Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2523 replies to this topic

#2449
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
You don't have to brush your teeth/
Just the ones you want to keep 🤣
Should be the next NHS slogan

Edited by Astrul, 28 April 2024 - 09:32.


#2450
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmufa, on 27 aprilie 2024 - 13:18, said:

școlile de stat alea good și outstanding și cele grammar sunt super ok și gratis.

vorba unuia (eram pe langa Coventry), cand l-am intrebat care e diferenta, 'la scoala privata are doar 2-3 pakis in clasa, la aia publica, sunt mai mult de jumate'.

ON:

Daca e cineva pe aici care are dubla cetatenie, britanica si romana, si aia britanica obtinuta prin naturalizare? M-ar interesa niste amanunte. Multumesc.

#2451
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,888
  • Înscris: 21.06.2016
Pakis aia învață mult mai mult ca englezii.

Si nici pe nara nu trag așa mult, nu fumează la fel, nu prea le place nici băgatul în venă, nici cui de beți de la 14 ani nu prea se fac.

#2452
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajwiseguy76, pe 28 aprilie 2024 - 09:37, a scris:


vorba unuia (eram pe langa Coventry), cand l-am intrebat care e diferenta, 'la scoala privata are doar 2-3 pakis in clasa, la aia publica, sunt mai mult de jumate'.

ON:

Daca e cineva pe aici care are dubla cetatenie, britanica si romana, si aia britanica obtinuta prin naturalizare? M-ar interesa niste amanunte. Multumesc.
Putea să rămînă în România respectivul. Acolo nu-s așa mulți pakis.

ON: ți-am trimis PM

#2453
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Nu cred că problema e nr de paki negri sau alte rase, ci mediul de unde provin.
Greu de crezut că negrii de pe la vreo particulara de juma de milion umbla cu sisuri la ei prin școală.
In genul asta de școli importante sunt conexiunile pe care și le fac pe viață. De-asta sunt cohorte in politica, majoritatea au studiat în câteva școli și uni de le numeri pe degete.
Noi că imigranți avem dezavantajul că nu cunoaștem nimic și pe nimeni. Zero conexiuni in tara asta, câteva cunoștințe de pe la muncă și poate din zona in care trăim.
Ieri de exemplu al meu a fost invitat la o petrecere de copii de 3 ani, fiind zona Stroud-Tetbury plina de oameni cu bani am aflat deja câteva proiecte interesante de la niste tătici, firma Dyson construiește câteva facilități noi fix langa grădiniță lui fii-miu. S-ar putea să mă intereseze. Multe din oportunități apar prin viu grai, din pub-ul local, daca tot te-ai decis să trăiești undeva trebuie sa încerci să faci diverse conexiuni.
Având în vedere că acum plătesc 16-18k pe an la grădiniță și în 2 ani scap de câteva credite și leasinguri costisitoare o școală privată n-ar face chiar așa mare gaura. Nu știu, am timp destul să mă gândesc, nu exclud nicio varianta in momentul de fata.

#2454
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmufa, on 28 aprilie 2024 - 11:11, said:

Putea să rămînă în România respectivul. Acolo nu-s așa mulți pakis.

ON: ți-am trimis PM

Era englez. Am vaz, ms mult man.

#2455
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,888
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu cred ca o școală se juma de milion (total) poate să fie ceva elitist din motive de preț. Din pdv academic se poate, asta s-ar fi putut și dacă era gratis (ca exemplu toate universitățile de top din lumea asta care ca cerințe funciare sunt destul de modeste).
Au și școlile astea cu bani problemele lor. Dacă copiii de la ele vin din clasa de mijloc, slujbași, poate însemna ca părinții pun un preț mare pe educație ceea ce e bine, dar în alte cazuri poate însemna ca copiii au acces nelimitat la droguri mai bune și alcool de calitate. O mulțime din copii oamenilor cu bani pot fi o influență mai prosta decât aia cu șișul.

#2456
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007

 vrajitoruldinoz, on 28 aprilie 2024 - 19:16, said:

Eu nu cred ca o școală se juma de milion (total) poate să fie ceva elitist din motive de preț. Din
Eu am devenit deschis la opțiunea de școală privată după ce am văzut rezultatele finale de dinainte de universitate. Până la urmă pentru aia te chinui 14 ani în școală, la vulcanizare poți începe să lucrezi de la 13 ani.
Că și Rank primele 7 scoli în top rezultate sunt private. Mai mult n-am ce sa cer.
Eu judec cifre, daca cifrele dau rezultate bune acolo înseamnă că ceva bine se face, altfel n-ar investi părinții cate o casa pe parcurs scolar.

Attached Files


Edited by Astrul, 28 April 2024 - 21:36.


#2457
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 28 aprilie 2024 - 09:56, said:

Pakis aia învață mult mai mult ca englezii.

Si nici pe nara nu trag așa mult, nu fumează la fel, nu prea le place nici băgatul în venă, nici cui de beți de la 14 ani nu prea se fac.

Ce invata? Uber si iphoane second hand de pe FB marketplace, ca altceva nu fac. Mai da-i in plm de putori, stau 40 intr-o casa, unul nu munceste, numai pe benefits si pe combinatii...de ce crezi ca nu-i suporta nimeni?
Trag si pe nas, vezi de treaba, plus ca-si cumpara neveste de 12-13 ani, cand ei au peste 40. Da-i pe net 'grooming gangs'.

Edited by wiseguy76, 28 April 2024 - 22:26.


#2458
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Dacă ai plecat din România și ai ajuns să-ți dai copilul la o școală cu multi paki AI făcut o alegere grea. Era mai simplu sa te muti in Buzescu, in loc sa plătești 1500 de lire pe o căsuță plina de mucegai mai bine un palat cu turle de haur... Erai la paki acasă.

#2459
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 28.07.2005
Multe scoli private sunt acolo mai mult pentru "networking",pentru "golden boys' circle"
Nicidecum se invata asa cum ar trebui ci doar se fac circuitele ce se vor activa mai tarziu in viata, de catre parinti.

Dar,nu stiu,nu am budget si familie pentru asa ceva, stau sa fiu corectat.


eu propun sa modificam titlul topicul !
new title: "astrul isi cauta scoala in UK" :)

#2460
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,888
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAstrul, on 28 aprilie 2024 - 23:11, said:

Dacă ai plecat din România și ai ajuns să-ți dai copilul la o școală cu multi paki AI făcut o alegere grea. Era mai simplu sa te muti in Buzescu, in loc sa plătești 1500 de lire pe o căsuță plina de mucegai mai bine un palat cu turle de haur... Erai la paki acasă.

La mine nu-s paki da sunt indieni. Dacă nu-ti plac indienii practic nu ai cum să te duci la nici o instituție de învățământ mai serioasă, pentru sunt mare parte din elevi și profesori.
De asemenea valabil pentru chinezi.
Ce însemna numerele alea, ca sunt 60 de elevi în an la prima? Nu mi-aș da copilul la o școală așa mică, e o problemă în selecția prietenilor. Lucrurile pot să meargă bine sau foarte prost dacă e e exclus. E bine să fie mai mulți elevi să aibă de unde găsi prieteni cu același interese. Mai ales dacă interesele nu sunt mainstream.
Te-ai uitat la cea mai bună școală publică? Este comparabilă cu cele particulare, ca opțiuni academice? Ce trebuie să faci să intri acolo? Ca dacă e o casă mai scumpă, s-ar putea să merite. Prețul unei case îl mai recuperezi, tuition nu.

#2461
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 29.12.2023
Diferenta notabila este ca indienii care ajung in US sunt creme de la creme, pe cand pakistanezii care ajung in UK sunt majoritar spuma societatii. Aici nu e o discutie rasista ca nu are nimeni ceva per se cu ala pentru ca e pakistanez sau indian, trebuie sa inteleg insa ca si astia vin in multe straturi sociale, ca nici noi nu suntem totuna cu romanii care culeg capsuni in Spania si nici copiii nostri nu sunt la fel ca ai lor.
La ce miza are discutia asta e important sa faci distinctiile astea si sa abordezi lucrurile ceva mai aplicat decat las-o ba ca merge s-asa, de stat cum ar veni. Asta daca ai de ales, ca daca n-ai, viata e mult mai simpla si mai frumoasa.

#2462
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007

 vrajitoruldinoz, on 29 aprilie 2024 - 04:24, said:



Ce însemna numerele alea, ca sunt 60 de elevi în an la prima? Nu mi-aș da copilul la o școală așa mică, e o problemă în selecția prietenilor. Lucrurile pot să meargă bine sau foarte prost dacă e e exclus. E bine să fie mai mulți elevi să aibă de unde găsi prieteni cu același interese. Mai ales dacă interesele nu sunt mainstream.
Te-ai uitat la cea mai bună școală publică? Este comparabilă cu cele particulare, ca opțiuni academice? Ce trebuie să faci să intri acolo? Ca dacă e o casă mai scumpă, s-ar putea să merite. Prețul unei case îl mai recuperezi, tuition nu.
60 înseamnă 4 clase pe an. Diferența față de sistemul nostru cu 30 de elevi și 10-12 clase pe an este că ramai blocat într-o clasă 1-8 și apoi 9-12. Ăștia aici au cursuri opționale unde ajung să cunoască intregul an, deci rațiunea unei comunități așa mici nu se mai aplica.
La stat, că sa termini colegiul schimbi vreo 3 institutii, primary, secondary si colegiu. Dpdv social îți faci mai multe grupuri de amici/colegi dar relațiile sunt mai superficiale căci sunt de scurta durata. La o școală independenta incepi la 4 ani la reception si termini la 18 ani colegiul cu aceiași colegi (more or less).
Pe lângă asta exista multe cluburi de la judo, scrimă, călărie, mai toate au piscina, până la instrumente muzicale, actorie, scoli în pădure și cam tot ce poate școală respectiva oferi. Ultima instituție vizitată are vreo 56 de clădiri plus biserica proprie unde cântă la cor, pian sau organ.
Dpdv financiar aceste școli în pachetul platit oferă breakfast si after school până la 6, diverse cluburi și teme făcute sub supraveghere, biblioteci de studiu că insul să ajungă acasă liber de contract, nu să învețe când ar trebui să aibă timp liber.
Școala la stat se termina repede, noi nu avem și nici nu intenționăm să ne aducem întăriri din tara sa ne ajute, așa că unul din noi va ajunge să lucreze mai mult part time. Sa ajungi la școală să îl iei și apoi să fugi ori  tot orașul cum fac multi cunoscuți pe la tot felul de cluburi și sporturi că să-i ții departe de tablete și prostii, înseamnă timp, efort și buget că nu-s gratis. Asta fac deja școlile astea prin programul lor complet, o juma de zi tăiată din orele oricăruia dintre noi este fix taxa de scolarizare.

 rolion, on 28 aprilie 2024 - 23:29, said:

eu propun sa modificam titlul topicul !
new title: "astrul isi cauta scoala in UK" :)
Ești rău, acum vreo 15 ani la fel am fost acuzat când am deschis jurnale pe casa mea când erau vreo 5 topice și acum a ajuns o comunitate cu mii de useri și povesti.

#2463
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,888
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttwotall, on 29 aprilie 2024 - 04:57, said:

Diferenta notabila este ca indienii care ajung in US sunt creme de la creme, pe cand pakistanezii care ajung in UK sunt majoritar spuma societatii. Aici nu e o discutie rasista ca nu are nimeni ceva per se cu ala pentru ca e pakistanez sau indian, trebuie sa inteleg insa ca si astia vin in multe straturi sociale, ca nici noi nu suntem totuna cu romanii care culeg capsuni in Spania si nici copiii nostri nu sunt la fel ca ai lor.
La ce miza are discutia asta e important sa faci distinctiile astea si sa abordezi lucrurile ceva mai aplicat decat las-o ba ca merge s-asa, de stat cum ar veni. Asta daca ai de ales, ca daca n-ai, viata e mult mai simpla si mai frumoasa.


Asta e foarte adevarat, ce am vrut sa spun e ca din milioane de pakistanezi și indieni din UK s-or găsi câțiva care să fie bine reprezentați în școli bune.

#2464
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007

View Postrolion, on 28 aprilie 2024 - 23:29, said:

Multe scoli private sunt acolo mai mult pentru "networking",pentru "golden boys' circle"
Nicidecum se invata asa cum ar trebui ci doar se fac circuitele ce se vor activa mai tarziu in viata, de catre parinti.
Rezultatele finale de la GCSE, A-levels sau Bacc contrazic aceste presupuneri. Pe care in mod greșit le-am făcut și eu.
Până măcar să iau în considerare că ar fi o opțiune in a plăti studiile (eu n-am platit niciodată nimic) olteanul din mine bătut în cap spunea că tot ce e privat e pentru prosti care n-au fost în stare să intre la stat și cred părinții că banii le baga și carte în cap.
Nu am verificat doar in Bristol, aproape in orice regiune caut rezultatele pentru colegii 16-18 ani școlile independente sunt clasate primele după medii, promovabilitate și acceptarea mai departe la universități. Nu cred că-i pura coincidenta, nu cred in ele. Poate e vorba de un soi de mindset care se formează în aceste școli, similar probabil că la cele top de stat. Competitivitatea din diverse ore petrecute la sporturi sau altivitati extracuriculare posibil sa impulsioneze și seriozitatea cu care ataca materiile școlare. Nu știu, voi fi un cobai probabil căci nu știu mulți care să-mi explice ce se întâmplă în aceste școli.

#2465
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,888
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAstrul, on 29 aprilie 2024 - 08:47, said:


60 înseamnă 4 clase pe an. Diferența față de sistemul nostru cu 30 de elevi și 10-12 clase pe an este că ramai blocat într-o clasă 1-8 și apoi 9-12. Ăștia aici au cursuri opționale unde ajung să cunoască intregul an, deci rațiunea unei comunități așa mici nu se mai aplica.
La stat, că sa termini colegiul schimbi vreo 3 institutii, primary, secondary si colegiu. Dpdv social îți faci mai multe grupuri de amici/colegi dar relațiile sunt mai superficiale căci sunt de scurta durata. La o școală independenta incepi la 4 ani la reception si termini la 18 ani colegiul cu aceiași colegi (more or less).
Pe lângă asta exista multe cluburi de la judo, scrimă, călărie, mai toate au piscina, până la instrumente muzicale, actorie, scoli în pădure și cam tot ce poate școală respectiva oferi. Ultima instituție vizitată are vreo 56 de clădiri plus biserica proprie unde cântă la cor, pian sau organ.
Dpdv financiar aceste școli în pachetul platit oferă breakfast si after school până la 6, diverse cluburi și teme făcute sub supraveghere, biblioteci de studiu că insul să ajungă acasă liber de contract, nu să învețe când ar trebui să aibă timp liber.
Școala la stat se termina repede, noi nu avem și nici nu intenționăm să ne aducem întăriri din tara sa ne ajute, așa că unul din noi va ajunge să lucreze mai mult part time. Sa ajungi la școală să îl iei și apoi să fugi ori  tot orașul cum fac multi cunoscuți pe la tot felul de cluburi și sporturi că să-i ții departe de tablete și prostii, înseamnă timp, efort și buget că nu-s gratis. Asta fac deja școlile astea prin programul lor complet, o juma de zi tăiată din orele oricăruia dintre noi este fix taxa de scolarizare.



Eu am spus din experienta, am doi prieteni buni cu copii in scoli cu numărul ăsta de studenți și amândoi, complet independent și ne-cultural (oameni din țări diferite de pe continente diferite s-au plâns de asta ca fiind o problemă. Și asta la două școli complet diferite ca scop și atmosferă. Nici mie nu mi-ar fi trecut prin cap dacă nu auzeam la ei, pentru ca eu am avut mereu cei mai buni prieteni făcuți în clasa, adică în jumătate din numărul ăla.
Eu sunt încredințat ca din pdv putori financiar școala particulară nu are sens. Dacă investești banii ăia pe parcursul la 12 ani, copilul - sau părinții - deja va fi milionar foarte de tânăr, iar să ai bani devreme în viață e un avantaj enorm. Mai ales ca ăștia sunt suficienți de mulți bani ca să facă muncă o opțiune nu o obligație destul de devreme în viața. Bineînțeles, scopul educației nu e numai finaciar, just saying.


#2466
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007

 vrajitoruldinoz, on 29 aprilie 2024 - 09:16, said:

Dacă investești banii ăia pe parcursul la 12 ani, copilul - sau părinții - deja va fi milionar foarte de tânăr, iar să ai bani devreme în viață e un avantaj enorm.
Nu e cazul meu. Eu am trăit toată viața printre milionari și miliardari și încă n-am găsit unul fericit sau sănătos la cap sau fara regrete.
Singura mea investiție într-un copil este educația, creșterea buna, investit timp, efort și dacă e necesar bani.
Sa ai bani de tânăr nu e niciun avantaj, sa plătești o curva sa te satisfacă 10 minute nu-ți aduce aceeasi satisfactie cu seducerea femeii dorite. Pentru mine banii nu au nicio importanță sau relevanta. De aceea nu-i investesc, doar ii cheltui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate