Omez nu e foarte reusit :(
de ce spui asta?

#84
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Am avut niste omez prin casa si am auzit ca este bun si chiar isi face treaba nu mai am arsuri chiar 2 zile si mananc orice.Dar este vre-o diferentza intre omeprazol  si omez sau doar intre denumire.Ah si as dori sa stiu daca afecteaza ficatul deoarce de la o vreme cam am dureri plus stari de greatza etc. Ce altceva isi face treaba bine la arsuri?! raspunde pe pm daca nu e voie pe forum.ms mult

#85
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Omez e o denumire comerciala pentru omeprazol. Alte firme produc omeprazol sub alte denumiri, dar substanta activa e tot omeprazol. Nu e bine sa iei pentru lungi perioade de timp. Mai bine ceva ca Maalox-ul (OTC), de exemplu, dar si mai bine vezi care e cauza arsurilor. Daca ai citit despre boala de reflux gastroesofagian, poate ai vazut si ca poate duce la leziuni premaligne si maligne.

#86
moutinho99

moutinho99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.08.2008
salut! aseara eram pe afara ma simteam destul de naspa, eram umflat si aveam stari de voma. Dupa 1 oranu am mai putut rezista si am vomitat, pe urma totul e ok , am simteam bine. Dupa 4-5 ore am ajuns acasa , am facut un dus si am umplut Wc-ul de , am vomat ca sa va zic mai explicit de vreo 4-5 ori .
Pe urma am dormit bine noaptea, stomacul usor. Dar de dimineata urmatoare nu mai puteam de durere. Si pana acum ( dupa 4 zile ) am doare. Orice bag in burta mancare sau mai ales lichid ce duce pana la jumatea abdomenului acolo imediat sub coaste se umfla de numai pot si simt ca imi vine inapoi mereu, la inceput gaze prin ragaituri si pe urma simt ca imi ramane mancare in gat acolo o senzatie ca imi refuza stomacul tot ce primeste ce ma fac:((((((((((((((((?

#87
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
SEX
VARSTA
SIMPTOME
ALIMENTATIE
ANTECEDENTE

????????

#88
moutinho99

moutinho99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.08.2008

 spare-me, on Aug 26 2008, 17:48, said:

SEX
VARSTA
SIMPTOME
ALIMENTATIE
ANTECEDENTE

????????
17 ani
ma luat ameteala, si eram transpirat mort parca aruncase cineva o galeata pe mine
pai mancasem pana sa ies afara ceva de stateam umflat cred ca mancasem repede ca asa sunt eu obisnuit
n-am mai vomat de ani de zile doar la betie... si alea sunt mai rare

#89
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pana una alta nu mai manca.
daca "ti s-a aplecat" nu te-astepta sa treaca in aceeasi zi

asta asa..babeste daca tot refuzi sa mergi la un medic.

in conditiile in care tu spui orice mananc ma umflu si vomit, singura concluzie e sa nu mai mananci, pana una alta
dupa care, evident, medic

#90
moutinho99

moutinho99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.08.2008
acuma nu mai vomit, dar tot simt ca mancare si apa nu se duce jos in stomac si se umfla acolo la jumate si e ff deranjant :(( zici ca am un balon in mine :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate