Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Wokismul, turnesolul rasismului

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
914 replies to this topic

#289
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,444
  • Înscris: 28.07.2008
Sincer mie incepe sa imi devina teama(de timpul pierdut) sa mai intru in vorba cu apostolul de pe forum a lui Trump

#290
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011
decat apostolul religiei Statului si birocratilor, mai bine porcul de Trump.

#291
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

View Postasiodf, on 06 ianuarie 2023 - 13:05, said:

numai ca in loc de "we sorry" la voi e "we care".
Nimic de genul, acolo e ironziata propaganda corporatista capitalista, ma mir ca folosesti ala ca argument.

Edited by andreic, 06 January 2023 - 13:51.


#292
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postandreic, on 06 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Nimic de genul, acolo e ironziata propaganda corporatista capitalista, ma mir ca folosesti ala ca argument.

Corporatista...capitalista ? Hahaha. Asa crezi tu ca e capitalista ? :))

Hai sa facem un experiment rapid, eu zic Pfizer, tu zici .... vrei sa dau search in paginile anterioare ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QAkQlZgnbUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#293
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 17.07.2018

View Posthellmarvel, on 03 ianuarie 2023 - 11:56, said:


Care-s alea? Ai fost tu acolo si ai fost discriminat pe baza de rasa? Nu confunda reactiile localnicilor care-i vad pe albi ca invadatori/colonizatori cu rasismul, aia e o reactie de prezervare pentru ca vad in albi o concurenta neloiala (deci mai degraba invidie sau ranchiuna, decit rasism).

Ma fascinează credință ta falsa cum ca într-o tara africana(majoritara neagra) , dacă la putere ar ajunge un adolf negru, tu(ca alb) nu ai fi în primul tren spre soluția finala.

Te-ai fi putut naște uigur în China, dar acum nu mai aveai timp sa scrii baliverne pe net ca ai fi mâncat reeducare pe pâine.

Edited by g1102, 06 January 2023 - 15:01.


#294
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postg1102, on 06 ianuarie 2023 - 14:59, said:

dacă la putere ar ajunge un adolf negru,

Hai sa iti relatez o povestire amuzanta de la un cunoscut de-al meu mai in varsta,  era el in anii multilateral dezvoltati ai utopiei comunitariste considerat dusman al poporului, adica inainte de 89 il dadusera afara din Partid, si voia el sa emigreze, oriunde, nu conta. Si se duce omul la ambasada CONGO. Se duce el si zice vreau si eu sa emigrez la dvs. Ce ii zice functionarul..... pai de sa vreti domnu sa emigrati la noi in Congo, nu stiti ca noi suntem rasisti ? :))))))))))):)))) True story :).

#295
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postandreic, on 06 ianuarie 2023 - 11:37, said:


Ba da, far right-erii, depasesc si imaginatia Posted Image
Mai bine far-righter asumat decât unul care se dă centrist și scuipă constant bullshit-uri progresiste.

#296
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Postg1102, on 06 ianuarie 2023 - 14:59, said:

Ma fascinează credință ta falsa cum ca într-o tara africana(majoritara neagra) , dacă la putere ar ajunge un adolf negru, tu(ca alb) nu ai fi în primul tren spre soluția finala.

Te-ai fi putut naște uigur în China, dar acum nu mai aveai timp sa scrii baliverne pe net ca ai fi mâncat reeducare pe pâine.
Valeu ce mingi la fileu mi-ai ridicat. Ce, nu e si a fost plina Africa de dictatori cu ranchiuna pe albi, care dintre ei s-a apucat sa extermine albii, cind ei aveau nevoie de recunoasterea (de catre sistema mondiala alba) a statului lor?

Iar chinezii fac cu uigurii EXACT ce ati face voi cu toti aia care nu va plac, sau tu crezi ca daca au voie chinezii, ai voie si tu?

#297
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011
.....deci orice ar face si chinezii si dictatorii africani, TOT VINA VOASTRA ESTE.

#298
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,284
  • Înscris: 08.01.2021

View Postasiodf, on 06 ianuarie 2023 - 12:40, said:



Multumesc ca ma incurajezi la delasare si apatie. PSD iti multumeste din inimagușă.

Doar ca PSD e unul dintre partidele conservatoare din România. Cu excepția lui Iliescu toți au fost cu limba in gura bisericii, o ard cu familia tradiționala, șamd. Inclusiv ecomomic e mai degrabă la dreapta decât la stânga (reduceri de taxe, e un partid format din antreprenori de răsunet mondial, au slăbit statul cât au putut, etc).

Ca ei zic că-s de stânga ca să-i voteze pensionarii e altceva, însă prin acțiuni sunt fix de dreapta (in sensul American al termenului, asa cum îl folosești tu).

Edited by KiloW, 06 January 2023 - 17:00.


#299
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011

View Postasiodf, on 06 ianuarie 2023 - 15:26, said:

Hai sa iti relatez o povestire amuzanta de la un cunoscut de-al meu mai in varsta,  era el in anii multilateral dezvoltati ai utopiei comunitariste considerat dusman al poporului, adica inainte de 89 il dadusera afara din Partid, si voia el sa emigreze, oriunde, nu conta. Si se duce omul la ambasada CONGO. Se duce el si zice vreau si eu sa emigrez la dvs. Ce ii zice functionarul..... pai de sa vreti domnu sa emigrati la noi in Congo, nu stiti ca noi suntem rasisti ? Posted Image))))))))))Posted Image))) True story Posted Image.

Minti ,  se chema République du Zaïre back then Posted Image   Congo era cu Bombo din ce tin minte...

#300
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Postasiodf, on 06 ianuarie 2023 - 16:42, said:

.....deci orice ar face si chinezii si dictatorii africani, TOT VINA VOASTRA ESTE.
Care si de unde? Cine urla la chinezi va incalca drepturile omului, dreptacii sau ailalti? Ia zi tu, le face bine (bine le face) chinezii muslimanilor alora, sau nu?

View Postjakota, on 06 ianuarie 2023 - 16:59, said:

Minti ,  se chema République du Zaïre back then Posted Image   Congo era cu Bombo din ce tin minte...
Ca sa fum cinstiti, exista si atunci si exista si acum un Congo Brazaville, dar da, gluma lui e "retrospectata".

#301
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011

View Posthellmarvel, on 06 ianuarie 2023 - 17:09, said:


Ca sa fum cinstiti, exista si atunci si exista si acum un Congo Brazaville, dar da, gluma lui e "retrospectata".

Lu' Mobutu ii placea de rumanashi, cred ca dadeau viza instant /  mie de ZImbabwe mi-au lipito-n pasaport vineri seara pe capota masinii intr-o parcare :)     Congo_B  e alta mancare de plantains (peste garla un fel de Ruse pt Giurgiu)

Am cativa ani petrecuti in mai multe tari africane, West  si Sud, nu mai presupuneti aberatii despre rasism.

#302
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 17.07.2018

View Posthellmarvel, on 06 ianuarie 2023 - 16:11, said:


Valeu ce mingi la fileu mi-ai ridicat. Ce, nu e si a fost plina Africa de dictatori cu ranchiuna pe albi, care dintre ei s-a apucat sa extermine albii, cind ei aveau nevoie de recunoasterea (de catre sistema mondiala alba) a statului lor?

Iar chinezii fac cu uigurii EXACT ce ati face voi cu toti aia care nu va plac, sau tu crezi ca daca au voie chinezii, ai voie si tu?

Deci pe undeva recunoști ca și negrii sunt rasiști, dar nu s-au apucat sa extermine albi din tara lor ca aveau nevoie de recunoaștere.
Ma bucur ca măcar ai ajuns la stagiul asta, unde nu doar albii sunt rasiștii de serviciu.

Acum ai înțeles faza și cu chinezii. Parca și aia au "privilegiu" sa fie rasiști, nu doar rasiști de serviciu în accepțiunea ta.
Ai șansa să îți verifici nivelul privilegiului acolo unde nu ești majoritar.

Ca să îți verifici teoria te poți duce în China și propovăduiești religia uigurilor și vezi dacă chinezilor le pasă dacă ești alb(privilegiat).

Bine, ție îți place gimnastica mentala și nu poți înțelege concepte complicate.

Edited by g1102, 06 January 2023 - 21:21.


#303
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 17.07.2018
Și ca să termin cu asta.
Nu stiu dacă știi, dar în majoritatea tarilor se găsesc destui rasiști privilegiați care sa îți pună diverse apelative când te văd.
In Mexic,pentru unii, privilegiatule ești un "Gringo".
In Japonia, la fel, privilegiatule, rasistii privilegiați, îți vor spune "Gaijin".
In unele cartiere din America, majoritar negre, pentru unii, privilegiatule ești un "Whitey".

Sunt sigur ca o sa găsesc termene derogatorii pentru diferite persoane de toate națiile în fiecare tara, dacă stau sa îmi bat capul.

Bine tu vei spune ca aia îți spun "whitey, gringo, gaijin etc, in loc de Gheorghe, Vasile sau cum te-o chema, ori nene, ba, omule etc, de mult ce te iubesc și te respecta, ca tu ești prea privilegiat ca să primești termene derogatorii, dacă vreodată ai ocazia sa dai de rasiști privilegiați.

Edited by g1102, 06 January 2023 - 21:45.


#304
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postjakota, on 06 ianuarie 2023 - 16:59, said:

Minti ,  se chema République du Zaïre back then Posted Image   Congo era cu Bombo din ce tin minte...

Nu tie putin rusine sa acuzi asa aiurea ? Oare esti capabil de sentimentul respectiv sau e prea gros soricul ?

O fi fost vorba de https://en.wikipedia...ic_of_the_Congo
Not to be confused with the neighbouring Democratic Republic of the Congo (care s-a numit si Zair)

Sunt sigur ca tu stiai ca sunt mai multe tari numite similar.

Astept scuze.

View PostKiloW, on 06 ianuarie 2023 - 16:58, said:

Inclusiv ecomomic e mai degrabă la dreapta decât la stânga (reduceri de taxe,

Cred ca traiesti in alta realitate paralela... aia a lui Dragnea probabil. O sa imi zici ca si impozitul progresiv pe care se tot screm pesedistii tai sa il bage e tot "scadere" de taxe.

#305
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011

View Postasiodf, on 07 ianuarie 2023 - 02:16, said:


Nu tie putin rusine sa acuzi asa aiurea ? Oare esti capabil de sentimentul respectiv sau e prea gros soricul ?

O fi fost vorba de https://en.wikipedia...ic_of_the_Congo
Not to be confused with the neighbouring Democratic Republic of the Congo (care s-a numit si Zair)

Sunt sigur ca tu stiai ca sunt mai multe tari numite similar.

Astept scuze.



bey nene da' esti cu capsa pusa rau de tot, eu  vedeam o discutie asa mai la caterinca  - scuzele le ai -

doar ca :

Fluviul Congo inainte de varsarea in Atlantic separa 2 orase - Brazzaville si Kinshasa  ambele capitale a unor tari RoC si DRC , cu diferente mari de marime  : 342,000 km2 vs 2,345,409 km2  /  5.5 mil  vs >108 mil locuitori . E david vs goliath.

Practic orcine aude Congo in lumea asta ,  fara  adaugarea Brazzaville sau Congo_b ,  automat se duce gandul la tara lui Mobutu :)

Denumirea nu e deloc inspirata , probabil sferele de influenta coloniala europeana (mighty France  vs  Belgia)  sunt de vina ( a se vedea cum le pica grecilor numele Macedonia de Nord).

#306
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 12.09.2011

View Postjakota, on 07 ianuarie 2023 - 09:15, said:

bey nene da' esti cu capsa pusa rau de tot, eu  vedeam o discutie asa mai la caterinca  - scuzele le ai -

Ah, nu mi-am dat seama :D. Am o alergie la mincinosi si am crezut ca vbesti serios.

Ideea e ca nu minteam si tipul care mi-a povestit nu era genul care sa minta, omul a fost prins pe granita si arestat+puscarie in ro, de aceea voia sa plece oriunde.
E posibil sa fii fost vorba si de Zair poreclit Congo in limbaj popular sau poate chiar era Congo ala mic pt vad pe wikipedia ca "It was a Marxist–Leninist state from 1969 to 1992" si "Sassou Nguesso aligned the country with the Eastern Bloc and signed a 20-year friendship pact with the Soviet Union." deci ar fi fost din gasca lu Ceausescu ma gandesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate