Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#487
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,268
  • Înscris: 24.07.2022
pai si cand ma intorc in uk tot buletinul le arat daca imi cer. la settled sunt inregistrat doar cu buletinul , ma mai gandesc daca bag pasaportul nou.

si cred ca daca ne vom schimba buletinele cu cele biometrice care ar trebui sa apara anul asta in Romania, vor accepta si dupa 2026.


daca deja esti cetatean neeuropean britanic , de ce mai trebuie pasaport?

Edited by Punter, 18 February 2023 - 11:25.


#488
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,268
  • Înscris: 24.07.2022
calatoresti in irlanda invers?

#489
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostPunter, on 18 februarie 2023 - 11:12, said:


daca deja esti cetatean neeuropean britanic , de ce mai trebuie pasaport?

Ca sa calatoresc in Uniune. Pasaportul Romanesc imi este expirat si CI Romanesc nu mai am din 2012.

#490
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostCosti_68, on 17 februarie 2023 - 18:56, said:

Sincer, mesajul tau ma deruteaza, ai bagat un procent de 55% pentru tabara castigatoare (ce inseamna castigatoare in acceptiunea ta?)

Tabara castigatoare poate fi oricare dintre cele doua (cei ce sustin independenta si cei ce sunt impotriva ei), depinde de perioada cand se face sondajul sau cand se organizeaza referendumul. Numarul celor ce vor independenta este aproximativ egal cu numarul celor ce vor sa ramana in cadrul Regatului Unit. Evident ca nu sunt chiar 50%-50% procentele, ele se modifica continuu in ambele sensuri si in plus mai sunt si cei nehotarati. Daca te uiti aici: https://en.wikipedia...sh_independence ai sa intelegi perfect ce vreau sa spun.

Practic procentele sunt foarte apropiate si intr-o anumita perioada de timp cei ce vor independenta au un mic avans iar in alta perioada cei ce se opun indpendentei au un mic avans. De exemplu in majoritatea sondajelor facute la inceptul lui 2023 cei ce se opun independentei au un mic avans. In perioada Noiembrie - Decembrie a anului trecut cei ce vor independenta aveau micul avans. Daca procentul celor ce vor independenta ar fi fost in mod constant mai mare decat procentul celor ce se opun am fi putut spune ca Scotia vrea independenta. Sper ca e mai clar acum. Posted Image

La Brexit a fost cam aceiasi situatie iar cand s-a organizat referendumul s-a intamplat ca cei ce doreau iesirea din Uniune sa fie ceva mai multi. Din acest motiv zic eu ca cei ce sustineau Brexitul au avut noroc. Daca referendumul s-ar fi organizat cu 6 luni mai devreme situatia ar fi putut fi alta, de exemplu Remain sa aiba 52% si Leave 48. In aceste conditii practic sondajele pentru independenta Scotiei nu sunt de mare ajutor si nici cele pentru re-aderarea UK-ului la UE. Cand se va vedea un avans constant de peste 60% in unele sondaje abia atunci am putea vorbi de un trend. Posted Image

Edited by e2k, 18 February 2023 - 12:13.


#491
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007

View PostCosti_68, on 17 februarie 2023 - 18:56, said:

Sincer, mesajul tau ma deruteaza, ai bagat un procent de 55% pentru tabara castigatoare (ce inseamna castigatoare in acceptiunea ta?), dar nu e adevarat ca Scotia vrea sa se "rupa", i-ai luat pe scotieni independenti si pe toti britanicii si i-ai impartit (cred ca dupa regula de 3 simpla), apoi rezultatul Brexit a fost la noroc, s-a dat cu banul?

Ia uite tu cum arata la momentul respectiv harta rezultatelor pentru Brexit (BBC e totusi o sursa demna de luat in consideratie)
Doar ca Scotia are populatie cat 1-2 orase mai mari din Anglia.
Brexit nu se rezuma doar la pasaport si vize. Oamenii astia calatoresc des in SUA, Australia, Noua Zeelanda, Canada, Africa de Sud, Thailanda, sunt obisnuiti cu pasapoarte, vize, declaratii, cozi, etc...
Daca stau la palavre cate 30 de minute la coada sa cumpere un pint de bere rasuflata cu 6 lire n-au nicio problema sa astepte la un control de pasapoarte.
Doar noi vedem asta o problema ca suntem satui de cozi la paine si lapte si de fel suntem creati altfel, n-avem rabdare. Ei se pare ca nu au nicio problema, asa ca Brexit e vazut urat doar prin prisma felului in care noi ne traim viata. Ei pot linistiti sa-si manance cheddar-ul cu oua si fasole la conserva la fel cum noi consumam telemea cu rosii si ceapa. Fara sa ne oripilam daca dispare parmezanul de pe piata romaneasca.

Edited by Astrul, 18 February 2023 - 13:31.


#492
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 07.05.2018
sondajele de opinie spun ca englezii regreta brexitul

intre timp, vine colegul sa ne spuna ca stie el mai bine, cand lui nici nu i s-a uscat stampila de pe viza..

#493
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@carturarulobosit

Daca te referi la mine eu ziceam in principal de Scotia unde oamenii sunt impartiti si nu exista o majoritate larga si constanta in favoarea independentei. De fapt nu exista nici macar o majoritatea la limita, sondajele de opinie aratand ca procentele variaza, ambele parti avand pe perioade scurte un mic avans. Acel avans insa, de oricare parte ar fi, este irelevant pentru ca diferenta de procente e asa de mica incat orice rezultat e posibil.  

In ceea ce priveste Brexitul lucrurile sunt asemanatoare. E adevarat ca in ultima vreme, probabil din cauza problemelor economice resimtite in toata lumea nu numai in UK, sustinerea pentru re-aderarea la Uniune a crescut astfel incat acum exista o diferenta destul de mare intre sustinatorii UE si cei ce se opun aderarii. https://en.wikipedia...)

Dar, cel mai probabil nu se va organiza referendum de aderarea la UE in viitorul apropiat iar in anii urmatori procentele se pot schimba. Daca ne uitam pe lista vom vedea ca in unele parti din 2020 si 2021 cei ce se opunea aderarii aveau un mic avans fata de cei ce vor din nou in UE. Asta probabil pentru ca multi au considerat ca UK-ul s-a descurcat mai bine in timpul COVID decat tarile din UE.

Nu in utimul rand inaintea referendumului care a scos UK-u din UE sondajele ziceau ca remainerii vor castiga. In realitatea insa a iesit exact invers.

#494
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,435
  • Înscris: 03.11.2009
Corect ✌️

Diferenta mare este ca si teritoriu, Scotia cred ca e cam un sfert sau poate o 3-me din UK.

Daca -spun daca- se rupe Scotia de Regat, urmatorul pas va fi sa reintre in UE si am sentimentul ca UE o s-o primeasca fara comentarii... parerea mea!

Eu practic n-am fost niciodata in UK, am trecut prin Heathrow acum cativa ani si cam atat, dar adevarul este ca am fost surprins cand coleg mi-a aratat un videoclip, camera de securitate in parcare, cand un tip in varsta a fost atacat de doi tipi, trantit la pamant, luate cheile masinii si fugit cu ea!

- Huh? Really???
- Yes, early this morning, in Middlesbrough

Si mai surprins am fost cand mi-a spus ca politia nici macar nu mai vine daca-i cheama pentru asa ceva

View PostAstrul, on 18 februarie 2023 - 13:19, said:

Doar ca Scotia are populatie cat 1-2 orase mai mari din Anglia.


#495
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

View PostAstrul, on 18 februarie 2023 - 13:19, said:

Daca stau la palavre cate 30 de minute la coada sa cumpere un pint de bere rasuflata cu 6 lire...
Dar macar acel pint are de acum coroana pe el :)

#496
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostCosti_68, on 18 februarie 2023 - 15:32, said:



Si mai surprins am fost cand mi-a spus ca politia nici macar nu mai vine daca-i cheama pentru asa ceva

Generalizari, ca si cum ai zice ca toti romanii sunt tigani.

#497
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,268
  • Înscris: 24.07.2022
oricum, foarte urat din partea lor. cand erau pe primul loc in uniune au vrut pe cont propriu, acum la probleme ar accepta o uniune. asta nu e semn de inteligenta/civilizatie. asta pot si romanii si oricine. :)

@catean, unde esti cetatean ar trebui sa te accepte si cu documentele expirate, eventual o amenda.

#498
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostPunter, on 18 februarie 2023 - 19:39, said:

oricum, foarte urat din partea lor. cand erau pe primul loc in uniune au vrut pe cont propriu, acum la probleme ar accepta o uniune. asta nu e semn de inteligenta/civilizatie. asta pot si romanii si oricine. Posted Image

UK, pe primul loc in UE? La ce? Din punct de vedere economic si politic Germania a fost mereu principala forta a UE si nu UK-ul.

Si nu se poate spune ca au vrut pe cont propriu. Dupa cum tot repet cetatenii britanici sunt divizati in doua parti aproximativ egale atunci cand vine vorba de apartenenta la UE. Ma rog procentele tot variaza in timp. De exemplu inaintea referendumului pentru Brexit tabara Remain avea un un mic avantaj in sondaje insa pentru ca diferenta era mica rezultatul la referendum a fost opus. Nu a existat si nu exista o sustinere majoritara pentru Brexit in UK ci doar o divizare a oamenilor. Sustinatorii Brexitului au avut noroc ca au castigat, nimic mai mult.

Dupa iesirea din Uniune sustinerea pentru a reintra a variat. Acum, foarte probabil din cauza problemelor economice, susinterea pentru UE a crescut mult, insa in timpul COVID procentul celor ce nu mai doreau ca UK sa intre in UE era putin mai mare. Dupa ce se va termina criza economica, in functie de situatia economica procentele alea se vor modifica. Fie numarul sustinatorilor UE va creste si mai mult, lucru ce ii va determian pe politicieni sa organizeze un nou referendum, fie se va ajunge din nou la o egalitate fie numarul celor anti-UE va creste. E greu de estimat ce se intampla in anii urmatori.

#499
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022
Cred că un nou referendum se va întâmpla în timpul vieții noastre. Nu cred că Brexitul va apuca să se vindece înainte de un nou referendum. Nu poate ca un milion două de moșnegi nostalgici sa hotărască viitorul, n-are nici o logică să respecți ce au votat ei după ce nu vor mai fi.

Edited by echoshoworacle, 18 February 2023 - 20:07.


#500
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu am cunoscut si multi tineri care erau Pro-Brexit asa ca nu sunt convins ca doar mosnegii nostalgici isi doresc ca UK-ul sa fie in afara UE.

Puterea economica si gradul de dezvoltare al UK-ului insa nu sunt dependente de apartenenta la UE. Si in afara UE, UK-ul va ramane un stat bogat cu nivel de trai ridicat pentru cetateni chiar daca dupa Brexit s-au pierdut multe avantaje de natura economica date de Piata Unica si Uniunea Vamala a UE.

Referendumul pentru Brexit trebuie respectat pana cand se organizeaza un alt referendum in care majoritatea voteaza pentru ca UK sa adere la UE. Pana atunci rezultatele actualului referendum trebuie respectate. Ar fi o grava incalcare a democratiei ca un guvern britanic sa ceara intrarea in UE a tarii fara a se organiza un referendum in care cetatenii sa isi exprime vointa de a fi din nou in Uniune. Legal s-ar putea si fara referendum dar sincer nu cred ca un guvern ar indrazni sa comita un asemenea abuz.

#501
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View Poste2k, on 18 februarie 2023 - 20:23, said:


Referendumul pentru Brexit trebuie respectat pana cand se organizeaza un alt referendum in care majoritatea voteaza pentru ca UK sa adere la UE. Pana atunci rezultatele actualului referendum trebuie respectate. Ar fi o grava incalcare a democratiei ca un guvern britanic sa ceara intrarea in UE a tarii fara a se organiza un referendum in care cetatenii sa isi exprime vointa de a fi din nou in Uniune. Legal s-ar putea si fara referendum dar sincer nu cred ca un guvern ar indrazni sa comita un asemenea abuz.
Partidul care ar încerca așa ceva își ia adio de la guvernare pentru cel puțin 100 de ani.

#502
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022
Am zis in timpul vieții noastre. O generație. Zece ani s-au cam dus. Referdumul va fi mai devreme... Diferența la vot a foarte mică, în marja războiului hibrid.... Rezultatul votului a 30% din tineri împreună cu 70% din bătrâni are un termen de expirare rapid din cauza celor în vârstă. In 10 ani, dacă nu se întâmplă ceva deosebit între timp, ce s-a votat la referendum nu va mai avea nici o legitimitate

#503
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcarturarulobosit, on 18 februarie 2023 - 14:18, said:

sondajele de opinie spun ca englezii regreta brexitul

intre timp, vine colegul sa ne spuna ca stie el mai bine, cand lui nici nu i s-a uscat stampila de pe viza..
Lasă sondajele că sunt comandate de partide. Și cei care au vrut Brexit n-au niciun interes sa le facă deci e clar de unde vin.
Eu bătălie între partide și eu normal că cele anti-Brexit dau vina pe Brexit pentru toate problemele ce nu au nicio treabă cu fenomenul in cauză. Brexit-ul e doar o monedă electorală de a câștiga puncte.
Daca vreun partid din Germania ar blama guvernul că a impins UK către Brexit ar pune toate problemele energetice și inflația pe cauza asta.
In altă ordine de idei că se vorbește de UK cu 60 de milioane populație și se dau exemplu 2 inși care au furat o mașină. In primul rand nu știe nimeni daca nu erau cumva români. Din moment ce n-au fost prinși se poate specula la nesfarsit. Middlesbrough e cunoscut drept judetul Nr 1 că și comerț de droguri. De unde și problemele.
Eu azi am fost la biblioteca centrala că era urat afara să ies cu cel mic. Au secțiune de copii amenajata frumos cu cărți și loc de joaca. Se intra gratis și la cafeneaua bibliotecii sunt niste bile de marmură care au valoare de £1. Daca nu ai bani și vrei o băutură caldă și ceva de mâncare iei cate bile ai nevoie că să plătești la casa pentru a nu te pune în situația ingrată de a cerși. Până și săracii au dreptul la demnitate. Cam așa stau lucrurile p-acilea dar ziarele de scandal nu spun și lucrurile astea.

#504
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postechoshoworacle, on 18 februarie 2023 - 20:40, said:

[..] ce s-a votat la referendum nu va mai avea nici o legitimitate

Atata timp cat nu se organizeaza un nou referendum care sa aiba un rezultat opus (majoritatea sa voteze in favoarea aderarii UK-ului la UE) referendumul din 2016 va avea mereu "legitimitate".

In general un referendum in care cetatenii si-au exprimat vointa suverana nu poate if invalidat decat de un nou referendum in care cetatenii isi exprima o noua vointa. Cel putin asta se intampla in UK, in alte tari in care democratia nu este respectata se pot intampla alte lucruri.

Edited by e2k, 18 February 2023 - 23:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate