Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sunt intelectualii mai inumani unii ?

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Stii de ce ai rangul sub un intelectual? Fiindca inca ai un rang.
Acuma, gandindu-ma la ce topicuri am mai vazut de la tine de-a lungul timpului, nu ma mira experientele descrise.

Si faza asta cu "cu o asistenta mai fac o gluma sau cu inginerul ala nu".... imi pare rau ca sunt elitist daca nu pun botul la glume de can can.

Edited by MooF2010, 21 January 2023 - 20:23.


#20
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Vrei să zici că nu îți pare rău(că ești perceput așa).

Că nu este nici un elitism. Așa este normal să fii.

#21
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Unii sunt aroganti, altii is satuli de prosti.

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
@OP: daca iti atrag atentia asupra acestei fraze:

Quote

Asa este prietenul meu ala cu care discut politica la telefon, el in liceu se cam dusmaneau, nu aveau prietenii,
o sa zici ca sunt rece sui nu stiu de gluma? :ciocan:

Pe de alta parte, eu am observat ca e exact pe dos: cu cat omul e mai inteligent, cu atat are mai mult simt al umorului. Dar no, se vede ca nu avem acelasi cerc de prieteni :P

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTurcalet, on 21 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Intelectualilor le place sa faca pe psihopati si sa se comporte edgy, au umor negru etc. Insa linşajele religioase, omorurile, inselaciunile, violentele discriminatorii (homofobe etc) nu sunt comise de intelectuali.
cunosc citiva intelectuali care isi bat nevestele!

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Pot fi. Aere de supeioritate, ideile lor sunt cele mai bune, vor să le impună. Juma din colegii de la Istorie erau la fel scârboşi (şi fetele idem) ca nişte muncitori bădărani.

#25
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Totdeauna oamenii care au complexe intelectuale vor căuta defecte celor mai dotați în orice fel. Vor găsi ceva până la urmă, au mintea odihnită

#26
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Eu cred ca nu realizezi ce inseamna inuman. Eu nu sunt un monstru, nu sunt inuman, nu pot sa fac rau oamenilor. Cu toate astea, nu imi place compania oamenilor. Nu imi plac majoritatea oamenilor, doar ii tolerez. Sunt introvertit. In timp ce sotia, soacra etc se perpeleau si sufereau in alea 2 luni de carantina si stat acasa, eu nu m-am simtit niciodata mai bine. Pur si simplu, nu simt nevoia sa socializez, nu caut prezenta celorlalti. Nu imi place sa lucrez cu oamenii. Decat sa lucrez ca vanzator, in restaurant, in vreun call center sau in orice implica lucrul cu publicul, as prefera sa dau la sapa. Daca ai sta mai mult pe langa mine, probabil ai crede ca sunt cu nasul pe sus din cauza asta. Nici vorba.
Nu sunt vreun geniu, nu ma consider inteligent peste medie, dar are sens ca oamenii inteligenti sa nu socializeze foarte bine. In general, oamenii educati au avut nevoie de mult timp sa invete si nu au petrecut foarte mult timp socializand; e normal sa le lipseasca anumite aptitudini sociale.

#27
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Da, asa e. Intelectualii sunt mai inumani. Istoria a demnstrat asta. Si se poate vedea si in zilele noastre.

#28
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
multi telectuali, care defapt nu-s asa peste medie cum se cred, "isi iau respectul inapoi", cu forta. stau seriosi pana ii crezi ca e ceva de capul lor, sau asa spera. altfel si-ar strica ziua.

#29
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

View Postalexupit, on 21 ianuarie 2023 - 23:10, said:


Eu cred ca nu realizezi ce inseamna inuman.


In sfarsit a realizat cineva faptul ca initiatorul  confunda termenii, punand egal intre inuman si asocial :D

Poate si din cauza asta nu-l prea are lumea la suflet si nu-i gusta glumitele.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Unii sunt de fapt mai umani facand efort sa nu rada de cineva care confunda rasul cu el - cu rasul de el.
Si sunt mai umani tocmai pt. ca efortul necesar e foarte mic.
Inuman ar fi sa rada de unul care are dizabilitati intelectuale, si ar fi si absurd ca un intelectual adevarat sa faca asta pt. ca ar fi ceva ilogic, absurd si inutil.



#31
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View PostMinettoMatoi, on 21 ianuarie 2023 - 18:47, said:

De ce empatia, prietenia (adica daca esti mai prietenos sau nu si ai tenta sa legi relatii mai calde cu oamenii), capacitatea de socializare, veselia, sunt invers proportionale cu nivelul intelectual ?
E o chestie interesanta in biblie care spune asa " i se va lua si ce crede ca are " .
Bineinteles ca se refera la treaba care ai semnalat-o, si anume ca pe masura ce  are mai multa "carte" devine ursuz, arogant, orgolios, trufas, chiar nemernic.
Banui ca in constinta lor e au convingerea ca nu trebuie sa socializeze cu "prostimea".

#32
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Asta e un topic despre complexe personale si confuzie de termeni.

#33
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Prostii rad din orice.

#34
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021

View Posttytysor, on 21 ianuarie 2023 - 19:35, said:

Inginerii sint intelectuali???

In niciun caz.

Vorba lui Arthur Clark, intelectualii sunt aia care au fost educați peste nivelul de inteligenta :D

#35
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 18.11.2021
atatia destepti pe aici, si totusi niciunul nu stie de "personality traits" ... op, asta e raspunsul la intrebarea ta. gasesti pe google detalii. eventual cauta jordan peterson si iti explica el ce si cum

#36
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlucianburjuiul, on 21 ianuarie 2023 - 19:02, said:

Nu te zgarie la urechi intrebarea din titlu?
Exact. Pare ca e clara tabara din care face parte si motivul pentru care nu intelege de ce ii par asa intelectualii.
Pe de alta parte, cei mai putin "intelectuali" (ca sa zic asa, sa fiu politically correct) sunt majoritari si au mult mai mult timp la dispozitie sa isi piarda vremea cu cei de pe nivelul lor.
Intelectualii nu au ajuns asa pentru ca au atata timp liber si atunci isi aleg cui ii aloca timpul si cu cine nu merita sa isi piarda vremea. De aici si impresia op-ului.

Edited by jm2010, 22 January 2023 - 11:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate