Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Recuperare Cont Yahoo mail

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 18.09.2011
Cred că atunci când primeam emailuri de tip promovări la pastile ce cresc potential sexual,tot felul de emailuri cu tot felul de promovări care erau deranjante in căsuta mea de emailuri care veneau concomitent și regulat cu abonamentele mele de newsletere de pe siteuri de știri,eu la acele siteuri le dădeam dezabonare,care apăreau sus în stânga căsuței mele de email unde apărea și adresa lor respectivă,după care in josul paginii căutam și dădeam  click to unsubscribe după care apărea un chenar unde adăugam adresa mea de email ca să blochez respectivul email și să nu-mi mai apară,și tot așa am dat la sute de emailuri unde cred mai mult ca sigur că am dat dezactivare și am introdus adresa mea de email la unsubscribe la vreo adresa de hacker care abia aștepta să mă hăckuiască care de fapt cu asta se ocupă!asta cred că am pățit mai mult ca sigur!

Edited by Valyca74, 10 February 2023 - 05:10.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La mailurile de genul nu se da "unsubscribe". Nici macar nu le accesezi, ci se selecteaza si apoi se apasa instant butonul de "spam".  Unde este logica ta daca le numesti SPAM insa dupa spui ca doresti sa dai unsubscribe? Evident ca daca sunt SPAM ele au fost trimise fara sa ceri tu expres asta, iar unsubscribe este egal cu zero din moment ce nu ai cerut sa te inscrii la astfel de newsletter.. ele vor veni in continuare. Deci solutia este sa le marchezi ca SPAM si apoi filtrele yahoo sa inceapa sa le blocheze.

Edited by MembruAnonim, 10 February 2023 - 05:13.


#39
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 18.09.2011
Asa este nu am gândit logic și nici nu prea m-am priceput asa am intrat in plasa lor ,acum ce pot sa mai fac?

#40
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

 Leo2006, on 08 februarie 2023 - 09:59, said:

Sunt mai multe site-uri care verifica daca adresa de mail a fost expusa. Am preferat un site inregistrat in tara pentru ca sunt sub Regulamentul (UE) 2016/679 si pot fi trasi la raspundere mai usor.
https://hackout.ro/c...im-datele-tale/

Ideal este sa-ti inregistrezi un domeniu si sa iei o gazduire ieftina ce ofera si adrese de mail pentru tine si familia ta. Nu are cum sa ti-l mai sparga.

Stiu persoane juridice cu propriile domenii care au externalizat serviciul de email in acest fel cu urmatoarele rezultate:
1. Cand apare orice problema tehnica (ex. de DNS) nu au cu cine sa comunice voce (in cazul lor Google). Au incercat si prin email cu suportul clienti (nu tehnic) insa raspunsurile dureaza cam 4-5 zile la fiecare reply... nu au fost deloc multumiti si au renuntat :)
2. Expedierea nu se realizeaza cu succes catre diversi destinatari... in mod aleator... in functie de ce IPv4 foloseste serverul de expediere al tertului... unele IP-uri au reputatie proasta si sunt refuzate (situatie intalnita la mai multi terti cu servicii de email).
3. Nu se pot primi email-uri de la diferite domenii valide (ale clientilor) pentru ca cel mai probabil figureaza in listele de SPAM ale tertului furnizor... sau alte motive necunoscute... unii terti considera filtrele de SPAM secret si refuza sa colaboreze la solutionarea problemei... :)
4. Se primeste SPAM la greu... cel putin din ce se plang utilizatorii...si cum de sistemele de protectie se ocupa tertul nu prea au ce setari sa faca...
Partea buna este ca dupa externalizare serviciul este mult mai ieftin :)

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,584
  • Înscris: 15.06.2004

 Valyca74, on 10 februarie 2023 - 05:27, said:

Asa este nu am gândit logic și nici nu prea m-am priceput asa am intrat in plasa lor ,acum ce pot sa mai fac?

Sa-ti faci alt cont si aia e.
Acum oricum nu te mai lasa pana nu bagi telefon...

#42
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 15.01.2014
Am avut eu contul de yahoo hăcuit și mi l-am recuperat. S-a întâmplat acum 3-4 ani cred.

Am contactat yahoo, mi-au deschis un ticket.
Apoi mi-au trimis un chestionar, mi-au pus întrebări de genul:
- nume de contacte cu care am avut corespondență recentă
- niște titluri de emailuri

Am răspuns corect la toate și în câteva zile mi-au dat mailul înapoi.

#43
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 pexCom, on 10 februarie 2023 - 18:35, said:

Am avut eu contul de yahoo hăcuit și mi l-am recuperat. S-a întâmplat acum 3-4 ani cred.

Am contactat yahoo, mi-au deschis un ticket.
Apoi mi-au trimis un chestionar, mi-au pus întrebări de genul:
- nume de contacte cu care am avut corespondență recentă
- niște titluri de emailuri

Am răspuns corect la toate și în câteva zile mi-au dat mailul înapoi.
Cum zice și colegul, în primă fază, probabil îți vor cere un act de identitate ceva și dacă în adresa de email ai numele tău, sunt șanse mari să îl poți recupera... Altfel, poți estima măcar numărul de mesaje din cont, contacte, mail-uri trimise, la ce ești abonat etc.

Parcă și al meu a fost hackuit, prin 2016 sau 17, nu mai știu, apărea o logare dubioasă în cont, dar am schimbat parola și totul a fost ok.

 summer_nights, on 08 februarie 2023 - 08:23, said:



Este sigur sa-ti bagi adresa pe site-uri de genul, ca sa verifici? Le colecteaza?
Cine detine site-ul? Intreb mai mult pentru vigilenta.
Pare că colectează datele de la Haveibeenpwned sau cum se numește acel site.

#44
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 18.09.2011
cu respect va salut,as vrea sa-mi impartasesc bucuria cu d-vstra specificand faptul ca dupa aproape 2 saptamani mi-am recuperat contul yahoo,ce mi-a trecut prin cap sa mai incerc odata sa intru pe casuta de email blocata si ce sa vezi,acolo unde scria adresa de recuperare era trecuta o adresa de a mea de gmail care o trecusem la recuperare dar nu mai era trecuta cand vroiam sa recuperez contul,  care am putut sa o acces acum si am recuperat contul,acolo la recuperare erau trecute alte conturi gmail nestiute de mine cu nume suspecte,trecute de hacker,banuiesc ca hackerul a vazut ca nu aveam conturi asociate cu carduri sau cine stie ce si mi-a inapoiat yahoo,sau cine stie ce s-ar fi intamplat?!faza e ca acum am securizat mult mai bine contul hackuit de astia sa nu mai am probleme!oare ce sfenomen s-ar fi intamplat?va multumesc!

#45
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011
Ti-a modificat ceva prin cont?

#46
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 18.09.2011

 maladetz, on 22 februarie 2023 - 10:04, said:

Ti-a modificat ceva prin cont?

nu facusem doar niste pasi la recuperare cont de pe yahoo dar cand am ajuns sa bag un cod paypal sau date de card m-am oprit si nu am mai continuat poate de acolo sau sesizat cine stie!

#47
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Bun așa, bine că s-a rezolvat.

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cumva totul a fost doar in mintea ta?
Că nu se poate pune un mail de recuperare acolo fără confirmarea de pe acel mail.
Sau toate conturile tale îs compromise?
Ai setat verificarea 2P?
Ai verificat activitatea în contul tău? Când și de unde s-a accesat in ultima perioada?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate