Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cel mai avantajos schimb inter-valutar intrabancar in raport cu rata de schimb BNR sau variante

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salut !

M-ar interesa unde ar fi de gasit cel mai avantajos schimb inter-valutar USD->EUR in raport cu cursul BNR si care ar fi variantele - ca si produse / pachete oferite de banci sau oricare altii.

Am inteles ca pe moment ar fi Intesa (proces de schimb lent dar la curs BNR) si CEC - nu mi-e ft clar cu conditiile CEC si cat de apropiat ar fi cursul de BNR.

Pe vremuri Bankpost oferea un tip de contract special in care schimba intervalutar intrabancar fara comisionare de la ce prag impunea clientul sa se valideze schimbul - daca era intrunita conditia - dar nu cred ca mai exista acest produs nici sub alte forme.

Ms

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Eu nu mai inteleg ce rost are acest curs de referinta bnr,nu este respectat de nimeni de la casele de schimb valutar ,operatorii de telefonie mobila pana la insusi statul li se rupe de acel curs.

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 Sinmbad, on 13 ianuarie 2023 - 19:52, said:

Salut !

M-ar interesa unde ar fi de gasit cel mai avantajos schimb inter-valutar USD->EUR in raport cu cursul BNR si care ar fi variantele - ca si produse / pachete oferite de banci sau oricare altii.

Am inteles ca pe moment ar fi Intesa (proces de schimb lent dar la curs BNR) si CEC - nu mi-e ft clar cu conditiile CEC si cat de apropiat ar fi cursul de BNR.

Pe vremuri Bankpost oferea un tip de contract special in care schimba intervalutar intrabancar fara comisionare de la ce prag impunea clientul sa se valideze schimbul - daca era intrunita conditia - dar nu cred ca mai exista acest produs nici sub alte forme.

Ms
Happy hour Unicredit Bank, schimb valutar in limita a 1000 euro(dolari) la cursul BNR, zilnic intre orele 13,15-14,15.

#4
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pentru ca este mentinut artificial , ai dreptate, insa nu o sa merg acum cu banii in alta tara sa schimb mai bine. Jucam cu ce avem...

#5
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
Pentru costuri = zero in cazul unor incasari lunare minime:
  • Intesa, oferta Plus: schimbi in si din EUR si USD, la curs BNR, in limita a 1500 EUR / zi; probabil ca trebuie sa schimbi intai din USD in RON, apoi din RON in EUR (nu cred ca merge direct din USD in EUR folosind cursul BNR)
  • Unicredit pachetul Black Friday (altfel, contul USD si EUR nu sunt gratuite): schimbi in si din EUR si USD, la curs BNR, in limita a 1000 EUR / zi
Pentru costuri administrare = zero fara conditii:
  • CEC Multicurrency: poti schimba volume mai mari insa trebuie sa urmaresti cursul si mai platesti un comision daca vrei sa scoti EUR din CEC
Nu se califica:
  • Raiffeisen Premium: pare ca permite schimb doar intre RON si EUR (nu si in USD)

Edited by darkangel2, 13 January 2023 - 21:20.


#6
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.03.2018
Variantele de sus nu implică o dubla conversie? USD - >ron->eur

Nu ar fi mai convenabil ceva aproape de curs interbancar?

#7
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 darkangel2, on 13 ianuarie 2023 - 21:19, said:

Pentru costuri = zero in cazul unor incasari lunare minime:
  • Intesa, oferta Plus: schimbi in si din EUR si USD, la curs BNR, in limita a 1500 EUR / zi; probabil ca trebuie sa schimbi intai din USD in RON, apoi din RON in EUR (nu cred ca merge direct din USD in EUR folosind cursul BNR)
  • Unicredit pachetul Black Friday (altfel, contul USD si EUR nu sunt gratuite): schimbi in si din EUR si USD, la curs BNR, in limita a 1000 EUR / zi
Pentru costuri administrare = zero fara conditii:
  • CEC Multicurrency: poti schimba volume mai mari insa trebuie sa urmaresti cursul si mai platesti un comision daca vrei sa scoti EUR din CEC
Nu se califica:
  • Raiffeisen Premium: pare ca permite schimb doar intre RON si EUR (nu si in USD)

Deci am tras cu urechea bine, este intre Intesa și CEC, la Intesa vor fi paralizați 100k timp de 2 luni și 7 zile iar eu zi de zi ocupat să fac schimb valutar online iar la CEC ........ Parca nu se putea face direct conversia deci se va pierde mult la dubla conversie și au comisioane ciudate atât la incoming cât și outgoing...

Nu mai exista nici o oferta necomisionata gen ex-Bancpost, când schimbau cate 30-40k USD in EUR sau invers pe zi atunci când piața întrunea condițiile de paritate ?

Și ar mai fi o intrebare.

Când devenise 1 usd egal 1 eur, cine ar fi schimbat atunci intrabancar 100k USD in 100k EUR practic câștiga vreo 10k usd per total.

Banii ăștia trebuiau declarați ?

Eu cred că nu pt că nu văd forma in care ar fi declarati, mereu fiind diferente intre cursurile valutelor in care ai deschise conturile

Întreb deoarece n am mai făcut schimburi intervalutare intrabancar pe noul regim fiscal, maxim am schimbat valută în lei pentru piata și benzina, deci exclus alt profit decât cel al cursului valutar forțat de împrejurarea că ți trebuiau bani de pâine.

Edited by Sinmbad, 14 January 2023 - 00:48.


#8
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

 JoyM, on 14 ianuarie 2023 - 00:10, said:

Nu ar fi mai convenabil ceva aproape de curs interbancar?

Ar putea fi, intrebarea e: cum faci sa le compari rapid?

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 00:43, said:

Nu mai exista nici o oferta necomisionata gen ex-Bancpost, când schimbau cate 30-40k USD in EUR sau invers pe zi atunci când piața întrunea condițiile de paritate ?

Pentru toata lumea - nu (din ce stiu eu).
Pentru volum mare, n-ar fi mai bine sa negociezi direct cu banca?

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 00:43, said:

Când devenise 1 usd egal 1 eur, cine ar fi schimbat atunci intrabancar 100k USD in 100k EUR practic câștiga vreo 10k usd per total.

Cum ai calculat "10k USD"?

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 00:43, said:

Banii ăștia trebuiau declarați ?
Eu cred că nu pt că nu văd forma in care ar fi declarati, mereu fiind diferente intre cursurile valutelor in care ai deschise conturile

Exact, de aia te intrebam mai sus cum ai calculat acel castig...

Alior Bank are ceva numit Platforma de Schimb Valutar Online (SVO) care face doar....... schimb valutar :D si suporta ordine conditionate de executie, alerte si chiar card bancar in USD, EUR, GBP si alte valute, totul gratis, fara nicio conditie. Insa cursul de schimb NU este BNR.
In aceasta platforma poti schimba USD direct in EUR; sigur ca trebuie sa duci cumva USD-ul in platforma...

Am facut o comparatie a cursului:
BNR: 100.000 USD => 92.259 EUR (am folosit cursul EUR si USD al BNR)
SVO: 100.000 USD => 91.390 EUR

Cursul SVO este la fel de dinamic ca si pretul actiunilor, deci poate deveni oricand mai bun (sau mai prost).

Nu pare sa ajute foarte mult la ce ai tu nevoie...

#9
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Sa știi că ajută orice informație, îmi deschide niste orizonturi.

Voi incerca și o negociere cu banca, ideea ta e ft bună, mai ales că s doua deci vor fi 2 răspunsuri, ideea poate și trebuie analizată înainte să matureze depozitele, însă, în general, ei vor să câștige mult din orice li se propune și preconizez o oferta slabă.

Dar le scriu chiar azi.

..........

Pai cu 10 k USD , poate ar fi fost 9k însă evident că schimbați 100k USD in EUR atunci ar fi însemnat peste 100k , a fost o variație de 0.5 lei la USD, deci zecimea
Din 5, zecimea din 100k e 10k care ar fi fost neimpozitati de îndată ce ai fi cumpărat USD iarăși, de ei.

Până azi nu m am gândit la avantajele sau dezavantajele conversiei valutare ci doar că trebuie USD schimbati in EuR și apoi in titluri.




#10
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 10:20, said:

însă, în general, ei vor să câștige mult din orice li se propune și preconizez o oferta slabă.

Noroc ca tu esti seful aici, nu-i pasa nimanui ce "vor ei"... :D
Eu stiu ca multe banci sunt dispuse sa negocieze la sume foarte mari, n-as fi asa sigur ca primesti oferta slaba...

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 10:20, said:

Pai cu 10 k USD , poate ar fi fost 9k însă evident că schimbați 100k USD in EUR atunci ar fi însemnat peste 100k , a fost o variație de 0.5 lei la USD, deci zecimea
Din 5, zecimea din 100k e 10k care ar fi fost neimpozitati de îndată ce ai fi cumpărat USD iarăși, de ei.

Deci te-ai referit la castigul obtinut din schimb USD in EUR urmat de alt schimb din EUR in USD.
Mda, aici se poate suspecta ca ai facut asta ca sa exploatezi diferenta de curs...

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 10:20, said:

Până azi nu m am gândit la avantajele sau dezavantajele conversiei valutare

Pan' la urma: e similar cu trading-ul cu actiuni - cumperi ieftin, vinzi scump.
Diferenta mare este ca elimini riscul sa ramai cu niste actiuni care nu valoreaza absolut nimic.... :D

#11
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Mai e o diferență curioasa  :

cum raportează banca venitul că nu s intrări de la angajator, deci nu știu ce fel de venit ar fi, ce categorie,

cursurile valutare fluctuează continuu și ,

cel mai important,

îndrăznește să l impoziteze la sursa ?

Eu cred că nu.

Nu am auzit de un astfel de caz.

Ar fi că și cum Intr o zi schimbi 100 eur la casa de schimb in RoN cu un curs și Intr o alta zi, cu alt curs și cineva impozitează ziua norocoasa.

Ar exista o singura varianta, banca sa oprească timpul în loc și în timp ce timpul sta sa vândă suma, te trece pe zero 1 minut, apoi iti trece ca venit noua suma obținută dar mi se pare ceva aberant, deși se poate, că băncile sunt liber cugetătoare.

Oare nimeni n a schimbat intrabancar până acum ?

Pe zi ce trece observ că e o lipsa acuta de informare fiscala.

Edited by Sinmbad, 14 January 2023 - 13:07.


#12
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019
si la casele de schimb valutar se negociaza cursul....

#13
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Stiu, cu 0.0005 RON la >1000 USD schimbati iar daca ai 10k de schimbat si i-ai anuntat telefonic , coboara pana ajungi la ei cursul.

La banci: veniti, ca se negociaza dobanda pt sume > 100k RON echivalent, ajungi la ei cu EUR, ne pare rau, oferta era doar pt RON

Alte banci: veniti, dobanda se negociaza pt sume noi > 40k EUR echiv, faci 2 transferuri de 20k in 2 zile consecutive si vrei negociere, ne pare rau, oferta este doar pt fonduri noi

Daca mai vrei, mai stiu cateva ...

Dar o sa incerc negociere, le scriu email si raspund ei zilele urmatoare ...

#14
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
Ma indoiesc ca banca raporteaza castiguri din schimburi valutare.
Cum ar putea raporta urmatorul scenariu:
  • Schimb EUR in RON la banca X
  • Mut o parte din RON in banca Y
  • Schimb RON in EUR la banca Y


#15
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Adica e gaina cu oua de aur ?

Fara discutie exista posibilitatea de castiguri din schimbul intervalutar, ieri am descoperit-o si eu cand nu stiam daca un astfel de castig este venit, sau nu.

Bineinteles ca poate fi pierdere deoarece daca neglijezi sa faci schimbul cand USD = EUR, apoi mereu mergi doar in pierdere , dar tot in castig fata de ceea ce era acum 6 luni ...

Edited by Sinmbad, 14 January 2023 - 15:43.


#16
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

 Sinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 15:35, said:

Dar o sa incerc negociere, le scriu email si raspund ei zilele urmatoare ...

E mail la toate bancile si alegi un raspuns care suna ca si cum ar fi fost scris de un om normal.
Daca nu exista asa ceva => analizeaza daca e acceptabila pierderea folosind CEC.
Oricum ar fi, rezolva intr-un fel si reia-ti viata caci trece repede si nu merita sa o irosesti incercand sa gasesti o solutie fara pierderi (care nu exista).... :)

#17
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pe unde am fost, de regula zone non-UE, USD se schimba mult mai bine in EUR decat in UE. Eur isi pierde valoarea cum te indepartezi de UE, USD creste.

Ma gandeam doar ca anumite banci pot specula un schimb intervalutar, nu-l fac neaparat in Ro, il fac in sucursala sau banca mama din China - deci ar putea sa dea putin mai bine aici in Ro.

 darkangel2, on 14 ianuarie 2023 - 15:44, said:

E mail la toate bancile si alegi un raspuns care suna ca si cum ar fi fost scris de un om normal.
Daca nu exista asa ceva => analizeaza daca e acceptabila pierderea folosind CEC.
Oricum ar fi, rezolva intr-un fel si reia-ti viata caci trece repede si nu merita sa o irosesti incercand sa gasesti o solutie fara pierderi (care nu exista).... Posted Image
Oricum o irosesti, nu e scapare. Ori ca faci bani, ori ca schimbi bani ori ca te chinui sa-i cheltuiesti tu si nu altii, tot fara scapare este. Banii-s inventati sa tina-n loc plictiseala.

#18
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
Bancherii sunt acel gen de imbecili care nu-si cunosc nici macar propriul interes si actioneaza pe principiul "daca fac astfel incat clientul sa piarda multi bani, atunci sigur eu castig multi bani".
Iar cand pierd procesul sunt siguri ca "planeta lucreaza impotriva lor".

Atata pot, nu te supara pe ei... :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate