Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Sunt intelectualii mai inumani unii ?

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.03.2010
Mina sus cine crede ca intelectualu' e ala cu patalama, care nu prestează munca fizica.

Moromete era intelectual?

#38
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,854
  • Înscris: 09.05.2008
In mod sigur.
Cel puțin, la el in sat, era.


#39
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 18.11.2021

View Postargonaut, on 21 ianuarie 2023 - 23:27, said:

In sfarsit a realizat cineva faptul ca initiatorul  confunda termenii, punand egal intre inuman si asocial Posted Image

Poate si din cauza asta nu-l prea are lumea la suflet si nu-i gusta glumitele.
poti sa fi asocial si totusi uman. deci nu, nu la asocial s-a referit, ci mai degraba la sensibilitatea umana
inuman nu e cel mai fericit cuvant ales de op, mai ales ca se adreseaza unor persoane care au probleme in a vedea imaginea de ansamblu a unei discutii.

#40
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 17.08.2022

View Posttytysor, on 21 ianuarie 2023 - 19:35, said:

Inginerii sint intelectuali???

Evident.
Un inginer poate avea o vasta cultura generala, poate avea in paralel activitati artistice, sa creeze arta, sa inteleaga arta, si sa jongleze cu activitati umanistice ca orice profesor universitar, care desi intelectual nu poate bate un cui sa puna un tablou pe perete

Edited by vio69c, 22 January 2023 - 12:33.


#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,854
  • Înscris: 15.06.2007

View PostEMPP, on 21 ianuarie 2023 - 19:37, said:


la de-alea de șantier te referi oare?
aka glume de autobaza..

#42
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostKiloW, on 22 ianuarie 2023 - 10:37, said:

Vorba lui Arthur Clark, intelectualii sunt aia care au fost educați peste nivelul de inteligenta Posted Image

View Postvio69c, on 22 ianuarie 2023 - 12:31, said:

Evident.
Un inginer poate avea o vasta cultura generala, poate avea in paralel activitati artistice, sa creeze arta, sa inteleaga arta, si sa jongleze cu activitati umanistice ca orice profesor universitar, care desi intelectual nu poate bate un cui sa puna un tablou pe perete

Ca sa nu mai deschidem un nou topic si sa consumam cerneala virtuala in van hai sa lamurim ce inseamna analfabet instruit intelectual  educat si om de cultura!

#43
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 27.08.2013

View Postcristiandrei, on 22 ianuarie 2023 - 09:57, said:

Prostii rad din orice.
Asta zic, că inițiatorul a omis să țină cont și de vorba aia: „Râzi ca prostu'.”

#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006
Unul care stiu unde sa puna virgulele?

View PostYhzx23, on 22 ianuarie 2023 - 16:21, said:


Ca sa nu mai deschidem un nou topic si sa consumam cerneala virtuala in van hai sa lamurim ce inseamna analfabet instruit intelectual  educat si om de cultura!


#45
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 27.08.2013

View Postfuturist, on 22 ianuarie 2023 - 11:58, said:

In mod sigur.
Cel puțin, la el in sat, era.
Exact ce spuneam, ține de context. Fiind singurul(?) care știa să citească, evident că era intelectual, sau cel puțin așa era perceput.

#46
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Posttytysor, on 22 ianuarie 2023 - 19:08, said:

Unul care stiu unde sa puna virgulele?
Eu cel mai bine ma pricep sa bag batul prin gard tu la ce te pricepi cel mai bine?

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvio69c, on 21 ianuarie 2023 - 18:55, said:

Te referi la toti, o parte sau o minoritate....?



Da, eu am observat ca pana si gunoierii sunt mai calzi.

Este diferenta enorma intre reci si ....inumani
Da, am pus putin aiurea, trebuia "Sunt unii intelectuali mai inumani ?" Dar nu am mai putut schimba, mi-am dat seama dupa. Dar se intelege ce am vrut sa zic.

View Postvio69c, on 21 ianuarie 2023 - 18:55, said:

Te referi la toti, o parte sau o minoritate....?



Da, eu am observat ca pana si gunoierii sunt mai calzi.

Este diferenta enorma intre reci si ....inumani
Pai in general un uman e mai deschis, mai cald. Sigur ca uneori nu sunt legate, dar in general ar cam fi. Aia mai inumani nu prea stau la discutii, te expediaza in 3 secunde, vb asa mai mecanic, protocolar, deci automat ceva mai reci.
Ca daca era mai uman era mai deschis, iar daca era mai deschis nu era rece.
Insa nu in toate cazurile e asa, eu am zis majoritar cum ar fi.

#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,052
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Sunt intelectualii mai inumani unii ?

Cu mine nu sunt.

#49
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMinettoMatoi, on 22 ianuarie 2023 - 21:25, said:

Da, am pus putin aiurea, trebuia "Sunt unii intelectuali mai inumani ?" Dar nu am mai putut schimba, mi-am dat seama dupa. Dar se intelege ce am vrut sa zic.


Pai in general un uman e mai deschis, mai cald. Sigur ca uneori nu sunt legate, dar in general ar cam fi. Aia mai inumani nu prea stau la discutii, te expediaza in 3 secunde, vb asa mai mecanic, protocolar, deci automat ceva mai reci.
Ca daca era mai uman era mai deschis, iar daca era mai deschis nu era rece.
Insa nu in toate cazurile e asa, eu am zis majoritar cum ar fi.
Este simplu, asa cum am mai spus. Aia nu isi pierd timpul cu oricine, nu merita efortul. De asta atitudinea asta. Este doar o alegere constienta prin care aloci timp pentru discutii cu cei cu care merita sa o faci, nu iti pierzi vremea cu orice spargator de seminte. Timpul este pretios.
Sa stii, problema nu este la ei.

Edited by jm2010, 22 January 2023 - 21:31.


#50
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015

View Postvictord36, on 21 ianuarie 2023 - 19:04, said:

Daca ai face medicina la taxa,ai plati chirie 6 ani,rezidentiat minim 3 ani in care ai fi nevoit sa faci oral la toti junghii de 65-75 ani cam care ar fi zambetul tau ? Sincer.
E alegerea fiecăruia, dar psihic nu e sănătos să rămâi încastrat doar în domeniul de activitate, chiar dacă faci mulți bani. Ajungi la o vârstă, în care te uiți înapoi și realizezi că puteai face mai multe în viață, dar e prea târziu deja, să spunem la un 50-60, încolo. Despre ce vorbim, sunt unii care câștigă kakalau și în loc să viziteze lumea, sparg banii pe prostii și au orizontul limitat.

Oricum, vorbești crengi, cunosc persoane care au terminat UMF-ul, la cu sau fără taxă, pe propriile forțe, fără atenții, șpăgi, favoruri și alte prostii... Nu mai puneți botul la ce spune media și social media, că nu e chiar așa. Asta și cu corupția de la noi, vezi doamne, nicăieri în lume nu e mai nasol, din contră, la noi e chiar ok față de alte țări.

#51
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010

View PostVlad_22, on 23 ianuarie 2023 - 01:08, said:

...dar e prea târziu deja, să spunem la un 50-60, încolo...

Viata incepe azi, sa tii minte! Nu mai seta bariere care nu exista. Ma simt vizat, mai eles fiind din intervalul mentionat. :D

#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

View Posthellmarvel, on 22 ianuarie 2023 - 11:48, said:

Mina sus cine crede ca intelectualu' e ala cu patalama, care nu prestează munca fizica.

Moromete era intelectual?

View Postfuturist, on 22 ianuarie 2023 - 11:58, said:

In mod sigur.
Cel puțin, la el in sat, era.
Au mai crezut unii ca tine acum vre-o 15 ani, dar majoritatea au luat 0 puncte la acest subiect dat la ex. de capacitate!!

#53
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,129
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMinettoMatoi, on 22 ianuarie 2023 - 21:25, said:

Pai in general un uman e mai deschis, mai cald. Sigur ca uneori nu sunt legate, dar in general ar cam fi. Aia mai inumani nu prea stau la discutii, te expediaza in 3 secunde, vb asa mai mecanic, protocolar, deci automat ceva mai reci.
Ca daca era mai uman era mai deschis, iar daca era mai deschis nu era rece.
Poate ai senzatia asta pentru ca in general un intelectual va fi mai dispus sa socializeze tot cu intelectuali, despre ce ai vrea sa vorbeasca cu un "om obisnuit", despre fotbal/femei/cancan-uri? Cu unul de nivelul lui poate vorbi despre multe alte lucruri mai interesante. Acea persoana a devenit un intelectual tocmai pentru ca si-a alocat o mare parte din timp studiind literatura/stiinte/arta/cultura/tehnologie, nu pentru ca si-a petrecut 90% din timpul liber uitandu-se la TV si stand la bere/rontaind seminte/jucand table/fotbal in fata blocului cu baietii de cartier. Asa ca s-ar putea sa nu aiba prea multe in comun cu omul obisnuit, deci nici vreo dorinta sa socializeze cu el in mod special.

Daca are si o inteligenta emotionala ridicata (nu doar IQ ridicat), va invata sa socializeze cu toata lumea la nevoie si sa "coboare" discutia la nivelul necesar astfel incat sa poata comunica cu un om cu orice fel de pregatire. Dar da, sunt destui ingineri sau persoane cu pregatire in domeniul real care nu au inclinatii umaniste, ceea ce ii va face sa fie mai pragmatici, putin comunicativi, mai asociali. Sau pe cei cu inclinatii spre stiinte umaniste poate tocmai faptul ca au citit multa filosofie/psihologie/anatomie sa ii faca sa dezvolte diverse fobii fata de alti oameni, sa nu se mai regaseasca deloc in tiparul "tipic" de om religios/familist/avid de socializare.

Eu de exemplu daca am acces la literatura/cultura/diverse instrumente/unelte care imi permit sa fiu creativ/lucrez la ceva interesant, pot sa stau izolat cu usurinta de restul lumii fara sa simt vreo mare nevoie de socializare. Dar cand sunt nevoit sa fiu prezent la un eveniment social, sunt mai comunicativ decat majoritatea, imi gasesc relativ usor parteneri noi de discutie si imi pot face cunostinte noi foarte usor (daca imi si doresc asta). E drept, daca e un mediu in care simt ca e greu sa gasesc oameni cu care sa am ce discuta cat de cat interesant, nu sunt prea comunicativ, doar imi doresc sa plec cat mai rapid de acolo. Dar daca stiu ca am oameni cu care am ce comunica interesant, chiar imi doresc sa fiu prezent la un eveniment social si voi fi sociabil.

Edited by utopium, 23 January 2023 - 18:39.


#54
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015
Poți fi om obișnuit și fără să fii pasionat de cancan-uri și alte prostii. Uite, eu nu mă consider "intelectual", dar am o cultură generală destul de bună și sunt pasionat de diverse, călătorit, bicicletă, tenis etc., dar îmi place și fotbalul, bine nu în sensul extrem, de ultras, huliganism, scuipat semințe etc. E ceva greșit în asta?

Nu vă mai luați după șabloane, că lumea e foarte diversă și un intelectual nu e tocmai ușor de definit.

Utopium, "intelectualii" nu stau pe forum să dezbată despre Cluj la nesfârșit și să despice firu-n paișpe. ;)

Edited by Vlad_22, 23 January 2023 - 19:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate