Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sunt intelectualii mai inumani unii ?

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am observat si la facultate si prin alte parti, ca cei cu multa carte sunt mai reci, mai inumani, nu prea leaga prietenii, nu sunt pontosi, glumeti, deschisi.
Nu conteaza varsta, nu conteaza ca ai rangul sub al lor, egal sau peste.

Iar la ceilalti observ mai multa caldura, daca faci o gluma se prind si mai rad, o intorc si ei cu o alta, etc.

Adica cumva prea des s-a observat asta, ceva este.
De ex inginerii erau cei mai rai multi din ei, si pe vremea lui Ceausescu. Erau cei mai cu nasul pe sus gandind ca ei sunt cei mai destepti dintre intelectuali, dar asta era caracteru de fapt.
Si ei intre ei, parca concurau, parca se dusmaneau, parca vroia sa arate care e mai destept.

Asa este prietenul meu ala cu care discut politica la telefon, el in liceu se cam dusmaneau, nu aveau prietenii, dupa aia habar nu au avut unu de altul, sa faca si ei intalniri la 10 ani, nu nene. Ne mai intelegem noi, dar e rece in general.
Dar e...inginer  de pe vremea lui ceausescu.

Faci o gluma cu o asistenta, pune botu uneori, faci o gluma cu un medic, nimic indiferent de varsta. Si nu sunt cazuri izolate, e cam generalizata treaba.
Ca mai mereu asistentele arata mai bine ca doctoritele, asta e alta ! Si asta am observat des. Dar aia vine din alta parte, pare ca nivelul intelectual e invers proportional cu fizicul, chestie care nu o pricep dar aia e, poate stie cineva sa ma lamureasca si pe mine. Ce treaba are una cu alta ? Dar nu asta e subiectul acum.

De ex jos la mine e o tipa la casa mai  mica ca mine, ma stie doar asa ca si client, si zambeste, ma mai intreaba ce fac, o intreb si eu, mai zice "ce mai faci ? Vad ca bagi Fanta la greu, baga baga acolo...", e mai de gasca.
Eu mai zic "tu stii ca daca aici era o alimentara pana in 89 si nu erau bananele astea nicaieri in oras ? Acu avem la greu", si raspunde asa prieteneste "iti dai seama ce omor ar fi pe produse sa fi fost un Mega atunci aici singurul in oras si sa se deschida peste noapte".
Deci are si fantezie, imaginatie si e o fata simpla.

Era la o clinica o medica care era de gasca, prindea glumele, era calda. Cand m-am dus la alt medic tot acolo, a vazut in calculator la ce medic am fost "aaaa, aia era praf...nu stie mare lucru, nu e in stare, o fi avut 5 pe linie in facultate". Ca medicii se mai mananca intre ei.
Deci tot asa, parea nivel intelectual mai jos, nu stiu daca ala a mintit, dar nu stiu cum, ca se aplica regula.

Pana si taranii sunt mai calzi.

Ce parere aveti ? De ce empatia, prietenia (adica daca esti mai prietenos sau nu si ai tenta sa legi relatii mai calde cu oamenii), capacitatea de socializare, veselia, sunt invers proportionale cu nivelul intelectual ?
Si nu merge "depinde de om", ca in experienta mea 80 % asa se intampla ca si cum e cumva o regula.

Edited by MinettoMatoi, 21 January 2023 - 18:49.


#2
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
Te referi la toti, o parte sau o minoritate....?

View PostMinettoMatoi, on 21 ianuarie 2023 - 18:47, said:

Pana si taranii sunt mai calzi.


Da, eu am observat ca pana si gunoierii sunt mai calzi.

Este diferenta enorma intre reci si ....inumani

Edited by vio69c, 21 January 2023 - 18:57.


#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Nu te zgarie la urechi intrebarea din titlu?

#4
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Daca ai face medicina la taxa,ai plati chirie 6 ani,rezidentiat minim 3 ani in care ai fi nevoit sa faci oral la toti junghii de 65-75 ani cam care ar fi zambetul tau ? Sincer.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMinettoMatoi, on 21 ianuarie 2023 - 18:47, said:


capacitatea de socializare, veselia, sunt invers proportionale cu nivelul intelectual ?
Si nu merge "depinde de om", ca in experienta mea 80 % asa se intampla ca si cum e cumva o regula.


La procentul ala, 80%, ar trebui sa te intrebi daca nu cumva problema e la tine ;)

#6
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Inumani? Nu. Probabil sunt mai sobri, mai reținuți, ceea ce poate lăsa impresia că ar fi lipsiți de empatie. Cert e că educația te face să vezi lumea cu alți ochi, să înțelegi dedesubturi, și să înterpretezi realitatea în moduri care te inspăimântă.
Educația te scoate din naivitate, te face sceptic și atent la imprevizibilul naturii umane. Iar toate astea se reflectă în atitudinea ta de zi cu zi.
MinettoMatoi, observația ta e corectă, deși eu aș adăuga și un așa-zis ”sindrom al turnului de fildeș”, ce îi poate caracteriza pe unii intelectuali.

Edited by glassofwine, 21 January 2023 - 19:26.


#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Tu vrei ca toți oamenii să fie la fel. Păi nu se poate. Nu poți fi și ordonat și dezordonat. Și cald și distant. Și glumeț și fără umor. In același timp toate.
Unele însușiri ale personalității sunt legate între ele.

#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Bre Matoi, de ce vrei tu sa rada toata lumea la glumele proaste?

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Inginerii sint intelectuali???

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMinettoMatoi, on 21 ianuarie 2023 - 18:47, said:

o gluma se prind si mai rad, o intorc si ei cu o alta,
la de-alea de șantier te referi oare?

#11
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Șaorma cu de toate subiectul ăsta. Adică dacă e o paranghelie cu gălăgie, râsete, deranjat vecinii, aruncat gunoaie pe geam, aia în orice caz poate fi descris, dar nu inuman, că e cu glume și râs, oamenii se destind. Ne mai distrăm și noi, oameni suntem, nu?
Un doctor serios care salvează vieți și nu are chef de toate glumele obosite, ăla e inuman.
Deci, în concluzie, totul este în regulă în lumea asta, dar suntem prea serioși.
E prea mult seriozitate.
Le-am rezolvat pe toate, mai aveam să nu mai fim așa serioși.
Mentalitate de turist, ce pot să zic.

#12
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Posttytysor, on 21 ianuarie 2023 - 19:35, said:

Inginerii sint intelectuali???
Si eu sunt tare curios sa vedem daca raspunde cineva.

#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttytysor, on 21 ianuarie 2023 - 19:35, said:

Inginerii sint intelectuali???

Da, dar e greu sa arate si exprime treaba asta.

#14
pantera04

pantera04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.01.2014

View PostYhzx23, on 21 ianuarie 2023 - 19:44, said:

Si eu sunt tare curios sa vedem daca raspunde cineva.

Raspunsul e: LOL

#15
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Posttytysor, on 21 ianuarie 2023 - 19:35, said:

Inginerii sint intelectuali???
Depinde (foarte mult) de anturaj, de mediul în care trăiesc/lucrează. Deci, nu.

#16
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Observatia ta este corecta dar incompleta.
Iti zic eu cum stau lucrurile.
Oamenii simpli au 2 optiuni in cariera: sa ramana simpli sau sa devina complicati.
Cat timp raman simpli, nu prea au griji si sunt in general fericiti si raman sanatosi dpdv social.
Aia care vor mai multi bani depun efort, primesc tot felul de responsabilitati, se izoleaza etc, si devin handicapati dpdv social.
Atentie, am vorbit doar de oamenii simpli aici.
Astia sunt grosul, nous-noua la suta sau cum vrei sa le zici.
Dar mai exista si aia complicati din nastere, care prin biologia lor ajung in mod natural in patura de sus. Adica nu au nevoie sa depuna efort, nu se izoleaza, nu isi incarca mintea cu tot felul de griji, decupleaza responsabilitatile de viata lor si la trateaza pragmatic.
Astia sunt cam rari in Romania, pentru ca si-au luat zborul majoritatea

#17
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postargonaut, on 21 ianuarie 2023 - 19:50, said:

Da, dar e greu sa arate si exprime treaba asta.
Poate, dar pentru asta înseamnă că te raportezi la Doreii din jur.

#18
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Intelectualilor le place sa faca pe psihopati si sa se comporte edgy, au umor negru etc. Insa linşajele religioase, omorurile, inselaciunile, violentele discriminatorii (homofobe etc) nu sunt comise de intelectuali.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate