Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Cel mai avantajos schimb inter-valutar intrabancar in raport cu rata de schimb BNR sau variante

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,711
  • Înscris: 13.03.2005

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 15:40, said:

Adica e gaina cu oua de aur ?

Fara discutie exista posibilitatea de castiguri din schimbul intervalutar, ieri am descoperit-o si eu cand nu stiam daca un astfel de castig este venit, sau nu.

Bineinteles ca poate fi pierdere deoarece daca neglijezi sa faci schimbul cand USD = EUR, apoi mereu mergi doar in pierdere , dar tot in castig fata de ceea ce era acum 6 luni ...
E venit impozabil pe piata Forex, adică din Schimburi valutare...

Edited by wertyck, 14 January 2023 - 16:03.


#20
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 15:51, said:

Oricum o irosesti, nu e scapare.

..... dar o poti "irosi" in moduri placute sau in moduri mai putin placute.
Eu le prefer pe cele placute; da' eu sunt un mega ciudat... :D

#21
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 wertyck, on 14 ianuarie 2023 - 16:03, said:

E venit impozabil pe piata Forex, adică din Schimburi valutare...

Piața Forex este o piață over-the-counter (OTC), nu e deloc cazul la schimbul intrabancar.

Adica, daca schimb cate 1500 / zi la Intesa cum zice @darkangel2, sunt iesit pe piata Forex ? Hai sa fim seriosi.

Nu suma (cantitatea) schimba tipologia tranzactiei.

Edited by Sinmbad, 14 January 2023 - 16:39.


#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,711
  • Înscris: 13.03.2005
Ok. Am asociat eu Forex cu schimburile valutare din care faci profit...

#23
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 darkangel2, on 14 ianuarie 2023 - 16:06, said:

..... dar o poti "irosi" in moduri placute sau in moduri mai putin placute.
Eu le prefer pe cele placute; da' eu sunt un mega ciudat... Posted Image
Depozitele deschise la sucursalele băncilor din state membre ale Uniunii Europene sunt garantate în țările de origine. În România își desfășoară activitatea zece astfel de sucursale, conform Registrului Instituțiilor de Credit al BNR, la data 31.07.2020.
ING BANK N.V. AMSTERDAM - Sucursala București
BANQUE BANORIENT FRANCE S.A. - Sucursala România
CITIBANK EUROPE PLC, DUBLIN - Sucursala România
TBI Bank EAD Sofia - Sucursala București
ALIOR BANK SA VARȘOVIA - Sucursala București
BNP PARIBAS PERSONAL FRANCE S.A. PARIS - Sucursala București
BNP Paribas S.A. PARIS - Sucursala București
BANK OF CHINA (Central and Eastern Europe) Limited, Sucursala București *
PKO Bank Polski S.A. Varșovia, Sucursala București**
REVOLUT BANK UAB, Sucursala România**

ALIOR BANK nu e FGBD Ro, am vizitat Polonia o data, nu cred mai merg a 2-a oara dupa bani

 wertyck, on 14 ianuarie 2023 - 16:39, said:

Ok. Am asociat eu Forex cu schimburile valutare din care faci profit...
Dar, acum, ca ai intrat in hora, cum ma-sa ar fi venitul din schimbul intrabancar, ce zici ?

E impozabil ? Cred ca nu deoarece nici macar la sursa (banca) nu este impozitat.

Ca-mi mai cumpar un apartament daca nu-i pot schimba neimpozabil. Ma incurca tare 100k USD la CASS si vad ca a aparut si CAS acum , nu se mai termina povestea , e ceva fara sfarsit ...

Cand am vazut ieri 9000 RON CAS, pe langa CASS, am zis ca trebuie sa mai invat ceva ... educatie financiara ... fiscalitate ... artimetica, matematici speciale ...

#24
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 16:45, said:

ALIOR BANK nu e FGBD Ro, am vizitat Polonia o data, nu cred mai merg a 2-a oara dupa bani

Evident ca nu!!!
Ii schimbi in transe, nu toti in acelasi timp, nu exista restrictii in acest sens.....
Oricum nu e o solutie potrivita pentru nevoile tale asa ca....

#25
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Am scris catre 3 banci dar am uitat sa scriu si celor la care nu-s client ...

Am pus si intrebarea cu impozitul , la sfarsit, desi nu va fi cazul dar chiar m-a facut curios "Forexul intrabancar"

Pun ramasag ca daca scriu CEC-ului nu e interesat sa raspunda - pe parte de pierderi - deschidere cont, taxe in-out etc iar Intesa nu cred ca-mi va oferi posibilitatea sa schimb mai multi si mai repede plus ca-s cam suparati, am lichidat de 2 ori de la ei sume mari si tremurau , se tineau cu mana de pereti cand am plecat ...

Desi Intesei o sa-i scriu...

LE : *Schimburile valutare care depășesc echivalentul a 1.500 EUR/zi, se vor realiza la cursul de schimb standard al Băncii, aplicabil în ziua respectivă.

Edited by Sinmbad, 14 January 2023 - 18:05.


#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,711
  • Înscris: 13.03.2005
CEC îți răspunde, după câteva săptămâni, de pe adresa [email protected]

#27
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Am trimis si la CEC, probabil voi trimite tuturor dar nu stiu mailurile lor de petitii ...

Mai era Unicredit, trimit si la Intesa poate poate dar daca scriu ei acolo ... se vor realiza la cursul de schimb standard al Băncii, aplicabil în ziua respectivă, nu vor face exceptii ..

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,711
  • Înscris: 13.03.2005
Eu spuneam că mesajele trimise către adresa lor de contact, unde ai trimis și tu probabil, primesc răspuns de pe acea adresa [email protected]

#29
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
emailsuport, suport, office, altele nu mai am ...

100k USD la BNR:  100k USD la CEC:  100k USD la Intesa:  Alior Bank  TBI
92259.12 91366.38 90158.69 91390 90184.41

Casele de schimb au inceput sa cumpere / vanda sub cursul BNR
Casele de schimb au spread mult mai mic fata de cursul BNR
Conversia USD->EUR la unele casele de schimb e mai buna decat toate cursurile bancare, inclusiv cursul BNR - ceea ce inseamna ca USD este subevaluat la banci . La EUR o fi pe dos ?

Non-Stop Exchange GRANDPACT SEMERO EXCHANGE
92768.89 92453.48

EXCHANGE AMANET CRANGASI 20 Curs valutar CRISTAL- PIATA MIHAIL KOGALNICEANU NR 1 (LANGA SHOP&GO) - Bucuresti
89086.86 91911.02

#30
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 ceanu1980, on 13 ianuarie 2023 - 20:59, said:

Eu nu mai inteleg ce rost are acest curs de referinta bnr,nu este respectat de nimeni de la casele de schimb valutar ,operatorii de telefonie mobila pana la insusi statul li se rupe de acel curs.

ba dimpotrivă, cursul de referință BNR este foarte respectat, în funcție de el își stabilesc cursurile proprii și casele de schimb valutar dar și operatorii de telefonie mobilă.

Măcăr înțelegi ce reprezintă acest curs de referință? BNR cumulează mediile aritmetice a cursurilor de schimb (cotația „BID” / „ASK”) ale principalelor 10 bănci din sistem.
Valoarea rezultată, ca și medie, este publicată pe site-ul BNR și în diverse sisteme și la ora 13:00 a fiecărei zile de tranzacționare,  ajunge în mass-media.

#31
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Am primit ceva raspunsuri, deocamdata interesant este ca la Intesa:

a. Brunch Exchange - in limita echivalentului a 1.500 EUR* pe zi, se pot face schimburi valutare LEI/EUR, EUR/LEI, LEI/USD și USD/LEI, la cursul BNR valabil la data efectuării schimbului valutar.

Deci nu se pot schimba USD in EUR decat prin injumatatirea sumelor, ceea ce transforma operatiunea in paralitic. Am cerut suplimentare, astept raspuns.

b. Foarte interesant - "Forexul intrabancar" nu este impozabil , conform raspunsului lor !

LE: Nu este impozabil nici la BT : De asemenea va precizam ca pentru schimbul vatutar nu se percepe comision, iar sumele provenite din schimbul valutar nu sunt impozitate.

Edited by Sinmbad, 17 January 2023 - 12:30.


#32
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 23.12.2022
Exista cineva care a lucrat cu CEC , Unicredit si Intesa - se pare ca sunt singurii care au oferte ceva mai bune la schimb valutar in cadrul bancii, fara licitatii externe ? Unicredit si Intesa parca au sume limitate pe zi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate