Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2534 replies to this topic

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

• Grup: Senior Members
Treci, între Irlanda de nord si UK

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

In teorie nu. Doar trebuie sa ai pașaport pentru identificare daca iei avion sau feribot.

rolion

rolion

Member

• Grup: Members
Vezi ca acuma am vazut multe schimbari in zona CTA !
S-a "upgraded" modul in care check si validarea se face la avioane.
Se face un fel de pre-check / pre-aviz si daca nu esti allowed to board,la gate pasaport-ul face "beep" inapoi.
Apoi,le iesire din UK daca nu te gaseste pe lista de intrare,iar apoti avea  "long beep" surprise !

Chiar in fata mea threi domnisoare au fost blocate si duse inapoi la gate chiar daca veneau din CTA.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Deci eu unde mă duc?🤣

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Am avut azi prima vizita la o școală privată din oraș. Dezamăgitor, urmează încă 3 sau 4 in următoarele 2 săptămâni care sigur stau mai bine la capitolul facilități.
Școala mea 3 clădirea veche și liceul arătau mai bine că asta deși e foarte bine cotata. Pereți scorojiti, plin de crăpături structurale umpluti cu desene de copii sa mascheze cladirea lăsată în paragină. Copiii în schimb liniștiți și părea să le placă la școală. Toate activitățile extracuriculare cu care se lăudau erau doar de fason sa zică că sunt. Mâncarea de slabă calitate, învățătura destul de light.
Turul a fost organizat cu 2 copii de clasa a 6-a. M-a impresionat logoreea cu care au descris fiecare clasă și activitate timp de o ora jumate. Eu la vârsta lor n-aș fi avut capacitatea de a formula atâtea fraze coerente fata de 2 adulți. Asta m-a impresionat foarte placut.
Multe de văzut înainte.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

E un mare plus asta cu vorbitul in public, cu adultii, fara timiditate si stiu sa alcatuiasca frazele. Ai azut cum e la noi cand ii baga unuia un microfoin in fata, te iei cu mainile de cap.
Dar exista si reversul medaliel. Unii din astia cand ajung adulti ince sa spuna cu foarte mare incredere in ei, tare, apasat si raspicat ididotenii. Pentru ca lor nu li s-a spus niciodata ca sunt prosti.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Daca incepe scoala acolo, adio si-un praz verde reintoarcerea in Bucuresti! Nu are rost sa fâțâi copilul de colo-colo, se integreaza intr-un anumit sistem si arrivederci.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

E drept, e greu.
Se mai poate întoarce dar cu fiecare an e din ce în ce mai greu. Cred ca ultimul an e prin clasa a 6a, și numai la școli obișnuite.
Când ai examene la fiecare 4 ani e foarte greu să vii cu un copil care nu știe limba, nu știe gramatică, nu știe literatura etc. De fapt nu știe nici o materie dar celalalte se mai rezolvă.
Dacă însă nu ai pretenția să intre la colegiile naționale care încep din clasa a 5a, ci te mulțumești cu o școală normală, ai ceva mai mult timp. Dar atunci poate ca nu merita sa te întorci pentru școală.
Cum o să treacă copilul peste șocul inițial, când o să ia măcar jumătate de an numai note proaste “stai jos, doi”, când vine de la școală din plăcere la o școală grea, e alta întrebare.

Si eu ma gândeam la ce se gândește Astrul acum, am prieteni cu copii în școală în România, am manuale prin casă. Păi fii-miu nici nu știe să scrie de mână, știe numai de tipar. Imi și închipui cum începe o dictare din aia la viteza vorbitului și el nu știe nici limba nici să scrie, vai de el. Și fără limba română nu trece nici un examen la un nivel să zici ca a meritat.

Edited by vrajitoruldinoz, 20 April 2024 - 17:49.

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 20 aprilie 2024 - 17:52, a scris:

E drept, e greu.
Se mai poate întoarce dar cu fiecare an e din ce în ce mai greu. Cred ca ultimul an e prin clasa a 6a, și numai la școli obișnuite.
Când ai examene la fiecare 4 ani e foarte greu să vii cu un copil care nu știe limba, nu știe gramatică, nu știe literatura etc. De fapt nu știe nici o materie dar celalalte se mai rezolvă.
Dacă însă nu ai pretenția să intre la colegiile naționale care încep din clasa a 5a, ci te mulțumești cu o școală normală, ai ceva mai mult timp. Dar atunci poate ca nu merita sa te întorci pentru școală.
Cum o să treacă copilul peste șocul inițial, când o să ia măcar jumătate de an numai note proaste “stai jos, doi”, când vine de la școală din plăcere la o școală grea, e alta întrebare.

Si eu ma gândeam la ce se gândește Astrul acum, am prieteni cu copii în școală în România, am manuale prin casă. Păi fii-miu nici nu știe să scrie de mână, știe numai de tipar. Imi și închipui cum începe o dictare din aia la viteza vorbitului și el nu știe nici limba nici să scrie, vai de el. Și fără limba română nu trece nici un examen la un nivel să zici ca a meritat.
Ma intreb daca merita atita efort ca sa faci scoala in Romania. Nu e ca si cum Romania ar rupe topurile in ceea ce priveste invatamantul la orice nivel.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

leusteanul, on 20 aprilie 2024 - 11:30, said:

Daca incepe scoala acolo, adio si-un praz verde reintoarcerea in Bucuresti! Nu are rost sa fâțâi copilul de colo-colo, se integreaza intr-un anumit sistem si arrivederci.
Am sistem de stat și privat în UK, Italia sau acasă. Înainte să arunc cretinitati prin mediul online că deh sunt român, trebuie să mă și documentez, mai are 3 ani jumate până începe școala pe bune as zice 4 că pierde startul in septembrie că e născut după.
Am timp suficient să mă interesez, sa vizitez, sa vad cu ce se mănâncă școlile de aici, dacă rămân la concluzia mea bazată pe uitat împrejur incep să mă uit și peste hotare.
Nu am fost mulțumit de școală respectiva dar am fost foarte uimit de vocabularul lor și debitul cu care se exprimau. La un moment dat îmi vorbeau de nu știu ce profesoară din Trinidad care le preda cat de greu i-am fost să ajungă în UK  povesti de negri... In fine i-am întrebat naiv unde e Trinidad asta si mi-au spus West Indies. Bag pl dacă știam denumirea asta, eu știam exact unde e pe harta in zona Caraibe și i-am pus să-mi arate. Au știut ba...

mufa, on 20 aprilie 2024 - 19:19, said:

Ma intreb daca merita atita efort ca sa faci scoala in Romania. Nu e ca si cum Romania ar rupe topurile in ceea ce priveste invatamantul la orice nivel.
Eu sunt comunist și am avut succes aici. Mă gândesc să nu schimb rețetă. Dar nu sunt bătut în cap, mă pot răzgândi in orice moment.
Nu am absolut nicio tragere de inimă să mă întorc acasă, as face-o strict pentru educația lui. Deși incep să am mari dubii. Până în mai mai am vreo 4 vizite pe la particulare și după incep și pe la cele de stat mai bune sa vad diferențele.

Edited by Astrul, 20 April 2024 - 21:49.

dan210

dan210

Senior Member

View PostAstrul, on 20 aprilie 2024 - 21:53, said:

mai are 3 ani jumate până începe școala pe bune as zice 4 că pierde startul in septembrie că e născut după.
asta daca pleci din UK

mufa

mufa

Porc misogin

Vizualizare mesajAstrul, pe 20 aprilie 2024 - 21:53, a scris:

Eu sunt comunist și am avut succes aici. Mă gândesc să nu schimb rețetă. Dar nu sunt bătut în cap, mă pot răzgândi in orice moment.
Nu am absolut nicio tragere de inimă să mă întorc acasă, as face-o strict pentru educația lui. Deși incep să am mari dubii. Până în mai mai am vreo 4 vizite pe la particulare și după incep și pe la cele de stat mai bune sa vad diferențele.
România a fost de vreo 4 ori campioană mondiala la handbal. Cu toate astea daca as vrea copiii mei sa faca handbal de performanta, m-as uita in Franta, Spania, Germania, nu România. Sper că ai înțeles aluzia fină :D

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Dacă handbalul ar fi un sport pe care de dispariție în celelalte țări, poate ar fi altfel.

View Postmufa, on 20 aprilie 2024 - 19:19, said:

În general răspunsul este nu, dar depinde de circumstanțele personale. Îmi pot imagina un răspuns pozitiv dacă nu ai acces și nu îți permiti accesul la o școală bună în cealaltă țară, ca poți lucra remote pe venit similar etc.

dani.user

dani.user

Guru Member

Sa te intorci sa stai cu copilul 10-15 ani pana face scoala in Romania... in cazul asta de ce-ai mai plecat?

View PostAstrul, on 20 aprilie 2024 - 21:53, said:

Eu sunt comunist și am avut succes aici. Mă gândesc să nu schimb rețetă.

Care reteta? Crezi ca invatamantul de acum din RO e acelasi ca acum 30-40 ani?

mufa

mufa

Porc misogin

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 21 aprilie 2024 - 18:13, a scris:

În general răspunsul este nu, dar depinde de circumstanțele personale. Îmi pot imagina un răspuns pozitiv dacă nu ai acces și nu îți permiti accesul la o școală bună în cealaltă țară, ca poți lucra remote pe venit similar etc.
Nu prea văd cum ar fi posibil un astfel de scenariu, cel puțin nu în UK. Avînd în vedere că sunt multe școli de state bune, iar criteriul de admitere e distanța în linie dreaptă pînă la școală, asta înseamnă ce, că nu-ți poți permite o chirie în raza de acoperire a unei școli bune?

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Școala în România e proasta pe medie dar asta e irelevant dacă ai acces la cele mai bune școli.
Pe de altă parte școala aia bună eu cred ca e mai bună decât o școală medie din UK.

View Postdani.user, on 21 aprilie 2024 - 18:33, said:

Sa te intorci sa stai cu copilul 10-15 ani pana face scoala in Romania... in cazul asta de ce-ai mai plecat?

Plecatul asta nu e definitiv. Lumea e plina de oportunități si avantaje nu e nici o problema sa te duci după ele în fiecare moment al vieții.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Sunt sigur ca multi nu inteleg "crizele" astea existentiale ale unor oameni care au optiuni. Cand esti prins de un job intr-o tara si un oras si nu ai alte optiuni, situatia e mult mai simpla, te duci mai departe in directia in care merge viata. Problema apare atunci cand nu te tine nimic nicaieri si poti pleca oriunde. Nevasta e consultant si lucreaza doar remote iar eu in constructiile mele ma pot duce oriunde stiu cat de cat limba. Pentru mine Uk-ul e o tara de bosorogi si pentru bosorogi, Italia ar fi tara perfecta daca n-ar fi asa saraca, acolo nu m-as trezi din pat dimineata pentru salariile lor de ingineri si ar trebui s-o iau de la cap cu construitul pe cont propriu ceea ce nu-mi mai doresc, am jurat o viata fara Dorei si fara clienti. Iar in Ro m-as intoarce l;a a face ceea ce faceam inainte adica Dorei si clienti si o societate pe care nu o mai inteleg inca dinainte de a pleca si acum simt ca e si mai rau, statul in Uk a creat o mai mare discrepanta in mentalitate. In alte locuri nu m-as gandi sa plec caci ar fi prea dificil s-o iau de la zero cu limba, nu mai am chef.
Cea mai comoda solutie ar fi sa raman aici, cel putin perioada de inceput pana asta mic prinde limba locala si apoi mai vedem, poate cine stie, o sa ramanem surprinsi de sistemul lor de invatamant, poate relaxul asta al lor aduce alte beneficii pe termen lung. Sunt deschis la a testa, in definitiv nimic nu e definitiv.

Edited by Astrul, 22 April 2024 - 15:06.

rolion

rolion

Member

• Grup: Members

View PostAstrul, on 22 aprilie 2024 - 15:05, said:

Sunt sigur ca multi nu inteleg "crizele" astea existentiale ale unor oameni care au optiuni. Cand esti prins de un job intr-o tara si un oras si nu ai alte optiuni, situatia e mult mai simpla, te duci mai departe in directia in care merge viata. Problema apare atunci cand nu te tine nimic nicaieri si poti pleca oriunde. Nevasta e consultant si lucreaza doar remote iar eu in constructiile mele ma pot duce oriunde stiu cat de cat limba. Pentru mine Uk-ul e o tara de bosorogi si pentru bosorogi, Italia ar fi tara perfecta daca n-ar fi asa saraca, acolo nu m-as trezi din pat dimineata pentru salariile lor de ingineri si ar trebui s-o iau de la cap cu construitul pe cont propriu ceea ce nu-mi mai doresc, am jurat o viata fara Dorei si fara clienti. Iar in Ro m-as intoarce l;a a face ceea ce faceam inainte adica Dorei si clienti si o societate pe care nu o mai inteleg inca dinainte de a pleca si acum simt ca e si mai rau, statul in Uk a creat o mai mare discrepanta in mentalitate. In alte locuri nu m-as gandi sa plec caci ar fi prea dificil s-o iau de la zero cu limba, nu mai am chef.
Cea mai comoda solutie ar fi sa raman aici, cel putin perioada de inceput pana asta mic prinde limba locala si apoi mai vedem, poate cine stie, o sa ramanem surprinsi de sistemul lor de invatamant, poate relaxul asta al lor aduce alte beneficii pe termen lung. Sunt deschis la a testa, in definitiv nimic nu e definitiv.

Pentru mine Uk-ul e o tara de bosorogi si pentru bosorogi, statul in Uk a creat o mai mare discrepanta in mentalitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate