Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

Wirelles?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
zappy

zappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.10.2002
Am si eu o problema , am o retea de 5 computere in blocul meu si la 2 blocuri distanta se afla o retea de 30 computere care are si internet prin cablu.Problema este ca nu este vizibilitate directa intre cele 2 blocuri (exista un bloc intre ele) si distainta minima intre 2 switch ale retelelor este de 200 de metri si nu se poate trage cablu UTP  .Vreau sa stiu cum pot sa leg 2 switch-uri intre ele wirelles ce trebuie sa cumpar ca sa fac un bridge intre ele ?
La Flamingo au niste placi de retea care bat 430 de metri in spatiu deschis , dar nu stiu cat bat cu obstacol in fat si oricum eu vreau sa fac in asa fel incat sa nu trebuiasca ca cele  2 computere care tin placile wirelles sa fie deschise pt ca cele 2 retele sa comunice intre ele, adica cred ca nu trebuiesc niste simple placi de retea wirelles .
Orice ajutor e bine venit.

Si mai am o intrebare pe internet si in orice carte de specialitate se spune ca lungimea maxima a unui cablu UTP cat 5 sa nu depaseasca 100 m. A incercat cineva pe distanta mai mare ?
Vreau sa stiu daca pot lega 2 computere aflate la 120 m si 150 m
Cum trebuie sa fie un cablu UTP pt a atinge distante cit mai mari?

Multumesc

#2
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Pai in loc de placi PCI wireless, folosesti echipamente stand-alone wireless, care au alimentare separata, un conector pentru antena/cablul de antena, si un conector pentru ethernet. In majoritatea cazurilro lucreaza in bridge, deci le poti "infinge" in switch. Astea sunt mai scumpe.

Daca vrei sa te duci mai mult de 100m cu cablu xTP, tine de noroc: calitatea hub/switch si a placilor de retea, de cat de "poluat" este mediul dvdp al zgomotelor RF, pe unde trece cablul, etc. Peste 100 de metri e ceva de genul "try it and see if it works". Din cate se poate vedea si pe forumul SN si pe CG sunt destui care au cabluri de 120 .. 150 de metri si chiar mai lungi si ating viteze chiar bunicele pentru distantele alea.

Pe de cealalta parte, daca "finantele" tale sunt scazute, ai riscul sa cumperi cablul, sa-l instalezi si sa vezi ca nu merge, sau ca merge foarte prost, si astfel ramai cu el.

#3
zappy

zappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.10.2002
ok dar cum se numesc aceste echipamente ? ca nu am auzit de stand-alone wireless
ACCESS POINT ?
WIRELESS ROUTER?

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Stand-alone inseamna de sine statator, adica nu e ca o placa PCI pe care trebuie neaparat sa o infingi in calculator.
Ele sunt si Acces Point-uri, si Wireless Router daca face si routare.
Depinde la producator la producator.

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
daca pui 2 ap-uri cu antene (nu cele cu care vin ele, antene sanatoase, mari) o sa mearga 100% pe distanta de 200m.

#6
zappy

zappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.10.2002
Am cauta pe internet dara fara nici un folos adica la www.pricewatch.com nu exista decit un singur produs stand anone si anumeDLINK DWL900AP+ Wireless Access Point in jur de 80$ dar nu merge pe mai mult de 300 feet ( 90 de metri cred eu) outdoors si nu stiu ce antena ar trebui pt a ajunge la 200 de metri si cit o mai costa
Nu stie nimeni o solutie mai iefitna ?

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Pai cam astea sunt preturile. La noi in tara gasesti echipamente wireless si la RAL (Zyxel), si la K-TECH (Planet), si la ROMSOFT (TrendNet), etc.
De unde cumperi echipamentele iti explica (sper) si cum sa faci.

#8
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
da, cel mai bine e sa cumperi 2 AP-uri pe care sa le bagi in cutii etanse si sa le "urci" pe bloc! de acolo poti cobori cu utp pana la tine in casa! problema e de securitateae chipamentului (sa nu-l fure careva) si de alimentare. alimentarea poti sa o faci cu alte fire trase in paralel cu utp-ul sau prin PoE (Power over Ethernet).
Pemtru PoE gasesti scheme extrem de simple si care merg bine pe net. cauta "Poe homemade"

la distanda pe care o ai (3 blocuri) ai putea incerca si fara antene exterioare daca ap-urile se "vad" intre ele!

ca pret... undeva la 100para pe AP...

personal folosesc AP-uri Netgear ME102 de la SPOT care duc in 100mW (hack-uite) si cred ca ar merge pe distanta pe care o ai tu si fara alte antene! Daca nu o sa faca fatza... faci si tu 2 antene tincan sau biquad (extrem de simple) si atunci nu o sa mai ai probleme!

#9
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Interzis
da, cel mai bine e sa cumperi 2 AP-uri pe care sa le bagi in cutii etanse si sa le "urci" pe bloc! de acolo poti cobori cu utp pana la tine in casa!
Mai apar:
- problema ecranajului - sa nu-ti crape la fulgere. Ai putea rezolva cu surge arrestori, dar sunt ~20 USD cel de ethernet si minim 50USD cel de RF.
- problema caldurii pe timp de vara si a frigului pe timp de iarna
- cutia trebuie sa fie intr-adevar etansa, una din plastic , waterproof, gata de cumparat este intre 25 si 30 USD.

Eu zic sa tragi 220V sus in cutie, altfel cu 12V PoE e mai dificil de instalat surge arrestor pe UTP/FTP.
In cazul asta poti adapta o varianta pe care am auzit-o: legi traf-ul de echipament, si asiguri "caldura" iarna. Apare o problem in plus vara... :P

The beat goes on...

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
nu e problema nici iarna, nici vara...
testat.
si cu ap-uri, si cu compuri (486/p1) in carcase de metal, etanse, pe bloc.

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
din cate shtiu eu, cutiile de metal nu sunt recomandate pentru APuri, cu atat mai mult in exterior ... au marele avantaj ca sunt mai rezistente la diversi factori daunatori (inclusiv cei umani :( )

#12
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Ma eu am vazut la www.caro.ro  cablu ftp care bate pana la 500 m (cel putin asa scrie acolo )la 0.28$ fara tva ,daca te intereseaza .

#13
HorNet

HorNet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 17.03.2002
Ai inteles tu gresit. O rola are 500m.

#14
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Alice
nu e problema nici iarna, nici vara...
testat.
si cu ap-uri, si cu compuri (486/p1) in carcase de metal, etanse, pe bloc.
Asta poate la modul general, dar pana nu testezi toate AP-urile, de la toti producatorii, in toate conditiile de vreme, de la -30C iarna la +50C...+60C vara cat ajunge in temperatura in cutia aia de plastic/metal, nu poti sa afirmi ca "testat". Nu?

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
am testat zeci de ap-uri si zeci de servere (p1)... de la mai multi producatori.

testat = 2-3-4 ani pe bloc in cutie de metal fara interventie. la noi :D

#16
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Intr-adevar cei 500 m erau doar lungimea colacului dar am dat un search pe google si am afla ca tine cam 305 m uite
link    http://www.homestead.co.uk/ftp085.htm

#17
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
alice, zi-ne si noua ce fel de echipamente ai testat tu 2-3-4 ani... ca sa stim si noi ce echipamente rezista!

iarna e mai usor ptr ca AP-ul insashi si stabilizarea de la PoE sau trafu de alimentare mai incalzesc cat de cat cutia in care se afla dar vara nu am habar cum o sa se comporte...

De incalzit e mai ushor ca e cutia etansha dar cum facem cu racirea? fac fatza niste cutii de plastic (etanshe, de altfel) la urmatoarele 45 de grade?

bye bye

#18
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by jely
Intr-adevar cei 500 m erau doar lungimea colacului dar am dat un search pe google si am afla ca tine cam 305 m uite  
link    http://www.homestead.co.uk/ftp085.htm

500 m sunt pe rola, iar 305 metri sunt in cutie, si ambele se refera - strict - doar la lungimea cablului de pe rola/cutie, adica-cat vind ei si cumperi tu :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate