Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2508 replies to this topic

#433
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007

View Posthorny_hornet, on 02 februarie 2023 - 18:43, said:


Deci asta numești "libertate totală"? :lol:
Totul era închis în afară de supermarket-uri, am vrut să-mi cumpăr o pereche de papuci și nu aveam de unde.


Lasă geografia, că nu e punctul tău forte. Auzi, cam la fel de mare ca suprafață. :lol:
Corect Suedia e dubla. Au 25 loc/kmp și Anglia are 430 loc/kmp deci de 20 de ori nu 10 ori.
Cum combate asta ce-am spus, eu zic că întărește ..

#434
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,473
  • Înscris: 16.07.2017
Australia: Efigia regilor britanici va fi eliminată de pe bancnote
https://www.g4media....e-bancnote.html
Un pas pentru îndepărtarea Australiei de coroana britanica.

Edited by freddy2017, 02 February 2023 - 21:39.


#435
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

View Posthorny_hornet, on 02 februarie 2023 - 09:29, said:

În UK a fost libertate totală în pandemie? Posted Image
Greșești. Suedia a fost țara cu libertate totală. În UK nu era rău în pandemie, recunosc, dar libertate totală nu a fost.
care-i diferenta dintre nu era rau si libertate totala, ca sa stim despre ce vorbim

#436
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Pentru mine personal nu era rau pentru ca puteam sa respir pe strada fara masca. Cand m-am intors din Romania a fost unul dintre cele mai fericite momente din viata pentru ca puteam sa merg pe strada fara botnita. Cred ca fusesem vre-o 4 saptamani in Romania cu botnita peste tot si cand am ajuns in UK in sfarsit am putut sa respir aer curat. In UK nu a fost folosita niciodata declaratia pe propria raspundere si nici masca in aer liber.

Totusi nu a fost libertate totala in UK pentru ca initial nu aveai voie sa parasesti localitatea decat in cazuri speciale iar cam toate magazinele erau inchise, exceptand alimentarele si farmaciile. Si da botnita trebuia la interior.

#437
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 07.05.2018

View PostAstrul, on 02 februarie 2023 - 18:42, said:

Nu e topicul care trebuie dar uite aici
https://www.nrel.gov...ooftop systems.
In teorie, condiții ideale, pierd cam 0.5% eficienta pe an, in 20 de ani cam 20% pentru că e exponențial. Asta dacă ești în UK, fara soare și căldură puternică și ploua des că să le spele.
Dacă ești în Bradadiru cu 40 de grade vara și bate desertul Sahara in geam la fiecare rafală de vânt se poate și dubla, chiar tripla.
Ideea de bază ei altă, că valoarea investiției raportat la randament și consum da bine pe foaie in 20 de ani, problema e că orice chestie care merge rău, și sunt multe că un sistem nu e doar un panou care baga curent în priză, contează și ce acumulatoare ai, daca vrei cu adevărat să folosești 100% energie solară și să dai și înapoi în grid îți iei Tesla care costa de la 10-15k in sus o baterie. Doar bateria. Daca investiția totală te duce la 20-25k in 20 de ani înseamnă 1k pe an. Eu plătesc undeva la 60 pe lună electric deci sub acel 1k, la mine din start nu ies socotelile.
Multi vor zice da dar ieși de pe gaze. Neah, vrajeli, nici dacă ai sistem in pardoseala nu e capabil să scoată necesarul doar din panouri. Ai apa calda, cuptor, mașină spălat și spălat vase, fierbător de apa, aspirator, nu chestii care consuma de la 1-2kw in sus și alea drenează o baterie cat ai zice Enel.
Plus că bani nu ai să investești instant așa că iei in rate, aplici dobânda, mai adaugi un 30-50% la costul total și per final ieși în pierdere și peste 20 de ani mai plătești și echipa sa pună schele și să le demonteze. Alte câteva mii de lire.

tu pui problema gresit.

nu e vorba de bani, e vorba de faptul ca nu e sustenabila sursa de energie prin care e produs curentul electric.

petrol si gaze mai ai pentru vreo 50 ani, carbuni cam pentru inca 120 ani. asta daca se mentine aceeasi rata de consum

energia solara in schimb e nelimitata

#438
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007

View Postfreddy2017, on 02 februarie 2023 - 21:38, said:

Australia: Efigia regilor britanici va fi eliminată de pe bancnote
https://www.g4media....e-bancnote.html
Un pas pentru îndepărtarea Australiei de coroana britanica.
In pas de a da castiga votul câtorva indigeni și leftisti. Pe ăla care vede opera din Sydney de la geamul Penthouse-ului îl interesează doar cantitatea de bancnote și nu cine apare pe ele. :)

#439
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcarturarulobosit, on 02 februarie 2023 - 22:19, said:



tu pui problema gresit.

nu e vorba de bani, e vorba de faptul ca nu e sustenabila sursa de energie prin care e produs curentul electric.

petrol si gaze mai ai pentru vreo 50 ani, carbuni cam pentru inca 120 ani. asta daca se mentine aceeasi rata de consum

energia solara in schimb e nelimitata
Bun deci avem între 50-120 de ani sa punem la punct o strategie care și funcționează.
In UK acum 4 ani înainte de orice criza d-asta mondială, primăria pregătea contractul că să monteze panouri solare la cele 27000 de clădiri și case sociale pe care le deține.
S-au mai desumflat între timp că primarul și partidul aveau ceva cota parte de la mastodontul care le furniza panourile, n-am mai auzit nimic de-atunci.
N-am auzit pe nimeni ba dar hai sa facem clădirile mai eficiente energetic, de la becuri cu led până la anveloparea clădirilor care nu sunt listate in patrimoniu. Și pentru alea există soluții la interior de izolare, e un aerogel produs de nașa pentru costume spațiale care are o grosime de câțiva MM și rezistența termică că un polistiren de 10cm.
Eu in primele 2 luni când am cumpărat casa am schimbat geamurile și ușile exterioare cu geam triplu și krypton in loc de Argon că e cu 35% mai eficient. Și toți se întreabă de ce am facturi așa scăzute. Că pe-acolo se pierde cea mai multă căldură. Iar in pod am suplimentat peste planșeu cu încă un strat de vata de 20cm peste cel existent. Mai am de pus termisistem și am încheiat bâlciul pot să-mi pun încălzire prin plinte la 30 de grade și apă o încălzesc și cu o baterie de mașină :)
Apa caldă eu problema că noi folosim multa și aia are randament doar pe gaze. Așa că nu voi renunța la sistem.
Nu sunt împotriva inovațiilor, dar ălora dovedite și nu doar șmecherii de marketing să sugă banii fraierilor in conturi deținute de aceiași hoți care ne fura de zeci de ani.

View Poste2k, on 02 februarie 2023 - 22:19, said:

Pentru mine personal nu era rau pentru ca puteam sa respir pe strada fara masca. Cand m-am intors din Romania a fost unul dintre cele mai fericite momente din viata pentru ca puteam sa merg pe strada fara botnita. Cred ca fusesem vre-o 4 saptamani in Romania cu botnita peste tot si cand am ajuns in UK in sfarsit am putut sa respir aer curat. In UK nu a fost folosita niciodata declaratia pe propria raspundere si nici masca in aer liber.

Totusi nu a fost libertate totala in UK pentru ca initial nu aveai voie sa parasesti localitatea decat in cazuri speciale iar cam toate magazinele erau inchise, exceptand alimentarele si farmaciile. Si da botnita trebuia la interior.
Tu cred că ai fost in Londra, acolo am auzit de niste recomandări d-astea, in restul țării s-au circulat liber, zilnic am făcut 70 de mile și în weekenduri mergeam în mini excursii cam peste tot de plictiseala.
Daca nu purtau masca nu te întrebă nimeni nimic, multi aveau recomandare de la Dr pe caz psihic și ei considerau că e denigrator sa obligi pe cineva să îți demonstreze că e bolnav mintal. Deh...altă civilizație cum spuneam în nenumărate rânduri.

In alta ordine de idei mai tine mult frigul ăsta p-aici că deja îmi vine să-mi tai venele cu capacul de bere...

Edited by Astrul, 03 February 2023 - 00:33.


#440
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 15.10.2020

View Postdan210, on 02 februarie 2023 - 21:41, said:

care-i diferenta dintre nu era rau si libertate totala, ca sa stim despre ce vorbim
Am menționat deja că cam totul era închis în UK în plină pandemie. În Suedia, la un moment dat, au decis să interzică vânzarea de băuturi alcoolice după ora 10 seara, asta a fost măsura cea mai drastică. :lol:

For the first time since the pandemic started, Sweden is imposing a partial lockdown on bars and restaurants by banning the sale of alcohol after 10 p.m.

View PostAstrul, on 02 februarie 2023 - 19:02, said:

Corect Suedia e dubla. Au 25 loc/kmp și Anglia are 430 loc/kmp deci de 20 de ori nu 10 ori.
Cum combate asta ce-am spus, eu zic că întărește ..
Nu contează prea mult asta, că și în Suedia populația e concentrată în orașe, în rest e cam pustiu, mai ales în nord. Și Scoția e cam pustie în afara orașelor.

#441
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Brace for impact, capu'ntre genunchi și mufa la oxigen...
https://www.bankofen...-rate-bank-rate
Când am cumpărat casa era 0.25% acum e 4%. £250 in plus la ipoteca, un pic sub o treime din rata inițială. Eu dau pe țigări vreo £500 pe lună si sa zicem că nu mă afectează așa tare, deși sunt vreo £3000 in plus anual, o vacanta de o săptămână undeva cu soare, dar mă întreb ce-onsemna asta pentru alții care nu-s așa norocoși...

#442
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostAstrul, on 04 februarie 2023 - 00:48, said:

Brace for impact, capu'ntre genunchi și mufa la oxigen...
https://www.bankofen...-rate-bank-rate
Când am cumpărat casa era 0.25% acum e 4%. £250 in plus la ipoteca, un pic sub o treime din rata inițială. Eu dau pe țigări vreo £500 pe lună si sa zicem că nu mă afectează așa tare, deși sunt vreo £3000 in plus anual, o vacanta de o săptămână undeva cu soare, dar mă întreb ce-onsemna asta pentru alții care nu-s așa norocoși...
£250 in plus e nimic, nu stau sa fac calculele, dar ai luat-o cand casele nu aveau preturile de acum si probabil este si intr-o zona mai ieftina sau care a fost atunci mai ieftina.
Aia care nu sunt asa norocosi si si-au luat case recent, ca atata i-a dus capul, au insistat sa fie romglezi proprietari, li s-au cam dublat ratele lunare Posted Image
Dap, ma refer la aia care zic "in sfarsit ne-am luat si noi casuta noastra", indiferent de consecinte Posted Image  YOLO Posted Image Posted Image

#443
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
A mea in 3 ani jumate a devenit cu 70-100k mai scumpă. Vecinul care tocmai a vandut-o pe-a lui a luat-o la 220k și a vandut-o cu 325k. Bine a renovat și făcut extensii și căsuța in spatele curții dar a și luat o treime din valoare în plus.
A mea daca o vând acum ies cu 80k in câștig după ce am scăzut ratele și depozitul. Asta după calculele băncii care nu are idee ce modernizări am făcut deja.
Eu am cumpărat iarna când prețurile sunt cu 10-15% mai mici. Cel puțin așa zice piata britanica.

#444
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Eu nu mi-am luat casa pentru mine, cu că să-mi aduc câinele că aici nu prea exista chirie cu animale de companie. Și financiar este mai ieftina o ipoteca decât o chirie. Măcar dacă te muti recuperezi niste bani, ba chiar poate iei in plus.

#445
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 07.05.2018
pfa, ce preturi, 220k pret de achizitie? 325k pret de vanzare? pai in Cluj sunt cu cel putin 20% mai scumpe

#446
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Stai liniștit că e vorba de zona. Eu am ales sa stau într-o zonă mai retrasă cu pădure și animale sălbatice, doar câteva magazine de cartier și departe de trafic și poluare. În același timp sunt și casele cu cele mai mari terenuri de la 350-400mp in sus. Ceea ce nu e rău la 10.minute de centru cu mașina sau jumă de ora pe jos.
Sunt alte cartiere considerate "posh" unde nu as locui nici să fiu platit unde casele încep de pe la 350k in sus. Există și ceva gen "Cotroceni" unde imobilele sunt estimate de la câteva milioane in sus dar sunt vile cu 4 etaje iar zona este cu adevărat "selecta". Acolo am grădiniță pentru că am realizat că va conta mult mediul in care se dezvolta cât și condițiile oferite de grădiniță. E mai departe într-adevăr dar merita tot efortul, am trecut deja prin experiențe cu grădinițe locale.
Exista și zone frumoase și ieftine cum este zona Chester, se găsesc case de la 90k in sus, problema este vecinătatea cu Liverpool care se știe drept o zona săracă și cu criminalitate mare. Plus vremea destul de rece și umedă.
Aici e o treabă foarte ciudată, poți să te declari bankrupt și în afara de casa pe care trebuie s-o plătești daca vrei sa nu fi dat afara, judecătoria poate sa limiteze toți creditorii la o suma minima fixă lunara.
De exemplu, ai făcut credite pentru mașină, renovări, etc .. de câteva mii sau zeci de mii de lire și te declari falimentar, plătești ipoteca și vreo £50 de lire pe.luna din care creditorii încasează X parte timp de Y ani. Probabil pe vecie. Sunt multi care procedează așa în mod intentionat. Oamenii vor căuta mereu metode prin care să trăiască gratis...

Edited by Astrul, 04 February 2023 - 16:42.


#447
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015
Iar vorbim de miliardari in loc de Brexit?

#448
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Da, e Brexit deja. Pe Euronews se vorbește de ziduri in jurul Europei. Deci Britanicii nu erau chiar așa fraieri încercând să stopeze migrația și nici Trump cu zidul lui mexican. Romanul invitat, unul Vlad o ținea una și bună cu consulul Austriac 🤣🤣🤣
Deci Europa face acum un pact de emigrare, își face propriul Brexit în curând cu restul lumii și cine știe peste ceva timp chiar între statele proprii. Ne așteaptă vremuri interesante.

#449
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 07.05.2018

View PostAstrul, on 04 februarie 2023 - 16:41, said:

De exemplu, ai făcut credite pentru mașină, renovări, etc .. de câteva mii sau zeci de mii de lire și te declari falimentar, plătești ipoteca și vreo £50 de lire pe.luna din care creditorii încasează X parte timp de Y ani. Probabil pe vecie. Sunt multi care procedează așa în mod intentionat. Oamenii vor căuta mereu metode prin care să trăiască gratis...
cam cat o sa mai mearga si treaba asta?

#450
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Cat timp va exista venitul minim garantat de 12.5k anual. Plus o ipoteca sa zicem de 12k anual de 25k nu se poate atinge nimeni. Asta înseamnă un venit brut de 31-32k pe an ceea ce e un salariu mediu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate