Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2526 răspunsuri în acest subiect

#523
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu cred ca ar fi primiti inapoi pentru ca dadeau mai multi bani la bugetul Uniunii decat primeau inapoi. Problema e ca nu cred ca le vor mai fi acceptate exceptiile gen sa nu intre in zona Euro, sa nu intrein Schengen si ce alte exceptii mai aveau.

#524
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.635
  • Înscris: 15.10.2020

 e2k, on 19 februarie 2023 - 13:55, said:

persoane ce nu pot fi trase la raspundere in mod democratic iau decizii foarte importante pentru Uniune
Care ți se pare cea mai importantă decizie pe care au luat-o persoanele astea de care vorbești? M-ai făcut curios.

#525
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006
si io-s curios daca toti prevazatorii de apocalipsa-n UK traiti aici sau nu, daca da aratati-mi si mie de ce "tinerii vor fi cei mai afectați de brexit" si  cum a intrat "toată insula în rahat", ca eu traiesc de 10 ani aici si nu reusesc sa pricep

#526
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.800
  • Înscris: 13.01.2005
Amuzant cum mereu cînd votul nu iese cum vă place e vina rușilor, a boșorogilor care habar nu au habar pe ce lume trăiesc șamd. Evident că voi ceilalți sunteți deținătorii adevărului suprem, niște zei printre noi, muritorii de rând. Dacă nu v-a spus nimeni pină acum, o cam dați în penibil și nu vă mai ia nimeni în serios chiar și atunci cînd poate aveți ceva util de spus.

#527
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.635
  • Înscris: 15.10.2020

 dan210, on 19 februarie 2023 - 15:30, said:

si io-s curios daca toti prevazatorii de apocalipsa-n UK traiti aici sau nu, daca da aratati-mi si mie de ce "tinerii vor fi cei mai afectați de brexit" si  cum a intrat "toată insula în rahat", ca eu traiesc de 10 ani aici si nu reusesc sa pricep
E la mintea cocoșului de ce tinerii vor fi mai afectați de Brexit decât bătrânii: fiindcă au mai mult de trăit. E vorba de viitorul UK-ului, până la urmă.

Eu nu înțeleg argumente de genul: în Siria e foarte bine, că trăiesc de 100 de ani aici și mie mi-e bine. Oricum, nu cred că zice cineva că în UK e groaznic. Unii zic că Brexit a lovit economia. Unii au pus chiar și niște cifre, gen 100 miliarde de lire pe an. Faptul că tu te simți bine și nu faci grevă, asta nu înseamnă mare lucru.

 mufa, on 19 februarie 2023 - 16:35, said:

Amuzant cum mereu cînd votul nu iese cum vă place e vina rușilor, a boșorogilor care habar nu au habar pe ce lume trăiesc șamd. Evident că voi ceilalți sunteți deținătorii adevărului suprem, niște zei printre noi, muritorii de rând. Dacă nu v-a spus nimeni pină acum, o cam dați în penibil și nu vă mai ia nimeni în serios chiar și atunci cînd poate aveți ceva util de spus.
Tu ce zici, Putin a fost pentru sau împotriva Brexit? Întreb pentru un prieten. :)

#528
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.800
  • Înscris: 13.01.2005

 horny_hornet, on 19 februarie 2023 - 17:18, said:

Tu ce zici, Putin a fost pentru sau împotriva Brexit? Întreb pentru un prieten. Posted Image
Eu doar am spus să nu cădeți în penibil. Dacă tu ții cu orice preț să mă contrazici, e treaba ta. :console:

#529
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.635
  • Înscris: 15.10.2020
Ar trebui să-i cred pe englezii care zic că Brexit e un coșmar pentru afacerile mici? Poate că voi știți mai bine ce și cum.

"Brexit has been the biggest ever imposition of bureaucracy on business. Simple importing of parts to fix broken machines or raw materials from the EU have become a major time-consuming nightmare for small businesses"
https://www.reuters....vey-2022-12-22/

#530
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.443
  • Înscris: 03.11.2009
Domnu' Mufa,

Va incadrati la categoria "Super", iar eu credeam ca rolul moderatorilor este sa tina in frau utilizatorii care "sar calul", folosesc limbaj neadecvat(desi Poiana e pentru adulti), sunt pe langa subiect, SAU sa directioneze subiectul pentru un rezultat pozitiv

Pai, din cate am vazut in cateva zile, in Poiana este anarhie, sau o democratie cu pumnul in gura, in care inclusiv moderatorii isi fac de cap.

Deci, ce facem... ordine sau trecem la "next level"? 😉

 mufa, on 19 februarie 2023 - 17:29, said:


Eu doar am spus să nu cădeți în penibil. Dacă tu ții cu orice preț să mă contrazici, e treaba ta. :console:

Editat de Costi_68, 19 februarie 2023 - 18:21.


#531
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.303
  • Înscris: 05.04.2011

 Astrul, on 16 februarie 2023 - 00:11, said:

... Sunt sute de mii de firme subsidiare in Elveția cu ani înainte că Brexit sa existe în discuție, cumpără fabrici din Italia și Cehia in draci și produc în UE că e mai ieftin...
Pâna si Astra-Zeneca prefera sa investeasca în Irlanda, deoarece taxele sunt prea mari în Anglia
https://www.reuters....and-2023-02-09/

#532
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

 horny_hornet, on 19 februarie 2023 - 17:18, said:

E vorba de viitorul UK-ului, până la urmă.
si matale descaleci din viitor si-ai vazut sumbrul iucheiului?

#533
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.325
  • Înscris: 15.10.2004

 horny_hornet, on 19 februarie 2023 - 15:03, said:

Care ți se pare cea mai importantă decizie pe care au luat-o persoanele astea de care vorbești? M-ai făcut curios.

Pai absolut toata legislatia europeana e scrisa de Comisia Europeana, aceasta institutie fiind singura entitate a UE care are drep de initativa legislativa. Da, directivele trebuie aprobade de Parlamentul European si de Consiliul UE (format din reprezentanti ai guvernelor) dar Comisia, cel putin pe plan intern, decide prioritatile legislative si directia in care trebuie sa se indrepte Uniunea. Deci "cea mai importanta decizie" este reprezentata de totalitatea legislatiei UE care isi are originea la Comisia Europeana. Nu exista insa un program politic care sa fi fost promis in campnia electorala si pe care Comisia sa aiba obligatia sa il puna in practica. Teoretic statele membre pot cere Comisie unele lucruri de comisarii nu sunt obligati sa tina seama de ce tin statele.

Editat de e2k, 19 februarie 2023 - 19:10.


#534
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.798
  • Înscris: 11.03.2006

 e2k, on 19 februarie 2023 - 19:10, said:

Pai absolut toata legislatia europeana e scrisa de Comisia Europeana, aceasta institutie fiind singura entitate a UE care are drep de initativa legislativa. Da, directivele trebuie aprobade de Parlamentul European si de Consiliul UE (format din reprezentanti ai guvernelor) dar Comisia, cel putin pe plan intern, decide prioritatile legislative si directia in care trebuie sa se indrepte Uniunea. Deci "cea mai importanta decizie" este reprezentata de totalitatea legislatiei UE care isi are originea la Comisia Europeana. Nu exista insa un program politic care sa fi fost promis in campnia electorala si pe care Comisia sa aiba obligatia sa il puna in practica. Teoretic statele membre pot cere Comisie unele lucruri de comisarii nu sunt obligati sa tina seama de ce tin statele.

Ce sa faci cu Comisia Europeana si alte alea, cand ai asta. Veche, dar tot amuzanta ramane.
https://www.google.c...vid:N09lKL8BApg

Editat de cumparator, 19 februarie 2023 - 19:24.


#535
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.325
  • Înscris: 15.10.2004

 horny_hornet, on 19 februarie 2023 - 17:44, said:

Ar trebui să-i cred pe englezii care zic că Brexit e un coșmar pentru afacerile mici? Poate că voi știți mai bine ce și cum.

Tu vorbesti cum vorbeam eu de sistemul de sanatate din SUA. In SUA exista niste programe numite Medicare si Medicaid pentru oamenii batranii si pentru cei saraci sub o anumita limita (daca nu ma insel). In rest majoritatea oamenilor trebuie sa plateasca pentru costurile medicale. Cum aceste costuri sunt mult prea mari, chiar si pentru chestii ceva mai simple, este necesar sa se faca asigurari private. Aceste asigurari insa, din cate stiu, nu sunt proportionale cu veniturile oamenilor ci in functie de lucrurile pe care vrei sa le includa asigurarea. Unele firme ofera asigurarea ca un beneficiu insa multe firme nu si multi salariati nu isi permit sa plateasca aceste asigurari din propriul buzunar. Multi au asigurari dar care acopera putine lucruri.

Ma rog citind eu despre acest sistem si vazand ca si multi americani spun ca sistemul e un cosmar si eu am crezut ca eu un sistem ingrozitor si ca oamenii aia de acolo aiba traiesc si daca se imbolnavesc crapa. Posted ImageIn continuare consider ca sistemul nu e bun dar am vazut pagini pe youtube ale unor romani care s-au mutat in SUA cu loteria vizelor, nu erau cine stie ce genii, si-au gasit joburi normale si totusi sistemul medical nu este un cosmar pentru ei. Unii isi duc copii la doctor deci totul pare normal. Oamenii sunt foarte fericiti cu viata lor in America.

Asa sunteti si voi cei ce spuneti ca UK-ul se va nenoroci din cauza ca a iesit din Uniunea Europeana. Da problemele pe care le prezentati voi sunt reale, si unii oameni care au diverse afaceri chiar au probleme din cauza iesirii din Uniune. Insa pentru ca unii dintre voi nu traiti aici va imaginati tot felul de lucruri asa cum imi imaginam eu cu sistemul medical din SUA. Realitatea e insa ca pentru majoritatea oamenilor ce locuiesc aici nu e mare diferenta acum fata de cum era inainte de iesirea din UE.

Editat de e2k, 19 februarie 2023 - 19:28.


#536
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.422
  • Înscris: 07.05.2018
Pentru cei care cred că ne-ar fi mai bine în afara UE, haideți să ne uităm la cum arată Marea Britanie la 3 ani de la ieșirea din Uniune:




Economia UK e mai mică cu 5.5% față de cum ar fi fost în interiorul UE, arată evaluarea Center for European Reform. În plus, UK e singura economie din G7 care nu și-a revenit nici acum la nivelul pre-pandemie (-0.4% în timp ce celelalte țări au creșteri pozitive).

Investițiile în UK sunt cu 25% mai reduse față de scenariul în care ar fi rămas în UE, arată think-tankul Changing Europe.

Lira sterlină a pierdut aproape o treime din valoare comparativ cu 2016, crescând costul importurilor și amplificând inflația.

În supermarketuri e penurie de alimente de bază, precum uleiul sau ouăle, în principal din cauza ieșirii din piața unică.

Marea Britanie se confruntă cu cele mai mari greve din ultimii 50 de ani: personalul medical, profesorii, personalul din transporturi și mulți alții sunt în stradă de câteva luni din cauza scăderii salariilor și nivelului de trai, dar și din cauza condițiilor de muncă.

Sistemul medical se confruntă cu sub-finanțare, lipsă gravă de personal și perioade de așteptare uriașe (medie de o oră pentru ca o ambulanță să ajungă în caz de atac de cord sau alte boli similar, arată statisticile oficiale NHS).

Lipsa de personal e acută nu doar în sănătate dar și în agricultură, horeca sau retail pentru că sunt mai puțini migranți care intră în țară.

Instabilitatea politică e uriașă: al 5-lea prim ministru în 6 ani.


Pe acest fond care nu prea mai lasă loc de interpretare, nu e de mirare că sondajele cele mai recente arată că cei care sunt pentru revenirea în UE au ajuns la aproape 60%, cea mai mare cifră din 2016 încoace.

Așa că nota bene: ieșirea sau îndepărtarea de UE este dovedit cu cifre a fi un dezastru. Singura cale către bunăstare și pace e cea europeană.

Alin Mituta pe facebook

Editat de carturarulobosit, 19 februarie 2023 - 20:40.


#537
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

 carturarulobosit, on 19 februarie 2023 - 20:39, said:

În supermarketuri e penurie de alimente de bază, precum uleiul sau ouăle, în principal din cauza ieșirii din piața unică.
spune-i aluia ca bate campii, tu crezi toate aburelile astea?

habar n-am cum merge economia in statistici, dar vad ca se construieste in draci oriunde mergi, locuinte, hale, drumuri, stau si ma gandesc cu ce le vor umple, pretul locuintelor este in crestere, cu toate astea se vinde tot, vechi sau nou

daca asta inseamna sa fi in rahat, ma gandesc unde am fi fost daca ramanea UK in EU, in rai?

Editat de dan210, 19 februarie 2023 - 20:55.


#538
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.574
  • Înscris: 10.05.2007

 carturarulobosit, on 19 februarie 2023 - 13:04, said:


cum se intampla peste tot de fapt.

prostovanii, pensionarii, asistatii social voteaza numa cacaturi. vezi asa si in sua, unde statele ce produc si tin economia voteaza cu democratii, iar aia de prin rust belt, midwest si toti hillbilly voteaza cu republicanii.
vezi asta si in ro

ma rog, pana la urma, asta-i democratia
Că tinerii de-aici afumați cu iarbă și cu sinuzita de la cocaina sunt baza votanta...

#539
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.422
  • Înscris: 07.05.2018

 dan210, on 19 februarie 2023 - 20:49, said:

spune-i aluia ca bate campii, tu crezi toate aburelile astea?

alin mituta pe fb, cearta te cu el acolo da ai alte informatii

#540
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.330
  • Înscris: 24.06.2006

 carturarulobosit, on 19 februarie 2023 - 20:55, said:

alin mituta pe fb, cearta te cu el acolo da ai alte informatii
cearta-te tu, doar tu-ti iei lumina de la el

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 3

0 membri, 2 vizitatori, 1 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate