Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu Stomacul...(indigestii, balonare, arsuri, gastrita, ulcer?)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#253
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Linkul era pentru dovada !  Bine , va cred pe   cuvant  in lipsa altor probe , eu asa stiam .

#254
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postargonaut, on 17 aprilie 2015 - 19:50, said:


Cunosc eu un doctor d-asta care si-a facut viloi numa'  din apendicite si ulcere !


Şi continuă să opereze ulcere? Mi-e greu să cred.
Mă refer la ulcer necomplicat. În cazul complicaţiilor unui ulcer (hemoragie digestivă, perforaţie, stenoză) se poate într-adevăr ajunge la intervenţie chirurgicală, dacă eşuează tratamentul medicamentos sau endoscopic.

#255
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Citisem undeva niste idei ca inhiibitorii de pompa de protoni dau peste cap digestia inhiband scindarea proteinelor. Poate @abbiex ofera o parere avizata ?
Si parerea mea, in timpul asta ar putea fi folosit regimul binecunoscut pentru ulcer cu alimente usor digerabile, cu accent pe suc de varza cruda, seminte de in (flax meal - macinate si comprimate). Alimentele care pot intarzia golirea gastrica eliminate, de ex aberatii gen cereale / lactate.
Plus suplimente gen zinc, glutamina si enzime digestive.

Edited by NelsonMandela, 18 April 2015 - 00:37.


#256
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Imi aduc aminte ca am folosit cu succes si capsule de lucerna cand am avut ulcer sau gastrita. Nu am de unde sa stiu sigur, pentru ca nu am mai ajuns la consult Posted Image

Edited by NelsonMandela, 18 April 2015 - 02:27.


#257
intuition2

intuition2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2014
Daca mai intra cineva pe topicul acesta , si poate spune daca a  scapat de gastrita..si cum.. De aproape un an ma chinui cu ea.Totul a inceput din senin, m-am simtit rau..De atunci vreo 3 luni am avut senzatii de voma permanente, nu prea mancam, ma durea usor stomacul in partea de sus. Am facut endoscopie si mi-a zis ca am gastrita cronica.  Am tinut tratament 3 luni de zile, apoi pauza , apoi iar. Am tinut si regim, dar nu pot sa mananc numai supe si carne fiarta, sunt destul de slaba si n-am nici pic de energie  .Imi trece o perioada, apoi iar apar , iar starile alea de rau ma termina . Posted Image

#258
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Salutare.eu am gastrita de 6 luni,tratamentul e de durata plus ca trebuie sa tii un regim strict,altfel degeaba iei medicamente.

#259
intuition2

intuition2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2014
Si ai vazut vreo ameliorare?

#260
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
da.

#261
mediatec

mediatec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.10.2006
SUPA DE VINDECARE A ULCERULUI SI GASTRITEI

Dupa ani de cercetare, tatal meu a sintetizat in 1982 o substanta care favoriza cicatrizarea ranii produsa de ulcer (pe stomac sau duoden) prin simpla inhibare temporara a productiei de acid gastric, lipsa acestuia permitand ranii sa se inchida prin vindecare naturala. Digestia este in continuare produsa de enzimele din intestine, asadar in acest sens nu exista efecte secundare. Substanta a fost dezvoltata la acea vreme in laboratoarele ICCF Cluj (Institutul de Cercetare Chimico-Farmaceutica) de catre tatal meu, Iuliu Ciupe, produsa in statia-pilot si testata in spitalul de boli digestive din Simleul Silvaniei de catre directorul acestuia, renumitul medic Ioan Puscas (fost coleg de liceu cu tata). Substanta insa, desi certificata si brevetata, nu a trecut niciodata in productie industriala (desi ICCF se afla in curte cu renumitul producator de medicamente Terapia) intrucat in compozitia acesteia intrau prea multe materii prime din import, la acea vreme existand o interdictie de a produce orice foloseste mai mult de 20% asemenea componente, fara discernamant. Pare absurd astazi, din pacate insa aceasta era realitatea acelor vremuri…
Norocul a facut ca tatal meu sa constate, cativa ani mai tarziu, ca exact aceeasi substanta se gaseste in… ovaz! Atfel a inteles de ce in Germania remediul natural, babesc, pentru ulcer si gastrite, adica supa crema de fulgi de ovaz, este atat de eficienta. De atunci el insusi (pentru ca suferea de ulcer gastric) a inlocuit propriul medicament cu aceasta supa, cu rezultate remarcabile (acelasi efect, dar lipsa totala a efectelor secundare, in cazul medicamentului acestea fiind irascibilitate extrema in primele zile de tratament).

Mod de preparare (pentru 500ml de supa – 2 portii)

Se aduc la fierbere 500ml de apa, se ia vasul de pe foc si se adauga trei linguri fulgi de ovaz integral (“Vollkorn”) de buna calitate (de preferinta din import, dar simpli, fara arome de fructe sau alte adaosuri).
Adaugati cu grija fulgii in apa fierbinte, pentru ca au tendinta sa dea in foc, ca si laptele!
Se repune vasul pe foc si se invarte cu grija, pana fierbe din nou, apoi se da focul la minim si se lasa sa fiarba incet, cu capacul pus, cca 20 minute (decoct).
Se ia de pe foc, se strecoara prin sita de plastic si se pasireaza cu o lingura, adica se trece fortat prin sita. Ce ramane in sita se arunca. Daca sunt de foarte buna calitate, raman putine resturi in sita, daca sunt de mai slaba calitate raman mai multe, ca niste coji maronii.

Mod de administrare

Supa-crema rezultata se potriveste de sare si se mananca, jumatate dimineata si cealalta jumatate la amiaza, inainte de masa, fara paine sau alte adaosuri. Se poate si bea din cana normala de 250g. Pentru efect maxim (si daca aveti posibilitatea), mariti doza la 3 portii pe zi a cate 250g (a treia portie seara, in loc de cina). Tratamentul dureaza o saptamana.
In decursul tratamentului este recomandat sa se evite alimente de origine animala. Excluse in mod absolut sunt laptele si lactatele de orice fel, carnea de porc sau vita si prajelile (in categoria prajeli intra si legumele prajite, inclusiv mancaruri care le au in compozitie, cum ar fi zacusca, tocanita samd).
Tratamentul se repeta la debutul simptomelor de crize de ulcer/gastrita din toamne si primaveri; cei cu ulcer cronic le cunosc, e vorba de scaderea in greutate, irascibilitate, nervozitate, etc.
Preventia in cazurile de ulcer/gastrita consta in diminuarea productiei in exces de acid gastric, prin schimbarea modului de alimentatie si eliminarea factorilor de stress. Insa aceasta face obiectul altei discutii. Ea poate fi purtata aici sau pe FB, sunt Iuliu Ciupe-Vaida si nu, nu vreau sa va vand nimic Posted Image LOL

Attached Files


Edited by mediatec, 12 May 2015 - 11:06.


#262
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostCri83, on 05 februarie 2015 - 02:53, said:

Buna tuturor, cel mai bun remediu pt reflux gastro... Este usturoiul...

Mi se pare o idiotenie, cine e curios sa taie un usturoi in 2 si sa il lipeasca de piele, sa il lase vre-o ora doua si dupa sa il dea jos, si eventual cu parerea. Eu zic ca arde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate